Türkiye Satranç Şampiyonası
hadi hepimize satrançlı ve güzel günler... tüm oyunculara başarılar

http://tr2015.tsf.org.tr/tr/yayin
Ara
İlk gün itibariyle organizasyon çok iyi göründü. Naklen yayın oldukça profesyoneldi, ekranlarda donma olmadı, tüm masalar aynı anda izlenebildi, canlı yorumların (Özgür Akman ve Can Arduman) düzeyi oldukça yeterliydi, yorumcular satranç motoru kullanmayıp gerçek analizi zorladılar.

Yorumlarda belki oyuncuların kişisel özellikleri, hobileri, oyun tarzları ve geçmişleri hakkında da bilgi verilirse sanırım satranç dışında bunu izleyen insanlar açısından bir çekim olacaktır, ben şahsen bizim bürodakileri 10 dakika zorla ekrana getirip Şiar -Bahadır oyununu izlettim (evet, hala birçok insanda satranç algıs, 50 yaşındaki keçi sakallı adamların puro içip, bir hamle için 1 gün düşündüğü bir oyun Undecided . Yani Hıncal Uluç profili. Dışarıdaki insanlar bu kadar genç ustanın bu düzeyde oynadığını görünce hem şaşırıyorlar hem satranca bakışlar ve sevgileri artıyor).

Dünün en keyifli maçı Şiar Yaran ile Bahadır Özen arasında, beyazın Vezir fedalı (2 alete karşı Vezir değişimi demek daha doğru veya) oyundu. 

Oldukça karışık konumlar içeren bu oyun berabere bitti, oyun sırasında kendi partisi bittiği için bu oyunu kısa süre yorumlayan Mert Erdoğdu, Şiar'ın bu tür Vezir fedalı konumları özellikle sevdiğini ve oyun tarzı olduğunu söyledi.

Şampiyonayı kazanmasını istediğim oyuncular Mert, Kıvanç ve özellikle genç Fide ustamız Bahadır Özen. Ancak Dragan Solak çok formda görünüyor.

Oyuncu kompozisyonu çok iyi ama keşke format müsaade etseydi ve Mustafa Yılmaz, Emre Can, Burak Fırat gibi ustalar da katılabilselerdi ve yine bir bayan oyuncu daha olsaydı (Ekaterina gibi), turnuva daha balanced ve sert olurdu. Hatta keşke bu düzeyde bir şampiyonluğa Suat Atalık girip gerçek bir challenge yaşatsa.

Zevkli ve izlemesi çok keyifli bir organizasyon, mutlaka Mustafa beyin verdiği linke girip hatta oyun sırasında interaktif katılarak da evde ya da işyerinde (sesi açmayın tabii  Cool ) takip edilmeli.
Ara
Canlı yayın için Can Arduman seçimi yine çok isabetli olmuş. Analizleri adeta tek başına götürüyor. Zaman zaman Mojo Jojo'nun dediği gibi sesi kıssam da, özellikle Can abinin analiz yaptığı kısımlarda sesi açmaya çalışıyorum ve keyifle izliyorum.
Ara
türkiye satranç birinciliği  özgür satranç forumda bile  tartışılmıyor. daha önce yazmıştım  , türkiyenin ihtiyacı  türkiye satranç birinciliği değil  büyük ustalar birinciliği diye. inşallah türkiye büyük ustalar birinciliğinide bir gün görürüz. ama bunu  ben önerdim diye kimse gelmesin . bu benim fikrim ve kimse benim elimden alamaz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi