7 Kasım 2016 tarihinde yapılacak TSF Seçimlerinde Başkanlığa Adayım.
[size=medium]Değerli satranç ailemiz,[/size]

[size=medium]7 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan TSF genel kurulunda Türkiye Satranç Federasyonu başkanlığına aday olacağım.[/size]

[size=medium]Ülkemiz satrancını daha yukarıya taşımak amacı ile bir araya gelen ekibimizle birlikte bizleri yoğun bir dönemin beklediğinin farkındayız.[/size]

[size=medium]Ekibimiz, yapacaklarımız hakkında çok yakında açılacak olan web sayfamızdan ayrıntılara ulaşabileceksiniz.[/size]

[size=medium]Web sayfamız üzerinden, sosyal medyadan-forumlardan yapacağınız yorumlar ve eleştiriler bizler için çok değerlidir. [/size]

[size=medium]Adalet, dürüstlük ve liyakat temel ilkelerimizdir. Satranç cesur ve centilmen insanların tercih ettiği bir oyundur. [/size]

[size=medium]2016 TSF seçimlerine aday olacak arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.[/size]

[size=medium]En içten sevgi ve saygılarımla…[/size]
Ara
TEBRİKLER, BAŞARILAR.........
Ara
Abidin hocam, hayırlı olsun adaylığınız ..
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
AKP, hiç olmazsa sporda, gaz-yağı ile çalışan zihniyetlere yer vermez, sporu gerçek sahiplerine teslim eder umudundayım.
Tek olmaya çalışan zihniyetle, hep sıfır rakamına yakın olduğumuz gerçeğini kabullendikleri takdirde, değerimizi arttırabiliriz.

Hayırlı olsun.
Ara
(21-09-2016, 05:24)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: AKP, hiç olmazsa sporda, gaz-yağı ile çalışan zihniyetlere yer vermez, sporu gerçek sahiplerine teslim eder umudundayım.

Keşke !
Ama bu bir rüyadır.
...

Ancak ümmetçi bakış açısına sahip bir anlayış ile ulusalcı anlayış arasında çok büyük farkların olduğunu bilmek gerek.

Son 14-15 yılda hiç bir spor dalında; modern, çağın gereklerine uygun, gerektiği kadar ulusalcı, gerektiği kadar küresel hiç bir adım atmamış olan iktidar yönetimi bugün kendi bilançosunu 61 federasyondan sormaktadır.
Ayırdığı bütçe ve alt yapıya verdiği önem (??) ortadayken...

Güreş ve halter gibi spor dallarında hangi politik uygulamalar ile geçmişte nasıl başarılar geldiğini biliyoruz.
Ama bu gün ortada yoklar değil mi?

Umut bağladığımız devşirme sporcular ile ancak atletizmde görünür gibi olduk.
Satrancımızın durumu zaten ortada;
Ayırdıkları bütçe, vermedikleri alt yapı imkanları, yapmadıkları satranç salonları...

Ülke satrancı adına çalışmak için adaylığını açıklayan her bir adaya içten başarılar dilerim.

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Abidin Ünal Bey sizi öncelikle tebrik etmek istiyorum.
Türk Satranç camiasına katkıda bulunacağınıza inanıyorum. Türkiyede satranç alt yapısının bittiğini herkes bilmektedir. Alt yapının yeniden ayaklandırılması gerekmekder. 20-21 yıldır il temsilciliği görevinde bulunup da satranç sporuna katkısı bulunmayan il temsilcileri bulunmaktadır. Türk satranç sporuna baktığımızda belli başlı illerde satranç sporunun yapıldığını görmekteyiz. Diğer illerden ise ne yaş gruplarına, ne kulüplere nede diğer şampiyonalara katılımın olmadığını görmekteyiz. Belki bunun altında bizim bilmediğimiz nedenler vardır.
Türkiye'de satranç sporcu sevdalıları yıllarca bıktırılmış ve küstürülmüştür, onların yerini ise Satranç Sporundan anlamayan kişiler almıştır. Hakemlere bakıyorum, Satranç kurallarından haberleri yok, bir hava, bir tasa her şeyi biliyormuş izlemini yapmaya çalışıyorlar ve tıkır tıkır görevlerinde yükseliyorlar. Gerçekten çalışan hakemler ise yara alıp belli bir müddet sonra hakemliği de bırakıyorlar. Adaletli görev dağılımları yapılmıyor. Bunun sebebi de Sayın MHK Başkanımız Olgun beyin adına layık bir şekilde davranmamasından kaynaklanıyor......

2012 yılında Sayın Cengiz Keleş abimiz adap olmuştu hatırlarsanız. Onun deyimiyle;
Başkan Dediğin..
1. Başkan polemik yapmamalı, gerilim kaynağı olmamalı. Var olan gerilimleri dindiren, küsleri barıştıran, görüldüğünde gülümseme ile karşılanan olmalıdır.
2. Liyakatlı olmalı. Eğitimi ile, satranç tecrübesi ile en önlerde olduğu hissedilmeli. Başkan bilmez, anlamaz, birisine sorar, anlayana yaptırır denilmemeli. Elbet her şeyi Başkan yapmaz ama, işin ne olduğunu, kimin hakkıyla yapabileceğini bilmelidir.
3. Sadece Türk Satranç Camiasına değil, dünyaya açık olmalı. Aracılarla, tercümanlarla iletişim kurmamalıdır.
4. Sevdikleri kadar, sevmedikleri ile de çalışmayı bilmeli. Profesyonel yönetici, işe sevgiyi, muhabbeti, kişisel ilişkileri karıştırmadan ekibini kurabilendir.
5. Başkan tarafsız olmalıdır. Bir kişi, grup, İl veya kulüp adına hareket etmemeli. Bir taraf lehine çalışmamalı, Türk'ün Türk'ten alacağı puanla ilgilenmemelidir.
6. Başkan dürüst olmalıdır. Dürüstlük önce kendine karşı olmalı, sonra camiaya ve devlete karşı olmalıdır. Her başarıya sevinmeli ama küçük turnuvalara dev kafilelerle gidip alınan madalyaları Olimpiyat Madalyası gibi büyütmemelidir.
7. Sol şerit lideri olmamalıdır. Kendisini en hızlı sanmamalı, hep önde olma peşinde olmamalıdır. Hızlı gitmek isteyenlerin önünde engel olmamalı, yolları tıkamamalıdır.
8. Başkan gerçek lider olmalıdır. Ekibini daima büyüyen hedeflere, başarılara motive etmeli, ama bu arada ekibini kendi yerine geçecek kadar yetiştirmeli, gelişmesine yardımcı olmalıdır. Türk Satrancı hiç bir Başkan ile var olmamıştır, ona da kalmayacaktır. Liderin de bir süresi, vadesi vardır.
9. Başkan erdemli olmalıdır. Erdemli insanlar kişilere, olaylara, makamlara ve hırslarına saplanıp kalmazlar. Önemli olan saygınlığını korumak ve günü geldiğinde makamdan saygın bir şekilde ayrılmaktır.
10. Başkan, ikna etmek, istediği sonucu almak veya içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulmak için yalanlara, gerçekleri çarpıtmaya yönelmemeli, bu kadar küçülmemelidir. Söz, en büyük sermayesi olmalı, dinlenmeli, ciddiye alınmalı ve güvenilmelidir. Başkanın dediğinden şüphe duyulmamalıdır.
11. Başkan hizmet aşkı taşımalıdır. Ego parlatmak, kendi başına keyif sürmek veya maddi menfaat sağlamak gibi rezil amaçlar için makam peşinde koşmamalıdır.
12. Başkan değişime açık olmalı, değişimin bir parçası olmalı, ve en sonunda kendi değişimini de sağlamalıdır.
13. Başkan ilkeli olmalıdır. Olduğu gibi görünmeli, göründüğü gibi olmalıdır. Davranış ve hareketlerinde değişkenlik olmamalıdır. Satrançla ilgili saklayacak bir şeyi olmamalı, kurumsal kimliği kendi kimliğinden daha çok önemsemelidir.
14. Başkan taraftar olmamalı, yakınında duranları kayırmamalıdır. Tek tarafı doğruluk olmalıdır.
15. Başkan sözde değil, özde ve yüzde güzel ahlak sahibi olmalıdır. Gerek Türk Satranç camiası, gerekse uluslararası camiada ismi anıldığında fısıltılarla değil, hoş anılar ve atıflarla hatırlanmalıdır.
16. Başkan milli değerleri benimsemiş olmalı ve ülkesinin adını, menfaatini her zaman önde tutmalıdır. Para, makam veya şahsi çıkarlar için ülkemin adı ikinci plana atılmamalı, ülkemin evladı oynarken önünde başka bayrak olmamalıdır.
17. Başkan hukuka saygılı olmalıdır. Kendisi veya ekibi aleyhine de olsa hukuk içinde hareket etmelidir.
18. Başkan zamanına sahip ve hakim olmalıdır. Her gün TSF merkezinde oturan veya her turnuvaya katılan bir başkan çoğu zaman rutin işlere engel olur. Rutin işler görevlilerin işidir, Başkan ve ekibi yeninin ve yeniliğin peşinde olmalıdır.
19. Başkan “ben” yerine “biz” demelidir. Başarı ekibin, başarısızlık ise ekibi seçtiği için başkanındır.

Şu seçim süresinde polemikler yapılmakta, Gülkız Tülay Hanımın karşısına aday çıkmaması için çalışılmaktadır. Tek adaylı bir seçimin faydalı olacağı kanaatinde değilim.

Sayın Abidin Ünal bey , Bakan adaylığınızı açıklamanızdan dolayı size kutluyor ve destekliyorum .
Saygılarım.
Ara
[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Ben sn. ŞAHMAT’IN;  ideal, mantıklı ve sağduyulu düşüncelerine katılıyorum.[/font][/size][/color]

[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Ancak her kim aday olursa olsun önündeki değişmez engelin ortak olacağını biliyorum.[/font][/size][/color]
[color=black][size=medium][font=Times New Roman]SEÇİM SİSTEMİ!
...

[/font][/size][/color]

[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Ben çok açık bir şekilde söylüyorum ki; BU KENDİ KENDİSİNİ SEÇTİREN SEÇİM SİTEMİ DEĞİŞMEDİKÇE seçilen bir başkan ve yönetim kurulunun da aynı cendereye düşeceğini düşünüyorum.[/font][/size][/color]
[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Umarım seçilecek kişiler bu sistemin yerine ideal bir sistem kurarlar ya da bunun yolunu açarlar.
[/font][/size][/color]
[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Ancak şunu da söylemeden edemeyeceğim…
[/font][/size][/color]
[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Bu konuda 5. Kasım. 2012’den bu yana ÖZGÜR SATRANÇ FORUM da birkaç üye dışında,  başka bir zeminde bu konunun tartışıldığını,  öneri boyutunda hazırlık yapıldığını görmedim. Ya da ben bilmiyorum.
[/font][/size][/color]
[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Sistemin ta başından beri kendisini seçtireceğini, bu sayede de seçilen her kim olursa olsun bu sisteme bağımlı olmak zorunda olacağını düşünüyorum. Diğer federasyonlarda olduğu gibi.

[/font][/size][/color]
[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Umarım ben yanılırım.[/font][/size][/color]
[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Hayırlısı olsun!
[/font][/size][/color]
[color=black][size=medium][font=Times New Roman]Selam ve saygılarımla.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Federasyonumuzun bünyesinde yer alan sporcular kurulu, kulüpler koordinasyon kurulu, sponsorluk ve projeler kurulu, yerel yönetimlerle işbirliği kurulu, okulda satranç kurulu gibi kurullar bulunmaktadır. Sayın Satranç camiasına soruyorum.

Bu kurullar ne işe yarıyor ? Bileniniz var mı?

Seçim çalışmalarında bu hazırda bulunan kurullara ilişkin çalışmalarında yapılması gerektiğine inanıyorum.
Örneğin: Sporcular kurulu, kaç sporcu ile ilgili çalışma yapmıştır?
Kulüpler Koordinasyon kurulu kaç kulüple iletişime geçmiştir?
Sponsorluk ve projeler kurulu Kaç kulübe sponsor bulmuştur?
Yerel yönetimlerle işbirliği kulübü Hangi yerel yönetimlerle iletişime geçmişlerdir?
Okullarda satranç kurulu Hangi okulları ziyaret etmişlerdir? Ne gibi çalışmalarda bulunmuşlardır?

Aslında asıl problem burada, uyduruktan kurullarla satranç ilerleyemez. Çalışmak özveri göstermek gerekir.

Zamanında Sayın Gülkız Tülay başkanımız alt yapı sorumlusuydu ve çalışmalar yapıyordu. İyi bir çalışmaydı. İller ziyaret ediliyor. Satranç Sporcularına bir iki günde olsa ders anlatılıyordu.
Dört yıldır yapmış olduğu başkanlık döneminde ise bu çalışmalar gereksiz görüldü ki , bir anda son verildi. Bunu sorgulayan olmadı.
Ara
Resmi Satranç Federasyonu 1991 de kuruldu.Bu tarihden sonra birçok konuda ilerleme sağlandı.Birçok soruna çözüm bulundu.Ancak son 4 yıllık dönemde kurulan çok sayıda kurul bazı kimseleri rahatsız etmeye başladı!.Bu kurulların ne işe yaradığını kimse anlayamadı!Oysa ne işe yaradığını anlamış olsaydık büyük ilerleme sağlayacaktık!!Özellikle Sporcular kurulu hiçbir çalışma yapmamıştır!!Bu kurullar başta Sporcular kurulu olmak üzere bütçenin önemli bir kısmının harcanmasına da neden olmaktadır!!.Şu halde yeni Başkan kim olursa olsun bu kurulları iptal ederek Türk Satrancının önünü açmalıdır.Seçime kısa zaman kala bu kurulların uyduruk olduğunu söylemek isteyenlerin ortaya çıkması sürpriz değildir.Mevcut Başkanın 7 Kasımdaki seçimde en çok kurullar konusunda eleştirileceği anlaşılmıştır!Mevcut kurullar hiç çalışmadıkları gibi çalışacak ve fikir üretecek olanların yolunu da kapamaktadır!!Kurulların yararlı olmadığı tebeyyün etmiştir!Peki Türk Satrancının bu kurullar dışında hiç mi sorunu yoktur?
Kimliğini gizleyenlerin Türk Satrancına ne yararı olmaktadır?Kurulların ne yaptığını sorgularken bu kimliğini gizleyenlerin esas amacını sorgulamak için yeni bir kurul kurulması gerekmez mi?Kimliğini gizleyenlerin kim olduklarını ve amaçlarını ortaya çıkarma kurulu da kurulmalıdır.Bugüne kadar kurulan kurullar hiçbir işe yaramadı ama belki bu yeni kurul belki mucizeler yaratır!!
Ateş Ülker
Ara
Açık kimliğin öğrenilmek istenmesi konu sapması, hafıza zayıflığı (konu daha önceden çok detaylı olarak tartışıldı) ve safsatadır.

Düşüncelere karşı düşünce oluşturamayanlar ve hele dile getirilen düşüncenin kapsamında, içinde, tam ortasında olup da karşı düşünce oluşturamayanlar anayoldan sapıp tali yollarda yollarını kaybedenlerdir, denizin içindeki gemide olup buzdağının büyüklüğünü göremeyenlerdir.
Ara
Esas safsata ciddi sorunlar varken fahri kurulları hedef alarak insanları meşgul etmektir.Medeni toplumlarda kimliğini gizleyenlere bu kadar fazla ödün verilmez.Gülkız hanımı eleştirmek amaç ise kimliğini gizlemeyen kişi gelir,hangi konuda eleştiri yapmak istiyorsa bunu uygun üslup ile yazar.Ben kimsenin açık kimliğini merak etmiyorum.2016 yılında hala aramızda kimliğini açıklamaktan çekinenler varsa içinde bulunduğumuz yapı sağlıksız bir yapıdır.Bu yapının kurulmasında hepimizin sorumluluğu vardır.Çoğunluğun görünmeyen güçlerden korktuğu kesindir."Karşı düşünce oluşturamayanlar"sözü beni değil konuşmaktan ve kimliğini açıklamaktan çekinenleri ilgilendiriyor.Çirkin yöntemlere ödün vermeyiniz!Sonra bugünleri ararsınız ve çok pişman olursunuz!Bu gerilim içinde bir süre daha yazarsak bu forum yine geçici olarak kapatılacaktır.Bu forumu 2 gün bile kapatmak bazı çirkin yöntemlerin ekmeğine yağ sürmektir.Ortada dile getirilen bir düşünce yoktur.Dolayısıyla esas safsatayı yapanlar kimliğini gizleyenlerdir.Cesaretiniz varsa esas sorunları ayrı konu başlıkları altında konuşalım!İçinde bulunduğumuz düzeni ben kurmadım.İyileştirme yapmak istiyorsak somut sorunları tartışalım!Esas konuyu saptırmak isteyen kurulları ortaya atandır!
Ateş Ülker
Ara
(22-09-2016, 09:43)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
İyileştirme yapmak istiyorsak somut sorunları tartışalım!

Ateş Bey,
ÖSF da şu dönem konuşulabilecek en öncelikli konunun tüm adayların gireceği SEÇİM SİSTEMİ olduğunu düşünüyorum.Görüyorum ki önceki ve bir daha önceki sistemde öncelikler korunmuş. Yani seçecekler aynı niteliklere (daha doğrusu niteliksizliklere) sahip kişiler. Satranççı diyebileceğimiz kesim %2-3 gibi...

Ne dersiniz?
Halledilmesi gereken en öncelikli sorun değil midir?
Bu halledilmeden hangi konuyu hangi YENİ ZEMİNDE tartışabiliriz ki?

...

Seçimde oy kullanacaklar
MADDE 8 – (1) Federasyon başkanlığı seçimlerinde oy kullanacak üye sayısı, ilgili spor dalında faaliyet gösteren kulüp ve sporcu sayısına göre tespit edilir. Seçimlerde oy kullanacak üye sayısı 100 üyeden fazla olamaz.
(2) Federasyon başkanlığı seçimlerinde
a) Genel Müdür, Genel Müdür yardımcıları, 1. Hukuk Müşaviri, kurul ve daire başkanları, Spor Toto Teşkilat Başkanı,
b) Merkez Danışma Kurulu üyeleri,
c) Olimpik branşlarda oy kullanmak üzere Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,
ç) Bünyesinde engelliler spor federasyonları ile paralimpik komitesince benimsenen spor dallarının bulunduğu federasyon seçimlerinde oy kullanmak üzere, Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,
d) Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,
e) Branşlarında oy kullanmak üzere, bağlı oldukları uluslararası federasyonların dünya ve/veya Avrupa federasyonlarının yönetim kurulu veya hakem kurulu üyeleri,
f) Görevlerine adli veya idari soruşturma sonucu son verilmemek kaydıyla branşında oy kullanmak üzere asaleten federasyon başkanlığı yapanlar,
g) Kulüp Temsilcileri
oy kullanır.
(3) Kulüp temsilcilerinin belirlenmesinde;
a) Uluslar arası, ulusal veya bölgesel faaliyetlere katılma yoğunluğu,
b) Müsabakaya katılan sporcu sayısı,
c) Ulusal veya uluslar arası faaliyetlere ilişkin başarılar
esas alınır.
(4) Birden fazla oy kullanma hakkına sahip olan üyeler, ancak bir kez oy kullanabilir. Seçimlerde vekaleten oy kullanılamaz. Federasyonda ücretli veya sözleşmeli statü ile görev yapanlar başkanlık seçimlerinde üye olarak oy kullanamazlar.
(5) Seçim Kurulunca; seçimi yapılacak federasyon için ne kadar oy kullanılacağı Genel Müdürlük Makamından alınacak onayla belirlenir.
- MATRANÇ -
Ara
Temcit pilavı gibi hep aynı anlamsız söylemin, yani rumuz (nickname) kullanmanın uygun olmadığının döne döne, kısır bir döngü şeklinde tekrarlanması bıktırdı, usandırdı artık.

Demokratik ortamda bu davranışın herkesin düşüncesini özgürce yazma özgürlüğünü engelleyici bir girişim olarak görüyorum.

Özgür Satranç Forum’un kuralları arasında kullanıcı adı seçme özgürlüğü ve hakkı vardır. Bilmiyorsanız açıp okuyunuz. Bu hakkı yok saymak, yanlış olduğunu iddia etmek yaklaşık 1800 üyesi olan Özgür Satranç Forum’un rumuz kullanan çoğunluk üyelerini itmek ve susturmak demektir. Belki de sırf bu aymaz düşünce tavrı yüzünden yüzlerce üye suskun vaziyettedir.

Rumuz kullanan yüzlerce saygıdeğer üyeye sesleniyorum. Hiç kimse sizleri nickname kullanıyor diyerek yargılama hakkına sahip değildir. Ben ki satranç dünyamızın son halkasının küçük bir elemanıyım. Sizler ise benden çok daha fazla satranç ile iç içesiniz. Lütfen çekinmeyiniz, susmayınız, seyirci kalmayınız. Forumda açılan konu başlığını, konuyu esas alarak bir cümle dahi olsa düşüncenizi belirtiniz.
Ara
Abidin Ünal, başkanlığa aday olduğunu açıklamış, kısa bir de bilgilendirme yazısı paylaşmış. Bu mesajın altında dilek ve temenniler dışında, rumuz kullanımı, seçim sistemi, delege yapısı, kurullar vs gibi konuları tartışmak olacak iş mi ?
Ara
(22-09-2016, 19:22)Erşan Gökerman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Abidin Ünal, başkanlığa aday olduğunu açıklamış, kısa bir de bilgilendirme yazısı paylaşmış. Bu mesajın altında dilek ve temenniler dışında, rumuz kullanımı, seçim sistemi, delege yapısı, kurullar vs gibi konuları tartışmak olacak iş mi ?

Evet!
Bu da bir bakış açısı.
Bence etik açıdan haklı da...

Ancak,
Tüm adaylar için ( mevcut yönetim de dahil olmak üzere) onların önünde gördüğümüz engelleri ortaya koymak neden bu konunun altında olmasın ki?

Üstelik kendisinin adaylığından dolayı tebrik edildiği, güven bildirildiği ve başarılar dilendiği halde...
Ben adayların bunu anlayışla karşılayacaklarını düşünerek kendi fikrimi ortaya koydum.

Art niyetli değilim. Konu da saptırmıyorum. Kendi adıma hatalı olduğumu düşünmüyorum.
Ülke satrancının başına gelecek kişilere bu konudaki fikirlerimizi paylaşmak yanlış mı, suç mu?
- MATRANÇ -
Ara
Sayın değerli büyüğüm Ateş abim, eleştiriler her zaman yapılmaktadır. Hatta yerli ve yerinde de yapılan eleştiriler bulunmaktadır. Türkiye Satranç Federasyonuna bu konuların (yapılan eleştirilerin) bir çoğu ulaştırılmaktadır. Yalnız, her nedense yapılan yanlışların üzerine basıla basıla söylenmesine rağmen bunda ısrar edilmekte, yanlıştan döndürülmemektedir.

Elbetteki Sayın Gülkız Tülay Başkanımızın yaptığı güzel projeler bulunmaktadır. Bunlarda camiamız tarafından takdir edilmekte, hatta desteklenmektedir. Şunu bilmekte fayda vardır ki; Sayın Gülkız Tülay Başkanımız tek başına bir şey yapması mümkün değildir. En Büyük eleştiride bu taraftan yapılmaktadır. Ekibindeki problemler elbette Sayın Federasyon Başkanına yansıyacaktır. Bir Başarı varsa ekibindir , Bir başarı yoksa sorumluluk başkanındır. Kurullar konusunda herkes şikayetçidir. Özellikle aktif çalışan Merkez Hakem Kurulunu ele alalım. Hakem Görevlendirmelerinde hiç de adil davranılmadığını görmekteyiz.

Duyduğum kadarıyla, Satranç liglerinin yapıldığı süre içerisinde kulüp temsilcileriyle toplantılar yapılmakta, bu toplantılarda ne konuşulduğu merak ediyorum. Burada yazılan çizilin eleştiriler o toplantılarda gündeme geliyor mu. Yoksa kulüp temsilcileri bu konuları konuşmak yerine teşekkür ederek mi, toplantıyı bitiriyorlar.

Saygılarımla

Sayın değerli arkadaşlarım;

Bilindiği üzere 2014 yılında yapılan mali genel kurulda alınan bir karar aklıma geldi yanlış hatırlamıyorsam, Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi Kulüplerinin oyu 3 er, Türkiye Satranç Birinci ligi kulüplerinin oyları 2 er, Türkiye Kulüpler Şampiyonasında ilk otuza giren kulüplere de de 1 er oy hakkı verilmesi kararlaştırılmıştı.
Türkiye Satranç Federasyonumuzun yapmış olduğu açıklamada ise oy düzeneğinde bir değişilik görmedim. Yoksa alınan kararı ben mi yanlış hatırlıyorum. Hepimiz Mali genel kurul sayfasından bu talebi dinledik ve oy birliği ile karar alındı.

http://malikurul2014.tsf.org.tr/

Grup Oluşumu
Mevcut Ana Statüye göre; Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi Kulüplerinin 5 er Genel Kurul Üyesi, Türkiye Satranç Birinci Ligi Kulüpleri final sıralamasına göre ilk dört kulübün üçer, 5 – 10. sırada yer alan kulüplerin ikişer ve 10. sıradan sonra yer alan kulüplerin ise birer Genel Kurul Üyesi, Türkiye Kulüpler Şampiyonası final sıralamasına göre iki yıl üst üste Federasyon faaliyetlerine katılıp tamamlama koşulu sağlayan final sıralamasına göre ilk dört kulübün üçer, 5 – 10. sırada yer alan kulüplerin ikişer ve 10. sıradan sonra yer alan kulüplerin ise birer üye ile Genel Kurulda temsil hakları bulunmaktadır.
23 Eylül Cuma günü saat 16.00'da 18. Noterde çekilecek kurada öncelikle, Genel Kurul çağrı tarihinden önce biten ve tescil olunan son iki yılda üst üste Federasyon alt lig veya benzeri kulüpler şampiyonası ile mahalli veya bölgesel yarışmalarına katılarak tamamlayan kulüpler arasından 15 üye belirlenecek şekilde kura çekimi yapılacaktır. Belirlenen bu 15 kulüp Türkiye Kulüpler ve İl Yöre Yarışmalarına grubuna dahil edilecektir.
Bu durumda olan 217 Genel Kurul Üye sayısının, Ana Statünün 7/1. maddesinde belirlenen toplam 200 Genel Kurul Üyesine indirebilmek için; yine Ana Statünün 7/8. Maddesinde belirlenen noter huzurunda çekilecek kura ile;
Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi delege verecek olan 6 kulüpten birer delege,
Türkiye Birinci Satranç Ligi delege verecek 4 kulüpten birer delege,
Türkiye Kulüpler Şampiyonası ve İl Yöre Yarışmaları kulüplerinden delege verecek 7 kulüpten birer delege belirlenecek ve bu kulüpler Genel Kurulda aşağıda belirtilen tabloda da yer aldığı üzere bir eksik Genel Kurul Üyesiyle temsil edileceklerdir.
Ara
2004 seçiminden birkaç ay önce "Adaylar ortaya çıksın!Vizyon ve hedeflerini açıklasın"diyenler neredeler?Hatta "şu gruptan hiçbir nokta nokta olmaz "diyerek diğer iki gruba moral motivasyon sağlayanlar halen içimizde yaşıyor mu?
Bu kutudaki yazıların sağlayacağı hiçbir yarar olmadığını biliyorum.Çünkü iç dinamikleri çok iyi tanıyorum.1966 dan sonraki Türk Satranç Tarihini yazabilecek kadar bilgiye sahibim.
Yeni bir adaya başarı dilemek kuşkusuz nezaket gereğidir.Zararı yoktur.Ama olması gerekenden herkes kaçmaktadır.
Eski ya da yeni adaylara sorulması gereken sorular yok mudur?Bu soruları özetleyerek ve ana sorunları dile getirerek yazmak mümkün değil midir?
Kağıt üzerinde kurulmuş çok sayıdaki kurulun kimseye zararı yoktur.Bu kurulların çoğu fahri görev kurullarıdır.Bunların işe yaramadığını söylemeniz mümkündür!Bu son düşünceye tepki göstermem!Öte yandan Merkez Hakem Kurulundan şikayet edersiniz o zaman cesur olduğunuzu kabul ederim.Çünkü Merkez Hakem etkili ve yetkili bir kuruldur!Oysa diğer birçok kurul sadece tavsiye organı durumundadır.
Hiç ayrıntıya girmeyelim!Bazı kimliği bilinmeyenlerin sormak istemediklerini ben herkesin içinde sorabilirim:
Yeni Başkan adayları Yönetim Kurulu adaylarını belirlemiş midir?Bunların kim olduğunu 24 saat kala mı açıklayacaktır?Bu yönetim kurulu adayları arasında Satrancı tanıyan ve Satrancın sorunlarını bilenler var mıdır?3 kişi varsa göndere bayrağı çekip Milli marşı okuruz!
Yeni Başkan adayları Piramidin ortasını iyilleştirecek yenilikler yapmayı vaad edecek midir?
Yoksa yine Türk Satrancı yabancıların bol ödül aldığı açık turnuvalarla yoluna devam mı edecektir?
Ayrıntıya girmeyelim!Bilinen ve herkes tarafından önemi kabul edilen sorunları burada hatırlatalım!Örneğin isterseniz hakemlerin kendilerini geliştirmeleri için neler yapılabileceğini konuşalım!
Seçim sisteminin değişmesini beklemeyelim!Bu takdirde 50 sene bekleriz!Sürpriz bir değişme olsa bile bu değişiklik Satranç toplumunun aleyhine olur.Lehine olmaz!
Bakan düzeyinde siyasilerin katıldığı kurultaylar düzenlenerek Spor federasyonlarının sorunları bu kurultaylarda anlatılmalıdır.Ancak Satrancı bilenlerin oy kullanamadığı bir sistemde kurultay olsa ne yazar?
Ateş Ülker
Ara
(24-09-2016, 01:32)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
Seçim sisteminin değişmesini beklemeyelim!
...

Ateş Bey,
Abidin Bey'in bu kutuda adaylığını açıkladığı yazının devamında başarılar dileyip birkaç görüş yazdıktan sonra, artık bu kutuda yazmamaya karar verdim.
Sebebini SEÇİM SİSTEMİNİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ? adlı kutuda yazacağım.
Abidin Bey ve muhtemel tüm adaylara başarılar. Ülke satrancının hep birlikte daha sağlıklı çalışmalara imza atmasını dilerim.
Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
2016 TSF seçimleri için hazırladığımız web sayfası ve android tabanlı akıllı telefon/tabletler için hazırlanan uygulamamıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla

Abidin Ünal

https://abidinunal.wordpress.com/
Ara
Hayırlı, Uğurlu Olsun.
Başarılar dilerim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi