Satranç Haber veya Ali Nihat Yazıcı
(07-11-2015, 23:06)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(07-11-2015, 21:38)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Kadın Satrancını burada biz erkeler tartışıyoruz. "Kadınların Erkek Satrancını tartıştığını dahi duymadığımız ülkemizde neden ille de Kadın Satrancı tartışılıyor?" diyor bazı bayan arkadaşlarım? [/font][/size][/color]

"Kadın başkan, kadın satrancını bitirdi!" sloganı internette dolaşıyor bir süredir. O yüzden kadın satrancı tartışılıyor. Kadınlar fikirlerini beyan etmediği için erkekler tartışıyor. Oysa fikir belirtmek isteyen kadın sporcuların fikirleri bence oldukça önemlidir. 

Ben satrançtan maddi yada manevi hiç bir beklentisi olmayan bir kişi olarak yok kadın satranççılar ne düşünür, yok Tulay ne düşünür, yok ANY ne düşünür, yok okuyucular ne düşünür gibi tereddütlere takılmadan düşündüğümü yazıyorum. Kadın satrancının niye tartışıldığını düşünen arkadaşlar da 12+3=15 senede koca ülkede neden 2000'in üzerinde kalıcı olan 4. bir sporcunun yetişmediğini açıklarlarsa seve seve düşüncelerini okurum. Çünkü bu konu bence oldukça önemli bir konu.

Federasyonların en öncelikli görevi, o spor dalını yurt içinde yaymaktır. Ancak bunu o spor dalının özelliklerine ve size sunulan bütçeye göre yaparsınız.
Ne sn. YAZICI'NIN ne de sn. TULAY'IN yasa çıkarma-değiştirme gibi yetkisi ve yeteneği-gücü yoktur.
Mevcut yasa ve yönetmeliklere göre çalıştılar.
Her birisi de alt yapıya yeterli ödenek ayırdı ve bütçe ölçüsünde harcama yaptı.

Ortada onca teşvik edici, sporcuların geleceğini garanti altına alan yasa ve yönetmelik mi vardı da, başkanlar bunu engelledi?
Bu durum ailelerin ve sporcuların tercihidir.
Kadın ve kız sporcularımızın yönelişinin oranı budur!

Siz bu oranı artırmak için ancak kendi sınırlarınızı zorlar, bütçe olanaklarınızı belli sınırlar içinde artırırsınız.
Ama kalıcı olan yasal düzenlemelerdir.

Böyle bir mesleki düzenleme yok.
Hangi düzenlemeyle kadın ve erkek sporcularımızın ekonomik geleceği garanti altına alınmıştır?
Satranç merkezi açan Betül, bunu yapmak zorunda olmasa nasıl yaşayacaktır?
Kendi ekonomik bağımsızlığını nasıl kazanacak, GELECEK İÇİN KENDİSİNİ NASIL GÜVENDE HİSSEDECEKTİR?

Kübra, Beden Eğitimi öğretmenliğini kazanmasa onu gelecekte hangi meslek bekleyecekti?
GM ama nasıl geçinecek, ömrü boyunca ders vererek mi, ödül peşinde koşarak mı?

Ulusal oyuncularımız bile sadece ulusal yarışmalarda ve aktiflikleri devam ettiği sürede asgari ücretten maaş alabilirken ve bu da kalıcı bile değilken, ulusallığın ne anlamı olabilir ki?

Nerede 2000 li yılların başındaki Emel'ler, Melodi'ler, Özlemler ve daha niceleri?
Bir çoğu okul yıllarında hedefledikleri asıl mesleklere yönelmediler mi?

Siz bir anket yapın bakalım, gelecek için satranç ne ifade etmektedir?
Bunu sadece bayanlarda da değil, erkek sporculara da sorabilirsiniz.

Mesleksiz bir erkek satranç sporcusu mu, yoksa mesleksiz bir bayan satranç sporcusu mu daha güvende hissedecektir kendisini?
Bu soruyu önce kendimize soralım.

İlk 100 sporcuya da sorsanız sonuç değişmeyecektir.

Ben sn. YAZICI ve SN. TULAY'IN sanki bu ülkede uygun şartlar varmış da, sporcularının satranç alanında meslekileşmelerini engeleyecek kadar güçlü olduklarını bilmiyordum.
Her iki başkan da kendi koşulları içinde bu konuda çalışmışlardır.

Unutmayın, 4 yıl eğitim fakültelerinde okuyup da 40 yaşına merdiven dayamış E.Fakültesi mezunu atanamayan öğretmen adaylarının ülkesinde yaşıyoruz.
Biz neyi tartışıyoruz?
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Haber veya Ali Nihat Yazıcı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 08-11-2015, 00:06

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi