(IM) M. Batuhan Daştan ve (IM) Vahap Şanal'ın (GM) unvanları...
Oluşan son durumla birlikte GM unvanına sahip olacak değerli iki sporcumuz Batuhan Daştan ve Vahap Şanal için belki önemli olacak bir durum oluşmuştur.
Batuhan önceden GM normlarını doldurmuş Elo puanı koşulunu bekliyordu. Vahap ise geçen Temmuz ayında GM normlarını doldurmuş Elo puanı olarak 2500'ü önceden geçmişti.

Bu 2 sporcumuzun (GM) unvanlarının resmileşme sırası ve listelerde gözükür olması nasıl olacaktır? Fide Unvan Kurulunun Baku Satranç Olimpiyatı'ndaki toplantısı ile mi olacaktır? Eğer öyleyse Fide Unvan Kuruluna geliş ve onay sırasının Fide'deki uygulama neyse o biçimde işlemesine Federasyonumuzun dikkat etmesi gerekecek.

Herkese iyi çalışmalar,
Hakan Erdoğan
Merhaba,

Hakan yalnız fide sitesinde Vahap Sanal için GM normu gözüküyor ve 87th FIDE Congress 2016, Baku, Azerbaijan için not düşülmüş. Ama Batuhan Daştan için sadece IM normu gözüküyor.

Vahap Sanal: https://ratings.fide.com/card.phtml?event=6300545
Batuhan Daştan: https://ratings.fide.com/card.phtml?event=6300014
Ara
https://ratings.fide.com/title_applications.phtml?pb=37
Ara
Sayın Feti'nin gösterdiği belgede değerli sporcumuz Batuhan'ın normlarını önceden doldurmuş olduğu gözüyor. Şimdi unvanların hak kazanıldıktan sonra gerçekleşme(ilan) işi yapılacak. Bunun uygulaması Fidede hangi yöntem(hangi sıra) ile oluyorsa onun uygulanması için federasyonumuzun dikkat etmesi gerekmektedir.
İyi çalışmalar,
Hakan Erdoğan
Dün FIDE listesine baktıktan sonra hazırladığım fakat fırsatım olmadığından ÖSF ye aktaramadığım aşağıdaki yazımı noktasına virgülüne dokunmadan 1 gün gecikmeli olarak aynen yazıyorum.

Bugünkü FIDE listelerinde Muhammed Batuhan Daştan’ın (rating 2497)ünvanı IM olarak Vahap Şanal’ın (rating 2469) ünvanı ise GM olarak görülmektedir.
Bugünkü FIDE listelerinin eski veya yeni olup olmadığını veya yarın güncelinin yayınlanıp yayınlanmayacağını bilmiyorum.
Yarın günceli yayınlanıp Muhammed Batuhan Daştan’ın ünvanı GM olarak yazılırsa sorun yoktur.

[align=justify][size=small][font=Calibri, sans-serif]TSF aşağıdaki yazıyı 1 Eylül 2016 da yayınlamıştı.[/font][/size][/align]
[align=justify][size=small][font=Calibri, sans-serif]‘Beşinci turu tamamlanan İstanbul Açık Satranç Turnuvası'nda Ukraynalı rakibi GM Eldar Gasanov'u yenerek 5 puana ulaşan IM Batuhan Daştan, 2500 Elo puanına ulaşarak ülkemizin onuncu büyükustası oldu. 19 yaşında tıp fakültesi öğrencisi olan genç büyükustamızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Büyükusta unvanını elde etmesinin ardından sporcumuzla gerçekleştirilen röportajı aşağıda okuyabilirsiniz.’[/font][/size][/align]

Ben dereyi görmeden paçaları sıvayayım.

Bugünkü FIDE listelerinin güncel olduğunu ve yarın değişmeyeceğini varsayarak soruyorum :
1-İstanbul Açık’ta Muhammed Batuhan Daştan’ın GM ünvanını hak kazandığı andaki bilgileri FIDE’ye bildirilmedi mi ?
2-Bildirildi ise, FIDE kuralları mı değişti de unvan onaylanmadı ?
3-İlgili turnuva FIDE’ye bildirilmedi mi ?
4-Bildirilmediyse kim bildirmedi ?
5-Bildirmeyenden hesap sorulacak mı ?
6-TSF bu konuda vazifesini yaptı mı ?
7-TSF vazifesini yapamadı mı, yapmak mı istemedi ?
8-Yukarıdaki 7 adet abes soruları bir kenara bırakıp dikkate almazsak, GM ünvanının onaylanmaması başka nedenlerden ise, TSF niçin insanları yanıltarak GM ünvanının elde edildiğini bildirdi ?

Yarın Muhammed Batuhan Daştan’ın GM ünvanını FIDE listelerinde görmeyi içtenlikle istiyorum.
Ve yukarıdaki anlamsız ve abes yazımdan dolayı tüm satranççılara özür borcum olsun.
Ara
TSF Ekim 2016 rating listelerini yayınlamış.
Muhammed Batuhan Daştan GM olarak görülüyor.

Yalancı FIDE'de hala International Master olarak görülüyor.
https://ratings.fide.com/card.phtml?event=6300014
Ara
[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Bana çok enteresan geldi.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Vaktinde başvuru yapılmasına rağmen ve bunun defalarca teyit edilmesine rağmen FIDE tarafından zamanında güncellenmeyen listeden TSF sorumlu tutuluyor. Valla eğer TSF bu sitenin düzenlenmesinden ve güncellenmesinden de sorumlu ise çok büyük aşama kaydetmiş de bizim haberimiz yok o zaman.
Bravo  TSF !![/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Tabi ayrıca sevgili Batuhan'ı kullanıp, bu asılsız ve kaynağından bilgi almaktan yoksun gazetecilik anlayışını AYAKTA KINIYORUM! Sevgili Batuhan'a ve gerçeklere değer vermesi gerekirken asılsız haberleri servis edip bu gencimiz üzerinden kurumu suçlama çaresizliğindeki SAHTE SATRANÇÇILARI da ayakta kınamak gerekir.
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]Bu işe en üst düzeyde emek veren birisi üzerinden asılsız haber yapmak ve bu konuda görevini yapan 2. kişileri suçlamak, basına servisler yapmak...[/font][/size][/color][color=#1f497d][size=medium][font=Segoe Print]
Günümüz modasından olsa gerek!  Gazeteci diyemiyorum bile.
Sadece çiğ gazetecilik özentisi...

Hem kurum dışı PARALELLİK ve tabi ayrıca YAMUKLUK olmuş biraz. Yani " KARE DIŞI ! "[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Eğer bir bilinmezi bilirsen,
Ama bildiğini bildirmezsen,
Hep bolca yazıp çizersen,
Ama doğruyu söyleyemezsen,
Ne işe yararsın sen ?
Ara
Bütün derdim tek bir hecedir.
Hakkın verilmeyişi bir bilmecedir.
Benim dileğim hakkının verilmesi o gencedir.
Bakın görün ki, hak arayanın hali nicedir !
Ey halden bilmez ! Ya senin dilin necedir ?
Ara
Sn.Feti,

Olayı sadece ÖSFdan takip etmiyorum.
Basından da, kurumdan da, ve ilgili görevli personelden de takip edip araştırıyorum.

Çok açık bir nokta var ki...

Sevgili Batuhan üzerinden yazarı, yorumcusu, kaynağı belirsiz haberler yazılıp basına servis (FANATİK-H.SAKARYA) ediliyor. Basın da bu habere atlayıp, doğruluğunu araştırmadan YORUMLU olarak medyada paylaşıyor.
Haberde(?)-yorumda (??)haksızca, adı geçen kişilere alay edici ve aşağılayıcı yorumlar ve yakıştırmalar var.
Haksızca !

https://www.facebook.com/huseyin.sakarya...3055613735

Şimdi, kurum ve adı geçen kişler zan altında kaldılar.

Oysa bu haberi yapan her kimse (haberde adını ve kimliğini göremiyoruz) sözüm ona GAZETECİLİK ÖZENTİCİLİĞİ yapmış.

Kurumdan açıklama var. İlgili sporcu için başvuru yapılmış. FIDE güncellemeyince de ayrıca bir uyarı yazısı gitmiş.
...
HABERİ (??) YAPAN VE YORUMU (??) SERVİS EDENLER İÇİN;

Bu kadar mı zor TSF ye ulaşmak?
Bu kadar mı zor TSF nin ilgili elemanına ulaşmak?
Bu kadar mı zor doğruyu ve gerçeği araştırmak?
Bu kadar mı zor kinden kendini arındırmaya çalışmak?

Habercilikte 5-N ilkesi vardır, ukalalık yapmak istemem!

...

Hep kolay olanı yapıyoruz değil mi?

ÇAMUR AT, GİZLEN YA DA KAÇ ! (??)
Ama devir bu devir artık...

O gence hakkının verilmesini istiyorsunuz. Buna yürekten inanıyorum!

Ama o genç üzerinden, onu kullanarak birilerini vurmaya çalışmak bu forumun olmazsa olmaz argümanlarından biridir.
Siz haktan yana bir insansınız!

Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Bu arada yazdığınız şiirleri içten buluyorum.
Elinize, aklınıza, fikrinize sağlık!
- MATRANÇ -
Ara
Fanatik gazetesinde basılan yazının kimin tarafından yazıldığını bilen veya sormak isteyen var mıdır?Yoksa konu hakkında kifayet-i müzakere ilan edilebilir.Yeni ünvanlar, resmen duyurulması ne kadar gecikse de pratikte alınmış kabul edilebilir.Hayırlı olsun!
Ateş Ülker
Ara
(02-10-2016, 22:19)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Fanatik gazetesinde basılan yazının kimin tarafından yazıldığını bilen veya sormak isteyen var mıdır?Yoksa konu hakkında kifayet-i müzakere ilan edilebilir.Yeni ünvanlar, resmen duyurulması ne kadar gecikse de pratikte alınmış kabul edilebilir.Hayırlı olsun!

Elbette katılırım!
Hayırlısı olsun demek, tebrik edip başarılar dilemek en doğrusuydu.
...

Ama genç bir oyuncumuzun adı kullanılarak güya yalnız bırakıldığını ima etmek...

Ne kadar doğrudur?

Toplum olarak ayrıştırılmamızın sebepleri bu tip "ayrıştırcı" yazılardır. Haber kaynağı belirsiz, yazarı belirsiz, içeriği yanlış, kasıtlı ve kin kusan...
İsmini vermek istemeyen gizli bir tanık. İçinde yaşadığımız zamanın modası oldu artık.

Görev ihmali yok!

Güncellenmeyen liste için ayrı bir yazı da gönderilmiş. Kurum burada görevini yapmış. FIDE tarafından yayınlamasını bekliyor.

Günlük yaşamımızda farklı alanlarda benzer güncelleme gecikmeleri yüzünden insanlar mağdur olmuyorlar mı?
Bu mağduriyetler birinci elde ilgili kurumu ilgilendirmektedir.
Geçmişte 5-10 yıl önce biz de ukd listelerinin haftalarca aylarca güncellenmesini beklediğimizi çok hatırlarım.
Ne mağduriyetler yaşanmıştı...

Burada önemli olan TSF nin ihmalinin olup olmadığıdır.
Bu konuda da gerekli girişimler ve açıklamalar fazlasıyla da yapılmış.
Bilgi kirliliği yaratıp, öküz altında buzağı aramaktır bu.

Bu tip yazıların bu dönem neden gündeme düştüğünü hepimiz biliyoruz.
Geçelim Ateş Bey.

SELAMLAR.
- MATRANÇ -
Ara
Haberin içeriğinde de geçen bazı ifadeler var aslında "fide asbaşkanı olarak" gibi. Sonuç olarak haberin kaynağı

http://satranchaber.com.tr/federasyonu-t...nd-master/
Ara
(03-10-2016, 12:50)haliltaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Haberin içeriğinde de geçen bazı ifadeler var aslında "fide asbaşkanı olarak" gibi. Sonuç olarak haberin kaynağı

http://satranchaber.com.tr/federasyonu-t...nd-master/

Madem basında yer alıyor neden yazı sahibinin adı yok?
Değil mi?

Zamanlar değişiyor, zamanlarla da insanlar...
- MATRANÇ -
Ara
(02-09-2016, 02:18)Hakan Erdoğan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Fide Unvan Kuruluna geliş ve onay sırasının Fide'deki uygulama neyse o biçimde işlemesine Federasyonumuzun dikkat etmesi gerekecek.

Herkese iyi çalışmalar,
Hakan Erdoğan

[color=blue][size=medium][font=Verdana]https://www.fide.com/fide/handbook.html?id=174&view=article[/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Hakan Hocam merhaba,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Açıklamamı kendi adıma yapacağım, lütfen üzerinize alınmayın.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana] [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Bazen bilgimiz dışındaki olaylarda ahkam kesiyoruz, birilerine sorumluluğu atıp suçlu ilan ediyoruz. Bu çok kolaydır.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Öğrenmenin yaşı yok!
Ben bu yaşımda araştırarak bakın ilgili süreci öğrendim:[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]1-Sporcunun gerekli rating sınırına ulaştığını gösteren bir başvuru ve ekinde de oynadığı maçlar, sonuçlarla ilgili bilgilendirme gönderilmeli. Bu gönderilmiş.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]2- Bu başvurunun değerlendirmeye alınması için öncelikle ilgili turnuvanın FIDE rating listesinde resmen yayınlanması gereklidir. Yani o turnuvanın bir çeşit resmi teyidi gibi düşünelim.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]3- FIDE söz konusu turnuvanın da olduğu listeyi 30 Eylül de ancak yayınlıyor. Bu durumda herkes bekleyecek bu tarihi.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]4- Daha sonra ise bu başvurunun değerlendirmeye alınması için öncelikle ilgili turnuvanın FIDE rating listesinde resmen yayınlanması gerekiyor.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]5-   Resmen yayınlandıktan sonra ise önce FIDE Rating sorumlusu ve Qualification Commission durumu inceliyor ve onaylıyor.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]6- Son aşamada da güncelleniyor.
...[/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Bizim miladi takvimimize göre 30 Eylül den sonra 1 Ekim geliyor. Yani Cumartesi…[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]E bir de Pazar günü var sonra değil mi?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Bunlar hafta sonu resmi iş günü değil. Güncellenmesi için Pazartesinin beklenmesi gerekli. Bu konuda da yine hatırlatma yazıları gönderilmiş.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Süreç budur.
...[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Eski ya da yeni bir başkan, bir yönetici bunu bilir ya da bilmeyebilir.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Hatta bir teknik kurul başkanı da bilmeyebilir. Ama bilgisizlikten kaynaklı bir eksiklik olsaydı o zaman asla konuşmaz, sorumlusunu şiddetle eleştirirdim. Ancak süreç doğru işlemiş.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Koparılan fırtınaya bakılınca durum gün ışığına çıkıyor. Tabi süreci unvanlı bir gencimiz üzerinden suiistimal edenler de…[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Verdana]Saygı ve selamlarımla.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Fide düzeltmeyi yapmış.
6300014 Dastan, Muhammed Batuhan GM TUR 2497 2370 9 1997 M
Ara
(04-10-2016, 15:23)haliltaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Fide düzeltmeyi yapmış.
6300014 Dastan, Muhammed Batuhan GM   TUR 2497       2370   9 1997 M

Elbette!
Gerekli belgeler zaten zamanında gönderilmiş ve üstüne de hatırlatma da yapılmıştı.
Belgeler olmadan FIDE kendisi yapmıyor herhalde.

Sahip çıkılmış unutulmamış değil mi? 

Unutulma falan yok da...
Başka bir şeylere KALKIŞMA var. Cool
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi