TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ?
[size=medium] [/size]
[size=medium]‘Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi ?’ şeklinde meşhur sorumuz birçok sohbette tekrar tekrar sorulur. Cevabı ‘Yumurtamı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan ?’ sorusu olabilir.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Yazılı metinler doğru da, bir de hayatın içinde yaşamak var. Kitabi bilgi iyi, güzel de bir de yaşayarak öğrenmek var.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Geçen hafta sonu İstanbul’da bir turnuvaya katıldım.[/size]
[size=medium]Teknik toplantıya yetişemediğim için nelerin bildirildiğini, ne talimatlar verildiğini öğrenemedim. 1. turdan önce bir hakeme telefonumu emanet edebileceğim bir yer olup olmadığını sordum. Yok cevabını aldım. Çantamın olmadığını söyleyip, ne yapabileceğimi sordum. Telefonumu kapalı vaziyette ceketimin cebinde muhafaza edip bulundurabileceğimi bildirdi. Etrafıma baktığımda birçok satranççının telefonlarını ceketlerinin cebine, ceketleri olmayanların pantolonlarının ve gömleklerinin cebine koyduklarını gördüm. Maçlar devam ederken bazı satranççıların telefonlarıyla beraber tuvaletlere gittiklerini, maçı bitenlerden bazılarının diğer maçlar devam ederken telefonlarıyla beraber tuvalete gittiklerini ve tuvaletten çıktıktan sonra devam eden maçların yanına yaklaşarak seyrettiklerini gördüm.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Düşündüm. Ne yapılabilirdi, telefonlar için ? Hakemler ne yapmalılardı ? Hiçbir şey. Hakemler “Cebinize koyun” demekten başka bir şey yapamazlardı. Çünkü organizatör telefonların emanete alınabilmesi için herhangi bir önlem almamış ve herhangi bir kolaylık göstermemişti. Başhakem ve hakemler telefon kuralını uygulasalardı çocukların haricinde diğer satranççıların yarıdan çok fazlası diskalifiye olurdu. Bu da başhakemin ‘satranç oynatmak’ düşüncesine aykırı olurdu. İki arada bir derede kalan başhakemin kuralı uygulatmayıp satranççılara satranç oynatma tercihi bence doğru tercihti. Tahmin ediyorum diğer başka turnuvalarda da buna benzer sıkıntılar, ikilemde kalmalar ve mecburi tercihler sözkonusu olmuştur.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Temcit pilavı gibi sürekli aynı şeyi söylemeye devam edeceğim. Ne hakem organizatör olmalıdır ve ne de organizatör hakem. İkisinin de görevleri farklıdır. Fakat birbirlerinin görev sınırlarını aşmadan organizatör ve hakem yardımlaşabilir, yardımlaşmalıdır. Hakem kuralı organizatörün anlayacağı şekilde ısrarla anlatmalı ve organizatör de kuralın uygulanabilmesi için şartları elverişli hale getirmelidir. Organizatör kuralın uygulanması için şartları oluşturmuyorsa hakem kuralı bir kenara itip satranççıyı oynatmak tercihini her seferinde seçecektir.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Kuralı uygulama hususunda hakemlerin eli kolu bağlıydı.[/size]
[size=medium]Turnuva salonunda büyükçe dolaplarıyla beraber 2 adet vestiyer vardı. Fakat atıl vaziyettelerdi. Organizatör 2 kişiyi görevlendirerek bu vestiyerleri telefon emanet yeri olarak düzenleyebilirdi. Bazı organizatörlerin esas amaçları farklı olduğundan telefon kuralının uygulanabilmesi için gerekli hassasiyeti göstermeyebiliyorlar. Telefonları hakemler muhafaza etsin demezsiniz herhalde ![/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Çoğu zaman, çoğu konuda sabit fikirli olsam da, sabit fikirli olmamaya çaba gösteririm.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Yaşadım ve gördüm.[/size]
[size=medium]Düşüncelerimi revize ediyorum.[/size]
[size=medium]Organizatör görevini yapmadığı sürece hakemler mazurdur ve kuralı bir kenara alıp satranççıya satranç oynatma tercihini ön plana almalıdırlar.[/size]
[size=medium] [/size]
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ? - Yazar: Feti - 29-01-2016, 10:26
RE: TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ? - Yazar: Feti - 30-01-2016, 06:42
RE: TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ? - Yazar: Feti - 01-02-2016, 23:30

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi