il birincilikleri çerçeve yönerge
Malasef kötü bir huyum var yönergeleri okumak gibi şimdi il birincilikleri çerçeve yönergeyi okudum ve geçen seneye göre galiba çok değişiklik var. geçen sene böyle garip birşey görmemiştim ya da gözümden kaçmış.

[size=small][font=Verdana, sans-serif]2.1.[size=x-small][font=Times New Roman]     [/font][/size][/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]Katılım:[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif] 2015-2016 [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]etkinlik dönemi [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]İl Birinciliği[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif], [/font][/size]

[size=small][font=Verdana, sans-serif]201[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]5[/font][/size] [size=small][font=Verdana, sans-serif]-[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]201[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]6[/font][/size] [size=small][font=Verdana, sans-serif]etkinlik dönemi [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]vizesi yapılmış Federasyon lisansına sahip[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif] TC. Vatandaşı [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]sporcular[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]ının [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]katılımına açıktır[/font][/size]

[size=small][font=Verdana, sans-serif]Bu sene turnuvaya katılımlarda yabancı vatandaşlara kapanma mevcut. Yani fedesayonunuzda TUR ibaresi yazması il birinciliklerine katılmanız için yeterli değil, net bir şekilde T.C. vatandasınız olmanız isteniyor.  [/font][/size]

[size=small][font=Verdana, sans-serif]madde 3.5 Bir sporcu birden fazla ilde il birinciliğine katılamaz. Birden fazla ilde İl birinciliğine katılan sporcular Türkiye Kupasına katılım hakkını yitirirler.[/font][/size]

[size=small][font=Verdana, sans-serif]Bu da yeni bir uygulama, bizim aklımızda bugüne kadar kalan isteyen oyuncu her ildeki turnuvaya girebilir. ama kendi ikamet ilinde başka bir ilde birinci olsa bile federasyon olanaklarından yararlanamaz idi. Burada artık yeni bir şekilde Federasyonun haklarından yararlanılmasının da ötesinde, iki ilde il birinciliğine katılırsanız Türkiye kupasına ilinizde dereceye girseniz de giremezseniz de katılmazsınız anlamı çıkıyor. (federasyon olanağı değil katılım hakkı denmiş, ama su ana kadar katılım hakkının nasıl elde edildiğini yazan bir yönerge varsa paylaşırsanız sevinirim)[/font][/size]

[size=small][font=Verdana, sans-serif]Peki birileri benim merakımı giderebilir, lütfen ama devşirme konusuna girmeden. [/font][/size]

[size=small][font=Verdana, sans-serif]Milli takım oyuncularımız Solak ve Ipatov Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mı ? (bunu cidden bilmediğimden soruyorum)
[/font][/size]
[size=small][font=Verdana, sans-serif]eğer ki değiller ise anladığım kadarı ile seneye Türkiye Kupasına katılamayacaklar. Bu senenin Türkiye Kupası şampiyonu Orhan Eminov mesela federasyonu TUR ama TC vatandası olmadığı için il birinciliklerine ya da Türkiye Kupasına katılamayacak mı ? [/font][/size]

[size=small][font=Verdana, sans-serif]Saygılarımla

[size=small][font=Verdana, sans-serif] [/font][/size]
[/font][/size]
Ara
Kendi fikrimi şöyle söyleyebilirim:

Birbirine bağlantılı turnuvalardan bahsediyorsak ve bunların sonucunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı gerektiren bir uluslararası müsabakalar katılım hakkı var ise T.C vatandaşı olmayanların ilk turnuvadan itibaren  bu turnuvalar zincirine alınmaması gerekir.

Bu Türkiye birinciliği'nin il seçmeleri,il birinciliği, çeyrek final,yarı final ve final bağlantılı döneminde bence gerekli bir uygulama idi.

Şimdi bu uygulama bu zamanda hangi turnuvalarda gerekli diye sorarsanız, bence Milli müsabaka temsiline bir şekilde etki eden turnuvalarda yabancı oyuncuların alınmaması gerektiğini düşünüyorum.

Selamlar.
Ara
Fide de Tur ibaresi bulunması vatandaşlık şartına bağlı mıdır? Bilemiyorum ama nazik bir soru ve konu olduğunu düşünüyorum.
Ara
(13-11-2015, 15:34)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Fide de Tur ibaresi bulunması vatandaşlık şartına bağlı mıdır? Bilemiyorum ama nazik bir soru ve konu olduğunu düşünüyorum.

Hayır efendim bağlı değildir, Federasyonun TUR olabilir ama T.C. vatandası olmayabilirsiniz. 
işin ilginci KKTC vatandaşları da katılıyordu Türkiye kupasına,

turnuva KKTC vatandaşlarına da mı kapanıyor ?
Ara
K.K.T.C vatandaşları ile ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum.
Ara
(13-11-2015, 18:00)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: K.K.T.C vatandaşları ile ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum.

yönerge çok açık hocam , T.C. vatandaşları diyor direk.
Ara
(13-11-2015, 18:11)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(13-11-2015, 18:00)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: K.K.T.C vatandaşları ile ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum.

yönerge çok açık hocam , T.C. vatandaşları diyor direk.

ama belki de haklısınız, bu il birincilikleri için bir yönerge. Türkiye kupasının yönergesinin görülmesi gerek. orada derse ki deferasyonu TUR olanlar girebilir, o zaman il birinciliklerine niye T.C. vatandası yazsınız diye sorulması gerekli.
Ara
K.K.T.C. vatandaşları, örneğin yaş grupları finallerine katılabiliyorlar.
Ara
(13-11-2015, 19:21)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: K.K.T.C. vatandaşları, örneğin yaş grupları finallerine katılabiliyorlar.

Federasyonun yayınladığı çerçeve yönerge ile il temsilcikliklerinin yayınladıkları yönergeler bir değil. 

1)Bu ANKARAnın: [size=medium][font='Times New Roman', serif]2- BAŞVURULAR [/font][/size]

[size=medium][font=Wingdings]Ø[size=x-small][font=Times New Roman] [/font][/size][/font][/size][size=medium][font='Times New Roman', serif]Yarışma 2015-2016 sezonu vizeli TSF sporcu lisans belgesine sahip 1700 ve altı ELO ya da UKD’si olan ya da hiç  ELO’su, UKD’si olmayan sporcuların katılımına açıktır. [color=black]Lisanssız ve vizesiz sporcular turnuvaya katılamaz. (ön eleme)[/color][/font][/size]

[size=medium][font='Times New Roman', serif][color=black]2)Bu ANTALYA: Turnuvaya 2015-2016 sezon vizeli TSF sporcu lisansına sahip, T.C. vatandaşı sporcular ile Fide Rating listesinin Federasyon hanesinde ‘TUR’ ibaresi olan, 2009 ve daha önce doğan tüm sporcular katılabilir. [/color][/font][/size]

[size=medium][font='Times New Roman', serif][color=black]3)Bu da TSF'nin ana sitesinde yayınladığı sadece kırmızı ile veya *** yazılı olan yerler il temsilciliği tarafından değiştirilir demiş.Katılım kısmı kırmızı ile ya da *** ile işaretlenmediği için değişmez sanmıştım.  TSF'nin çerçeve yönergesinde katılım şartı: [/color][/font][/size]
[size=medium][font='Times New Roman', serif][color=black][size=small][font=Verdana, sans-serif]2.1.[size=x-small][font=Times New Roman]     [/font][/size][/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]Katılım:[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif] 2015-2016 [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]etkinlik dönemi [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]İl Birinciliği[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif], [/font][/size]

[size=small][font=Verdana, sans-serif]201[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]5[/font][/size] [size=small][font=Verdana, sans-serif]-[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]201[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]6[/font][/size] [size=small][font=Verdana, sans-serif]etkinlik dönemi [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]vizesi yapılmış Federasyon lisansına sahip[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif] TC. Vatandaşı [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]sporcular[/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]ının [/font][/size][size=small][font=Verdana, sans-serif]katılımına açıktır. [/font][/size][/color][/font][/size]

[size=medium][font='Times New Roman', serif][color=black][size=small][font=Verdana, sans-serif]İl temsilciliklerinin sartları eski sistem ve bence doğru olan. yani TSF'nin sitesindeki çerçeve yönerge uygulanacakmış gibi düşünmüşüm hata benden. Pardon:/[/font][/size][/color][/font][/size]
Ara
K.K.T.C. den tanıdığım sporcuların, fide'de zaten ibaresi TUR olarak görünüyor.

Bir kaç tanesini de kontrol ettim şu an itibarı ile...

Selamlar.
Ara
Sayın Demir,

Yönerge incelemenin, varsa eksiklikleri yada hatalarını bulmanın kötü bir alışkanlık değil, aksine takdir edilecek bir davranış olduğunu düşünüyorum. Şüphesiz zaman ve emek harcatan bir uğraşıdır. Bu konuda enerjinizi harcadığınız için teşekkür ediyorum. 

Daha evvel de söylediğim gibi çok sık yazmasam da uzun zamandır özgür satranç forumu takip ederim; Bu foruma ve yazan arkadaşlara saygımı bir kaç kez ifade etmiştim. Zaman zaman tatsız kazalar olsa da, bu forum uzun bir geleneği temsil etmektedir ve inşallah daha uzun sürede yaşayacaktır. 

Yazdığınız konuların muhatabı esasen ben ve başkanlık ettiğim kuruldur. Ama siz de takdir edersiniz ki Türkiye Satranç Federasyonu resmi bir kuruluştur ve forumlar için bir sözcü tayin etmemiştir.  Kurul başkanı olarak görev yaptığım süre içerisinde bu tür başlıklar altında özel bir durum söz konusu olmadığı sürece yazmayı düşünmüyorum.  Bu tür konularda bilgi edinme hakkınızı kullanırsanız Federasyonumuz seve seve size bilgi verecektir.   Şüphesiz takdir sizindir. Ben; zamanım ve bilgim el verdiğince satranç oyununun kendisi ile ilgili yazışmalara katılmayı düşünüyorum. Eğer böyle bir konuda da yazmayı düşünürseniz, elimden geldiğince katılacağımı göreceksiniz.

Ama şunu söylemek isterim: İpatov, Eminov gibi oyuncuların durumu, KKTC Vatandaşı sporcular için gösterdiğiniz hassasiyete bizim federasyon ve onun bir parçası olan teknik kurul olarak katılmamamız mümkün müdür?

Şu an Türkiye'nin başarısı için ter döken İpatov'un, herkes tarafından örnek sporculardan biri olarak tanınan Eminov'un ya da KKTC vatandaşı kardeşlerimizin oynama hakkını gereksiz yere neden ellerinden alalım?

İki gün evvel açtığınız Burdur ili ile ilgili başlıkta da paylaşmıştım:

[color=#333333]Tek amacımız var:  Mümkün olan en fazla sayıda sporcunun uygun ortamda, adil şartlarda satranç oynamasını sağlamak. Kendisi satranç oynamak isteyip, oynatamadığımız her sporcu bizim için kayıptır.  [/color]

Zaman içerisinde beni, teknik kuruldaki arkadaşlarımı ve bizimle beraber çalışan değerli Federasyon çalışanlarını daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Abidin Hocamdan aldığımız görevi, aynı ciddiyetle koruyacak, onun gibi bilgimiz ve görgümüz oranında Türk satrancına hizmet edecek ve zamanı geldiğinde değerli başka bir arkadaşımıza teslim edeceğiz.

Saygılarımla
Ara
[font=Comic Sans MS]Sayın Demir;[/font]

[font=Comic Sans MS]Dikkatinizden kaçmış sanırım: Alıntı yaptığınız Ankara ile ilgili yönerge " Seçme " yönergesidir.[/font]
[font=Comic Sans MS]İl Birinciliği yönergesi henüz yayınlanmamıştır.[/font]

[font=Comic Sans MS]Ayrıca bende sizin gibi yönergeleri incelemekten zevk alırım. Bu bende yönergelerle de sınırlı değil.[/font]
[font=Comic Sans MS]Web siteleri, chess-results'taki turnuvalar da dahil. Bulduğum eksiklik veya yanlışlıkları da ilgilisine [/font]
[font=Comic Sans MS]mail veya telefon ortamında aktarırım. [/font]
[font=Comic Sans MS]Önemli olan en az yanlış veya eksikle yönerge/site/turnuva hazırlayabilmektir. Çünkü satranççılar çok akıllı kişilerdir.[/font]
[font=Comic Sans MS]Onlara yanlışsız ve düzgün veriler verilebilmeli, sunulabilmelidir. Bu konuda biz satranç sevdalılarına düşen:[/font]
[font=Comic Sans MS]"Gerektiği zamanlarda yanlış veya eksikliklerle ilgili gerekli kişilere veya web yöneticilerine uyarı yapıp [/font]
[font=Comic Sans MS]yardımda bulunmaktır" diye düşünüyorum.[/font]

[font=Comic Sans MS]Gökhan hocam başkanlığındaki teknik kurulumuzun ne kadar zor bir iş üstlendiklerini ve ne kadar özverili olarak,[/font]
[font=Comic Sans MS]bu işi yapmaya çalıştıklarını düşündükçe, az da olsa eksiklikleri varsa bunları gözardı etmemiz gerektiğine inanıyorum.[/font]

[font=Comic Sans MS]Saygılarımla[/font]
Uğuray ÖZALP
Ulusal Hakem - ANKARA
Ara
(14-11-2015, 02:59)Gokhan_Narman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın Demir,

Yönerge incelemenin, varsa eksiklikleri yada hatalarını bulmanın kötü bir alışkanlık değil, aksine takdir edilecek bir davranış olduğunu düşünüyorum. Şüphesiz zaman ve emek harcatan bir uğraşıdır. Bu konuda enerjinizi harcadığınız için teşekkür ediyorum. 

Daha evvel de söylediğim gibi çok sık yazmasam da uzun zamandır özgür satranç forumu takip ederim; Bu foruma ve yazan arkadaşlara saygımı bir kaç kez ifade etmiştim. Zaman zaman tatsız kazalar olsa da, bu forum uzun bir geleneği temsil etmektedir ve inşallah daha uzun sürede yaşayacaktır. 

Yazdığınız konuların muhatabı esasen ben ve başkanlık ettiğim kuruldur. Ama siz de takdir edersiniz ki Türkiye Satranç Federasyonu resmi bir kuruluştur ve forumlar için bir sözcü tayin etmemiştir.  Kurul başkanı olarak görev yaptığım süre içerisinde bu tür başlıklar altında özel bir durum söz konusu olmadığı sürece yazmayı düşünmüyorum.  Bu tür konularda bilgi edinme hakkınızı kullanırsanız Federasyonumuz seve seve size bilgi verecektir.   Şüphesiz takdir sizindir. Ben; zamanım ve bilgim el verdiğince satranç oyununun kendisi ile ilgili yazışmalara katılmayı düşünüyorum. Eğer böyle bir konuda da yazmayı düşünürseniz, elimden geldiğince katılacağımı göreceksiniz.

Ama şunu söylemek isterim: İpatov, Eminov gibi oyuncuların durumu, KKTC Vatandaşı sporcular için gösterdiğiniz hassasiyete bizim federasyon ve onun bir parçası olan teknik kurul olarak katılmamamız mümkün müdür?

Şu an Türkiye'nin başarısı için ter döken İpatov'un, herkes tarafından örnek sporculardan biri olarak tanınan Eminov'un ya da KKTC vatandaşı kardeşlerimizin oynama hakkını gereksiz yere neden ellerinden alalım?

İki gün evvel açtığınız Burdur ili ile ilgili başlıkta da paylaşmıştım:

[color=#333333]Tek amacımız var:  Mümkün olan en fazla sayıda sporcunun uygun ortamda, adil şartlarda satranç oynamasını sağlamak. Kendisi satranç oynamak isteyip, oynatamadığımız her sporcu bizim için kayıptır.  [/color]

Zaman içerisinde beni, teknik kuruldaki arkadaşlarımı ve bizimle beraber çalışan değerli Federasyon çalışanlarını daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Abidin Hocamdan aldığımız görevi, aynı ciddiyetle koruyacak, onun gibi bilgimiz ve görgümüz oranında Türk satrancına hizmet edecek ve zamanı geldiğinde değerli başka bir arkadaşımıza teslim edeceğiz.

Saygılarımla

Tabi ki benim için de fed. TUR oldukça Türkiye için yarıştıkça bu sporular ülkemizin sporcusudur. Beni Uğuray Bey eleştirmiş, kendisi haklı olabilir de, benim burada yazma amacım sadece bu tartışma ya da paylaşımların herkesçe görülmesi , mesela yarın başka ilde bu tür tartışmaların değerlendirilmesi. Mesela Kayseri'den Mustafa Bey'in kızının ödülü ile yaptığı paylaşım, herkesin dikkatini çekmiştir ve yönergeler buna göre daha da dikkatli yapılıyordur diye düşünüyorum.  Umarım eleştirilerim yapıcıdır, 
Saygılarımla ve sevgilerimle...
Ara
Kimin dikkatli kimin dikkatsiz olduğu ayrıca sorgulanmalıdır. ???

Satranççı detaylarla ilgilenir. Satranççının gördüğü bir detayı görmezlikten gelerek onu küçük düşürmek isteyici (ben yanlış algılamış olabilirim) ima yollu laflar edileceğine, bir sürü cümleler kurulacağına, eksiklik varsa gözardı edilmeden şimdiden giderilmelidir. Eksiklik var mı yok mu söylenir. Eksiklik yoksa cesurca yok denir. Eksiklik varsa cesurca var denir. Fakat gözardı edin denemez. Hele hele bunu bir hakem hiç demez. Nice eksikliklerden dolayı nice satranççıların hakkının yendiğini bir hakem daha iyi bilir. Fakaat hak yiyen (sözüm meclisten dışarı) hakem olursa durum değişir. Gözardı etmek kavramı bu durumda anlamlıdır.

Yönerge konusu açılmışken çerçeve yönergeyle ilgili birkaç cümle de ben yazayım.

Madde 2.1. Katılım: 2015-2016 etkinlik dönemi İl Birinciliği, 2015 -2016 etkinlik dönemi vizesi yapılmış Federasyon lisansına sahip TC. Vatandaşı sporcularının katılımına açıktır.
Maddeyle ilgili yorumum :
Madde teknik yönden hatalıdır. Türkiye’ye gelmiş ve Türkiye’de yaşamak isteyen ve fakat müracaat etmesine rağmen henüz TC numarası alamamış ve fakat alması an meselesi olan satranççılar ve KKTC satranççıları bu maddeye göre il birinciliklerine katılamazlar. Katılır diyen ve bu yönde hareket eden hakemler yönergeyi çiğnemiş olurlar.
Hakemlerin yerinde olsam bu maddeye rağmen o sporcuları turnuvaya katarım ve sağlam gerekçelerini de bizzat hazırlarım.

Madde 3.2. Federasyon olanaklarından yararlanılması için İl Birinciliğinin en az 20 sporcu tarafından tamamlanmış olması, 7 tur ve 90 dk+ 30 sn oyun temposuyla düzenlenmiş olması koşulu aranır. Birinci olan sporcu Türkiye Kupasına Federasyon olanakları ile konaklama giderleri karşılanarak katılır.
Madde teknik yönden eksiktir. “Federasyon olanakları” belirsizdir. Detaylandırılmalıdır. Konaklama gideri = sadece konaklama gideri midir ?
20 sporcudan az sporcu olursa olanaklardan niçin faydalanmayacak ? Bu haksızlıktır. TSF nin çok önem verdiği il temsilciliğini sıkıntıya sokan bir madde. Bir ilde 19 kişi katılırsa diğer bir ilde de 20 kişi katılırsa 20 ye olanak tanıyorsunuz da 19 olan ilin birincisine niçin olanak tanımıyorsunuz ? Amacınız nedir ? Katılımı artırmak mı ? 20 sayısını bulması için bazı il temsilcilerini yanlış yollara sevketmiş olmayasınız sakın.

Madde 3.7. FIDE Satranç Kuralları 6.7.a uyarınca hükmen yenik sayılma süresi tanınmamıştır (sıfır dakika). Satranç tahtası başına turun başlamasından sonra gelen sporcu oyunu kaybeder, dileyen iller yönergelerine yazmak kaydıyla 15(onbeş) veya 30(otuz) dakika hükmen yenik sayılma süresi tanıyabilirler.
Madde teknik yönden hatalıdır. Çerçeve yönergenin en üst teknik grup (bu işi en iyi bilenlerce) tarafından hazırlanmış olduğu kabul edilir. Dolayısıyla hazırlanan yönerge alt gruplara tavsiyeden öte emir gibi algılanabilir.
Her ne kadar dileyen 15 ve 30 dakika yazabilir dense de bazı emir erleri 15 ve 30 dakika yazmaya çekinebilirler.

Madde 4.1. İl Birincisi olan sporcu Federasyonun tanıyacağı olanaklardan yararlanarak Türkiye Kupasına katılmaya hak kazanır.
Madde ile ilgili yorumum :
Madde teknik yönden gereksizdir ve eksiktir ve hatalıdır. Madde belirsizdir. Bu madde 3.2. maddenin tekrarı olmuş Bu maddenin sözcükleri esas alındığında il birincisi haricinde başka bir satranççının Türkiye Kupasına katılamayacağı gibi bir hüküm çıkabilir. Şimdi soruyorum. İl birinciliğine katılmazsam Türkiye Kupasına katılabilir miyim ? Bu soruyu neden soruyorum ? Bazı illerde önceki yıllarda yapılan il birincilikleri yönergelerinde il birinciliğine katılan Türkiye Kupasına katılmaya hak kazanır diyor da. Ne bileyim, belki de Türkiye Kupasına sadece il birincileri davet ediliyordur. Organizasyonun tercihine engel olamam. Cevabınız evet mi, hayır mı ? İl birinciliğine katılmazsam veya katılır da birinci olmazsam Türkiye Kupasına katılabilir miyim ?
Hayır derseniz ; katılamayacağım nerede yazıyor ? Evet derseniz ; 4.1. maddedeki belirsizlik giderilmelidir.

Üst grup kuralların uygulanmasında geriye gitmemeli, ilerlemelidir.
0 dakika dayatması uygun değildir.
Özgür bırakın insanları FIDE satranç kuralları çerçevesinde. Kendi şehrinin şartlarını en iyi bilenler dilediğince, özgürce zamanı ayarlasınlar.
Yönergede “hükmen yenik sayılma” gibi bir cümle başhakemin FIDE Satranç Kuralları çerçevesinde iş yapmasını engelleyici bir cümledir.
“hükmen yenik sayılma” yerine “geç kalma” sözcükleri yazılabilir. Bırakınız hükmen yenilgiye güncel FIDE Satranç Kuralları gereği başhakem karar versin. Başhakemin görevini kısıtlamayınız. Bilgisiz ve tecrübesiz alt hakemlere de satranççıyı itme görevi vermeyiniz.

Yönergede önemli bir eksiklik var.
Yönergede “Türkiye Satranç Federasyonu Satranç Yarışmaları Prosedürü hükümleri geçerlidir” denmiş. Güzel. Fakat “FIDE Satranç Kuralları geçerlidir” denmemiş.
FIDE Satranç Kurallarından sadece 6.7.a. 9.1.b., 11.3.b yazılmış. Ya diğerleri ? Hangi yönergeye baksam sadece bu 3 kural yazılı. Zamanla, başhakemin altında çalışan ve TSFSYP yi okumayan diğer bazı hakemler sadece bu 3 kuralı FIDE Satranç Kuralları olarak saymasınlar sakın.

Uzun uzadıya 3 madde yazılacağına bence en doğrusu “Güncel FIDE Satranç Kuralları geçerlidir. Geç kalma süresi şu kadar dakikadır. Berabere şu kadar hamleden önce yapılamaz.” şeklinde yazılsa daha güzel, anlamlı ve hakemlerimizin gelişmesini zorlayıcı ve sağlayıcı bir madde olur.

Yönergenin 5.1. ve 9.1. maddeleri gereksizdir ve fazlalıktır.

TSFSYP nin 12. maddesi yönergede yer almamış. Türkiye Kupası yönergesini beklemeden ilk çerçeve yönergede satranççılara gerekli ve yeterli bilgi verilmelidir. Örneğin ; Ankara yönergesinde çerçeve yönergenin 3.2. maddesi ve TSFSYP nin 12. Maddesi hiç yer almamış.

Şimdilik gördüklerimi ve aklıma gelenleri yazdım.
Birilerini üzdüysem affola.
Ara
Feti bey görüşlerini yazdı.Pek çoğuna katılıyorum.Mustafa Demir de yönergeleri anlamaya çalışıyor.Haklıdır.Daha iyi anlama dışında bir amacı yoktur.Ancak farkında olmadan kronikleşmiş yaralarımıza dokunmaktadır.Türkçeyi çok iyi kullanmak ve kafa karışıklığı yapmamak zorundayız."Sadece TC vatandaşı olanlar girebilir"dediğimiz zaman kafalar karışmaktadır.Bu defa birçok kimse haklı olarak vatandaş olmadan Milli takım sporcusu olanların durumunu sorgulamaktadır.Bu belirsizliğin çözüm yolu vardır.Biz de diğer ülkeler gibi yapabiliriz.TC vatandaşı olmayanlar İl Birinciliğine katılabilir.Birinci olmaları halinde "İl Birincisi"ünvanı alamazlar.Bu klasik kuraldır.Halen Avrupa'da uygulanmaktadır.
Geç kalınca oyunu kaybetme kuralına gelince şunları söylemek istiyorum.FİDE geç kalma süresi ile ilgili yeni bir kural icad etmiştir.Ama yaptığı yenilikde esnek davranmaya karar vermiştir.Gecikme nedeniyle yenilme süresini düzenleyicinin tercihine göre serbest bırakmıştır.Almanya ve Avusturya'da pek çok turnuvada 15 veya 30 dakika hoşgörü tanınmaktadır.Biz nasıl yapalım?Biz de sporcuların ve turnuvanın düzenlendiği ilin koşullarına göre bir süre verelim!"Sıfır dakika kuralı"sporcuların korkulu rüyası haline gelmesin!Sıfır dakika kuralı yöneticilerin elinde kafa kesen bir kılıç olmasın!Bu kural ile ilgili anlatılacak pek çok anı var.Sıfır dakika kuralının uygulandığı,İstanbul Feshane'deki bir yarışmada, maçın başlamasına birkaç saniye kala salonun kapısında 2 veli yolumu kestiler.Bana "içeri giremezsin"dediler!Beni de kendileri gibi veli sanmışlar!"Ben veli değilim değilim.Sporcuyum"dedim.Ellerinden kurtuldum ve koşarak içeri girdim.
İzmir'de oynadığımız bir 2 nci lig maçında bizim takımın bütün oyuncuları gelmişti.Rakibin ise 1 oyuncusu gelmemişti.Başlama işareti verildi.1 veya 2 saniye sonra o geciken sporcu içeri girdi.Hakem bütün saatleri durdurdu.Maçın 6-0 hükmen lehimize sonuçlandığını bildirdi.Hepimiz donduk,kaldık.Aramızda küçük sporcular da vardı.İşte bu anlattıklarım Satrancın Devlete bağlanmasının ve bilahere Yönetimin önce Özerk sonra da bağımsız olmasının sakıncalı yönleridir.Devlete bağlanmanın iyi yönleri de vardır.Gökhan beyin ifade ettiği şekilde daha çok sayıda kişinin oynaması için çaba göstereceksek mevcut uygulamaları dikkatle gözden geçireceğiz!Şunu da unutmamak gerekir.Yerel yöneticilerimiz ve hakemlerimiz bir konuda karar verirken Merkezden gelecek rüzgara bakmaktadır.İnsiyatif kullanmamaktadır.Sıfır dakika kuralı Milli maçlarda ve sporcuların yarışma salonunun hemen yanındaki otelde kaldığı turnuvalarda uygulanabilir.Ama "İstanbul'da turnuva yapıyoruz"diyerek turnuvayı Tuzla ilçesinde yaptıktan sonra bir de "Sıfır dakika kuralı" uygularsanız Tarih sizi affetmez! Satrancın sorunlarını konuşursak daha çok anlatılacaklar vardır!
Ateş Ülker
Ara
Yeni teknik kurul heyetinin hazırladığı ilk yönergenin bu kadar tartışmaya açılmasına aslında çok şaşırmadım.Bu kurul seçime kadar kurulmuş geçici bir kuırul,hal böyle oluncada çok yüklenmemek gerekli.
Stoperden forvet olmaz.
Ara
Bu bölümde görüş bildirenlerin yeni Teknik Kurula yüklenmek amacı ile hareket ettiklerini sanmıyorum.Örneğin ben Tarihde yaşanmış olayları anlatıyorum.Bir başkası İl Birinciliği yönergesini anlamaya çalışıyor.Esas amaç kişi ve kurullara yüklenmek değildir.Esas amaç somut olarak sorunları saymak ve bunların çözümlerini aramaktır.Kişilerin hevesini kırmak bize yarar sağlamaz.Eskiden yapılmış yanlışlar vardır.Bunların düzelmesi zaman alacaktır.Bu yanlışlardan dolayı birkaç gün önce görev almış kişileri suçlamak haksızlık olur.Uzun yıllardır düzeltemediğimiz yanlışların sorumluluğu da ortaktır.Uzun yıllardır düzeltemediğimize göre biz de kendi payımız ölçüsünde suçluyuz.Demek ki başarılı olamadık.Bundan sonra da uzun yıllar başarılı olamayacağız.Başarılı olmak için önce herkesi açık kimlikle görüş bildirme yönünde cesaretlendirmeliyiz.
Ateş Ülker
Ara
(17-11-2015, 16:57)gazikemal Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yeni teknik kurul heyetinin hazırladığı ilk yönergenin bu kadar tartışmaya açılmasına aslında çok şaşırmadım.Bu kurul seçime kadar kurulmuş geçici bir kuırul,hal böyle oluncada çok yüklenmemek gerekli.

Stoperden forvet olmaz.

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Şimdi bu yaklaşımı okuduğumda sağduyulu bir yaklaşım izlenimi ediniyorum.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print] Ama kurulların tamamı geçicidir sn. gazikemal.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print] Dört yıllık bir süre içinde 3 yıl görev yapan kurul da geçici idi. Daha fazla göreve yaptığı için kalıcı sayılabilir mi?
 Bu bir görev değişimi, bayrak değişimidir.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Üstelik bundan 3 yıl önceki turnuva sayıları ile şimdiki arasında sayısal açıdan daha fazla artış varken, daha yoğun çalışma temposu söz konusu iken, kadrosu neredeyse satrancın ta içinden gelen ([/font][/size][/color][color=#002060][size=large][font=Segoe Print]GÖKHAN NARMAN, ABDULLAH ARIK, AKİF TAYFUN HAZNEDAROĞLU, OĞUZ CEM AKIN, İHSAN KILIÇ, İSMAİL ÇALIŞKAN, UMUT ATAKİŞİ, HARUN KÜÇÜKKILINÇ...)[/font][/size][/color][color=#002060][size=large][font=Segoe Print] sporcularından, antrenörlerinden, hakem, spor uzmanları gibi iyi niyetli satranç emekçilerinden  oluşmuşken ve bu arkadaşlar bu göreve isteyerek gelmişken...
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Sizin "Stoperden forvet olmaz." yakıştırmanızı anlayabilmiş değilim. Belki çok yerinde bir benzetme ama kusura bakmayın ben bulamadım anlamını.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Stoper de olsa forvet de olsa daha sahaya çıkınca izin verin biraz ısınsınlar.

Bilerek ve isteyerek kasıtlı bir yanlışa imza mı atmışlar?
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Hemen yargılamak ne kadar yerindedir? [/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Merakımdan sormak isterim;

" Stoperden forvet olmaz" derken, hangi derin düşünceyi anlatmak istediniz?[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Hakem değilim.
Merak etmekteyim.
Yönergelerle ilgili hakemlerin düşüncelerini öğrenmektir dileğim.

Hakemler yönergeleri uygularken sıkıntıyla karşılaşıyorlar mı ?
Hakemler yönergeleri uygularken bazı maddelerini gözardı ediyorlar mı ?

Hata yapmak insanların en doğal özelliğidir.
Hataya hata demek ve düzeltme yoluna gitmek gelişebilmenin gereğidir.
Hatamı yüzüme söyleyen benim dostum, söylemeyen veya arkamdan söyleyen düşmanımdır.
Bu arada, hatalarımın çok fakat düşmanlarımın yok denecek kadar az olduğunu itiraf ediyorum.

Yönergeye tekrar gelecek olursak.
Yönergede benim hatalı olarak gördüğüm maddeler belki de doğru olan maddelerdir.
Yönergeyle ilgili yazdıklarım benim penceremden görülenlerdir. Başka kişilerin başka bakış açılarının olması doğaldır. Benim penceremin her şeyi göstermediği söylenirse ve diğer pencereler gösterilirse bundan memnun olurum.
Ara
bir de ıspartanın yönergesini paylaşayım o da güzel. 

http://isparta.tsf.org.tr/images/Il_Biri...gi2016.pdf

Turnuvayı tamamlayan sporcular 2016 Türkiye Şampiyonasına katılma hakkı kazanır. 
İl birincisi olan sporcu, gerekli şartların sağlanması durumunda Federasyonun tanıyacağı haklardan faydalanabilecektir. 

Yani ben bu yönergeyi okuduğumda da , bu yarışmaya giremezsem Türkiye Kupasına gidemeyeceğimi anlıyorum. 

Birilerinin buna dur demesi lazımSmile heryerde farklı bir yönerge var.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi