12.8 no.lu kuralın uygulanmasını istermisiniz ?
11.3b yi katı bir şekilde uygulayanlara 3 sorum var :
-Kuralcı olduğunuz için mi 11.3b yi katı bir şekilde uyguluyorsunuz ?
-Satranççıyı korumak için mi 11.3b yi katı bir şekilde uyguluyorsunuz ?
-Adil olduğunuz için mi 11.3b yi katı bir şekilde uyguluyorsunuz ?

Bu soruları kendi kendinize ister cevaplayın, isterseniz özgürce sadece okuyup geçin.
Fakat aşağıda yazdıklarımı lütfen sakın sadece okuyup geçmeyin.

Birileri zannediyorlar ki ; 11.3b yi çok katı bir şekilde uygularsak hamle hırsızlığını engelleriz.
Böyle zannedenlere aşağıda bir tüyo vereyim.

Playing venue ve contiguous area kavramlarının ne olduklarının hakemlerimiz tarafından yeterince bilindiği ön kabulüyle başlıyorum. Günümüze kadar az sayıda turnuvaya katıldım. Bundan sonra da az sayıda turnuvaya katılmayı düşünüyorum. Katılacağım turnuvalarda bazı kuralların aktif hale gelmesi için çaba göstereceğim.

İkaz ediyorum.
Katılacağım turnuvalarda uygulanmayan, uygulanamayan kuralları ilgili yerlere muhtelif iletişim araçlarıyla bildireceğim. Elbette isim vermeden bildireceğim. Benim katılacağım turnuvalarda görev alacak hakemlerin ayaklarını denk almalarını şimdiden rica ediyorum.

İlk düşüncemi açıklıyorum.
12.8 no.lu kural aleyhinde hareket eden oyuncuları, oyunları biten satranççıları ve oyuncu olmayan seyircileri kendi çabam çerçevesinde hakeme bildireceğim. Hakemin uygulamalarını da takip edeceğim.

Kural ha ! İşte size kural !
Şimdiye kadar katıldığım turnuvalarda hiç uygulanmayan bir kural.
12.8 i uygulatın gücünüz yetiyorsa ey 11.3b no.lu kuralın demoklesin kılıcı gibi kullanılmasını isteyen kuralcılar !

Ya da, 12.8 kapsamında yanlarında cep telefonu ve diğer iletişim araçlarını taşımaları ve kullanmaları için herkese, oyunu bitenlere ve tüm seyircilere izin verin. Yönergelerde 12.8 i yazmaya gerek var mı ? Siz bilirsiniz. 11.3b bazı yönergelerde 12 satır olarak yer almış. 12.8 de 2 satıra sığar. Teknik toplantılarda 12.8 in nasıl uygulanacağının bildirilmesi hakem için bir yükümlülüktür. Nasıl uygulanacağı bildirilmediği sürece kuralın yasak hükmü geçerlidir.

Bu arada, 12.8 kapsamında telefon ve diğer iletişim araçlarının kullanılmasına izin verildiğinde, playing venue deki tuvalete giden, çay-kahve almaya giden, temiz hava-zehirli hava almaya giden oyuncuları ve seyircileri, playing venue de oyunları seyreden seyircileri takip etmeniz gerekmektedir. Seyircilerin tuvalette arkadaşının oyununu analiz etmemesi ve uzaktan veya yakından oyunu devam edenlere hamle vermemeleri için takip etmeniz gerekmektedir. Oyunu biten seyircileri ve oyunu devam edenleri bir araya getirtmemeniz, onların her türlü kaş-göz iletişimini engellemeniz gerekmektedir. Bu engellemeler oyun sahasında (in the playing venue) veya oyun sahasına bitişik herhangi bir alanda (any contiguous area) olmalıdır.

Haydi, hodri meydan ! Gücünüz yetiyorsa 12.8 in yasak tarafını uygulayın veya 12.8 kapsamında telefona ve diğer iletişim araçlarına izin verin.

‘Kuralların uygulanması sırasında sana iş düşmez, sana ne’ veya ‘ben at gözlüğümle bildiğimi okurum, yönergede yazmıyor, 12.8 den bana ne’ diyen olur mu acaba ?
Eğer, sana ne veya bana ne diyen olursa, ona sözüm şudur : Sen vazifeni suistimal ediyorsun. 11.3b kolayına geldiği için tembellik ederek uyguluyorsun. Fakat daha önemli olan ve fakat uygulanması zor olan 12.8 i bilerek veya bilmeyerek pas geçiyorsun.
Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu !
Ara
[size=small] [/size]
[align=justify][size=small]"12.8- Hakem tarafından izin verilmedikçe, hakemce tayin edilmiş oyun sahası ve ona bitişik alanlarda hiç kimse cep telefonu ya da herhangi bir iletişim aracı kullanamaz. "[/size][/align]
[align=justify][size=small] [/size][/align]
[size=large]Feti Bey,
[/size]
[size=large]Söylediklerinize katılıyorum.
[/size]
[size=large]Bu konuda oyuncunun dışarıdan hamle almasının engellenmesi yönünde kesin bir duruşum ve uzun zamandır ısrarlı bir girişimim de var.
Nitekim katıldığım turnuvalarda özellikle yabancı oyuncuların tüm belirtmiş olduğunuz ihlallerin tamamını yaptıklarını; salon içinde bile elleri cebinde gezerken bir birlerine göz kırpmalarına, fısıldaşmalarına,anlamlı bakışlarla kendi oyuncularını ya da rakip oyuncuları göz hapsine aldıklarını, beraberce salondan dışarı çıktıklarını sık sık tuvalete, kantine gittiklerine tanıklık yapıyorum. Gerçi bunu yeri gelince herkes de yapabiliyor.

Önemli olan...
 (11.1-Oyuncular satranç oyununun itibarını zedeleyecek davranışlarda bulunamazlar.)
... bu gibi durumların eğer ihlal ise tespit edilebilmesidir.
Bu da düzenlenebilmiş yeterli bir kurala dayanır!
[/size]
[size=large]Ancak bu konuda ben tüm satranç hayatım boyunca çok az sayıda gerçek tespitte bulunmama rağmen; ne muhatap oyuncu, ne antrenörü ne de o an orada tanıklık yapanlar olayı anında inkar ederek böyle bir şey görmedikleri yönünde ifade ve davranış sergilemişlerdir. Bu konuda dedektiflik yaptığım yılları hatırlıyorum.Gerekli miydi değil miydi bilmiyorum ama çok açık kaynaklı şüphelerim vardı.

[/size]
[size=large]Satranç temiz ve asil bir oyun ve öyle kalmalıdır.
[/size]
[size=large]Oysa zamanımızda asaletten, kaliteden, dürüstlükten ne kaldığı konusunu takdirinize bırakıyorum.[/size]
[size=large]İletişim çağının doruklarını yaşadığımız şu günlerde bile hangi kuralı düzenlerseniz düzenleyiniz, yine eksik,yanlış ve geçerliliğini yitirmiş durumlarla karşılaşacaksınız. Teknoloji ve iletişim geliştikçe yeni kurnazlıklara ve olmadık yöntemlere yöneliyoruz,yanlış mıdır?
[/size]
[size=large]Bunun en güzel uygulanabilir şekli SATRANCIN KENDİSİNE ÖZGÜ SAHASININ OLMASIDIR.[/size]
[size=large]
Oysa turnuvalar birbirinden mekan farklılığı olarak en az 10-15 alanda oynanmaktadır. Spor salonlarından düğün salonlarından tutun da, yemekhanelere sosyal tesislere açık havalara kadar...[/size][size=large]Aynı beden elbiseyi, farklı bedenlerdeki insanlara giydirmeye çalışmaya benziyor.

[/size]
[size=large]Ancak çıkış noktanıza ve söylediklerinize katılıyorum. Elbette en uygun şartlarda satranç oynanmalı, oyuncu ile dış iletişim sıfıra indirilebilmelidir.
[/size]
[size=large]Benim bu konuda gerek FIDE nin kendisinin, ama eğer olmazsa, - mutlaka ve mutlaka !! - TSF'nun önlem alabilmesi gereklidir!

Özellikle TSF nin bu ve benzeri birkaç konuda FIDE ile iletişime geçerek PİLOT UYGULAMA ALANINDA düzenlemeler yapması gerektiğine inanıyorum.

[/size]
[size=large]Bakın, sadece 11.3 ya da 11.8 i konuşmuyorum!

[/size]
[size=large]Turnuvaya kayıt yaptırdığı halde hiç haber vermeden GELMEYENLERİ onaylıyor musunuz?[/size]
[size=large]Peki turnuvanın her hangi bir turunda TURNUVAYI TERK EDENLERİ onaylıyor musunuz? Son il birinciliğinizi hatırlayın...[/size]
[size=large]Bunlar ne olacak?
...
[/size]
[size=large]Bunları üst üste koyduğunuzda ortaya bir sürü düzenleme yapılması gereken konu çıkacaktır. Defalarca yazdım burada. Fahri görev süremde ilgili kurulları da bilgilendirdim. Taslak yönergeler hazırladım, benzerlerini siz yapın dedim. Ancak FIDE normlarının aşılamaması gibi bence çok saçma bir engel çıkıyor önümüze her defasında...
[/size]
[size=large]FIDE ya da TSF değil ki bu durumda daha önemli olan!
[/size]
[size=large]Daha önemlisi satrançtır!
Onun hakkaniyetli bir biçimde oynanabilmesi için yapılması gerekli düzenlemelerdir. Üstelik ortada bu kadar yaşanmış ve sürekli olarak da yaşanan sorunlar varken...
 [/size]
[size=large]Biz detaylarda boğuluyoruz. Hiç gerek yok!
[/size]
[size=large]Topyekun bir düzenleme gerekiyor. Ama önce cesaret tabi!
[/size]
[size=large]Selamlar...[/size]
- MATRANÇ -
Ara
Bize ışık tutacağını ve Feti beyin bazı sorularını yanıtlayacağını umduğum için Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki uygulamanın nasıl olduğunu okudum.Türkçe anlamı şu şekildedir:Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Satranç Federasyonu Cep telefonu ve elektronik aygıtlarla ilgili yönerge(FIDE 11.3.b ye aykırı şekilde): Sporcu cep telefonu ve diğer elektronik iletişim araçlarını oyun sırasında üstünde taşıyamaz,kullanamaz ve salonda gürültüye neden olamaz.Aksi halde oyunu kaybeder.Turnuva Direktörü önceden belirtilmiş haklı istisnaları kabul edebilir.
Bu bölümde esnek ifadeler var."Bizim yönergemiz de mutlaka esnek olmalı" görüşünü savunmuyorum!Ama farklı görüşler bize ışık tutacaktır.Özellikle "telefonu üstünde taşıyamaz ve kullanamaz" cümlesi önemlidir!Yolumuzu aydınlatmaktadır.İlgi duyanlara bu ifadenin Almanca orjinalini de iletmem mümkündür.Yukardaki madde çok kolay anlaşılmaktadır.Sadece istisnalardan sözeden son cümlede belirsizlik vardır!!
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi