Bir öneri: Şampiyonalarımıza Türkiye Şampiyonlarımızın Adını Verelim.
[color=#0070c0][size=large][font=Times New Roman]Bu yıldan başlamak üzere TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINA geçmişte Türkiye Şampiyonu olmuş, bugün aramızda olmayan şampiyonlarımızın isminin verilmesi ve bunun da bu yıl PROF. SIRACETTİN BİLYAP TÜRKİYE ŞAMPİYONASI adını almasını öneriyorum.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Times New Roman].[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]1- Önerim sadece ülke satrancına mal olan ve artık aramızda olmayan şampiyonlarımıza aittir.[/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]2- SIRACETTİN BİLYAP ile başlar ve Nevzat SÜER ile devam eder.[/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]3- Sıra her bir isim için bir defa kullanılır.[/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]4- 50 yılda 27 farklı isim var ( yaşayanların durumu ayrıdır).[/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]5- İki, üç, dört defa şampiyon olan sporcularımız var. Bunlar sadece ilk defa şampiyonluk yılı için bir defalığına kullanılır. Aynı sporcunun adı iki defa kullanılmaz.[/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]6- Hayatta olanlar için bu hak ancak kendilerine danışılarak ve mümkünse yazılı talepleri alınarak uygulanması yerinde olabilir. [/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]7-Türkiye Emektarlar Satranç Şampiyonası için ise benzer uygulamalar düşünülebilir.[/size][/color]
[color=#0070c0][size=large] [/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]Selam ve saygılarımla.[/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Güzel bir öneri.

Mikhail Gurevich Türkiye Şampiyonası
Alexander Ipatov Türkiye Şampiyonası

Kulağa hoş geliyor...
Ara
(14-12-2015, 11:27)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir öneri.

Alexander Ipatov Türkiye Şampiyonası

Kulağa hoş geliyor...

[font=Segoe Print]Her kim olursa!
[/font]
[font=Segoe Print]Bu ülkede yaşayan ve bu ülkeye mal olmuş ona bedel ödemiş her bir insan…
Mikhail Gurevich için merhum Nevzat SÜER'İ mi bu hakkından edelim?
Yoksa Linda ÇAKIR (1972), Joan ARBİL (1980) için, merhum İlhan ONAT'I mı?
Burada hak edip hak etmediklerini söylemeniz gerekir.

[/font]
[font=Segoe Print]Ben isimleri tartışmaya açmadım! Bu konuda isim ve isimler üzerinden de tartışılmasını uygun görmüyorum.[/font]
[font=Segoe Print]Bu yarışmaya katılma hakkı kazanmış, yarışmış, birinci olmuş, ulusal takımda oynamış, temsil etmiş, bu ülke tarihinde yerini almış…[/font]
[font=Segoe Print]Bence her biri çok daha fazlasını hak ediyorlar![/font]
- MATRANÇ -
Ara
(14-12-2015, 11:27)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir öneri.

...

Çocuk hayatının ilk 16 yılında idealleri uğruna çalışır çabalar.
Üniversiteye girer, öğretmen olacaktır.
Eğitim Fakültesinde 4 yıl okur.
En sevdiği mesleğe ulaşmak için orayı da dereceyle bitirir.
KPS (Ke- pa-s/ze lik) nı da bir şekilde aşar.
Başvurur öğretmen olmak için…

Atanamaz, bekler!
...

Ona öğretmen olamayacağını, kadro olmadığını, öğretmen olmak için artık Eğitim Fakültesinin bitirilmesnin gerekmediğini söyleyip, bunları en başından bilip bilmediğini sorarlar.
...

Sizin yaklaşımınız buna benzedi biraz.
- MATRANÇ -
Ara
Düşüncenizi uygun görmüyorum.Özellikle yaşamakta olan kimselerin isimleri hiç kullanılmamalıdır.Bana gelince ne yaşarken ne de öldükten sonra ismimin herhangi bir etkinliğe veya herhangi bir yere verilmesini istemiyorum.Bunu vasiyet olarak kabul ediniz.Öldükten sonra beni sevindirmek isterseniz tartışıtığım konuları ve düşünceleri konuşmaya devam ediniz.Fırsat eşitliğini arayınız!Yasaları adil ve anlaşılır şekle getirmek için çaba gösteriniz!Bu takdirde bütün ölmüşlerinizin ruhu şad olacaktır.
Ateş Ülker
Ara
(14-12-2015, 10:29)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#0070c0][size=large][font=Times New Roman]Bu yıldan başlamak üzere TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINA geçmişte Türkiye Şampiyonu olmuş, bugün aramızda olmayan şampiyonlarımızın isminin verilmesi ve bunun da bu yıl Prof. SIRACETTİN BİLYAP TÜRKİYE ŞAMPİYONASI adını almasını öneriyorum.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Times New Roman].[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large] 1- Önerim sadece ülke satrancına mal olan ve artık aramızda olmayan şampiyonlarımıza aittir.[/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]...[/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]6- Hayatta olanlar için bu hak ancak kendilerine danışılarak ve mümkünse yazılı talepleri alınarak uygulanması yerinde olabilir. [/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]...[/size][/color]
[color=#0070c0][size=large] [/size][/color]
[color=#0070c0][size=large]Selam ve saygılarımla.[/size][/color]

Ateş Bey,
Konu aslında bireysel değildir.
Ama bu konuyu da açıkçası tam olarak çözemediğim için öneriyi tartışmaya açtım.

Ülke şampiyonluğunuz ayrı bir konumdadır.

HAKLI OLARAK ÇÖZÜLMESİNİ İSTEDİĞİNİZ KONULAR DA AYRIDIR.

Bu açıdan bakınca, anı turnuvalarının dışında nasıl her bir şampiyonun ismi nasıl yaşatılabilir ki?
Park, bahçe ve sokaklara ismi verilerek mi?
Adına okul kurarak mı?
...
Bunlar ya da diğer öneriler...

Devam eden şampiyonalar bunu biraz olsun taşıyamaz mı?

Hatalar, yapılması gerektiği halde yapılmayan/yapılamayanlar her dönem ve her yönetimde olacaktır.
Ben ülke şampiyonlarımızdan bahsediyorum.
Onlar adına bazı şeylere bireyler karar vermemelidir.
Toplum olarak sahiplenmemiz gerekir.

Ben daha önce de oynadım finallerde.
Ama sadece tarihleriyle hatırlıyorum: 1987, 1989 ve 1990.

Ama bir isim altında oynansaydı o birincilikler, benim için çok daha farklı olacaktı.

Sizin tespitiniz bence biraz protest!

O zaman bu protesto ülke birinciliklerine de katılmama düşüncesini de birlikte taşır ki...
Bu durumun götürdüğü iki nokta vardır.

Biri doğu, biri batı!

Sorunların çözümü için ayrı bir platform gerekir.
- MATRANÇ -
Ara
İsim verme işleri çok hassas konular. Seveni olur, sevmeyeni olur. Anlayanı olur, anlamayanı olur.

Şahsen bu tür isim verme işlerini doğru bulmuyorum. Hele hele zaten yapılacağı belli olan bir etkinliğe "İşte şu abimizi de analım" şeklinde sonradan birine adamayı hiç doğru bulmuyorum.

Yaşayanların ismini konu bile etmiyorum. O hiç olmaz zaten.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Aynı konuda ilave bir öneri daha.

Bu TSF Yayın Kurulu nu ilgilendiriyor olabilir.

Tüm şampiyonlarımız, kısa hayat öyküleri ve ülkeye katkılarını anlatan kısa bir film.

Açılış törenlerinde güzel durmaz mı?

Ne dersiniz Ateş Bey? Cool
- MATRANÇ -
Ara
(14-12-2015, 22:16)abdullaharik Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İsim verme işleri çok hassas konular. Seveni olur, sevmeyeni olur. Anlayanı olur, anlamayanı olur.

[color=#002060][font=Segoe Print]Aslında bu konuyu çok geç kalarak da gündeme getirdim.

[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Ben öncelikle ana tema olarak Ülke Şampiyonlarımıza değer vererek, anma, yaşam tarz ve satranç düşüncelerini bir şekilde yeni kuşaklara aktararak eski kültürle yeni kültürün dejenere olan yanlarını ortaya koyma adına öneride bulundum.
[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Önerimin ana temasının hala yanındayım![/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print] Şekil olarak bir şampiyona adının verilmesinde sakınca da görmüyorum. Ama bu bireysel bir olay değil. Arkasında camia ve kitleler olmalı.
[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Evet bir sokak ya da bir park adında daha kalıcı yaşar o insan. Ama bu gün görüyoruz ki siyasetin saçma sapan rüzgarında bir anda yok da olabilir.
[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Bir etkinlikte yaşama fikri buradan çıktı. Ortak yaşanan bir süreçte daha önceleri nasıl ona adandıysa, daha sonraki  yıl,  belki onunla birlikte mücadele etmiş aynı süreci yaşamış diğer sporcuya adanmalı...
[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Bir kültür sarayının bir bölümünün bu toplumda bir satranççıya adanacağını hiç sanmıyorum. Belki de bir sokak ve her bir kaldırım taşında bir şampiyon önerisi gelecek.[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Kimisi de diyecek ki, önce onları anla, sonra an![/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Haklılar elbette.[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]...[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Düşünüyorum da, [/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Katıldıkları, emek verdikleri, hayatlarına ve rüyalarına giren -ŞAMPİYONALARDA ONLARI ETKİNLİKLERLE ANMAK- bana daha yerinde gibi gelmektedir.[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Yanılıyor olabilirim ama yanıldığımı şimdilik sanmıyorum.[/font][/color]
[color=#002060][font=Segoe Print]Olmaması için henüz ikna olmadım.
Selamlarımla...[/font][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Kimsenin öldükten sonra anılmayı çok isteyeceğini sanmıyorum!Ben hiç istemiyorum.Ben yaşarken birçok haksızlığa uğramışım.Öldükten sonra Satranç toplumunu kandırmak için "Ateş Ülker kütüphanesi"kurmanızın kimseye yararı olmaz!Bu konuyu uzatmaya gerek yoktur.Uzatırsak Federasyon Başkanlığı yapmış kişiler de bundan rahatsız olabilir.Neden çözüm bekleyen sorunları konuşmuyoruz?Yerlilerin yabancılarla oyun sayısı,yerlilerin oyun(Turnuva)sayılarının artması,yönergelerdeki tartışmaya yol açan maddeler,Piramidin tepesindekilerin bilinmeyen sorunları ve başka konuları konuşmuş olsak daha yararlı oluruz.
Sık sık protesto eden yaklaşımlar içinde olduğum doğrudur.Hangi uygulamayı protesto ettiğimi açıkça yazıyorum.Çözüm yollarını da gösteriyorum.Sorunları ve çözüm seçeneklerini tartışalım!Veya birileri hiç sorun olmadığını savunmaya çalışsınlar!
Ateş Ülker
Ara
(15-12-2015, 14:29)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Neden çözüm bekleyen sorunları konuşmuyoruz?

[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Çözüm bekleyen konularla o kadar da ilgisiz değildir bu önerim.
Evet şampiyonların seveni-sevmeyeni, anlayanı-anlamayanı olur...[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Ama bu onların ŞAMPİYON olduğu gerçeğini değiştirmez![/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]...
Ama bir Süleyman SEBA taraflı tarafsız bu ülke insanlarına bir kültürel mesaj verebiliyorsa bunu sadece futbol üzerinden vermiyor bence.

Önerime sportif açıdan da bakabilirsiniz, kültürel açıdan da...
Sadece bireysel olarak bakmak ne kadar doğrudur?

Özlüce,

Önerim, yozlaşan kültürel değerlerimizin farkına varabilmek adınadır.
Önerim, 8-14 yaş grubundaki çocukların önlerine saygın kişilik örnekleri koymak ve onların tanıtımını yapmak adınadır.
Önerim sadece sportif açıdan bir diyet borcunu ödemek adına değil,  toplumsal ve kültürel temellidir.
Önerim özellikle gelişim ve karakter oluşumu çağındaki sporcu miniklerimizin yoluna küçük de olsa bir ışık tutmaktır.
 (Detaylandıramıyorum, çan kulesinde bekleyenler var! Saptırdığımı ve ilgisiz konulara saptığımı söyleyenler olacaktır)

Ateş Bey, önerimi sadece bireysel açıdan değerlendirmeyiniz.
Bu öneri sizin anlayışınıza ters gelebilir, ama  "bir daha düşünün"  derim.

Burada yazarken doğru olduğunu sandığım bir çok konuda yanıldığımı da anladım.

Özellikle sorunların konuşulması çözümlerin üretilmesi gereken bir dönemden geçiyoruz.
Bilebildiğim kadarıyla da bunun öncülüğünü en etkin örneğini de yıllardır yazarak siz ortaya koyuyorsunuz.

Yanlış anlamayacağınızı biliyorum;[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]ATEŞ ÜLKER[/font][/size][/color][color=#002060][size=medium][font=Segoe Print] adının sadece sportif satranç açısından bir değeri yoktur benim için!

[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Yazı ve fikirleriyle, duruşuyla, sorunlara sahip çıkması kararlığıyla ve üslubuyla ileriki zamanlarda çok gündeme geleceksiniz. Birileri kulağınız çok çınlatacak ve anılacaksınız.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Yanlış mı?
...[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Ben istiyorum ki,[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]SIRACETTİN BİLYAP'I nesiller tanısın. Sohbetlerde oğlu sn. Enis BİLYAP, torunu sn. Deniz BİLYAP anılarını anlatsın. O dönemi yaşayanlar katılsın. Ortaya çıkmamış fotolar ile bir fotoğraf albümü köşesi, o yılın birinciliği süresince slayt ve video gösterileri yer alsın. Basında internet sitelerinde gündeme gelsin. Kitaplara, dergilere konu olsun.

[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Rahmetli HAYRİ ÖZBİLEN abimizin video kayıtlarını inceliyorum defalarca.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]O ne anlatım, akıcı dil ![/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Anlattığı anıları yaşatıyor bize.  Sanki anlattığı ferdin katıldığı turnuvasında hemen yan masadaymışız gibi...
[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Bir Türkiye Satranç Birinciliğine sporcu, antrenör, hakem, idareci, veli...Satrançla bir şekilde sevdalı yüzlerce insan katılmaktadır. Bunların her birisi gelecek kuşaklara neden elçilik yapmasınlar?

Yaşadığımız sorunlar sadece SPORTİF SATRANCIN TEKNİK ALT YAPISIYLA İLGİLİ DEĞİLDİR!
Toplumsal, sosyolojik, kültürel hatta psikolojik temellidirler.
Ben bunun böyle olduğunu görüyor ve yaşıyorum.

[color=#ff3333]Satrancımızın ana okul yaşlarına indiği şu dönemlerde insanların sadece sportif temelli satranç eğitimi talep ettiğini mi düşünüyorsunuz?[/color]

Aslında bu da bir çalıştay konusuydu ve ben bunu çalıştayda ortaya koydum. Anlattım. Videolarla...
18-20 izlenme ile camia olarak sorunların neresinde olduğumuzu , ne kadar sahiplendiğimizi de gördük.
[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Ben umutsuz değilim Ateş Bey![/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]En azından yaşadıkça; bir öğretmen ve sportif satranca değer veren biri olarak kararlıca bunları yazmaya ve dilimin döndüğünce de anlatmaya devam edeceğim.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print] Kararlıyım!!
Sizin gibi...[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Çünkü içinden geçtiğim hayat diliminin bana böyle bir görev yüklediğinin bilincindeyim.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#002060][size=medium][font=Segoe Print]Saygı ve selamlarımla.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi