SEBEPSİZ OLARAK GÖREVDEN ALMALAR ?!
[size=large][font=Times New Roman]Bir işin en yeterli ve tecrübeli ehlini, en iyi o işin içindekiler bilir.[/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman]Yıllarca başarıyla ve son derece sistemli çalışan, etik ve teknik kurallardan asla ödün vermeyen bir insanı, -son derece yeterli bir yöneticiyi- sadece siyasi tercihi ve uygar dünya görüşü sebebiyle işinden almanın adını kim koyabilir?
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Ne insani, ne vicdani, ne hukuki, ne de mantıki yönlerden hiç bir açıklaması olmayan bu durumu artık tamamen siyasi-ideolojik sebeplerden açıklama ihtiyacına sürükleniyoruz !
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Acaba içinden geçtiğimiz bu süreç bazı açılardan büyük bir fırsat olarak mı görülüyor ?[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Başka bir amaç uğruna kandırılıyor muyuz yoksa?
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman] DEMOKRATİK VE HUKUKİ AÇIDAN ASLA İZAH EDİLEMEYECEK OLAN BU DURUMU ŞİDDETLE KINIYORUM!

[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Hangi demokrasi nöbetinden bahsedildiğini anlamakta zorlanıyorum.
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman] Hem demokrasiye sahip çıkılmaktan bahsediliyor, hem de hayatı boyunca mesleki alanı da dahil olmak üzere tüm kararlarında "TAM BİR DEMOKRATİK ABİDE" olan sevgili genç arkadaşımız Kocaeli Satranç İl Temsilcimiz sn. Halil İbrahim BERZAH görevinden alınıyor.
[/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman]Burası eğer demokrasi ile yönetilen bir hukuk devletiyse bunun bir açıklaması olmalıdır.[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Hangi gerekçe ile görevinden alınmıştır?
[/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman]Satranç camiasının aydın, akılcı ve sorgulayıcı bir camia olduğunu düşünmek istiyorum. Eğer bu tip haksız, herhangi bir gerekçe göstermeden keyfi uygulamalara izin verilecekse bu ilkel uygulama yavaş yavaş hayatımızın bir parçası olmak üzeredir. Demokrasi , evrensel hukuk ve insan haklarından yana olan her bir insanın, ülkesini seven her bir kararlı vatandaşın dünya görüşü ayırt etmeksizin bu tip uygulamalar karşısında olması gereklidir.
 [/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman]BENİM ASIL MERAK ETTİĞİM KONU GELECEĞİMİZİ BELİRLEYECEK OLAN BU TİP UYGULAMALARA KARŞI KİMLERİN SAMİMİYETLE VE KARARLILIKLA TEPKİ GÖSTERECEĞİ VE KARŞI ÇIKACAĞIDIR.
[/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman]Olayın özel olarak bir yönü yoktur ve isim önemli değildir!
[/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman] Önemli olan haksızlık karşısında susan ya da susmayan insanların samimiyet cesaret ölçüsüdür!

[/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman]Güzel bir sözdür: "İnsanlar fikirlerini söylemeye korkuyorlarsa, kendi fikirlerinde de korkuyor demektir."[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Korkuya teslim olan insan ve toplumları geleceği için,  -iş işten geçtikten sonra- yapabileceği pek bir şey kalmaz.[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Yuvarlanarak geriye gittiğimizi görüyorum.[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Bence sıra satranca da gelecek![/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Önce neferler! Sonra da kurum.
[/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman]TEPKİSİZ olarak seyirci kalacakları görmek, bilmek ve öğrenmek bu ülkenin bir anlamda geleceğini çizmek için bir tip KATKI olacağını düşünüyorum.
[/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman]Saygılarımla... [/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Böylece, enteresan bir durum ortaya çıkmış oldu !?
'Görevden alınma' nedeni, bilinmeyen, Kocaeli il temsilcisi bir tarafta;
Tüm yaptıklarına, tek bir yorum dahi yapılmayan, Uşak il temsilcisi diğer tarafta.
Hoş geldik, haydi hayırlısı...
Kasım Yekeler ve satrançla büyüyorum derneği yöneticilerine ne oldu? İsimler silindi...
Açıklama?
Yok
Adalet?
??
Demokrasi?
??
Ara
(15-08-2016, 08:32)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Böylece, enteresan bir durum ortaya çıkmış oldu !?
'Görevden alınma' nedeni, bilinmeyen,...

Tamamen siyasi olduğunu, talimatların ( OHAL ile ilgili)  yukarılardan geldiğini düşünüyorum.
Aklıma başka bir şey gelmiyor Yakup Hocam.
Yaptıkları, çalışması, performansı ortadaydı. Bu birilerine battı herhalde.

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
Bu arada Tokat, Niğde ve Erzincan il temsilcilikleri de boş !! illeri gezerken tesadüfen bir ilin temsilciliğinin boş olduğunu gördüm,üşenmeden tüm illere baktım. Bu 3 il ile beraber Kocaeli'de listeye girdi.

Bendeniz de Balıkesir'de bunca hizmetime rağmen Burhaniye'de yapılan Okul Sporları Açılış törenine işimden izin alamadığım için gelemeyeceğimi, ama ödül töreninde orada olacağımı Sayın Tülay'a 3-4 gün önceden telefon ile bildirmeme rağmen aynen kapının önüne konulduk... halbuki çalışmalarımız sonucunda Balıkesir olarak son yıllarda 25-26 turnuvanın altına düşmeyen, lisanslı ve UKD'li oyuncu sayımızın sürekli artış trendi içinde olmasına rağmen Okul Sporları Turnuvasına neden gelmedin diye suçlandık ...

Bunların yapılan işlere falan baktıkları yok! el etek öpmüyorsan yanlarında yerin yok !!
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
Sayın TSF başkanının: 'Kasım ayına kadar hiçbir il temsilcisini görevinden almayacağız' ön görüşü ; Emir demir meselesi ile sonuçlanmış oldu.
Ara
Kimseye yanıt olarak algılanmamalıdır!

Bu duruma bir açıklık getirmem gereklidir.

Yazımda açıkça belirttiğimi sanıyorum. Görevden almanın TSF ile bir ilgisi yok! Bunu biliyorum.

Bir ilgisi olsaydı da yazardım!

Nasıl ki söz konusu okullarda öğretmenler görevden alınırken Milli Eğitim ve okul müdürlüklerinin yapabileceği bir şey yoksa bu durum da aynıdır.
Benim tepkim ortadaki hukuksuzluğa ve haksızlığadır.

Bunun anlaşılması gereklidir.

HAKSIZLIK KARŞISINDA, KİMDEN GELİRSE GELSİN-TANIYAYIM YA DA TANIMAYAYIM SUSAMAM!

Saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Durumdan vazife çıkarmak olayı görememektir!

Konu ortadaki haksızlıktır.
Kurunun yanındaki YAŞ tır

Uşak'taki olayla ilgisi, yine ortadaki haksızlıktır. Orada çocuklara yapılan bir haksızlık vardı. Aynı fikri paylaşmış ve aynı tepkiyi ortaya koymuştum.

EMİR GELDİĞİ YERE GÖRE DEMİRİ KESİYOR NE YAZIK Kİ!

Bunu da görmek gerekir.

Kurum olarak TSF'NUN ancak öneri ile atamaya katkısı vardır. Emir her zaman daha yukarıdan gelir.
OHAL kuralları emirdir!

AMA EĞER HAKSIZLIK YAPILIRSA, VİCDANLARDA YARA AÇARSA, TERTEMİZ ÇALIŞAN İNSANLARA UCU DOKUNURSA BEN O EMRİ SORGULARIM.

Siz de sorgular mısınız? Açıkça yazabilir misiniz?

Bir değerlendirme hatası olabileceğini düşünürüm. Aklıma en son kasıt gelir.

Ben olaya sadece SATRANÇ penceresinden bakmıyorum!
Daha büyük pencereden, TOPLUMSAL olarak bakıyor, bunu da gayet açıkça ortaya koyuyorum.

Olayın eksenini TSF ile sınırlandırmak  ne kadar doğrudur?

Üstelik karar da TSF nin kararı bile değilken...
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın hocam,
Konu TSF dışından kaynaklanıyorsa ve hali hazırda da OHAL olduğuna göre yapacak bir şey yok..
Ama bu TSF'nin tasarrufunda olan bir görevden alma ise enine boyuna tartışa biliriz.
Öncelikle konu hakkında satranç camiasına özellikle de Kocaeli camiasına bu iş 2 satır yazı veya 2 çift söz ile açıklanmalıdır.
TSF Yönetimi bunu neden yapmıyor buna bakalım! Üst satırlardaki yazımda da saydığım illerin temsilcileri boştur, bunlar hakkında da hiç bir açıklama yok! TSF bu konuda açıklama yapmak zorundadır...
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
Naci Bey merhaba,

Olay OHAL ile ilgili !

Ben TSF ile ilgili olmadığını biliyorum. İlk yazarken benden kaynaklı olarak, öyle algılanmış olabilir.

Kişi hakkında özelden konuşmam doğru olmaz. Kendisine gözüm kapalı kefilim!
İnsanlığını, mesleğini ve son dönem il temsilciliğini asla tartışmam. Çünkü yıllardır beraberiz, meslektaşım ve kendisini her durumda da tanırım.

Konu başlığı her ne kadar KOCAELİ ile sınırlı olsa da aslında toplumsal gelişmenin bir parçasıdır. Ayrıca bu konuda basına ve resmi kurumlara açıklama yasaklaması da getirildi.
Diğer iller ve il temsilcilikleri hakkında bir bilgim yok!

Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Bir arkadaşımın başına geleni yazayım.

1. 24-25 Temmuz gibi bir taşeron aracılığı ile sözleşmeli olarak çalıştığı belediye kuruluşundan sms atılarak işten çıkarıldığını öğrendi.
2. 26 Temmuz'da BİMER üzerinden şikayet yazdı. Neden işten çıkarıldığının açıklanmasını istedi.
3. 9 Ağustos'ta Bimer üzerinden attığı yazıya bir çok kurumu (belediye, içişleri, emniyet, terörle mücadele, valilik, bakanlık vb.) dolaştığı altındaki listeden anlaşılan bir cevap yazısı geldi. Özetle OHAL/FETÖ ile ilgili bir nedenle işten çıkarma olmadığı mealinde cevap dönüldü. Mahkeme yolunun açık olduğu iletildi.
4. Arkadaşım bu arada dava açılması için bir avukat ile görüştü.
5. Dilekçeden kaynaklı mıdır bilmiyorum 15 Ağustos'da işten çıkarıldığı kurum arayıp bir yanlışlık olmuş işe geri dönebilirsiniz dedi.

Arkadaşım hala dava açmakta kararlı.
Ara
(16-08-2016, 09:05)haliltaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bir arkadaşımın başına geleni yazayım.
...

5. Dilekçeden kaynaklı mıdır bilmiyorum 15 Ağustos'da işten çıkarıldığı kurum arayıp bir yanlışlık olmuş işe geri dönebilirsiniz dedi.

Arkadaşım hala dava açmakta kararlı.

Amaç, -sebepsiz boşalt, kafana göre doldur- mantığına benziyor. Benzer çok örnek var. Sadece sözleşmeliler için de değil bu durum. Devlette çalışanlar için de aynı şey söz konusu.

Basına da yansımıştı.
İş adamının birisini FETÖ cü diye tutuklamışlar.
Yahu adam ateist!
Sonradan ortaya çıkıp serbest kalıyor. İş adamı kendisi söylüyor; "- Ateistliğim hayatımda ilk kez işime yaradı" diye.

Karambol günlerden geçiyoruz.

Alekhin de bir zamanlar, bir nevi Rusların FETÖ sü idi. Din üzerinden değil tabi, politik...
Bugünlerde Alekhine Savunması yapan GM, IM varsa dikkat etsin... Cool
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi