SEÇİM SİSTEMİNİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ?
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Bu seçim sistemi ile seçime girmek, bilerek ladestir.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Bilerek mat ağına düşmektir bu![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Eğer seçim sistemini değiştiremeden seçime girilirse, kazanan aday ve listesinden beklemek gerekecektir bu HAKKANİYETLİ SEÇİM SİSTEMİNİ!
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Seçimi kazananın önünde iki yol var: [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]1-[size=x-small][font=Times New Roman]      [/font][/size][/font][/size][/color][color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Ya devrim yaparak genel kurulda seçim sistemini değiştirecek,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]2-[size=x-small][font=Times New Roman]      [/font][/size][/font][/size][/color][color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Ya da mavi boncuk politikası güderek biat edecek.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman] [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Birinci seçeneğe ne iktidarın ne de bakanlığın onay vereceğini hiç sanmıyorum. Verirlerse tüm spor federasyonlarına verilir. Her camia kendi içinden en iyisini seçer. Ama bu hiç olmadı.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]İkinci seçeneği ise düşünmek bile istemiyorum.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Bunları göz ardı etmeyelim.

Ülke satrancı için hayırlısı olsun!

Saygı ve selamlarımla.
[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
(22-09-2016, 12:28)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Seçimi kazananın önünde iki yol var: [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]1-[size=x-small][font=Times New Roman]      [/font][/size][/font][/size][/color][color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Ya devrim yaparak genel kurulda seçim sistemini değiştirecek,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]2-[size=x-small][font=Times New Roman]      [/font][/size][/font][/size][/color][color=#1f497d][size=medium][font=Times New Roman]Ya da mavi boncuk politikası güderek biat edecek.[/font][/size][/color]

Aşkın hocam,
  Federasyonların daha il temsilcilerini bile kendi insiyatifleri, kendi hesapları doğrultusunda bile atama yapamadıklarını belirtmiştiniz. Seçim sistemini nasıl değiştirecekler?

Yayınladığınız seçim delege sistemindeki oy kullanacakların duruma bakarsak, bu sporun içinden gelenlerin hiç ama hiç şansı yok! Hepsi bürokrat delegelerin..
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
(22-09-2016, 12:59)Naci Erdem Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yayınladığınız seçim delege sistemindeki oy kullanacakların duruma bakarsak, bu sporun içinden gelenlerin hiç ama hiç şansı yok! Hepsi bürokrat delegelerin..

Naci Bey,
İyi yakaladınız!

En başından beri  (05.10.2012) dikkat çekmek istediğim konudur.
Bu konuda ÖSF' DA onlarca yazım ve çalışmam var.

Sistem 100-200 kişi için oy hakkı tanımakta. Bürokrasi zaten 100 civarında. Yönetmeliğe göre en fazla 200 olabilir.
Diğer 100 kişi satranç kökenli olabilecek iken GSGM buna izin vermemiş ve sayının 200 e tamamlanmasına gerek görmemiş.
Görse de salt çoğunluğu aynı oranda düzenlerdi.

Şimdi ben bir kez daha soruyorum:
1- Bu sistemi kabul ediyor muyuz?
2- Mevcut yönetim de dahil olmak gerek adaylar, gerek tüm camia bu konuda ne düşünüyor?
3- Bu konuda hazırlık yapan bir aday oldu mu? Bize projesini açıklayacak aday-adaylar olacak mı?
4- Camia ya da bir kesim olarak bu konuda hukuksal adım atmayı düşünen aday var mıdır?
5- Bu şartları kabul ederek mi seçime gireceğiz? (Bunun sebepleri de ayrıca açıklanmalıdır)
6- Ben aynı seçim sistemi kabul edilerek seçime giriliyorsa sadece isimler değişecek, uygulamalar aynı sınırlarda kalacak diyorum. Buna itiraz var mı?

Önümüzü görmek için...

Yoksa ha Ali-Veli, ha Veli-Ali!
Yanlış mı?

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
Bu aşamada seçim sisteminin değişmesi için harekete geçmek mümkün değildir.Sistemde iyileştirme yapılması imkanı 2004 de kısmen vardı!Ama başarılamadı.Bundan sonra sistemde değişiklik veya yenilik beklemek gerçekleşmeyecek bir rüyadır!Bunu hepimiz biliyoruz.Mutlaka Aşkın beyin "değişse iyi olur"demesini sonuna kadar dinleyeceğiz.Ama seçime 1 ay kala hiçbir şey değişmeyecektir.Öte yandan seçim yaklaştıkça ilginç gelişmeler olmaktadır.Örneğin yeterli neden olmadığı halde forumda gerilim yükselmekte veya Federasyon bünyesinde bazı kararların alınması gecikmektedir.Tüzük,statü,yönerge veya uygulamaların değişmesini beklemek rüya ise biz burada ne bekliyoruz?7 Kasımdaki seçimi kazanacak olan Başkan yardımcılarını seçmeden önce biraz düşünmelidir.Yenilik tüzükde değil ancak kurullarda olabilir.Yeniliğe gerek görülmüyorsa burada tartışmamıza da gerek yoktur.
Federasyon yönetiminin klasik uygulamalarında yenilik yapılmasını bekliyoruz.Kurulmuş olan sistem yerli yeteneklerin ortaya çıkmasını zorlaştırıyor.Piramidin ortası ısrarla ihmal ediliyor.Yatırımlar Havuza yapılıyor.Yerli dinamikler teşvik edilmiyor.Teşvik bütünüyle paraya bağlı olan bir kavram değildir.Türkiye'ye daha çok yabancı usta gelmesini sağlama telaşı yöneticilerin gözünü bağlıyor.Gelenlerden de yararlanamıyoruz.Çünkü çok sayıda açık turnuva onlardan sağlayacağımız yararı azaltıyor!Şu halde yapılabilecek yenilikler zor değildir.Masraf gerektirmemektedir.Bugüne kadar Havuz için yapılmakta olanlar aynen devam edebilir.Amaç Havuza zarar vermek değildir.Havuz dışındaki dinamiklerin gelişmesini hızlandırmaktır.Son Olimpiyattaki başarı yenilikleri başlatmak için güzel bir motivasyon olmalıdır!
Ateş Ülker
Ara
(22-09-2016, 15:14)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
Son Olimpiyattaki başarı yenilikleri başlatmak için güzel bir motivasyon olmalıdır!

[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Ateş Bey,[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Sizin yıllardır yazdığınız konu başlıklarına katılıyorum.
[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Ancak ben büyük pencereden bakmak istiyorum.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]SON OLİMPİYATLAR GÖSTERMİŞTİR Kİ DEVLETİMİZİN SPORA CİDDİ VE KALICI BİR BAKIŞ AÇISI YOKTUR![/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]POLİTİKASIZLIKLARI ÇÖKMÜŞTÜR !![/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]BUNDAN DA SIYRILMAYA ÇALIŞMAKTADIRLAR.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Bu durum, yapılan ve yapılmayan uygulamalar ile ortadadır.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]En iddialı spor dallarında bile -0- çekmişiz![/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print] YOKUZ...YOK![/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Ama bakanlık ne yapıyor?[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Hesabı federasyonlardan soruyor. Tabi ne yeterli ödenek ayırdı, ne alt yapı sundu, ne sponsor buldu. Ama seçimlerde de en büyük oranda hep kendisi seçme hakkını kullandı.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Ama ne yaptılar?[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Yüzlerce kişilik misafir ordusuyla bu devletin insanlarının vergi paralarıyla Avrupa Futbol Şampiyonası'na ve Brezilya'da Olimpiyatlara gezmeye gittiler.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Sonuç nedir?[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Facia...Skandal...Rezalet !![/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Şimdi...[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Tüm federasyonlar bence birleşmelidir (bunu çoktandır öneriyorum, federasyonumuzun öncülük etmesini istiyorum)[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Önce bu işi kendi camialarına bırakmalıdır.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Her federasyon seçimlerden  30, 40,45 gün öncesinden kendi genel kurulunu toplayıp  federasyonlar seçim yönetmeliğini hazırlamalıdır.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Devlet bunca federasyonu karşısına alamaz! Eğer alırsa da toplumsal bir direniş olduğu ortaya çıkar. Zaten dibe vurmuşlar, sonuç ortada![/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]O zaman toplumsal olarak alternatif doğacaktır.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]AMA BUNU BİZİM CAMİAMIZ YAPABİLMELİ VE ÖNCÜ OLABİLMELİDİR!![/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Ben uçmuyorum![/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Bakınız;[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]-YENİDEN YAPILANMA VE KATILIMCI YÖNETİM ANLAYIŞI (17.01.2013)[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]-TESPİTLER ÖNERİLER YENİDEN YAPILANMA SÜRECİ (14.11.2012)[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]-KAYNAK OLUŞTURMAK (07.06.2013)[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]-YENİ STATÜ VE GENELKURUL YAPILANMASI (23.10.2014)[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Tarihli yazılarımda bu konuları tartışmaya ve camianın ilgisine açtım.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Tartıştım, kavgalar verdim. Bir çok şeyi sineye çektim.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Hem bu zeminde hem de federasyon zemininde, genişletilmiş yönetim kurulları toplantılarında, dost meclislerinde...[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Ancak KENDİSİNİ SEÇTİREN BU SİSTEM ÖYLE BİR KIYAFET Kİ, HER GİYENİ CEZBETMEKTEDİR. [/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Ben bu şartlar değişmedikçe, gerçek çözüm üretilip toplum tarafından benimsenmedikçe, üzerlerindeki ölü toprağını atıp silkinmedikçe...[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Her kim ya da kimler olursa olsun  şu andaki mevcut yönetimin (eksiklikleri ayrı konudur) artılarından daha iyi bir performansı hayal görüyorum.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]SEÇİLEN ADAYLAR UMARIM BENİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATIRLAR.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Ben bir spor insanıyım![/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]BUNU ÜLKEM ADINA İSTİYORUM.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Sadece satranç için de değil.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Ne yazık ki daha gerçekçi bir çözüm göremedim ve okumadım burada.[/font][/size][/color]
[color=#c00000][size=large][font=Segoe Print]Selam ve saygılarımla.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ateş Bey,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Neden burada yazmaya karar verdim?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Abidin ÜNAL ve diğer adaylara saygısızlık ve adaletsizlik yapmamak için!
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Çünkü onun açtığı bir kutuda yazmaya devam etmek, gündemi Abidin ÜNAL ismini ön plana çıkarıp, bir nevi reklamını yaparak hem kendisine saygısızlık hem de diğer adaylara haksızlık olur diye düşünüyorum. Bunu sn. Erşan GÖKERMAN'IN uyarısına cevap verdikten sonra fark ettim.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]İçimizde yaşayanlar kimler biliyor musunuz? Darbeyi eniştesinden öğrendiğini söyleyen bakanlar, MİT yerine TV kanallarından haber alan devlet adamlarıdır. Ülkemizin siyaseti de eğitimi de kültürü de budur. Yani işin başında iş bilen değil, o işi kendisine göre yönetebileceğini düşünenlerdir. Bunu toplumda bir çok iş alanındaki işleyişten görmüyor muyuz?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] Genel tablo ne yazık ki budur![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bunun üzerinde çok durmayacağım. Satrançla ilgisiz gibi görünmekle beraber çok yakın bir ilişkisi de vardır.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Aynen M. BOTVİNNİK'İN dediği gibi: "Bir ülkede kültür değerini kaybederse her şey yozlaşır! Satranç da..." [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bakınız,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Sn. Abidin ÜNAL mesajında :   "Adalet, dürüstlük ve liyakat temel ilkelerimizdir." diyor.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] Ben bunu çok önemsiyorum! Bu ve diğer ilkeleri elbette aday olan her insan dillendirecektir. Önemli olan bu ilkelerin söylem aşamasından eylem aşamasına taşınması ve bu konuda söylem sahibine duyulan güven ve toplumu aydınlatacak yol haritasıdır.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Biz bu kutuda yazmanın yararsız olduğunu söylüyorsunuz ama yanılıyor olamaz mısınız? Bence en önemli zamandır. Yazmaya devam etmeliyiz. Yıllardır en öncelikli sorunları ve çözüm önerileri bu zeminde gündemde tutulmaktadır. Bence bir çok aday burayı ve FACEBOOK ÖZGÜR SATRANÇ FORUM'U takip etmektedir. Bence burada yazdığınız her bir yazıyı oraya da yapıştırmalısınız. En azından seçimlere kadar...[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Kurullar hakkındaki görüşlerinize katılıyorum. Seçilen insanlar zamanla çalışma şevklerini kaybedebilirler. Bunun çeşitli iç ve dış sebepleri de olabilir. Ama inanın, farklı asli bir mesleğe sahip insanlar ne asıl mesleki çalışmalarından ne de ailelerine ayıracaklar zamandan yeterince çalışma fırsatı bulamamaktadırlar. O zaman niye oradalar? Kimisi hatırı kıramamak için geldi, kimisi farklı sebeple...Ama temel sorun satrancın meslek olamaması, satranç için yapılan çalışmaların ekonomik yaşantısını sürdürebilecek bir maddi karşılığı olmamasıdır. Bırakalım kurulları, ne seçilecek başkan, ne de yönetim kurulları içindeki her bir üye için de durum aynıdır.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Geçmişte başkanlık yapmış tüm saygıdeğer insanları hatırlayınız.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Her birisi de sadece satranca zaman ayırabilecek konuma, mesleki endişesizliğe ve aile huzuruna sahip insanlardı. Ama şimdi zaman ve olanaklar farklıdır. Aynı anda, aynı gün içinde 2-3 ilde olmanız gereken durumlar var.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Onun için önce ideal seçim sistemi hazırlanmalı ve sonra da başkan adaylarında aranacak gerçek nitelikler ortaya konmalıdır.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color]
[size=large][font=Segoe Print]"Seçim sisteminin değişmesini beklemeyelim!Bu takdirde 50 sene bekleriz!Sürpriz bir değişme olsa bile bu değişiklik Satranç toplumunun aleyhine olur.Lehine olmaz!"[/font][/size]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]diyorsunuz. O zaman siz de benim gibi devletin her zaman kendi koyduğu sistem içinde kendi kontrolünü sağlayacak kişileri seçtireceği sistemi işaret ediyorsunuz. Öyle mi anlıyorum?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Eğer bu sistem devam edecekse tüm federasyonlar için aynı devam edecektir. Şu an hepsinden hesap sorulacak ve istifaları istenecektir. Peki, bakanlık ve genel müdürlük şu soruları soruyorlar mı?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]1-Yeterince alt yapı destekleri verildi mi?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]2-Yeterli bütçe ayrıldı mı?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]3-KENDİ KENDİLERİNİ SEÇMELERİNE İZİN VERİLDİ Mİ?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Tabi bu soruların cevaplarını da biliyorlar. Ama federasyonları kendi özlerinden kurulmasına izin vermek istemiyorlar. Rant dışı kalmak işlerine gelmiyor. Oysa bu konuda da çok yerinde düzenlemeler yapılabilir değil mi?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Halihazırdaki sistemi kabullenerek bu seçime girecek adaylar bence yol haritalarında bunu da açıklamaları gerekmektedir.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Güvenebileceğimiz adayların yapması gereken en öncelikli durumdur bu. Yoksa istediğiniz kadar liyakat sahibini getirin, dünya devlerini getirin... Kendi projeleri devletten döner! Sadece sözleşmelerindeki rakamları ödemek zorunda kalırsınız. Profesyonel çözüm arayışlarına girersiniz. Çünkü şu ana kadar ayırması gerekenin %5-10 unu ayırmamış bir devlet zihniyeti var. Satranç okullardan kalkmak üzere...Satrancı sadece açılış ve kapanış törenlerinde kitleye görünmek adına 3-5 kuruş koyan sponsorlar var. Tabi bu arada gerçekten samimi olan kurum ve kuruluşları bunlardan ayırmak gerek[/font][/size][/color][size=large][font=Segoe Print].[/font][/size]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] "[/font][/size][/color][size=large][font=Segoe Print]Bakan düzeyinde siyasilerin katıldığı kurultaylar düzenlenerek Spor federasyonlarının sorunları bu kurultaylarda anlatılmalıdır.Ancak Satrancı bilenlerin oy kullanamadığı bir sistemde kurultay olsa ne yazar?"[/font][/size]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Demişsiniz..[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Evet! Çözüm yollarından birisi bu olabilir. Çok etkili de olabilir. Ama satrancı bilenlerin, sorunlara hakim, ellerinde çözüm projeleri olan satranççıların önündeki en büyük engel yine bürokrasi yine siyaset ve yine yürütme organı olmaktadır. Siz her sorunu en ideal çözümleriyle ortaya koyunuz. Ama siyasi görüşü o yönde olmayan bir yönetim bunları elinin tersiyle iter. Ulus mu, ümmet mi? Zaten son dönem de bu olmadı mı?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]İş Bankası olmasa devletin ayırdığı bütçe neye yeter ki? Devletin zaten İl Spor Müdürlüklerine gönderdiği satranç bütçesi, diğer spor dallarına ayrılan harcamalarla eriyip bitiyor. Bir kaç il dışında durum böyledir. Devlet, sponsor bul yap diyor![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Sonuç olarak satrancın geleceğini bu zamanda ve bu şartlarda diğer federasyon seçimlerinden ve tabi oldukları seçim sisteminden ayrı düşünemeyiz.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Adayların gerçekçi çözüm yolları için düşüncelerini öğrenmek isterim. Ama şu ana kadar kararlı ve gerçekçi çözüm önerisi olan bir aday gör (e) medim.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Belki de henüz erken...[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Selamlar.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU BAŞKANLIK SEÇİMLERİNDE OY KULLANACAK KULÜPLERİN İSİMLERİ
HADİ BUYURUN.
Ara
[color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Türkiye Satranç Federasyonu Olağan Genel Kurul Toplantısı kura çekimi, 23 Eylül Cuma günü saat 16.00'da 18. Noter huzurunda, il yöre yarışmalarına katılan 15 kulübün (Samsun Demir Spor Kulübü, Karaman Milli Eğitim Spor Kulübü, Kahramanmaraş Ertuğrul Gazi Engelliler Spor Kulübü, Düzce Aras Gönül Yavuz Spor Kulübü, Konya Hisar Spor Kulübü, Erzurum Eğitim Gücü Spor Kulübü, Trabzon Vakfıkebir Gençlik Merkezi ve Spor Kulübü, Ankara Polatlı Belediyespor Kulübü, Manisa Yunus Emre Belediye Spor Kulübü, Erzurum Satranç Eğitim Merkezi Kulübü, Ankara Kapital Spor Kulübü, Konya Gençlik Spor Kulübü, 70 Karaman Gençlik Spor Kulübü, Çorum Bayat Belediye Spor Kulübü ve Sakarya Gençlik Merkezi Gençlik Spor Kulübü) belirlenmesi ile başladı. Belirlenen kulüpler Türkiye Kulüpler Şampiyonası grubuna eklendi. Daha sonra ana statümüzün 7. Madde 1. fıkrasına göre belirtilen 200 genel kurul sayısı için grup kura çekimine geçildi.[/font][/color]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif] [/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü
Beşiktaş Jimnastik Kulübü
Deniz Su Aquamatch Spor Kulübü
Tarsus Zeka Spor Kulübü
İstanbul Teknik Üniversitesi Spor Kulübü
T.S Alyans Spor Kulübü[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Yapılan kura çekiminin ardından belirlenen altı kulüp Genel Kurul'da dört üye ile temsil edileceklerdir.[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Türkiye Satranç Birinci Ligi[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Yapılan kura çekimiyle belirlenen dört kulüp[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Ankara Demirspor (1 üye ile temsil edileceklerdir)[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Gaziantep Sader Satranç Kulübü, Denizli Pamukkale Üniversitesi Satranç ve Akıl Oyunları ve Manisa Salihli Sardes Satranç Kulübü ise Genel Kurul'da temsil haklarını kaybetmişlerdir.[/font][/color][/align]
[align=justify][color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Türkiye Kulüpler Şampiyonası - İl Yöre Yarışmaları[/font][/color][/align]
[color=#333333][font=pt_sansregular, sspregular1, helveticaregular, Arial, Helvetica, sans-serif]Yalova Altınkale Satranç Kulübü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Spor Kulübü, Ankara Polatlı Belediyespor Kulübü, Bursa Nida Spor Kulübü, Ankara Amatör Sporcular ve Spor Adamları Kulübü, 70 Karaman Gençlik Spor Kulübü ve Çorum Belediye Spor Kulübü yapılan kura çekiminin ardından Genel Kurul'da temsil haklarını kaybetmişlerdir.[/font][/color]
Ara
(26-09-2016, 13:40)ŞAHMAT Nickli Kullanıcıdan Alıntı: TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU BAŞKANLIK SEÇİMLERİNDE OY KULLANACAK KULÜPLERİN İSİMLERİ
HADİ BUYURUN.

BUNU BİRİ AÇIKLASIN
   2015-2016 Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi
DELEGE SAYISI
TÜRK HAVA YOLLARI (THY) SPOR KULÜBÜ
5
TARSUS ZEKA SATRANÇ KULÜBÜ
4
TAŞ DUVAR SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
5
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ
5
KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAĞIT SPOR KULÜBÜ
5
ONUR KOLEJİ GENÇ AKADEMİSYENLER EĞİTİM KÜLTÜR VE ARAŞTIRMA KULÜBÜ
5
DENİZ SU AQUAMATCH SATRANÇ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
4
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ
4
AKDENİZ VİDA METAL A.Ş. SİİRT SATRANÇ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
5
HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
4
BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ
4
T.S ALYANS SATRANÇ SPOR KULÜBÜ
4
KAYSERİ ŞEKER SPOR KULÜBÜ
5
1920 MARAŞSPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
5
TÜRKİYE SATRANÇ BİRİNCİ LİGİ
DELEGE SAYISI
ÇANAKKALE GÖKÇEADA SPOR KULÜBÜ
3
SİVAS VARYANT (YÖNTEM) GENÇLİK SATRANÇ VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
3
KARAMAN BELEDİYE SPOR KULÜBÜ
3
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR KULÜBÜ
2
BURDUR ÇALLICA GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
2
ANKARA DEMİRSPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
1
İSTANBUL DARÜŞŞAFAKA SPOR KULÜBÜ
2
İZMİR ROTA KOLEJİ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
2
BİTLİS TATVAN SATRANÇ EĞİTİMİ SPOR KULÜBÜ
2
ANKARA EGO SPOR KULÜBÜ
2
HATAY SAMANDAĞ ALTIN PİYON SPOR KULÜBÜ
1
ORDU AZDUR SPOR SANAT VE KÜLTÜR KULÜBÜ
1
AYDIN SATRANÇ EĞİTİM MERKEZİ SPOR KULÜBÜ
1
DENİZLİ PAMUKKALE ÜNİVERSİTELİ SATRANÇ VE AKIL OYUNLARI (PAÜSA)
1
İZMİR KARŞIYAKA SATRANÇ İHTİSAS SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
1
MERSİN EZGİ SATRANÇ KULÜBÜ
1
KARAMAN SAĞLIK SPOR KULUBÜ
1
MANİSA SALİHLİ SARDES SATRANÇ KULÜBÜ
0
DENİZLİ PAMUKKALE YÖNETİMİ BİLİŞİM SİSTEMLERİ ZEKA
0
GAZİANTEP SADER SATRANÇ SPOR KULÜBÜ
0
ANKARA ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ
1
ANTALYA DENİZ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
1
ANTALYA ÇALLI SPOR KULÜBÜ
1
ANTALYA 07 DENİZ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
1
TÜRKİYE KULÜPLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI
DELEGE SAYISI
YALOVA BELEDİYE SPOR KULÜBÜ
3
KAHRAMANMARAŞ SATRANÇ SPOR KULUBÜ
3
KARAMAN MASTERLER SPOR KULÜBÜ
3
ANTALYA OLBİA SATRANÇ VE SPOR KULÜBÜ
3
MANİSA TURKUAZ SATRANÇ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
2
DENİZLİ DR. METİN SÜRMELİ SATRANÇ KULÜBÜ
2
GİRESUN BULANCAK İHSANİYE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
2
İZMİR GENÇ EFE İZCİLİK GENÇLİK EĞİTİM VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
2
İSTANBUL MODA SPOR KULÜBÜ
2
ANKARA HAYAT GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
2
ANKARA BATIKENT YILDIZLAR SPOR KULÜBÜ
1
ÇORUM ALTIN HAMLE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
1
MARDİN KALE GENÇLİK VE SPOR SATRANÇ KULÜBÜ DERNEĞİ
1
KARAMAN DOGUKIŞLA GENÇLİK SPOR VE İZCİLİK KULUBU
0
SAMSUN GERÇEK SPOR KULÜBÜ
1
ANKARA AMATÖR SPORCULAR VE SPOR ADAMLARI KULÜBÜ (TASSAD)
1
MUĞLA ORTACA BELEDİYE SPOR KULÜBÜ
1
YALOVA ALTINKALE SATRANÇ SPOR KULÜBÜ
1
KAHRAMANMARAŞ D.S.İ. SPOR KULÜBÜ
1
DENİZLİ SATRANÇ İHTİSAS SPOR KULÜBÜ
1
İSTANBUL ŞİŞLİ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
0
ORDU GÜLBAHÇESİ EĞİTİM KULÜBÜ
1
BURSA NİDA SATRANÇ SPOR KULÜBÜ
1
MERSİN ZEKA SATRANÇ KULÜBÜ
1
ADANA DAHİ GENÇLİK SPOR İHTİSAS KULÜBÜ
1
KONYA ERKİN SPOR KULUBÜ VE DERNEĞİ
1
MALATYA YESİLYURTSPOR KULÜBÜ
1
ÇORUM BELEDİYE SPOR KULÜBÜ
0
GAZİANTEP SEVİYE SATRANÇ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
1
KAHRAMANMARAŞ ÜSTAD SATRANÇ SPOR KULÜBÜ
1
BOLU GENÇLİK MERKEZİ SPOR KULÜBÜ
1
AYDIN NAZİLLİ BELEDİYESİ SPOR KULÜBÜ
1
BURDUR SERENLER SATRANÇ EĞİTİM KULÜBÜ
1
İZMİR BERK TUĞRA ÇALIŞKAN SATRANÇ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
1
ESKİŞEHİR TAŞCI SATRANÇ SPOR KULÜBÜ
0
İZMİR ÇEŞME BELEDİYE SPOR
1
ADAPAZARI KARE SATRANÇ İNGİLİZCE MATEMATİK GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
1
AFYONKARAHİSAR DEHA GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
1
İSTANBUL DOBRUCA SPOR KULÜBÜ
1
KOCAELİ DERİNCE TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU SPOR KULÜBÜ
1
KONYA GAMBİT SATRANÇ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
1
ADANA HAMLE SATRANÇ KULÜBÜ
1
BALIKESİR BURHANİYE SATRANÇ SPOR KULÜBÜ
1
SİNOP SAĞLIK GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
1
OSMANİYE ÖZEL BİLTEPE SPOR KULÜBÜ
1
DÜZCE AKÇAKOCA İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLİK MERKEZİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
1
DÜZCE SPOR
1
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ
1
KARAMAN ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ SPOR KULÜBÜ
1
DENİZLİ ATASPOR
1
UŞAK GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ SPOR KULÜBÜ
1
ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ
1
ELAZIĞ SATRANÇ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
1
KAHRAMANMARAŞ ELBİSTAN SAĞLIKLI YASAM SPOR KULÜBÜ
1
DÜZCE BELEDİYE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
1
ZONGULDAK ALAPLI AKTİF GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
1
BİTLİS GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
1
AMASYA GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
1
KARAMAN AKADEMİ SPOR KULÜBÜ
1
KKTC DUMLUPINAR TÜRK SPOR KULÜBÜ
1
KARAMAN GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
1
ADIYAMAN CENDOSK CENDERE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ DERNEĞİ
1
KKTC BEYARMUDU BELEDİYESİ SATRANÇ KULÜBÜ
1
ELAZIĞ HARPUT SATRANÇ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
1
ÇORUM SUNGURLU EĞİTİM GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
1
AFYONKARAHİSAR 27 AĞUSTOS İ.Ö.O. GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
1
NİĞDE ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU SPOR KULÜBÜ
1
NİĞDE SATRANÇ KULÜBÜ
1
Samsun Demir Spor Kulübü
1
Karaman Milli Eğitim Spor Kulübü
1
Kahramanmaraş Ertuğrul Gazi Engelliler Spor Kulübü
1
Düzce Aras Gönül Yavuz Spor Kulübü
1
Konya Hisar Spor Kulübü
1
Erzurum Eğitim Gücü Spor Kulübü
1
Trabzon Vakfıkebir Gençlik Merkezi ve Spor Kulübü
1
Ankara Polatlı Belediyespor Kulübü
0
Manisa Yunus Emre Belediye Spor Kulübü
1
Erzurum Satranç Eğitim Merkezi Kulübü
1
Ankara Kapital Spor Kulübü
1
Konya Gençlik Spor Kulübü
1
70 Karaman Gençlik Spor Kulübü
0
Çorum Bayat Belediye Spor Kulübü
1
Sakarya Gençlik Merkezi Gençlik Spor Kulübü
1
Ara
DELEGE SAYILARI LİGLER TOPLANDIĞINDA , DİĞER OYLARLA BİRLİKE  200 RAKAMINI GEÇMEKTEDİR.  TAKVİME GÖRE BUGÜN ÜYE ADAYLARININ SAYILARININ AÇIKLANMASI GEREKİYOR. HADİ HAYIRLISI
Ara
Bu seçim sistemini kabul etmiyor ve sağlıklı bulmuyorum. Bunu çok açıkça ifade ediyorum.

Kulüplerden seçilecek SATRANÇÇI KÖKENLİ delegelerin satranç ile ilgilerinin bilinmesi gerektiğini, asıl oy kullanması gereken SATRANÇÇILARIN yerine bürokrasiden kimlerin oy kullanacağının açıklanmasını ve SATRANÇ SPORUNDAN GELEN DELEGELERİN devlet bürokrasi oylarına olan oranının daha fazla (ör: %60-%40 gibi) olması gereğini yıllardır söylüyorum.

Bu sistem bence kabul edilemezdir!
Kur'a nın yenilenmesi de çözüm değildir!
Çünkü yanlış bir sistemin içinde yanlış ve sağlıksız bir adımdır.

Ancak seçim sistemi değişmez ise, SEÇİLEREK BAŞKAN OLACAK BİR ADAYIN bu konuda yapacakları ve çizeceği yol haritası beni ilgilendirmektedir.

Açık söylüyorum ki bu sağlıksız ve adaletsiz sistem değişmelidir!

Tüm adaylar bu konuda ne düşünür ne adım atarlar bilmek öğrenmek isterim.

AMA ES GEÇİLMEKTE VE BU SİSTEM KABUL GÖRMEKTEDİR.
Demek herkes razı!
Bu konuda herhangi bir çalışması olmayan her bir aday kazansa bile bence -1 averajla başlayacaktır görevine.

O zaman ülke satrancı için hayırlısı olsun demekten başka bir şey diyemem.
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın bey,"Seçim sistemini kabul etmiyorum"demenin yararı yoktur.Siz kabul etmiyorsunuz ama seçimde oy kullanacaklar kabul ediyorlar.Bizden ne yapmamızı istiyorsunuz?Bunu söyleyiniz!Kabul etsek de etmesek de sistem budur!Uzun yıllar değişmesi mümkün değildir.Çünkü üst düzey yöneticiler bu sistemi benimsemiştir.Federasyon Başkan adayları da sistemden yanadır!Şu halde biz ne yapabiliriz?Sessiz çoğunluk bu saatten sonra ne yapabilir?Ne statüyü ne de Federasyon ana tüzüğünü değiştiremez!Değiştirmez!Bu nedenle ulaşamayacağımız hedefin peşini bırakalım!Ama ulaşabileceğimiz hedefler varsa onlara bakalım!Örneğin Yönetim Kurulunun yapısında yenilik olma ihtimali var mıdır?Yeni dönemde yeni ufuklara açılma ve bazı yenilikleri sahneye koyma ihtimali var mıdır?Bu ihtimaller yoksa o zaman burada uzun uzun yazmanın hiçbir yararı yoktur.
Sessiz çoğunluğun seçim sistemi hakkında görüş bildirmesini beklemeyin!Sessiz çoğunluk Federasyonu karşısına almaz.Daima bireysel hesaplar peşindedir.Türk Satrancını yavaşlatan da zaten bireylerin kendi çıkarlarına öncelik vermesidir.
Ateş Ülker
Ara
(26-09-2016, 23:14)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın bey,"Seçim sistemini kabul etmiyorum"demenin yararı yoktur.Siz kabul etmiyorsunuz ama seçimde oy kullanacaklar kabul ediyorlar.Bizden ne yapmamızı istiyorsunuz?Bunu söyleyiniz!

Yazınızdan sadece bu kadarını alıntılıyorum.

Bakınız Ateş Bey,
Değişmeyecek hiçbir şey yoktur! Hele günümüzde nelerin değiştiğini görürken...

Size yönetmelikten bir madde sunuyorum.

Genel kurulun görevleri
MADDE 9 – (1) Genel kurulun görevleri şunlardır:

a) Ana statüyü yapmak, değiştirmek ( Ana Statü: Bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar ile Kanunun uygulanmasına yönelik diğer hususlara dair federasyonların genel kurulları tarafından onaylanan ve Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeleri anlatır)

Seçimde oy kullanacaklar kabul ediyorlar diyorsunuz.
Hayır!
Daha bir çoğu bile seçilmedi. Seçilenlerin büyük çoğunluğunun ise ne yönetmelikten, ne statüden ne de öz delege hakları konusunda hiç bir fikri bile yok!

Bu kaçıncı seçim oldu? 5. seçime giriyoruz ve sistem tüm federasyonlar için aynı.
Peki sonuç?
Satrançtaki son başarıyı dışarıda tutarsanız, diğer federasyonlar için faciadır.
Büyük fırsattır ve bunu kaçırıyoruz.

Peki neler yapılmalıydı?

1- Ben hiçbir seçimde adayların bu konuda hazırlıklı olduklarını görmedim. Bu konuda adım atılmadı.
2- Seçim sisteminden şikayetçi olan hiçbir camia üyesinin eleştiriler dışında ortaya hukuki bir alternatif koyduğunu da görmedim.
3- Seçilmişi ve muhalifiyle, bu konuda ortak hukuksal adım atıldığı da olmadı.
4- Genel kurullarda bu gündeme dahi geldi mi?
5- Tüm federasyonlar bu konuda ziyaret edilerek, bir şekilde görüşme talepleri de oluşmadı. Oysa ülke sporu onlara emanet ve hesap onlardan sorulmakta.
6- Federasyonlardan genel görüşme isteği de gelmedi.
7- Oy kullanma hakkı olan uluslararası federasyon görevlileri ve basın mensupları da bunu asla sorgulamıyor.
8- Camia zaten uyuyor.

Şimdi bakalım geçerli yönetmeliğe:
-Kulüp temsilcileri kimlerden oluşacak? Kulüp yönetim kurulunca seçilecek bu delegelerde satrançcı vasıfları aranmamakta. Her türlü son dakika yönlendirmelerine açıklar. Bu geçmişte çok oldu. Şu son dakika çan kulasinden gelen telefonlar...
- Neden aktif sporculuğu bırakmış en fazla 5 ulusal sporcu? Olay ve gelişmelerin içinde olmayan pasif sporcular içinde olmadıkları ortamları nasıl değerlendirebilirler?
-Aynı durum hakem ve antrenörler için de geçerlidir.

Siz bunları uygun buluyor musunuz?

Ayrıca,

Bu sistemi kabul edenler eğer yönetime gelecekler ise şimdiden bu konuda görüş bildirmeleri gerekmez mi?

BEN İSİMLEŞTİRMEDEN;

BU DURUMDA MEVCUT SİSTEMİN HER BİR ADAYIN İŞİNE GELDİĞİNİ DÜŞÜNMEYE BAŞLIYORUM.

Bu filmi daha önceden (yıllardır, 1986 dan bu yana) en az 4 kere gördüm.

O zaman bu şartlarda sınırlandırılmış yetki ve bütçe çerçevesinde aynı şeyler başka başlıklar altında gelişecek.
Bakanlık ve  GSGM ileride aynı zihniyetle farklı federasyon başkan ve yönetimlerinden defalarca hesap soracak.
Eleştiriler aynı içerikte, farklı konularda oluşacak vs. vs.

TAM BİR TİYATRO !
Kazanan yine SİSTEMİN KENDİSİ olacak!
Çünkü değiştirilemiyor!

Oysa bana cesaretle biri çözümü açıklamalı!
Başkan adaylarından...

Bu Abidin Bey olur, eski başkan, beyaz atlı prens, ya da bir GM...
Bu şartlar içinde gördükleri çözümü dinleme hakkımız var değil mi?

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
(27-09-2016, 10:19)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Size yönetmelikten bir madde sunuyorum.
Genel kurulun görevleri
MADDE 9 – (1) Genel kurulun görevleri şunlardır:

a) Ana statüyü yapmak, değiştirmek ( Ana Statü: Bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar ile Kanunun uygulanmasına yönelik diğer hususlara dair federasyonların genel kurulları tarafından onaylanan ve Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeleri anlatır)

Bakın işte bu önemli !! 

"Özerk" bir yapıda olmanın anahtarı bu olsa gerek, bu açıdan bakarsak halen yönetimde olan başkan ile önceki başkanların bunu neden kullanmadığını sorgulamalıyız. 

Mutlaka bizim okuduğumuz bir kaç satır yazıdan ibaretmiş gibi görünen bu konu bizim bildiğimiz şekilde kullanılamayabilir. Ama mutlaka bir olabilirliği bulunmalıdır ilgili maddede yer aldığına göre ..

Şu an içinde bulunduğumuz OHAL sürecinin etkileri hariç diğer zamanlarda bundan neden yararlanılmamış, düşünmek lazım.. Belki fazla hassas düşünüyoruz, OHAL'in hiç bir şekilde kapsamına bile girmeyebilir !..

Artık başkan adaylarının bu madde hakkında da bir düşünceleri, projeleri olmalıdır ..
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
(27-09-2016, 12:33)Naci Erdem Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Artık başkan adaylarının bu madde hakkında da bir düşünceleri, projeleri olmalıdır ..

Naci Bey,
Kısıtlı yetkiler ve kısıtlı bütçe ile çalışmak başkan ve yönetim kurulunun maça bir gol geride başlaması demektir.

Ama bazen de kurtarıcı olmaktadır (?!)
Mazeretiniz hazır... Cool

Tabi bunu kastetmedim, fakat gerçek budur.
Ama 2000 den bu yana bütçe konusu bir şekilde çözüme kavuşturulmaya çalışılmıştır. Zamanla sponsorlar da bulunmuştur. Ancak elbette sonsuza değin değil.

Benim asıl öğrenmek istediğim üzerimizdeki ölü toprağından neden kurtulmak istemediğimizdir.
Sadece TSF yi kastetmiyorum.
Tüm federasyonları...
Diğerlerinin bütçe ve sponsorları, gelir kalemleri TSF den çok fazla olmasına rağmen!
Ben tüm adaylara aynı soruyu soruyorum:

SEÇİM SİSTEMİNİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ?

Cevabı evet ya da hayır. Belki de kısmen, evet...
O zaman fikirler ortaya atılmalı, çözümler sunulmalıdır.

Bu sistem benim bu son dönem en çok seslendirdiğim konuların en başında gelmektedir.
Ama elle tutulur fikir, öneri ya da örnek bir taslak çalışma göremedim.

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın bey,siz nasıl bir değişiklik olabileceğini söyleyebilir misiniz?"Genel Kurul isterse Ana tüzüğü değiştirebilir" der!Ancak bir başka yerde "Çerçeve statüye aykırı olmamak koşulu ile"diyecektir!Ben bazı konularda yeteri kadar deneyimliyim!Bu saatten sonra havanda su dövmem!Mümkün olabilecek en iyi ihtimali gösteririm!50 yıl önce birisi "aktif sporcu oy kullanmaz"demiş!Bu deyiş Satranç için büyük engel olmuştur.Çünkü bizim toplumumuzda aktif sporcu sayısı çok fazladır!Sporu bırakma yaşı çok ileridir!Bu önemli nokta satranççı olmayanların Satrancın kaderini değiştirmelerini kolaylaştırmaktadır.Kimse kendini boşa yormasın!Olabilecek ihtimalleri konuşalım!Hayalleri bırakalım!
Ateş Ülker
Ara
(27-09-2016, 14:18)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın bey,siz nasıl bir değişiklik olabileceğini söyleyebilir misiniz?"Genel Kurul isterse Ana tüzüğü değiştirebilir" der!Ancak bir başka yerde "Çerçeve statüye aykırı olmamak koşulu ile"diyecektir!

Tam bu nokta işte!
Elbette sadece benim dememle olmayacak. Ama camia olarak bir ortak duruş olmalı.
Ne yazık ki bu yok ve hiç olmadı.

Federasyonun başında bir satranççı olmalı deniyordu değil mi? Yönetimin tamamı satranççı olmalı deniyordu...
Doğru ya da yanlış!
Ama bu fikrin özü doğruydu.
İşi o işin içinden gelenler seçmeli, yapmalı ve yönetmeli!

Buna en somut örnek şudur!

Güreş federasyonunun başında DÜNYA OLİMPİYAT ve AVRUPA ŞAMPİYONU olmuş bir sporcu geldi: Şeref EROĞLU!
Bu gün güreşin geldiği noktaya bakalım.
Dibe vurmuş!
Çünkü devlete biat etmiş.
Çünkü bu işin başına gelen ama bu işin içinden gelmemiş yöneticilere el pençe divan durmuş!
TSF İÇİN AYNI ŞEYİ SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ?
...

Aynı şeyi TSF den bekleyenler de yanılacaklar.
TSF nin başında kim olursa olsun, ister yönetim ve iletişim bilimci, ister aktif-emekli sporcu...
Aynı engeller ile karşılaşacaktır.

ATEŞ BEY BEN HAYAL GÖRMÜYORUM!

Ama toplumumuzun ve insanımızın duyarsızlığı sorgulamadan uzak yaşam biçimi ve biat kültürü bu SPORTİF SONUÇLARIN doğal ve kaçınılmaz bir sonucudur.

Çözümü çok yazdım, taslak yayınladım.
Eğer, başarı için devlet ve sportif örgüt bir şeyler beklerse, seçimi de, yetkiyi de sorumluluğu da o işin özüne bırakmalıdır. Merkezi sportif örgüt, sadece denetim ve yatırım desteği içinde olmalıdır.

Ötesi gereksiz tartışmalardır.

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
(27-09-2016, 14:18)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın bey,siz nasıl bir değişiklik olabileceğini söyleyebilir misiniz?"Genel Kurul isterse Ana tüzüğü değiştirebilir" der!Ancak bir başka yerde "Çerçeve statüye aykırı olmamak koşulu ile"diyecektir!Ben bazı konularda yeteri kadar deneyimliyim!Bu saatten sonra havanda su dövmem!Mümkün olabilecek en iyi ihtimali gösteririm!50 yıl önce birisi "aktif sporcu oy kullanmaz"demiş!Bu deyiş Satranç için büyük engel olmuştur.

Bu ülkenin her bir ferdi geleceği için her tür seçimde yer alabilir. Seçen ya da seçilen olarak. Bu herkesin hakkıdır.

Seçilen de kendi yeniliklerini getirme kararlılığında olsun.Yeter ki liyakat sahibi olsun!
Ben eski filimleri defalarca seyretmek istemiyorum.

50 yıl önce birilerinin koyduğu  ve geçerliliğini çoktan kaybetmiş kuralı değiştiremiyorsak, işte o zaman gerçekten de havanda su dövüyoruz demektir.

Benim düşüncelerim yazı arasında kaybolmaması için FEDERASYON SEÇİMLERİ adlı kutudadır.

Sadece çözüm olarak gördüğüm şeyleri yazdığım için ayrı bir kutuya taşıdım. Orada çözüm önerileri kalmalı, arada kayboluyor. Belki yeni adaylar projelerinden orada bahsedebilir. Veya kendileri başlık açsın. Yeter ki bizi aydınlatsınlar.

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
(27-09-2016, 14:18)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...50 yıl önce birisi "aktif sporcu oy kullanmaz"demiş!Bu deyiş Satranç için büyük engel olmuştur.Çünkü bizim toplumumuzda aktif sporcu sayısı çok fazladır!

Buna katılıyorum. Aktif sporcular yapılacak makul bir düzenlemeyle oy kullanabilmelidir. Hem federasyon seçimlerinde hem de yerel yöneticilerin seçimlerinde...
Yaşanan olumlu ve olumsuzluklara aktif sporcu, antrenör ve hakemden daha iyi tanık olan var mıdır?
Sistemin yükünü çekenler o sistemi en iyi tanıyanlardır.

O zaman bu da değişmelidir değil mi?
Sizi bu konuda istekli ve kararlı görmek isterim. Benim önümde bir 50 yılım daha yok!

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi