TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ?
(01-02-2016, 21:03)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu yazımı dörde bölmek zorundayım:
(1) Neyi savunuyorum?
(2) Telefon sorununu çözmek ve TSF'nin gelirleri.
(3) Tespit.
(4) Cevap.

(1) Neyi savunuyorum:
------------------------------------------------
Telefonu savunmuyorum. O kesin.
Buradaki hiç kimsenin de bunu savunduğunu görmedim.

Camideki kilitli dolap önerisi bana ait değil.
Ben sadece öneriyi yapana "onca dolabı her turnuvadan önce yemekhane girişine mi taşıyacaksınız?" diye sordum.
Önerideki saçmalığa dikkat çekmek istedim.
Ayrıca metal dedektörlü kapı koymak gibi bir öneri de geldi.
Ben öneriyi yapana "her turnuva yapılan yere taşıyıp taşımayacağını" sordum.
Yani öneriyi yapanlara önerilerinin uygulanamazlığını ifade etmeye çalıştım.

Dolap ve kapı dışında somut bir öneri geldi mi?
Gelmedi.
Gerçek anlamda satranç tesislerimiz olsaydı bu her iki öneri de kolayca uygulanabilir olurdu.
Ama salonlarımız yok.
O zaman bu öneriler uygulanamaz.

[color=#1f497d][font=Segoe Print]1- Neyi savunduğunuz belli değil.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Spor tesisi diyeceğim.
Doğrudur tesis olmadan olmaz! Ancak bunun gerçekleşmesi şu an ne kadar gerçekçidir?
Ülkemizdeki tüm spor tesisleri devlet tarafından yapılır. Futbol sahaları, basket salonları, tenis kortları...Kulüpler tarafından yapılanları da var elbette. Hatta yerel yönetimlerce olanları da...[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Çok amaçlı salonlarda yapılan her tür spor etkinliğinde detektörlü kapılara ihtiyaç duymuyorsunuz öyle mi?[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Salonlara her turnuvada;satranç taşları,altlıkları, masa- sandalyeleri, yüzlerce elektronik saatleri taşınırken...[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]O salonun belirlenecek girişlerine 4 tane detektörlü kapı konamayacak öyle mi? Bakın taşımıyoruz. O salona ait demirbaş olacak. Her zaman herkesin güvenliği için. Bunu izleyici ve sporcu güvenliği için gereksiz sayan anlayışınız gereksiz bir hava değil mi?
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Şimdi tesis mi yapılması daha kolaydır, yoksa hazır tesislerde yapılan etkinliklere çeki düzen vermek mi? Ama benim gönlüm elbette kalıcı tesislerden yanadır.
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]" Gerçek anlamda satranç tesislerimiz olsaydı bu her iki öneri de kolayca uygulanabilir olurdu." demişsiniz. Bu anlamda 50-60 kişinin katıldığı dernek-kulüp turnuvalarının dışında hiçbir zaman gerçek tesisimiz olmadı.
Ama değişmesi ve gelişmesi gereken kurallar zamanın gereklerine göre değişti ve gelişti. Gerçek tesisimiz yok, o zaman yapmayalım, değişmeyelim, gelişmeyelim.Sorunlara çare aramayalım. Öylece bile bile maçlarımızı yapalım.
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Bu bölümde umutsuz ve şevk kırıcı tespitleriniz dışında kusura bakmayın ama akılcı bir önerinize rastlayamıyoruz.[/font][/color]

(2) Telefon sorununu çözmek ve TSF'nin gelirleri?
------------------------------------------------------------------------
Birkaç ay önce TSF'yi muhtelif konularda savunurken "gelirlerin kısıtlı" oluşundan ve bunun verdiği olanaksızlıklardan bahsederken rahattınız.
Şimdi "onca geliri var" diyebiliyorsunuz.
Bilançoyu açıklayın da görelim bakalım gerçekten de onca geliri mi varmış?
Varmış da; onca gelir "telefon önleyici sistemlere" değil de nerelere harcanmış?
Bir şeyleri eleştirmenin ve de öneri getirmenin usulü adabı olmalıdır.
Konuları karıştırmayın.
Alakaları varsa açık açık yazın.
Pembe dizi modunda yazmazsanız daha anlaşılır olacaktır.
Karşınızdaki muhataplarınız cevabı kendilerinin bulmasını sağlamaya çalıştığınız öğrencileriniz değildir. Hatırlatmak isterim.

[color=#1f497d][font=Segoe Print]TSF'NU haklı olduğu her konuda savunurum!
O her bir satranççının kurumudur. Tabi "sizin federasyonunuz" söylemini ısrarla kullananların dışında...[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]O günkü sözlerimi belgeleriyle ortaya koydum. TSF'NU diğer federasyonların gelir kalemleriyle tüzük kaynaklı kıyasladım.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Benim o yazılarımı neden alıntılamadınız? Herkes görseydi ne yazdığımı...Dolayısıyla sözlerimin ve tespitlerimin arkasındayım bugün de.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Gelirden kastım son Antalya turnuvalarıdır. Saptırmayın ve yanlış algı oluşturmaya çalışmayın.Bu günlerde çok moda bir siyasettir!

Karşıyım başından beri bu tip turnuvalara. Her zaman da yazdım, yazıyorum da...
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Ama bu kez ilk defa bu kadar kalabalığı ve geniş katılımı gördüm. Bunun bir geliri olmalıdır. Hem de öncekilerden çok daha fazla. Bunu kast ettim yazımda. Ne anladınız bilmiyorum.Ayrıca bilançoyu neden ben açıklayacağım? Ne alaka?Bu ne saptırma bir öneri.
Çok da saçma!
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Bakın ne yazmışım... 31-01-2016, 19:49:[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]"  Ama TSF'DA bunu zamanla kendi turnuvalarında uygulayabilir değil mi? Ekonomik alt yapısını da karşılayabilir. Bir ihale açabilir. Onca gelire sahip değil mi?
Antalya'dan devasa miktarda gelir beklendiği söylenirken..."[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Bir tespit yapmış çözüm önerimi de eklemişim.
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print] Ama  ne yazık ki bu bölümde de akılcı bir önerinize rastlayamıyoruz. İki bölüm geçti.[/font][/color]

(3) Tespit
-----------------------------------------------------------------
Gerçek: Şehir turnuvalarında salona telefonsuz gelin ya da telefonu bir yerlerde bırakıp salona öyle girin demek mantık dışıdır. Uygulanamaz. Uygulanamazlığı zaten suçun tarif edildiği kuralda bile açıkça ortada. "... suçtur, ama hakem bu suçun işlenmesine müsaade edebilir" Hiç bir hukuk sisteminde tarif edilen suçun işlenmesine müsaade etmek hakimin takdir yetkisine bırakılmaz. Yasağı tarif ederken adamlar kendileri bile uygulanabilir olmadığından emin zaten. "Suçu tarif edelim de, işimize geldikçe  cezasını uygularız" gibi aptal bir gerekçeyle yazıldığı apaçık ortada. Telefon sorununu çözmek istiyorsanız (1) telefonları emanete alabileceğiniz bir sisteminiz olacak, (2) insanların artık telefon kullanmaya ihtiyaçları kalmayacak ve telefonla dolaşmak elzem ihtiyaç olmaktan çıkacak. Bu iki durumdan biri yoksa sorun devam eder. Bunlardan birini sağladıysanız uygulanmayan ama yazılı olan bu kural uygulanabilir olur.

Şimdi bir önceki "Gerçek" paragrafı bir daha okuyun lütfen.

Şimdi bu başlıkta söylemek istediklerimi özetleyeyim;

Sayın bay Taşan,

Burada yazan ya da okuyan herkesin hemfikir olduğu, satrancın ortak sorunlarından biridir telefon sorunu.
Her cevap yazanı "aha bu da bana karşı çıkıyor dur şuna da atarlanayım hemen" algısıyla cevaplamayı bırakın.
Herkes çözüm arayışındadır.
Ama herkes benim gibi olası önerilen çözümlerin "fiziki" şartlar nedeniyle uygulanabilirliğinin olmadığına inanmaktadır.
Siz halen dünyada başarıyla uygulanan yöntemlerin varlığından bahsetmişsiniz.
Şöyle demişsiniz:
"Kapı, dolap taşımayacağız. Hazır ve uygulaması çok kolay olan mekanlarda da yapılabilir. Size dünyada uygulama modelleri var diyorum."

Yazın da okuyalım ve öğrenelim telefon yasağını uygulayabilmenin yöntemi neymiş?
Ziya Ozan Yüzme Havuzu Yemekhanesi Satranç Tesisleri'nde telefon sorununu aşmanın aslında "kolay" olan yöntemini ben de merak ediyorum.

[color=#1f497d][font=Segoe Print]Okumamışsınız her halde.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]28-01-2016, 22:45 ...[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]..."Norveç'te uygulandı!
 Salon (turnuva alanı) dışında bir bölgede duvara asılı, içine bilgisayar ve telefon sığabilecek bir torba... Her birinde numara var ve fiş uygulamalı. Ama herkes kendi araç gerecinden sorumlu. Gerçi tesisin 6-7 görevlisinin yanı sıra 2 adet de güvenlik görevlisi var.
Çok kaba olmuş.
Bazı turnuvalara ise sadece telefonsuz alıyorlar artık. -Gerisi senin sorunun,  diyorlar."[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]...[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]"Şimdi bir önceki "Gerçek" paragrafı bir daha okuyun lütfen."[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Hatta Norveç'teki örnekte duvara asılı poşetlere konan telefonların bazıları kapatılmadan konduğu için 1. turda ilginç olaylar yaşanmış, ikinci turdan itibaren kapalı olarak konmaları istenmiş telefonların.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Bu örnekler varken ben bir model önermişim. Buna da kademeli olarak ulaşılabileceğini belirtmişim.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print] [/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Kuralın saçmalığının ve kendi içinde çelişkili olduğunun başından beri farkındayım. Bunun için öneride bulunuyorum zaten. Ben hiç bir zaman telefonla salona girmek yasaktır, gerisi sporcunun bileceği iştir, demedim. Hep bir öneri bulmaya çalıştım. Ama bazı Avrupa ülkeleri o senin sorunun demiş ve çözüm bile sunmamışlar.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Bu ofis-dolap olur, taşınması çok kolay özellikli çantalar olur. Ofis dolaba takılmayın, çok daha kolayı da var. Yeter ki çözümcü ve girişken olun. Siz benden çok daha iyilerini de bulursunuz. Bakın Norveç olimpiyatlarda askılı-poşet uygulamasını buluvermiş. Dolap falan taşımamışlar.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Ama  ne yazık ki bu bölümde de akılcı bir önerinize rastlayamıyoruz. Bakın bölüm 3 oldu değil mi?[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]" Ziya Ozan Yüzme Havuzu Yemekhanesi Satranç Tesisleri'nde telefon sorununu aşmanın aslında "kolay" olan yöntemini ben de merak ediyorum."
demişsiniz.
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]İçi özel tasarlanmış çantalar var. Spor çantaları...Bunu yaptırmak çok mu zor?[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Küçük bir sıra numaralı tutanak. Sporcu oynadığı masa numarasının karşısını imzalar maça başlamadan önce. telefonu özel görevliye çantaya koyarak teslim eder. Aynı numaradan da  tutanak karşılığı teslim alır.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Bana şimdi çanta mı taşıyacağız diye yazarsınız belki...
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Arkadaşım,
Diyorsunuz ki;[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]" Sayın bay Taşan,
Burada yazan ya da okuyan herkesin hemfikir olduğu, satrancın ortak sorunlarından biridir telefon sorunu.
Her cevap yazanı "aha bu da bana karşı çıkıyor dur şuna da atarlanayım hemen" algısıyla cevaplamayı bırakın.
Herkes çözüm arayışındadır."

...
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Belki siz hariç.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print] Sizin çözümünüz tesis yapılmaktan yana... Nasrettin Hoca'nın koyun- yün hikayesi...[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Ben sizin tabirinizle yazıyorum:[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print] "aha bu da bana karşı çıkıyor dur şuna da atarlanayım hemen" [/font][/color][color=#1f497d][font=Segoe Print]düşüncesinde değilim.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Çözüm arayışındayım. Bunun sportif, eğitim ve toplumsal açılardan gereklerini ortaya koydum.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Bu satırlarda defalarca yazdım ve yazacağım. Öneri sunmaktayım, siz görmeseniz duymasanız ve bilmeseniz de...[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Üstelik bunu yönetime de sözlü bildirdim. Herkes çözüm arayabilir. Ben sadece yazmıyor ve sizin gibi de sadece kişi bazlı da eleştirmiyorum.

Düşünce ve eylem farklılığımız var. Ne dersiniz?[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print] [/font][/color]

(4) Cevap
---------------------------------------------------------
Evet salon ihtiyacının birincil sorun olduğunu düşünüyorum.

TSF yıllarca 'herkese spor tesisi' cümlesiyle bir algı hatasına neden olmuş.
Satranç takımı spor tesisi değildir, spor aletidir.
Neyse ki "herkese bir spor tesisi" kampanyası 31.Aralık.2015'te sonlandırılmış (ya da ben öyle sanıyorum).
Artık satranç takımını spor tesisi gibi lanse etmeyecekler.

Tekrar söylüyorum; Türkiye satrancı'nın birincil ve kritik sorunu tesis sorunudur.

Hiç bir spor dalı tesis olmadan ilerleme sağlayamaz. Tesis yokluğunu gidermenin basit çözümünün kulüp veya dernek satrancını canlandırmak olabileceğini düşünüyorum. Bırakın kulüpler dernekler çoğalsın. Onların etki ve yetki alanını genişletin. Kendileri UKD'li ve hatta ELO'lu turnuvalar tertipleyebilsinler. Tesis sorunu da biter, hakem sorunu da biter, satranççının geliri sorunu da kısmen biter, telefon sorunu da biter, satranç eğitimini yaygınlaştırma sorunu da biter, turnuva düzenleme sorunu da biter, turnuvasızlık sorunu da biter, TSF'de satranççıların temsil sorunu da biter, bence zincirleme ortaya çıkmış birçok sorun kolayca ve büyük bir hızla giderilmiş olur.

Hatta Türkiye satrancının master-plan sorunu da ortadan kalkar. O kadar iddialıyım anlayacağınız.

Evet, buyurun başlattığınız bu başlıkta cevabı bulamayan öğrencilerinize hava atma zamanınız geldi; dinliyoruz....

[color=#1f497d][font=Segoe Print]Hava atmıyorum. Aklıma da gelmez. Çözüm arayışındayım. Ama hava atmak nedense sizin aklınızda, dilinizde ve bu satırlarınızda...[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Her eve bir satranç tesisi konusu kelime anlamında söylenmiş bir sözün ötesinde içinde bir benzetme de barındırır. Bunu fark etmeliydiniz.Daha detaylarını ise sözün sahibiyle paylaşabilirsiniz.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]...[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Tesis konusunda geçmişte çok yazdım. Yurdun belli bölgelerinde yatılı okullar ve tesisleri...Bunu devlet yapar.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print] TSF'DA bunu bir şekilde başarabilir aslında. Bazı mekanizmaları devreye sokar. Sponsorlar için kalıcı eserler de olabilir.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]İş Bankası yurdun 4 coğrafi bölgesinde devasa okul-akademi yaptırsa fena mı olur?[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Ne kadarı hayal, ne kadarı gerçek?
...
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Sn. abdulkadirbener,[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Çözüm arayışındaki insanlara buradan bireysel bazda cevap yetiştirmek refleksinden kendinizi kurtaramamışsınız.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Ben hayati gördüğüm her sorunda tespit, çözüm ve eleştiri aşamasında burada oldum. Sorunum Ali-Veli ya da Gülkız-Fatma değildir!
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Ben yazdığım her bir fikri ve eleştiriyi sadece bu satırlarda değil, ilgili kişilerin yüzüne karşı da yapmaktayım. Buna ister inanır ister inanmazsınız. Sizin şahsınızda ben inandırıcı biri olmayabilirim. Bu normaldir. Çünkü yaşadıklarımı siz yaşamıyorsunuz. 

Ama ben; olay, yer ve kişi bazında yaşıyorum. Size 7 kişilik yönetimle bu konuları konuşurken tanık sunmak durumunda değilim.
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Derneklere yapılacak yardım konusunda umutsuzum.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Ama yeni yapılan düzenlemede ise satranç merkezi, satranç kulübü, gençlik ve spor kulübü sayılarında artmalar vardır.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Bunların mali desteğinin TSF olduğunu söylemiyorum. Ama manevi açıdan desteklenmektedir. Hatta çok yetersiz bile olsa bu gün maddi teşvikleri bile ortadadır. Bu gelişmeleri nereden takip etme konusunda size yardımcı olamayacağım.[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Hava attığımı düşüneceksiniz yine...
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Segoe Print]Bu arada yeri gelmişken umarım bu hava atmayı eski bir başkanın bu ülkenin ilk GM sporcusu hakkında kullandığı (s...p) kelimesi olarak kullanmazsınız.  Kullanılmış olan o kelimeyi de burada kınıyorum.

Saygı ve selamlarımla...[/font][/color]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ? - Yazar: Feti - 29-01-2016, 10:26
RE: TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ? - Yazar: Feti - 30-01-2016, 06:42
RE: TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 02-02-2016, 12:04
RE: TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ? - Yazar: Feti - 01-02-2016, 23:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi