Satranç Hızlanıyor mu?
[color=#4a4848][font=Arial, sans-serif]Dünyanın en eski satranç kulübü olarak kabul edilen ve 1809 yılında kurulan “Schachgesellschaft Zürich” kulübünde, FIDE listesinde en üst sıralarda bulunan altı oyuncu 40 dakika + 10 saniye temposu ile “The 5th Zurich Chess Challenge 2016 “ turnuvasında buluşuyorlar. Turnuva 13-15 Şubat 2016 tarihlerinde oynanacak.[/font][/color]
[color=#4a4848][font=Arial, sans-serif]Günde iki tur  olan turnuvada maçlar, saat 15.00 ve 18.00’de başlıyor.[/font][/color]
[color=#4a4848][font=Arial, sans-serif] [/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif]Katılımcılar: [/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif]Viswanathan Anand[/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif] [/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif](Hindistan) Dünya 3 numarası[/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif]Vladimir Kramnik[/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif] [/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif](Rusya) Dünya 4 numarası[/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif]Hikaru Nakamura[/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif] [/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif](ABD) Dünya 5 numarası[/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif]Levon Aronian[/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif] [/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif](Ermenistan) Dünya 7 numarası[/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif]Anish Giri[/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif] [/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif](Hollanda) Dünya 9 numarası[/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif]Alexei Shirov[/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif] [/font][/color][color=#333333][font=Arial, sans-serif](Letonya) Dünya 51 numarası[/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif] [/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif]Sponsorlar ve organizatörler, üst düzey oyuncuların, satrancın önümüzdeki dönemlerde daha hızlı oynanması gerektiğini düşündüklerini vurgulayarak bu zaman temposunu kullanacaklarını belirtiyorlar. Gelecekte bu zaman kontrolünün de saniye eklemesiz kişi başına 60 dakika olacağı görüşündeler.[/font][/color]

[color=#333333][font=Arial, sans-serif]Bakalım FIDE yaş grupları Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında 90 dakika + 30 saniye temposunu ne zaman terk edecek.?[/font][/color]
[color=#333333][font=Arial, sans-serif] [/font][/color]
[color=#555555][font=Arial, sans-serif]“Ön yargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur…” (A.E) [/font][/color]
ENİS BİLYAP
Ara
Ben geleneksel taraftayım. Oyunun kodları ile oynamak çok tehlikeli geliyor bana. Birkaç örnek vereyim.

1) Güreşte, oyunu hızlandırmak için süreler daraltıldı bu da oyuncuların riske girmemesine yol açtı.

Zamanla oyunlar bele sarılıp vakit geçirmeye döndü. Güreş çok hızla izleyici kaybetti; sonrasında olimpik sporlardan çıkartıldı ki atletizmden sonra en temel spordur.  

2) Voleybolda, çok basit ve annemlerin bile aklında kalan sayı ve set sistemi değişti, oyunu hızlandırmak adına kontrolü çok kolay olmayan bir sayılandırma ve setlendirme sistemine geçildi. Keza oyuncu yerleşimleri ve değişiklikleri ile oynandı. Voleybol seyirci ve popülarite kaybetti.

3) Masa tenisi. Oyunu hızlandırma için 21 sayıdan 11'e inildi ve 2 sayıda bir servis değişimine gidildi. Popülarite düştü mü bilmiyorum ama bence seyir zevki azaldı.

4) Futbol ve Tenis. Oyun süresi ve bölümlenmesi (devreler) neredeyse kurulduğundan beri değişmiyor. Bu basitlik ve kolay anlaşılma yıllardır seyirciyi tutuyor ve arkadan seyirci gelmesini sağlıyor. Futbolu hızlandıracağız diye 50 dakikaya düşürün, seyirci kalmaz.  

Burada oyunun ruhuna dikkat etmek lazım. Satrancı diğer tüm sporlardan farklı kılan bir özelliği, oyunun bittikten sonra da yaşaması ve sonraki nesle intikal kabiliyetidir. Bu başka hiçbir sporda yok.

Bu miras kalma özelliğinin sportif (antrenman), akademik (ders) ve sanatsal tarafı var. Lasker Bauer maçı veya Marshall'ın meşhur Vg3 hamlesi ya da eski interzonallardaki kalitenin günümüze miras kalması ise oyunun süresi sayesindedir.

Geçenlerde şirket stratejileri ile ilgili bir kitap okuyordum, micosoft ile ilgili ilginç bir kısma denk geldim. Microsoft pazara ilk girdiğinde daha çok oyun üreten bir yazılım şirketi ve ilk dönemde daha güçlü ticari yazılımcılara karşı adı geçmiyor.

Ancak birçok yazılımcı salt yazılımı zenginleştirmek ve hızlandırmak adına yapıyı öyle bir bozuyor ki tüketici (kafası karıştığından ve alışkanlıklarından vazgeçemediğinden) kısa zamanda bu innovation'ı reddediyor, sonuç çoğunun iflası.

Bence satrancı, bu oyunun kodlarını ve ruhunu bilmeyen marketörlerin önerilerine bırakırsanız sonu gelir. Ki geliyor. Bu oyunun geçmişi ve kuralları kadimdir kurcalamaya gelmez.

Ayrıca bana bıraksalar mühürlü zarflı, ajurneyi geri getirim Smile o derece.
Ara
(10-02-2016, 11:01)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ayrıca bana bıraksalar mühürlü zarflı, ajurneyi geri getirim Smile o derece.

zaten küçücük bir telefonu hileyi tartışırken bir de ajurne geri gelse Houdini'ler Stockfish'ler Fritz'ler bilmemneler havada uçar artık Smile

Bence teknoloji artık geri gitmeli tamam çok beğendik çok güzel çok eğlenceli ama satrancı zor durumda bırakıyor Smile
Ara
Yok yahu son satır ironiydi.

Ama bir satranç müzesinin sahip olabileceği en büyük eser kırmızı mühürlü, ajurne zarflı bir Spassky - Fischer veya Alekhine Capablanca notasyonudur, unutmayalım.

Ajurne candır Smile
Ara
SmileSmile:
Ara
Arkadaşlar; Ajurne 1Temmuz 2014 te geri geldi... 1 Temmuz 2014 tarihinde yayınlanan ve uygulamaya giren FIDE satranç kurallarına EK.E. Ertelenmiş Oyunlar kısmında açıklanmıştır.

http://www.tsf.org.tr/images/stories/Hak...0.2014.pdf
Ara
2005 tarihli kurallarda ajurne var.
Daha öncesi iptal edilmiş miydi ?!
Ara
Bana göre ajurneli oyun satranç spor mantığına aykırıdır. Öyle sanıyorum ki ilerleyen yıllarda ajurne sistemi ile turnuva organize edilmeyecektir.
ENİS BİLYAP
Ara
Oğuz bey bilgi için çok teşekkürler, birçoğumuz gibi ben de erteleme (adjournment) ortadan kalktı sanmıştım. Gerçekten bazen satranç tartışmak daha keyifli oluyor.

Bu sabah nette biraz dolandım, 2012 yılında Amsterdam ACP Golden Classic turnuvası ajurneli yapılmış. 2,5 saat 40 hamle + ajurne.

35,000 dolar ödüllü turnuvanın oyuncuları da Ivanchuk, Kamsky, Jobava, Sasikiran, Liem, Sutovsky ve Anna Muzychuk (valla arama parametrem adjourned games'ti, yanlış anlaşılmasın, Muzychuk falan yazmadım, tesadüftür Smile ).

Turnuvayı 5/6 ile Chuccky kazanmış, 4,5/6 ile Kamsky ikinci. Fakat işin ilginç yanı, turnuvaya ELO dışında tutulmuş. Böylece Ivancuk 3,000 ELO performansına rağmen sadece ödül alabilmiş. Turnuvanın ELO dışı olması acaba ajurnenin tekrar denenmesi için miydi? Keza turnuvada kaç oyun ajurneye kalmış tespit edemedim.

http://en.chessbase.com/post/ivanchuk-wi...h-champion

Bu arada satranç motorlarının ajurneye çok da etki etmeyeceğini ileri sürenler var. Bu görüşe göre "evet, erteleme sonrasında motorların mutlaka katkı vereceği mutlak ama satranç o düzeyde geniş olasılıklar barındıran bir oyun ki en geç 5 hamle sonrasında oyuncu satranç denizindeki milyonlarca dalgalarla boğuşmak zorunda kalacak".

Yani motorların katkısı ilk planda sadece 4-5 hamle için (o da hamleler forced olursa). O katkı da zaten oyuncunun kendi analiz gücü ile sağlanabilir.

Son yıllarda başka ajurne denemesi var mı bilmiyorum ama bence tartışılmalı. Satrancı hızlandırmaktan çok yavaşlatmak bir başka felsefeye ve kalite arayışına işaret ediyor. Günümüzün insanlara dayattığı "daha karmaşa ve daha hıza" ciddi bir alternatif olarak ortaya çıkan Cittaslow'lar (sessiz şehirler) gibi. 

Belki de bize Chess-slow lazım.
Ara
Sürenin kısıtlanması, azaltılması konusu tartışılmalıdır. FIDE 3 dakikalık satranç için kural geliştiriyor ve oynanan oyunların sonuçlarının kayıtlarını tutuyor. Dünya şampiyonasının da şartlarını ve kurallarını oluşturup sonuçlarının ve hamlelerinin kayıtlarını tutuyor. Böylesine geniş bir yelpazede isteyen istediği kategoride (gücü yettiğince) oynasın diyor. Uzun zamandan canı sıkılan için kısa zamanı, kısa zamandan zevk almayan için uzun zamanı uygulamaya koyuyor.

Kanaatimce kısa süreli turnuvaların sayısı Türkiye’de ve dünyada artabilir. Satrancı sadece bir eğlenceli oyun değil aynı zamanda beyin ve beden düzenleyici bir spor ve bir sanat olarak görenlerin düşüncesinden hareket edilirse ve uygarlığımızın gelişiminin yapı taşlarından biri olan ‘işlerin yazılı hale getirilip bilgi ve tecrübe birikiminin gelecek kuşaklara aktarılarak gelişmenin sağlanması’ düşüncesinden hareket edilirse kısa süreli oyunların çok anlamsız olduğu ortaya çıkar.
Ara
(15-02-2016, 09:41)Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [...] Turnuvanın ELO dışı olması acaba ajurnenin tekrar denenmesi için miydi? Keza turnuvada kaç oyun ajurneye kalmış tespit edemedim.
[...]
Sadece 4. Turda iki oyun ajurne yapılmış. Her iki oyunda berabere bitmiş.
http://amsterdamchess.com/?q=nl/partijen-2012
Ara
Klasik anlayışa göre insan beyni 40 hamle için 120 dakika sarfetmektedir.Bu ortalama bir süredir!Bu süreyi kısalttığımız zaman sıkıntılar başlamaktadır.Bazı büyükustalar dahi zaman darlığında zorlanmaktadır!Bu süre, sponsorların baskısı ile kısaltılsa bile tekrar 90 dak.+30 dak. ve her hamle için 30 saniye eklemeli süreye dönüleceğini düşünüyorum.Çünkü benim deneyimlerime göre FİDE düşünme süresini daha önce kısaltmış ve ama bilahere bundan vazgeçmiştir.
Günümüzde askılı oyun(ertelenmiş oyun)uygulamasının yeniden devam etmesi bana göre mümkün değildir.Çünkü insanı kolayca yenen bilgisayar programları sonucu tayin etmeye başlayacaktır.Buna izin verilmesi mümkün değildir.Bildiğiniz gibi pek çok Satranç programı artık cep telefonuna indirilmektedir.Salonda bütün oyunlar bittiği zaman 2 sporcu anlaşamadıkları bir devamyolunu hemen Satranç programına sormaktadır.Ertelenmiş oyun konusu Tarihdeki yerini almıştır.Düşünme süresinin kısaltılmasını yeniden tartışmak mümkündür.Ancak bu tartışma kime ne kazandırır?Satranç yönünden gelişmekte olan ülkeler düşünme süresinin kısaltılmasını desteklememelidir!
Ateş Ülker
Ara
Bu konuda yapılmış bir araştırma bilen var mıdır?
Yani tarihte oynanan turnuvaların tamamı baz alınırsa oyunlar ortalama ne kadar sürmüş?
Yıllara göre bir değişim var mı?
Kaç dakika oynanmış, ortalama kaç hamle oynanmış. Güçlü oyuncular mı daha hızlı oynuyor yoksa zayıf oyuncular mı?

Bilgisi olan var mı?
Abdulkadir Bener
Hız arttıkça kalite oyun kalitesi düşer.
Ara
(14-03-2016, 06:23)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hız arttıkça kalite oyun kalitesi düşer.
Kesinlikle katılıyorum! Kulübümüzdeki dersler sırasında pratik oyun bölümünde saat kullandırmıyorum, derslerden biraz geç çıkmayı tercih ediyorum..
Turnuvalarda olumsuz etkisi olur mu derseniz bence olmaz.. Çok iyi bir mücadele etmeyi elde edilen sonuçlardan daha fazla önemli buluyorum...
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi