Satranç Haber veya Ali Nihat Yazıcı
(09-11-2015, 18:55)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Soruyorum "Türkiye satrancının lideri kimdir?"

Gerçekten kimdir?
Lafla peynir gemisi yürümüyor.

Laf kelimesini, söyledikleriniz ve daha önce burada yayınladığınız ülke modelleri için kullanmadım.
Ben sizden ya da sn. BAYRAM'DAN daha az bir şey istemiyorum.

Benim düşündüklerimi, başarmak istediklerimi bilemezsiniz. Burada yapabildiklerimin en fazla çeyreğini yazmışımdır.
Yapmak isteyip de yapamadığım çok şey var.

İçinde olmak ve tanıklık yapmak gerek sn. BENER!

Size de yazdığım gibi yapılması gerektiği halde yapılmayan-yapılamayan çok şey var. Kimsenin elinde sihirli değnek de yok.
Her oluşum kendi atmosferindedir, öyle gelişir.

Ortadaki kumaş budur.
Siz ya bu kumaştan bir şeyler yapacaksınız ya da daha kaliteli kumaş oluşturacak ve bulacaksınız.

Geçmişe yönelik önemli gelir kalemlerini ve devlet desteğini kaybeden bir kuruluşa yeni gelir kaynakları bulmadan-önermeden neler bekleyebilirsiniz?
Ortada güven belirten ve bu anlaşmayı 4 yıllığına daha uzatan bir sponsora sonsuza kadar güvenebilir misiniz?
Yüzbinlerce lisans diyoruz değil mi?
Oysa bütün federasyonların en öncelikli gelir kalemlerine bakınız, sporcu lisansları vardır.
Naklen yayın gelirleri vardır, seyirci hasılatlarından pay vardır, artan develet ödeneği vardır.

Son mali genel kurulda bakanlık temsilcisi mutemedin söylediği gibi "TSF' ye güveniyoruz, onun için de devlet desteğini önemli ölçüde kısmaktayız. Bu iyi bir gelişmedir" şeklinde açıklamayı dinlemediniz sanırım.
Bu ironik açıklama bile, belli  bir gerçeği ortaya koyar.

Sahası ve seyircisi olmayan, yürürlülükteki yönetmelikler çerçevesinde gelir kalemlerini artıramayan bir federasyon elbette başka yöntemleri düşünecektir.

BAŞINDAN BERİ KATILMADIĞIM BİR OLAYDIR, KATILMADIĞIM HALDE DE SAVUNMUŞUMDUR.

İlk günkü yazılarımda duruyor. Antalya, yaş grupları...
Düşüncelerim ve önerilerim hepsi burada duruyor.

Kendi gelir kaynaklarını bulmaya terk edilmiş bir kuruluş nasıl yaşayacaktır?
Bu konuda en dişe dokunur öneriler" tavandan oluşum" dur. Ancak bunun ülkemizdeki -futbol-örneğindeki gelişimi satranç için söz konusu bile değildir.
Görselliği yoktur. Seyircisi ve sahası yoktur. Canlı yayın geliri ve reklamları yoktur.

TFF gelir kalemlerini incelediniz mi? TFF süper ligde ve birinci ligde canlı yayınlardan kulüp başına ne kadar yüzde almaktadır?
Reklamlarını ve diğer gelir kalemlerini hiç devreye sokmuyorum bile...

Evet vizyonu olmalıdır başkanın. Ama bu vizyon bu şartlarda o camia içinde kaybolmaya mahkumdur.
Siz satrancın populerliliğini artıramaz, bunu devlete ve özel sektöre anlatamazsanız ancak bu günkü şartlarda bize sonsuz tartışma ortamı kalır.

Başkanlık iddialı bir makamdır. Öyle ki oraya birçok şeyi göze alarak gelmeniz gerekecektir.

1999-2000 yılları...
Seçimler var. Merhum K.OLGAÇ başkan, karşısında da farklı bir kaç aday var. Siz o dönemin satranç ortamını yaşadınız mı bilemem.

Ama ben seçimlerden sonraki zaman içindeki; büyük değişimi ve dönüşümü, atılımları, gerçekçi ama ulaşılması çok zor hedeflere cesaretle alınmış kararlı yürüyüşlere tanıklık yaptım.
Olmamış, olamamış şeyler olmaya başlıyordu. Büyük bir dayanışma ve çalışma vardı. Müthiş gelişmeler çıkıyordu dar imkanlardan...

Ama zamanla duraklama ve sonraki dönemlere geçiş oldu.
2007-2012 dönemini yaşamadım. Ama bana gösterilen ve anlatılan belgelere göre 2012 de bir tsunami yaşanacaktı! Ve bunun işaretleri 2010 da başlamıştı. Olayların içinde yaşayanlar biliyor. Onları da dinlemeden aydınlanacak bir olay değil. Dahasını derinleştiremem.
...

Bence her iki başkanın arasında kıyaslama yapmak anlamlı değil.

Çünkü;
Birisi sıfırdan aldı, uçurdu götürdü.
Biri de önünde bambaşka, eksi bir tablo buldu.

Adil olmaz kıyaslamak.
Çünkü;
Biri kendisinden önce bir borç bulmadı. Özgürce ve kararlılıkla bir düzen kurdu.
Ama diğeri?
...
Göreve geldiğinde karşılaştığı tabloyu asla gün ışığına çıkarmadı.
Bazı şeyleri ortaya bile koymuyor.
Asıl konuşması gerekenler konuşmalıdır. O devri yaşayanlar ve birinci elden muhatap olanlar elindekiler ortaya dökmeli ve toplumu aydınlatmalıdır. Hiç konuşulmamış, gündeme getirilmemiş ortaklıklar ve isimler varken bu şartlarda konuşmamız ve tartışmamız, Suudi Arabistan'daki demokratik genel seçimleri tartışmak gibi olur.

...

Sn. üye,
Ben genelde ortaya koyduğunuz fikirlere karşı değilim. Hatta bir çoğunun olması gereken olduğunun da bilincindeyim.
Ancak benim bu ülkede yıllardır yaşayıp tanık olduğum gerçek, ulaşılması gereken idealler ile yapılanların arasındaki mesafenin,  TÜRKİYE ile İSVEÇ arasındaki mesafeden daha az olmadığı gerçeğidir. Bunu günlük politik yaşamda da görebiliriz değil mi?
(Diyeceğim, ama bildik konu saptırmasını gündeme getirecek üyeler fırsat kolluyor da olabilir değil mi?)

...

Şu anda Türkiye Satrancının lideri sn. TULAY'DIR.

Bu soruyu AZERBAYCAN için sorsaydınız size kesinlikle oğul İlham ALİEV derdim.

Ama bir TULAY bir ALİEV değildir!

En azından şimdilik... Cool

Saygı ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Haber veya Ali Nihat Yazıcı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 09-11-2015, 20:34

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi