Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı
Yaklaşık 1300 km yoldan antakya dan çanakkale ye geldim.Turnuva bu yıl 24.kez yapılıyor ben ilk kez geldim.İkinci turda kahve almak için kantine gittim telefonum çantamdaydçantamdaydı ama hakeme telofonun çantamda olduğunu tur başlamadan demiştim. Peşime gizlice bi hakem takıldı ve sadece kahve aldığımı gördü. Aşağı imince hemen hakem odasına çağırıp mağlup saysaydılar. Amacınız satrançtan soğutmak mı öyle ise bravo yok eğer avcılıksa satranç hakemliğini bırakıp Avcı kulübüne üye olun.
Ara
Çözüm nedir peki?

Bütün turnuvalarda hakemler özellikle belirtiyor. Cep telefonu ancak kapalı halde, çantanızda tutulabilir ve çantanızla birlikte sahadan ayrıldığınızın tespiti halinde hükmen yenik sayılırsınız diye. Çanakkale'de de teknik toplantıda bu söylenmiş olmalı ki sizi mağlup saymışlar.
Ara
(09-08-2016, 10:42)erdal dersulu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yaklaşık 1300 km yoldan antakya dan çanakkale ye geldim.Turnuva bu yıl 24.kez yapılıyor ben ilk kez geldim.İkinci turda kahve almak için kantine gittim telefonum çantamdaydçantamdaydı ama hakeme telofonun çantamda olduğunu tur başlamadan demiştim. Peşime gizlice bi hakem takıldı ve sadece kahve aldığımı gördü. Aşağı imince hemen hakem odasına çağırıp mağlup saysaydılar. Amacınız satrançtan soğutmak mı öyle ise bravo yok eğer avcılıksa satranç hakemliğini bırakıp Avcı kulübüne üye olun.

[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Aynen doğru söylediniz!
AVLANMIŞSINIZ !!

[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman] Hiç olmazsa dürüstsünüz diyecektim ama...[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]1300 km den gelen;[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]1- Satranç bilmelidir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]2- Kuralları bilmelidir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]3- Yönergeyi okumalıdır.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]4-Teknik toplantıya katılmalıdır.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]5-Kendisine ayrı kural talep etmemelidir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Tabi;[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]6-DÜRÜST OLMALIDIR![/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Burası cambazhane değil beyim![/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Hakemler ne yapsın ki? Tabi ki avlayacaklar.Avlanmışsınız, kabul edin![/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]AMA DÜRÜST OLUN, DEĞİL Mİ?[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Olayın tamamını anlatın isterseniz. Hakemlerle olay hakkındaki konuşmanızı ve oradaki tavırlarınızı biliyorum. Görenler de var. Ama nedense burada hiç bahsetmemişsiniz.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman] Hem çantanızı duvara fırlatıyorsunuz. O çanta da 1300 km. yol tepmedi mi sizinle? Yazık değil mi çantaya?[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Davranışınızı sorgulayan hakeme "kendime kızdım" diyorsunuz.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Valla hakemler hakkında buraya yazmasaydınız sadece konuşarak da halledebilirdik.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Sonra da buraya gelip, DÜRÜSTÇE (?!) AV HİKAYENİZİ BİR ŞEKİL KALEME ALIYORSUNUZ.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]O hakemler gece 01.00 da eve gidip uyumaya çalışıyorlar beyefendi.
[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Onlardan özür dileyen yazınızı göremedim!
...

[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Turnuva salonundan telefonu koyduğunuz çanta ile çıkmak yasaktır. Oyununuz devam ederken telefonu koyduğunuz çanta ile turnuva salonu dışında yakalanırsanız oyunu kaybedersiniz. Hakemin uygulaması doğrudur. Bu durumla karşılaşmamak için alabileceğiniz önlemler var.

1) 1300 kilometreden telefonsuz gelebilirsiniz
2) telefonla geldiyseniz telefonu otelde bırakabilirsiniz
3) tanımadığım otelde telefonu bırakamam diyorsanız turnuva yerinde organizatöre telefonu bırakmak için yer sorabilirsiniz
4) organizatör yer gösteremiyorsa hakeme telefonu emanet edebilirsiniz
5) hakem telefonu almıyorsa çantanızda tutabilirsiniz
6) taşlar bile çalınıyorken o kalabalıkta telefonumun olduğu çantayı bırakamam diyorsanız oyun sırasında kahve içmeyebilirsiniz
7) konsantrasyon ve uyanmak için kahve şart diyorsanız birisinden size kahve getirmesini isteyebilirsiniz
8) kimse kahve getirmiyorsa telefonumu bırakamam ve kahve içmeden yapamam diyorsanız turnuva oynamayabilirsiniz

Turnuva oynamak için telefonunuzun çalınma riskinden yada kafein ihtiyacınızdan feragat etmek gerek.
Ara
Olaylara at gözlüğü ile bakmak ne derece doğru ?

Karşımızdaki suçlu zaten cezasını almış. Bir çelme de bizim atmamız niye ?
Nasrettin Hocam seslen, hırsızın hiç mi suçu yok.

Bir tarihte bir başhakemin söylediği söz hep hafızamdadır. “Siz satranç seviyorsanız, biz de satranç oynatmayı seviyoruz. Biz satranç oynatmaktan zevk alırız.” Adı bende saklı bu başhakemimizi bir kere daha anarak sözlerinden dolayı takdir ediyorum.

Avcı hakeme gelince,
Avcılık onun görevi olmalıdır. Ama hangi avcılık ?

Tüm hayvanlar avlanarak nesillerini devam ettirirler. İnsanların bazıları da doğada avlanarak yemek, giyecek ve hatta barınak ihtiyaçlarını sağlarlar. Sırf zevk olsun diyerek avlananların cani olduklarını ve cinayet işlediklerini iddia ediyorum. Bir kuşu, bir hayvanı zevki için avlayıp, öldürüp hiçbir şeyinden faydalanmadan leş olarak ortada bırakanlardan nefret ederim.

Günümüz, güncelimiz avcılarımıza gelince ;
Ey avcım, kuralları uygularken esneme payını sana öğretmediler mi ?
‘Esneme de neyin nesi ? Ben her zaman çok uyanığım. Buldummu hatalıyı derhal yere sererim.’ diyorsan haklısın derim. %99,999… haklısın. Verdiğin kararda haklısın. Haklısınız. Hakem odasındakiler haklılar.

Zihnimde haklılığının %100 e ulaşabilmesi için bir cevaba ihtiyacım var.
Maksadın neydi, avcılık yaparken ? Salt kuralı uygulamak mı ? Zevkini tatmin etmek mi ?
‘Hoppalaa, o da ne demek, zevk tatmin etmek ?’
Yok, yok hemen atarlanma. Maksadım senin düşüncenin ortaya serilmesini ve senin tu-kaka edilmeni hiçbir zaman istemem. Sorularım senin vicdanınadır. Uluorta cevaplanması için değil.

Eğer, suçu ortaya çıkmadan önce engelleyebiliyorken suçun gerçekleşmesini beklediysen, orada bir dur. Sarı kart verebilecekken kırmızı kartını çıkarttıysan orada bir dur.

Suça giden yollarda suçlunun kastı varmıydı, yoksa gayriihtiyari olarak, oyun sırasında bilmeyerek, topa gireyim derken istemeyerek rakibin ayağına mı vurdu ? Ha ? Hangisi ? Hakem olaya ne kadar yakınsa o kadar verdiği kararlarda isabet olur. Ayağını bilerek, isteyerek rakip oyuncunun aşil tendonuna ayakkabısının sivri ucuyla ve var gücüyle vurduğunu tespit edip kırmızı kartı çıkartan hakem olaya en yakın pozisyonda olmalıdır. Ben de o hakemi alkışlarım. Fakat uzaktan ve hele miyop gözleriyle topa giren oyuncuyu net göremeyen ve yine de sarı kart vererek cezalandıran hakemi de takdir ederim. İyi niyetli olarak vazifesini yapmıştır.

Şimdi sen, bakalım hangi pozisyondasın ? Olayı uzaktan gördün. Oyuncu çantasıyla beraber masadan kalktı. Salon dışına yöneldi. O anda yürüyerek veya koşarak oyuncunun yanına gidip kolundan çekeleyerek zorlada olsa çantasını masasına bıraktırma şansın varmıydı ? Sarı kart vererek ikaz edebilirmiydin ? Bunun için çaba gösterdin mi ? Eğer çantanın salon dışına çıkmaması için çaba gösterdin ve fakat yetişemediysen seni tebrik ederim. İşte bu noktada %100 haklısın.

Diğer açıdan bakalım. Ava hemen bir iki adımda ulaşabilecekken bir avcı gibi avını en müsait pozisyonda yakalamak isteyerek onun peşinden, onu takip ederek korunmasız av alanına çıkmasını bekledin mi ? Vicdanına soruyorum, bekledin mi ? Sen hakemsin. Oyuncunun davranışlarını gözlemleyensin. Eğer, oyuncu oyun sahasını terkettiğinde bile henüz çantasını açıp telefonunu içinden çıkartmadığını gördüysen ve yine de ben hakemim cezanı veririm dediysen sen beş para etmezsin, zevkin için avlanansın, kural nedir bilmeyensin, satranç nedir bilmeyensin, satranç oynamak isteyenleri oynatmayansın, sen beş para etmezsin.

Gerçekte ben senin ne olduğunu bilmiyorum onun için cümlelerime eğer ile başladım. Ne olduğuna sen kendin karar ver.

Ve öğretmenim ! Şimdi sana sesleniyorum.
Sakın üzülme, küsme, hakemlere gönül koyma. Onlar kararlarında kurallar çerçevesinde özgürdürler. Kuralı kendilerine göre işletmişlerdir. Sen bu konuda hatalısın. Yazılı bir kural varken, içinde cep telefonu olan çantanı oyun sahasının dışına çıkarman büyük hatadır. Bu hata senin için bir tecrübe olsun. Öğrencilerine satranç sevgisini aşılamaya ve turnuvalara katılmaya devam et. Sana öğretmenim dedim, internetten araştırdığım kadarıyla. Öyle değilse sana satranççı diyeyim. Bir satranççı kuralları esnetmeden uygulayan hakemlere hiç kızmaz, onlara sadece saygı duyar. Satranç dolu günler dilerim.
Ara
SEVGİLİ FETİ KARDEŞİM EVET ÖĞRETMEN VE ADAY HAKEMİM,BEN KENDİMİ SAVUNMAK İÇİN ANCAK BU KADAR GÜZEL YAZABİLİRDİM. BENİ ANLADIĞIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...EVET HATALIYIM ÇÜNKÜ BULUNDUĞUM İLDE TURNUVA ESNASINDA BU KURALLARA BELKİ ÇOK DİKKAT EDİLMİYOR. AMA BENİM YUKARI ÇIKMAMI İZLEDİLER HATTA PEŞİMDEN HAKEM GELDİĞİNİ DE FARKETTİM HATTA KANTİNİ ONA SORDUM!!!!!! O BENİ HİÇ UYARMADI ÇANTAMDAN SADECE ÇÜZDANIMI ÇIKARTTIĞIMI DA GÖRMÜŞTÜR. OLAY AYNEN BÖYLE GELİŞTİ...
Ara
(09-08-2016, 22:33)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(09-08-2016, 10:42)erdal dersulu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yaklaşık 1300 km yoldan antakya dan çanakkale ye geldim.Turnuva bu yıl 24.kez yapılıyor ben ilk kez geldim.İkinci turda kahve almak için kantine gittim telefonum çantamdaydçantamdaydı ama hakeme telofonun çantamda olduğunu tur başlamadan demiştim. Peşime gizlice bi hakem takıldı ve sadece kahve aldığımı gördü. Aşağı imince hemen hakem odasına çağırıp mağlup saysaydılar. Amacınız satrançtan soğutmak mı öyle ise bravo yok eğer avcılıksa satranç hakemliğini bırakıp Avcı kulübüne üye olun.

[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Aynen doğru söylediniz!
AVLANMIŞSINIZ !!

[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman] Hiç olmazsa dürüstsünüz diyecektim ama...[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]1300 km den gelen;[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]1- Satranç bilmelidir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]2- Kuralları bilmelidir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]3- Yönergeyi okumalıdır.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]4-Teknik toplantıya katılmalıdır.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]5-Kendisine ayrı kural talep etmemelidir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Tabi;[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]6-DÜRÜST OLMALIDIR![/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Burası cambazhane değil beyim![/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Hakemler ne yapsın ki? Tabi ki avlayacaklar.Avlanmışsınız, kabul edin![/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]AMA DÜRÜST OLUN, DEĞİL Mİ?[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Olayın tamamını anlatın isterseniz. Hakemlerle olay hakkındaki konuşmanızı ve oradaki tavırlarınızı biliyorum. Görenler de var. Ama nedense burada hiç bahsetmemişsiniz.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman] Hem çantanızı duvara fırlatıyorsunuz. O çanta da 1300 km. yol tepmedi mi sizinle? Yazık değil mi çantaya?[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Davranışınızı sorgulayan hakeme "kendime kızdım" diyorsunuz.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Valla hakemler hakkında buraya yazmasaydınız sadece konuşarak da halledebilirdik.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Sonra da buraya gelip, DÜRÜSTÇE (?!) AV HİKAYENİZİ BİR ŞEKİL KALEME ALIYORSUNUZ.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]O hakemler gece 01.00 da eve gidip uyumaya çalışıyorlar beyefendi.
[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]Onlardan özür dileyen yazınızı göremedim!
...

[/font][/size][/color]Bende aday hakemim bu 1
kural hatası yaptım kabul bu 2
dürüstüm ve herşey den önce hatayı engelleme şansım varsa engeleyecek kadar insanım bu 3
hakemler 01:00 e kadar bedava beklemiyor bu 4
Çantamı düşündüğün kadar beni düşünseydin zaten böyle olmazdı 5
Konuşarak hallederdik diyorsun 2-3 saat kendime gelemedim bahçede yanıma geldin mi bu 6
Hakemlere bana isanlık!?dersi derdiği için teşekür ediyorum bu da 7
Ara
Kusura bakmayın ama hakemlerimizde ciddi eksiklikler var.. bunu farklı şehirlerde yüzlerce turnuvaya katılmış biri olarak söylüyorum.
Hakemlerin en az sporcular kadar iyi niyetli ve yapıcı olmaları gerekir. Donanımları gerçek anlamda yetersiz maalesef..
Yaşanan olaya bir de şu gözle bakalım:  ben de bir eğitimciyim.. öğrencilerimi yani sizlerin çocuklarını, yazılı sınav yapmadan önce yanlış bir davranışta bulunmasınlar diye onlarca kez uyarırım ki onlarda yaptıklarının yanlış olduğunun farkındadırlar. Ama içlerinde mutlaka gayri'ihtiyari veya kasten, kopya çeken de var kağıtlarını değiştiren de var.. ŞİMDİ SİZE SORUYORUM. Ben o çocukları oracıkta rencide mi etmeliyim yoksa onlara hayata mı kazanmalıyım? 

Yaşanan bu olay hiç şık durmadı.. Etik açıdan doğru bulmuyorum.
nereden bakarsanız bakın, bu olayın yaşanmadan engellenmesi gerekirdi..
Ara
(10-08-2016, 13:32)erdal dersulu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#4f81bd][size=large][font=Times New Roman]...

[/font][/size][/color]Bende aday hakemim bu 1
kural hatası yaptım kabul bu 2
dürüstüm ve herşey den önce hatayı engelleme şansım varsa engeleyecek kadar insanım bu 3
hakemler 01:00 e kadar bedava beklemiyor bu 4
Çantamı düşündüğün kadar beni düşünseydin zaten böyle olmazdı 5
Konuşarak hallederdik diyorsun 2-3 saat kendime gelemedim bahçede yanıma geldin mi bu 6
Hakemlere bana isanlık!?dersi derdiği için teşekür ediyorum bu da 7

Hocam bakın!

Kural kuraldır, esnetilmesi olmaz!
Aday hakem olup da bunu nasıl böyle yorumlarsınız?
Dışarı çıkmanızı sadece hakem görmedi, rakibiniz ve yan masalar da farkında...
Hakem odasındaki davranışlarınız hiç hoş değil!
Hele o davranışları bir öğretmen asla yapmamalı!

Tüm ÇANAKKALE'Lİ HAKEMLERİ TÖHMET ALTINDA BIRAKAMAZSINIZ!

Hakemler de insandır değil mi? 01.00 ın muhasebesini yapmanız çok ayıp ve insafsızca!
Para alıyorlar atbi ne için? Kurallardan başka bir rehberleri olabilir mi?

Konuşarak görüştüğünüz durumun fevri bir şekilde hemen telefondan üyelik  alarak ÖZGÜR SATRANÇ FORUM'A şikayet etmeniz ne derece doğru? Siz doğru buluyor musunuz?

Bunlar eksi yönler bence...

Ama durumunuzda asıl konuşulacak şeyler var.

SİZE İNSANLIK DERSİ FALAN VERMEDİM!

Davranışınızı samimi ve etik bulmadım! Bir sosyal paylaşım sitesinde görev yapan hakemleri uygunsuz benzetmeler ve yakıştırmalar ile aşağılamazsınız!

En çok da meslektaş olmamıza şaşırdım.

Benim telefonum son 8 yılda 3 ayrı turnuvada çaldı. Benim hatamdır bu! Hiç birisinde de ne rakibimden ne de hakemlerden esnetme istemedim. Kağıdımı anında imzaladım.

Şimdi sizin söylediklerinize ve yazılanlara bakılırsa hakemler yaklaşık 300 kişinin oynadığı tunuvada her masadan çantasıyla kalkana tolore davranış içinde mi olmalılar?
Kuralın kesin çizgileri vardır. Ona uymak zorundayız. Ama sporcuların çok ezici çoğunluğu böyle başlarına geldiği zaman öğreniyorlar kuralları ne yazık ki...
Üstelik bu sadece sizin için de geçerli değil!
Unvanlı oyuncuların da eksiğidir bu ve benzeri durumlar.
Onun için bence üzülmeyin.

Yaklaşımımı muhtemelen hiç beğenmemiş olabilirsiniz.

Ama dediğim gibi bunu,
BİR SOSYAL PAYLAŞIM SİTESİNDE BU ŞEKİLDE HAKEMLERİ ZAN ALTINDA BIRAKARAK VE KÜÇÜMSEYEREK SİZ AÇTINIZ.

Bunun yolu bu değildi!
- MATRANÇ -
Ara
Hocam bakın ne güzel yazmışsınız! en baştaki yazıyla beni aforoz ederek sizde benim yaptığım hatayı yapmadınız mı?
Kimseyi küçümsemek gibi bir niyetim yok yaşınıza ve satranç bilginize saygım var.Şimdi sizin telefonunuz çaldı diye ben size satranç bilmiyor diyebilir miyim?
Evet maalesef yaklaşıma üzüldüm.
Sosyal paylaşıma gelince kariyerli bir satranç arkadaşımın önerisiydi.O da durumdan şikayetçi.
YAKLAŞIM DEMİŞKEN ,MESLEKTAŞ OLMAMIZ BENİ ŞAŞIRTTI DİYORSUNUZ. BU SÖYLENECEK SÖZ MÜ ,ÖĞRETMENLİĞİMİ YARGILAMA HAKKINI KENDİNİZDE BULMANIZA ASIL BEN ŞAŞIRDIM....
Ara
Eğer bir hatalı davranış fark edilip önlenilecegi halde kişinin peşine hakem takılıyorsa bunda art niyet aranır .
Telefonu getirme kahve içme diyenlere şunu söylüyorum:başka kimse kahve içmiyor mu turnuvada?satranç oynayanın kahve içmeye hakkı yok mu? Bazı durumlarda telefonun mecburen üzerinde olması gereken durumlar olabilir siz 1000 km yaptiginiz zaman telefonu peşinize alamazsiniz!
Bir de şunu dile getirmek isterim böyle önemli bir sehirde turnuva yapılıyor ancak
bir gün bosaltilip en azından şehitliği gezdirmek gibi bir organize yapilmiyor çoğu sehirlerde yapılan turnuvalarda bu tür geziler oluyordu sadece bir oneridir .
Saygılar
Ara
Telefon,bilgisayar,satranç kitabı vs.. gibi şaibe yaratacak malzemelerin turnuva sırasında oyuncu ile birlikte olmasına hakemler müsaade etmemelidir.
Hakemler izin verse bile oyuncular yanında bunları taşımamalıdır.
Tartışılacak bir konu olmadığını düşünüyorum.
Selamlar.
Ara
Diyorum ki, mesela ;

Bir turnuvada masamda kapalı fakat poşetsiz, çantasız bir satranç kitabı bulundursam.
Hakem gelip bana 0 rakibime 1 verse.
Ben itiraz etsem. ‘Satranç kurallarında kitaptan bahsetmiyor, neye göre ?’ desem.
Hakem de ‘önsöze göre’ dese.
Ben de ‘beni nasıl hamle hırsızlığıyla suçlarsın’ diyerek onun alnını karışlasam.

Veya bir turnuvada bir hakem gelip masamdaki kitabımı kaldırmamı istese veya kendisi kaldırıp götürse.
Ben de ona ‘dikkatimden kaçmış, teşekkür ederim hatırlattığın için’ diyerek kitabımı kaldırmasını saygıyla karşılasam ve rakibimle kozumuzu paylaşmaya devam etsek.

Ne dersiniz ?
Ara
(10-08-2016, 21:10)erdal dersulu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hocam bakın ne güzel yazmışsınız! en baştaki yazıyla beni aforoz ederek sizde benim yaptığım hatayı yapmadınız mı?
Kimseyi küçümsemek gibi bir niyetim yok yaşınıza ve satranç bilginize saygım var.Şimdi sizin telefonunuz çaldı diye ben size satranç bilmiyor diyebilir miyim?
Evet maalesef yaklaşıma üzüldüm.
Sosyal paylaşıma gelince kariyerli bir satranç arkadaşımın önerisiydi.O da durumdan şikayetçi.
YAKLAŞIM DEMİŞKEN ,MESLEKTAŞ OLMAMIZ BENİ ŞAŞIRTTI DİYORSUNUZ. BU SÖYLENECEK SÖZ MÜ ,ÖĞRETMENLİĞİMİ YARGILAMA HAKKINI KENDİNİZDE BULMANIZA ASIL BEN ŞAŞIRDIM....

Yapmayın!

Siz tüm Çanakkale'li hakemleri (Çanakkale'li hakemler derseniz genellemiş olursunuz) alaycı bir şekilde bu satırlara taşırken, ben sadece sizin yaklaşımınızı eleştirdim. Sizi aşağılamadım, alay da etmedim. Her hangi bir sosyal kulübe de yakıştırmadım.

Çıkış noktanız, gerekçeleriniz ve bunu dile getirirken  davranışlarınız yanlıştı!
Buraya bu şekilde taşınmamalıydı.
Duygularınızın esiri olan davranışlarınız olmuş.
Bunu gördük.

Ha, benim telefon hatalarım yok mu, var elbette!
Ama kendimle hesaplaşırım.
Özelimdir, genelleştirmem.
Kimseye suçu yüklemem.
Hakemlerden " hadi bu seferlik bana arka çıkın, beni görmeyin" demem.
Hakem odasında ne kadar da kendimi kaybetsem, saygısızlık yapmam! Özüme dönünce de özür dilerim.

Hata da bize mahsustur, hatayı büyüterek yanlışa çevirmek de...

Hocam saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Gerçeği bilmeyenler keserler ahkâm.
Kendini hakim yerine koyar hakem :
Sırça köşkte oturur, arkası muhkem.
Verir içinde satranç olmayan hüküm,
Eder satranççıyı bir sözüyle mahkûm.
Ara
(11-08-2016, 20:21)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Telefon,bilgisayar,satranç kitabı vs.. gibi şaibe yaratacak malzemelerin turnuva sırasında oyuncu ile birlikte olmasına hakemler müsaade etmemelidir.
Hakemler izin verse bile oyuncular yanında bunları taşımamalıdır.
Tartışılacak bir konu olmadığını düşünüyorum.
Selamlar.

Tartışılacak bir konu tabii ki yok!
Amma Blush maç öncesi çalışırız diye getirdiğimiz kitap v.b. malzeme ve telefon/tablet varsa ne yapmalıyız? Biraz talimat uygulaması gerekiyor sanırım. Talimat yazılması için çalışalım arkadaşlar. Şimdi sivri akıllı arkadaşlar talimat zaten var diye yerinden zıplarlar ama Big Grin , zararı yok onlar da çalışmaya katılsınlar. Ortak akla daha hızlı ulaşırız.

Konu başlığı ortak olup ek yapılabiliyor mu? Bu forumun böyle bir imkanı var mı?
Örnek, 1- ............... diye bir madde girilmiş olsun, başka birisi diğer maddeleri değiştiremeyerek altına ek yapabilir mi? Mesela?..

Hakan Erdoğan
(11-08-2016, 21:16)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Diyorum ki, mesela ;

Bir turnuvada masamda kapalı fakat poşetsiz, çantasız bir satranç kitabı bulundursam.
Hakem gelip bana 0 rakibime 1 verse.
Ben itiraz etsem. ‘Satranç kurallarında kitaptan bahsetmiyor, neye göre ?’ desem.
Hakem de ‘önsöze göre’ dese.
Ben de ‘beni nasıl hamle hırsızlığıyla suçlarsın’ diyerek onun alnını karışlasam.

Veya bir turnuvada bir hakem gelip masamdaki kitabımı kaldırmamı istese veya kendisi kaldırıp götürse.
Ben de ona ‘dikkatimden kaçmış, teşekkür ederim hatırlattığın için’ diyerek kitabımı kaldırmasını saygıyla karşılasam ve rakibimle kozumuzu paylaşmaya devam etsek.

Ne dersiniz ?
Çok fazla kurgu durum yaratabiliriz.
Bütün organizasyonun, bizim satranç oynamamız için hazırlanmış olduğunu biliyoruz.
Kendimizi, en küçük şaibeye, dahil edecek durumları yok etmek, bizimde organizasyona olan yükümlülüğümüzdür, diye düşünüyorum.
Selamlar.
Ara
(12-08-2016, 01:55)Hakan Erdoğan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Örnek, 1- ............... diye bir madde girilmiş olsun, başka birisi diğer maddeleri değiştiremeyerek altına ek yapabilir mi? Mesela?..

Hakan Erdoğan

[font=Times New Roman]Bu konu vaktiyle çok tartışıldı.
 Her bir özel olaya çeşitli konu başlıklarında değinildi, öneriler sunuldu. Eleştiriler de yapıldı.

[/font]
[font=Times New Roman]Şöyle bir önerim var. Sadece bu konu için bir başlık açılabilir. Öneriler söylediğiniz gibi maddeler halinde de sıralanabilir.
[/font]
[font=Times New Roman]Örneğin, TURNUVALARDA TELEFON KURALI ÖNERİLERİ olabilir.
 Ya da başka bir başlık.

[/font]
[font=Times New Roman]Ancak bu konu yine de TSF ve o turnuvanın organizasyonu ile ilgili olacağından ortak adımlar atılmalıdır. [/font]
- MATRANÇ -
Ara
Ersa telefonu getirme kahve içme diyenlere yani bana dediklerinizde haklısınız. Ne insana 1300 kmden telefonsuz gel demek ne canı kahve istediyse içmemesini istemek, ne de telefonunu masada bırakıp çalınma riskini göze al demek mantıklıdır. Telefonsuz turnuva oynamak için dikkat edilmesi gerekenlerin ne kadar mantıksız olduğuna dikkat çekmek istemiştim. 

Hakan abi aslında kafamda olan bir soruyu sormuş. Malatya Hatay İstanbul İzmir openlar yaklaştı. Günde 2 tur varken öğleden sonra turuna hazırlık için laptoplar yanımızda olacak. Laptop çantasıyla kahve içmeye gitsek yandık. Laptop çantasını salonda bıraksak taşları bile yürütenler laptopu telefonu n'apar. Hırsızlık çeteleri satranç turnuvalarında insanlar telefon tablet bilgisayar ne varsa masada bırakıp  dışarı çıkıyorlarmış diye duysa yandık ki ne yandık! 

Hakan abinin talimat önerisi yerinde. Aşkın abinin dediği gibi hakemlerin yaptığı uygulama kurala uygun ama kural uygulanmaya ne kadar uygun? O yüzden herkes üzerinde telefon var diye rakibini şikayet etmeye başlamadan talimat esnetilmeli. Zaten fide kuralları yarışma kurallarının daha hafif başka kurallar belirlemesine izin veriyor. Benim önerim telefon taşınmasına izin verilsin ama sıkı denetim yapılsın. Yüzlerce oyuncu telefonumun olduğu çantayı nereye koyayım yada salonda bıraksam çalınır mı derdine düşeceğine organizatör 2-3 hakem fazladan görevlendirsin ve bu hakemler turnuva alanında sadece bu işe yoğunlaşıp sıkıca takip etsin. Yüzlerce satranççı rahatsız olacağına satranç bilmediği halde hakemlik yapan 2-3 hakem biraz sıkı çalışsın.
Ara
Merhabalar,
   Aslında bir telefonun turnuva soluna girmesi veya girmemesini neden tartışırız ki?  Bence telefon veya başka bir araç ile hamle alınmasını engellemek gerekir. 

Bir arkadaşınızın tuvaletler veya kafeterya alanında özellikle bu iş için bulunup sizden alacağı konumu bir programa verip aldığı hamleyi size vermesini kimse takip edemez! Telefonu engellemek, turnuva salonundan dışarı çıkmasına izin vermemek "niyeti bozuk" kişilere bir önlem olamaz.

Örneklerine maalesef bazı turnuvalarda rastlanmıştır. Belinin oyuğuna telefonu bantlayıp hamle çalanlar vardır. Forum satırlarında takip ettiğimiz, İstanbul'da yapılan bir turnuvada yaşananları da unutmayalım, hakemlere kişilerin üzerini arama yetkisine kadar gitmişti bu tartışma ..

Sevgili ağabeyimiz İsmet Arvit, bize Kastamonu'da yapılan 1999 Türkiye Şampiyonası sırasında bir konu anlatmıştı, tuvalete giden Arvit, kapalı tuvaletlerde 2 kişinin Bulgarca bir şeyler konuştuğunu duyuyor, dikkatini verince birbirlerine hamle söylediğini anlıyor, bu kişiler dışarı çıkınca Arvit'e itiraz ediyorlar, biz böyle bir şey yapmadık diye, ispatı olmayınca eller kollar bağlı maalesef ...

Turnuvada "telefon üzerinizde olamaz" kuralı var olduğu sürece bu kurala uyulması gereklidir. Başka yapacak bir şey yok! 

Ne kadar geçerli bir önlemdir orası ayrı bir tartışma konusu ...

"Hükmen yenik olma" süresini geçirince nasıl hak iddia edemiyorsak bu da böyledir ..
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi