Açık turnuvalarda göze çarpan bir yenilik görünmüyor
İstanbul Açık turnuvasının Federasyonun web sayfasında küçük bir yer bulması düşündürücüdür.Sayfayı düzenleyen İstanbul ilinin nüfusunu hatırlamalıdır.
Pazar gününe tur konulmaması amatörlerin aleyhine bir durumdur.Bunu telafi etmek üzere 30 Ağustos gününe çift tur konmuştur!Yarışma Cumartesi başlatılmış olsa ilk gün tek tur, Pazar günü 2 tur,Pazartesi günü tek tur ve Salı günü 2 tur oynatılarak 4 günde 6 tur bitmiş olurdu.Son 3 gün klasik ilkeye göre tek tur oynanır ve yarışma Cuma akşamı sonuçlanabilirdi!Pazar günü çift tur, iş günleri saat 18.00 de tek tur oynamanın mümkün olduğunu Avusturya'da öğrendim.Bizim turnuva yöneticilerinin öncelikleri ise farklıdır.
A grubunun 1800 üzerinde tutulması Türk Satrancının dikey gelişmesine yarar sağlamayan bir bölme şeklidir.Bu sınır daha yukardan yapılmalıdır.Daha yukardan yapılırsa yerli usta adayları daha çok deneyim kazanır!Bu sınır ne kadar aşağıda tutulursa sistem o kadar yabancıların lehine çalışmaya başlar.Zaten teselli ödüllerini saymadığınız zaman ödül sayısı ile katılan yabancı usta sayısı birbirine yakın görünmektedir.Onların gelişi de bizim açımızdan verimli olmamaktadır.Çünkü yerli sporcunun yabancı usta ile karşılaşma ihtimali sınırlı olmaktadır!
A grubunda verilen toplam 18.000- TL sı ödülün 1.500 TL sı yerli ve yerel oyunculara ayrılmıştır.Bu miktarın arttırılması gereklidir.Ben bunu hergün söylediğim halde yerel yöneticiler aldırmıyorlar.Ama birgün bu tercihlerini değiştireceklerine kesinlikle inanıyorum.
Nüfusu 20 milyona yaklaşan bir ilde düzenlenen bir açık turnuvada A grubuna Elo puanı 1800 üzerinde 70 civarında sporcu katılmış görünmektedir.Katılanlar arasında Elo 2000 üzeri olanların sayısı ise 27 dir.Piramidin orta kısmını temsil eden bu sayıların geçmiş yıllarda daha düşük olduğuna tanık olduk.Bu sayılar geçmişe oranla umut vericidir.
Buraya kadar yazdıklarıma itirazı olan veya benim gibi düşünenler varsa söz sırası onların olsun!....
Ateş Ülker
Ara
Ateş Beyin yazdıklarının çoğuna katılıyorum.

Özellikle yerli ve yerel sporculara verilen ödüllerin artırılması konusuna tamamen katılıyorum.
Bazı yabancı satranççılar turnuva turnuva dolaşıp ödülleri topluyorlar. Buna birşey yapılamaz, ama yerli/yerel/emektar ödülleri artırılıp, ana tablo ödülleri birazcık azaltılırsa, Türk sporcular daha hevesle turnuvalara girerler.

Ayrıca emektar ödüllerinin "yerli emektar" şeklinde değiştirilip artırılmasının iyi olacağını düşünüyorum. Bazı yaşlı yabancılar, emektar ödüllerini de toplamaya başladılar.
Bu seneki turnuvalarda her nedense emektar ödülleri geçen senekinin de altında olmaya başladı.
Bazı turnuvalarda ise emektarlara hiç ödül yok, verilmesi yararlı olur.

Turnuva takvimlerinin daha iyileştirilebileceği fikrine katılıyorum.

A ve B kategorileri arasındaki ELO/UKD sınırı kimi uluslararası turnuvalarda 1700, kimisinde 1800. Bunun bir standarda oturtulması, örneğin hep 1800 olması, iyi olur.
1900 olursa A kategorisindeki sporcu sayısı B kategorisinden çok daha az olur, ve bence bu çok iyi olmaz. Son 2 yılda katıldığım bazı turnuvalarda 1800-1900 ratingli Türk sporcuların zaman zaman yabancı IM'leri yendiğini ve berabere kaldığını gördüm.
Günümüzde, 1800 UKD/ELO'lu birisi, örneğin bundan 10-15 yıl önceki 1800'lü gibi değil. O zamanın 2000 lik oyuncusu gibi oynayabiliyor.
Özellikle 10-15 yaşındaki çocukların gerçek oyun güçleri sıklıkla UKD/ELO'larının çok üzerinde oluyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi