Yerli dinamikler teşvik edilmelidir.
Ateş bey,

Yerli dinamiğin ne olduğu konusundaki açıklama için teşekkür ederim.
Bunu yanlış anlamış olarak yazmak istemedim.
Ben "SPORCU", "ANTRENÖR" ve "KULÜP" olarak algılamıştım. Sanırım doğru algılamışım.
Sizin unuttuğunuz kulüp başlığı bence önemli. Dahil etmemiz gerekir.
Ancak dahil ettiğiniz yöneticilerin de desteklenmesi konusu kulüp olarak algılayarak aynı şeyi düşündüğümü kabul edebiliriz.
Başka bir üyenin "veli" eklemesini garip ve gereksiz buldum.
Türkiye'de düzenlenen turnuvalarda dağıtılan ödüllerdeki dengesizlik üzerine konuşurken "veli" ne alaka ben çözemedim.
Yabancıların velilerine bir imtiyaz mı sağlanmış ki yerli velileri destekleyeceğiz.
Desteklenmesi gereken yerli dinamik olarak "veli" konusu bence "sırf bir şey yazmış olmak için" veya her zamanki gibi konuyu saptırmak amacıyla yazılmış bir şey ve ben boş vereceğim.

Şimdi; öncelikle, yazacaklarımı okumadan şunlara kısaca göz atmanızı istirham ediyorum...

http://www.tsf.org.tr/basinda-tsf/9212-h...aha-kalkti
http://www.tsf.org.tr/basinda-tsf/9211-h...ek-ulkeyiz
http://www.tsf.org.tr/basinda-tsf/9235-i...anc-rekoru
....
Tamamı için bakınız: http://www.tsf.org.tr/bmi-ana-sayfa

Fark ediliyor ki; kendisini hem satranç ekonomisi, hem satranç kültürü, hem sosyal sorumlulukları bakımından (aslında bakabildiğiniz tüm açılardan) son derece BAŞARILI ve REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRAN bir pozisyonda tanıtan bir yönetime sahibiz. Öyledir ya da değildir demiyorum. Öyle tanıtım yapıldığına vurgu yapmak istiyorum.

Sadece; bu forumda yazılanların geneliyle %100 uyumsuz bir durum olduğunu söylüyorum.

Siz yıllardır "yerli" vurgusu yapan yazılar yazıyorsunuz.
Yazılarınızda da sadece ve sadece dağıtılan ödüllerin dengesizliğinden dem vurarak şunu diyorsunuz (cümleler size ait değil elbette ben algıladığım şekilde yazdım):
"Yabancı oyuncu gelmesin demiyorum, hatta daha çok gelsin, oyuncularımız daha çok yabancı ile müsabaka yapabilsin; ancak yerli oyuncuların alacağı ödül miktarının daha fazla -en azından daha adaletli- olmasını sağlayarak yerli oyuncuları daha fazla teşvik edecek şekilde önlem alınsın. Aksi halde güçlü yabancı oyuncular ödülleri alıp alıp gidiyorlar. Ödüller kaptırılınca da bizim oyuncularımızı daha iyi olmaya teşvik edecek bir amaç kalmıyor ortada. Hem maç ve ELO kaybedeceğiz, hem para kazanamayacağız hem de bir sürü masraf edeceğiz. Niye katılalım ki? diye düşünüyorlar. Böyle olunca da katılım sağlamıyorlar." Hatalı ifade etmiş olabilirim; ama bu şekliyle çok makul ve mantıklı görüyorum bu fikrinizi.

Yönetimden şikayet ettiğinizi net olarak görmedim. Hatta yönetimin devam etmesi yönünde sık sık fikir beyan ediyorsunuz.
Açıkça söyleyebilirim ki siz bir "MUHALİF" değilsiniz. Ama bazıları gibi koşulsuz yönetim destekçisi de değilsiniz. Yani forumdaki çoğunluğun davranış modelini sergiliyorsunuz.

Bu durumda bir çelişki olduğunu görüyorum ben.
Şöyle ki; "1-yönetim iyidir, devam etmelidir, 2-yerli dinamikler desteklenmelidir, biri bir şekilde bunu sağlamalıdır yoksa biteceğiz"
Bence burada bir çelişki var.
Konuya tam hakim olmayarak edindiğim izlenim şu şekilde; yönetim (TSF) isterse yerli dinamiklerin desteklenmesi konusunda kalıcı çözümü sağlayabilir. Yani ben öyle olabileceğini düşünüyorum.

Aslında ödüllerle ilgili olarak TSF müsabaka talimatında ayrıntılı bir hüküm yok.

Madde 25-
(1) Federasyon tarafından düzenlenen ulusal ve uluslararası etkinliklerde başarı göstererek madalya elde eden başarılı sporcular ile sporcuların antrenörleri, kulüpleri Federasyon tarafından ödüllendirilir. Genel Müdürlüğün ilgili ödül yönetmeliği hükümlerine göre de, ödül edinebilmeleri için Genel Müdürlükten istemde bulunulur.
(2) Ayrıca; etkinliklerin özel yönergesinde belirtilen özel ödüller de Federasyon veya sponsorlar tarafından sporcu ve/veya kulüplere verilir.

Ödül başlığında yapılan düzenlemenin hepsi bu kadar.
Bu da sponsorların tertip ettiği TSF denetimi ve yönetiminde yürütülen açık-kapalı her türlü turnuvayı ilgilendiren bir madde değil. Sadece TSF'nin tertip ettiği turnuvalarla ilgili.

Şu anki duruma göre TSF resmi turnuvalardaki, il birincilikleri, Türkiye Birinciliği vb ve yabancı ülkelerde katıldığımız turnuvalarda ödül verip vermeyeceğine, ne kadar ödülü kime vereceğine kendisi karar verme hakkına sahip. GSM'nün ödül yönetmeliğine uygun olmak kaydıyla bunu yapabilir. X Kurum veya Kuruluşunun sponsor desteğiyle yapılacak bir etkinlikte sponsor kuruluşun ne kadar ödül dağıtılacağını kime ne kadar ödül verileceğini belirleme hakkı ilgili sponsora ait. Sizin yazdıklarınızdan ve forumda başka başlıklarda yapılan yorumlardan bunu çıkarıyorum. TSF sadece sponsorun dağıtmayı taahhüt ettiği ödülü yönergeye yazıyor ve uyguluyor. Ancak yaptığım araştırmada bunun yasal dayanağını bulamadım. Yani sponsor gerçekten de ödülü ne kadar vereceğini, "KİME NE KADAR" vereceğini belirleme hakkını neye dayanarak kullanıyor? Hangi yasal düzenleme baz alınıyor onu bulamadım. Böyle bir düzenleme yapılırsa destek konusunda ilerleme kaydedilebilir kanaatindeyim.

Hikaye şöyle olsun;
X belediyesi açık turnuva düzenleyecek, 100.000 TL ödül dağıtabileceğini belirtiyor.
TSF bu durumda kategorilere göre kime ne kadar ödül verilmesi gerektiğini kendisi mi belirliyor?
Nasıl çalışıyor sistem;
a)TSF belirliyor
b)TSF sadece tavsiye ediyor
c)TSF kesinlikle karışmıyor

Bunun netleştirirsek düşüncelerimin devamını da paylaşmak isterim.
Bilen varsa yazabilir mi?
Abdulkadir Bener

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yerli dinamikler teşvik edilmelidir. - Yazar: abdulkadirbener - 13-03-2016, 12:44

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi