Satranç Haber veya Ali Nihat Yazıcı
İlgili siteyi artık takip etmiyorum. Benim tercihim bu yönde.
Ama objektif yorum yapmak adına aşağıdaki düşüncemi paylaşmak istiyorum:

"Haber yayınlayan web siteleri de (medya) kuruluşu sayılır. Medya tarafsız olmak zorunda değildir. Medya denilen şey tarihsel gelişimi itibariyle taraflı ve sübjektif olmuştur. Zira misyonu bunu gerektirmektedir. Tamamen tarafsız haber yapan medya kuruluşlarının itibar görmediği bir gerçektir. Bu bağlamda; ilgili site muhalefet yapma amacıyla kurulmuş olabilir. Bu demokratik bir haktır. Dilediği muhalefeti dilediği argümanlarla da yapar. Bu hiç kimseyi ilgilendirmez. Haberlerde objektif olduğu sürece yorumlarda yaptığı davranış hiç kimsenin karar vereceği bir şey değildir. Rahatsız olan çıkıp kendi argümanlarını ortaya koyduğu başka bir medya organı kurar oradan dilediği gibi yayın yapar. Kimse de gıkını çıkaramaz. Burada şuna dikkat edilmesi yerinde ve yeterlidir; Haberler objektif midir? Yalan haber var mıdır? Olaylar eksik ya da çarpıtılarak verilmekte midir? Bunlar yoksa sorun da yoktur. Çarpıtma haber, yalan haber medya ilkelerine uymaz.  Bunun dışında kalan şu konularda medya kuruluşunu eleştirmek anlamsızdır;
-ilgili medya dilediği haberi yapıyor dilediği haberi yapmıyor, (olabilir, amacına uymayanları haber yapmak zorunda değildir, yaptığı haberlerin doğru ve objektif olması yeterlidir)
-ilgili medya benim yorumlarımı yayınlamıyor, (olabilir, hoşlanmadığı yoruma yer vermek zorunda değildir. böyle bir kural yoktur, hiç kimse kendi çöplüğünde kendisine yanlış yapılmasını istemez)

Başlığın açılmasına neden olan eleştiri için -bu eleştiri haksızdır- demek istemiyorum.
Eleştirmek herkesin hakkıdır.
Demek istediğim şudur;

-"Birileri bir site kurmuşlar. Haber yayınlamaktalar. Türkiye satranç camiasını belki bilgilendirmek belki de yönlendirmek için muhtelif olaylardan haber yapmakta ve ufak ufak yorumlarla kişilerin aklına bazı cümleleri yerleştirmektedirler. Yapılan bazı yorumlar doğru mu? Bu bakış açısına göre değişir. Hoşlanıyor muyum? Hayır. O zaman okumuyorum. Peki siz hoşlanıyor musunuz? Siz okuyor musunuz? Hoşlanmak, hoşlanmamak, okumak veya okumamak sizin en demokratik hakkınızdır. Eleştirmek de hakkınızdır. Sadece şunu söylemeniz anlamlı değil; -[color=#ff3333]Yapılan her yorumu yayınlamak zorundalar![/color] Bu gerçekten anlamsız. Böyle bir mecburiyetleri yok. Takıldığınız nokta şu olabilir [color=#ff3333]-Hatalı veya çarpıtılmış bilgi verdiler, eleştirdik, eleştirilerimizi yayınlamıyorlar.[/color] Madem öyle gelin burada yazın eleştirinizi. Burası özgür!.."
Abdulkadir Bener

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Haber veya Ali Nihat Yazıcı - Yazar: abdulkadirbener - 07-11-2015, 11:03

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi