12.8 no.lu kuralın uygulanmasını istermisiniz ?
[size=small] [/size]
[align=justify][size=small]"12.8- Hakem tarafından izin verilmedikçe, hakemce tayin edilmiş oyun sahası ve ona bitişik alanlarda hiç kimse cep telefonu ya da herhangi bir iletişim aracı kullanamaz. "[/size][/align]
[align=justify][size=small] [/size][/align]
[size=large]Feti Bey,
[/size]
[size=large]Söylediklerinize katılıyorum.
[/size]
[size=large]Bu konuda oyuncunun dışarıdan hamle almasının engellenmesi yönünde kesin bir duruşum ve uzun zamandır ısrarlı bir girişimim de var.
Nitekim katıldığım turnuvalarda özellikle yabancı oyuncuların tüm belirtmiş olduğunuz ihlallerin tamamını yaptıklarını; salon içinde bile elleri cebinde gezerken bir birlerine göz kırpmalarına, fısıldaşmalarına,anlamlı bakışlarla kendi oyuncularını ya da rakip oyuncuları göz hapsine aldıklarını, beraberce salondan dışarı çıktıklarını sık sık tuvalete, kantine gittiklerine tanıklık yapıyorum. Gerçi bunu yeri gelince herkes de yapabiliyor.

Önemli olan...
 (11.1-Oyuncular satranç oyununun itibarını zedeleyecek davranışlarda bulunamazlar.)
... bu gibi durumların eğer ihlal ise tespit edilebilmesidir.
Bu da düzenlenebilmiş yeterli bir kurala dayanır!
[/size]
[size=large]Ancak bu konuda ben tüm satranç hayatım boyunca çok az sayıda gerçek tespitte bulunmama rağmen; ne muhatap oyuncu, ne antrenörü ne de o an orada tanıklık yapanlar olayı anında inkar ederek böyle bir şey görmedikleri yönünde ifade ve davranış sergilemişlerdir. Bu konuda dedektiflik yaptığım yılları hatırlıyorum.Gerekli miydi değil miydi bilmiyorum ama çok açık kaynaklı şüphelerim vardı.

[/size]
[size=large]Satranç temiz ve asil bir oyun ve öyle kalmalıdır.
[/size]
[size=large]Oysa zamanımızda asaletten, kaliteden, dürüstlükten ne kaldığı konusunu takdirinize bırakıyorum.[/size]
[size=large]İletişim çağının doruklarını yaşadığımız şu günlerde bile hangi kuralı düzenlerseniz düzenleyiniz, yine eksik,yanlış ve geçerliliğini yitirmiş durumlarla karşılaşacaksınız. Teknoloji ve iletişim geliştikçe yeni kurnazlıklara ve olmadık yöntemlere yöneliyoruz,yanlış mıdır?
[/size]
[size=large]Bunun en güzel uygulanabilir şekli SATRANCIN KENDİSİNE ÖZGÜ SAHASININ OLMASIDIR.[/size]
[size=large]
Oysa turnuvalar birbirinden mekan farklılığı olarak en az 10-15 alanda oynanmaktadır. Spor salonlarından düğün salonlarından tutun da, yemekhanelere sosyal tesislere açık havalara kadar...[/size][size=large]Aynı beden elbiseyi, farklı bedenlerdeki insanlara giydirmeye çalışmaya benziyor.

[/size]
[size=large]Ancak çıkış noktanıza ve söylediklerinize katılıyorum. Elbette en uygun şartlarda satranç oynanmalı, oyuncu ile dış iletişim sıfıra indirilebilmelidir.
[/size]
[size=large]Benim bu konuda gerek FIDE nin kendisinin, ama eğer olmazsa, - mutlaka ve mutlaka !! - TSF'nun önlem alabilmesi gereklidir!

Özellikle TSF nin bu ve benzeri birkaç konuda FIDE ile iletişime geçerek PİLOT UYGULAMA ALANINDA düzenlemeler yapması gerektiğine inanıyorum.

[/size]
[size=large]Bakın, sadece 11.3 ya da 11.8 i konuşmuyorum!

[/size]
[size=large]Turnuvaya kayıt yaptırdığı halde hiç haber vermeden GELMEYENLERİ onaylıyor musunuz?[/size]
[size=large]Peki turnuvanın her hangi bir turunda TURNUVAYI TERK EDENLERİ onaylıyor musunuz? Son il birinciliğinizi hatırlayın...[/size]
[size=large]Bunlar ne olacak?
...
[/size]
[size=large]Bunları üst üste koyduğunuzda ortaya bir sürü düzenleme yapılması gereken konu çıkacaktır. Defalarca yazdım burada. Fahri görev süremde ilgili kurulları da bilgilendirdim. Taslak yönergeler hazırladım, benzerlerini siz yapın dedim. Ancak FIDE normlarının aşılamaması gibi bence çok saçma bir engel çıkıyor önümüze her defasında...
[/size]
[size=large]FIDE ya da TSF değil ki bu durumda daha önemli olan!
[/size]
[size=large]Daha önemlisi satrançtır!
Onun hakkaniyetli bir biçimde oynanabilmesi için yapılması gerekli düzenlemelerdir. Üstelik ortada bu kadar yaşanmış ve sürekli olarak da yaşanan sorunlar varken...
 [/size]
[size=large]Biz detaylarda boğuluyoruz. Hiç gerek yok!
[/size]
[size=large]Topyekun bir düzenleme gerekiyor. Ama önce cesaret tabi!
[/size]
[size=large]Selamlar...[/size]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 12.8 no.lu kuralın uygulanmasını istermisiniz ? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 19-08-2016, 14:50

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi