Turnuvaya devam etme isteği - Teknik Kurula açık mektup
Hızlı Satranç Şampiyonasında, bir olay yaşadım.
5. turun başlama saatini 13:30 zannediyordum. 13:00 imiş, sıfır dakika kuralından dolayı hükmen kaybettim.
43 yıllık satranç yaşantımda ilk defa böyle bir şekilde bir tura gelemeyip hükmen kaybettim.

Turnuvadaki hakemlerden birine devam edeceğimi söyledim. Beni başhakem odasına götürdü, buradaki bir başka hakeme de (başhakem değil) devam edeceğimi tekrar söyledim. Odama gittim.

Bir süre sonra hakemlerden biri telefonumu aradı. Devam etme isteğimi YAZILI olarak yapmam gerektiğini söyledi.
Sözlü yaptığımı, bunun kabul edilmesini söyledim. Başhakem telefonu aldı ve yazılı yapmam gerektiğini söyledi.

Şimdi sorular:
(1) Turnuva tüzüğünde bir tura gelmeyen sporcunun turnuvaya devam etmesi ile ilgili bir madde yok. Dolayısıyla benden yazılı talep istemesi doğru değil.  (Bu turnuva tüzüğünü hazırlayanların bir eksiği.)
(2) Şimdiye kadar onlarca turnuvada tanıdığım çok sayıda satranççı bir maça gelemediklerinde, telefon ile başhakeme devam edeceklerini bildirip, turnuvalara devam ettiler. Bugüne kadar bu yapılırken, bu turnuvanın hakemi bunları görmedi mi?
Eski köye bu yeni adet nereden çıktı?
(3) Diyelimki bir tura gelemeyen kişi o sırada turnuva yerine uzak bir yerde. Bir sonraki tura çok kısa bir süre gelebilecek. O zaman telefon edip sözlü bildirse ve sonraki tura zamanında yetişse de turnuvadan çıkarılacak. Öylemi? ÇOK GÜZEL!?!?!

Teknik kurula açık mektup yazıyorum.
Özellikle 3. maddede belirttiğim nedenden dolayı, turnuva tüzüklerine sözlü devam isteğinin de geçerli olacağını eklemeleri, ve hakemlerin bu konuda eğitilmelerini rica ediyorum.
Ara
Tüzükte yer almayan bir konu genel satranç kurallarına ve geleneksel işleyişe tabidir. Ayrıca böyle konularda başhakem insiyatif kullanabilir. Turnuvaya devam beyanı yeterli bulunmalıydı. Hele ki oyuncu bu beyanını kaybettiği tur esnasında bizzat yapıyorsa.
Konu tüzükle ilgili değildir. Konu hakemlikle ilgilidir. Bu bakımtan turnuva il düzeyindeyse  il hakem kuruluna, TSF turnuvası ise MHK'ye yazılı olarak başvurmak gerekir.
Ara
Ben aynı olayda kendimi sn. Halil Nejat ÖZMEN 'in yerine koydum.

Tur'a geç kaldım, kaybettim. O turun maçları bitmeden dilekçemde devam edeceğimi yazdım bir başka oyuncu ile baş hakeme gönderdim...

Hakem bunu kabul eder mi?
Yoksa beni de görmek ister mi?
Ya da hakemine göre değişir mi?

Bir oyuncu[color=#ff3333] bizzat[/color] devam edeceğini bildiriyor. Habersizce turnuvayı terk etmiyor. Turnuvanın eksilmesine izin vermiyor ve sağlıklı koşullarda devam etmesini sağlıyor.

Satrançtan yana bir kararı var oyuncunun!

Eğer Halil Bey ikinci hükmenden turnuvadan çıkarıldıysa tazminat bile açabilir.
- MATRANÇ -
Ara
Halil beye insanlık hali ve sonrasında oluşan moral bozucu durumdan dolayı geçmiş olsun diyorum.
Sözü edilen durum hep unutulan esas, yani "0. kural" ile ilgili, değişen bir şey olmamış. Yarışmanın sağlıklı biçimde sürmesini sağlamaktır esas. Bürokrasi yaratmak değil!
Tüzükte "(açıkça) belirtilmediyse" kavramı ne anlama geliyor? Üzerinde biraz kafa yoralım derim...
Satrançlı günler...
Hakan Erdoğan
Bir kağıda "Turnuvaya devam edeceğim." yazıp imzaladım. 3 kelime!!
Bu şekilde turnuvaya devam edebildim.

Sevgili Sabri'nin dediği gibi konu esas itibarıyla hakemlikle (veya hakem yetersizliği - veya hakem isgüzarlığı, ne derseniz deyin) ilgili.
Hakemlerin esas derdi maalesef turnuvanın esenlikle, adil şekilde ve sağlıklı biçimde sürdürülmesi değil.

Yurt dışında 25-30 kadar turnuvada oynadım ve gözlemledim.
Uygar ülkelerde hakemler böyle davranmıyorlar!!
Ara
Şöyle bir sistem içine integre olduk: Yerli oyuncu her kusuru için cezalandırılıyor.Erişkin yaşa gelmiş ve herkesin tanıdığı bir oyuncu "ben sonraki tura devam edeceğim"diyor.İmzalı kağıt istemeye gerek yoktur.Deneyimli ve herkes tarafından tanınan bir kişi de olsa vatandaşın beyanına güvenilmiyor!Aynı kişi yabancı usta olsaydı Türk hakemi yazılı dilekçe istemeyecekdi.Buyrun bu son iddiamdan ötürü hakkımda dava açın!Mahkemede sıra ile ifade verelim!Hiçbir ülkede hiçbir Federasyonun Merkez Hakem kurulu kendi yerli oyuncusuna böyle davranmaz!
Öte yandan ben Halil Özmen'in yerinde olsaydım itiraz etmez ve yazılı dilekçeyi verirdim.Ama daha sonra bütün tüzükleri okur ve olayı 600 kişiye anlatırdım!Yerli ustalara kötü davranmak için neden yoktur!Hakemler biraz insiyatif kullanmalıdır.Özmen "geleceğim" dediği takdirde sonraki tura da gelmezse zaten çıkarılacaktır!Dilekçe ne kazandırıyor?Cezanın çabuk ve ağır olmasını garanti ediyor!
Ateş Ülker
Ara
Ben olsaydım yazılı bildirimi vermezdim.
Eğriye eğri davranır sonucu beklerdim.
Turnuvadan çıkarılma durumunda o hakemlerin anasını ağlatırdım.
Ara
Alıntı:05. FIDE Competition Rules
8. Unplayed Games

If a player has lost a game by default for insufficient reason, he shall be expelled unless the CA decides otherwise.

https://www.fide.com/FIDE/handbook/Compe..._Rules.pdf
Burada yazana göre "CA" yani Başhakem bu konuda inisiyatif sahibi.
Tek maça gelemediği için bir oyuncunun cezalandırılması doğru değildir.Mutlaka bazı hassas durumlar Hakemlerin yetkisine bırakılmıştır.Ancak "kesin ceza verelim" düşüncesi yanlıştır.Zaten vermek isteseniz de bazı kimselere ceza vermeniz mümkün değildir.Bu forumda Türkiye'deki uluslararası açık turnuvalarda son tura gelmeyerek Birincinin nasıl anlaşmalı tayin edildiğini evvelce tartıştık!((Yakın zaman önce Avusturya'da bir turnuvaya katıldım.Son turda ilk 6 masanın puanları birbirine çok yakındı.5 nci ve 6 ncı masadan birer oyuncu son tura gelmediler.Oysa gelip kazanmış olsalar dereceye gireceklerdi!Şimdi buyrun ne ceza vereceksiniz?Hakeme yazdığım değerlendirme mesajında düzenlenen etkinlikde herşeyin güzel olduğunu, ancak son turda bu iki masada birer(toplam iki) oyuncunun gelmemiş olmasının mutlaka eleştirilmesi gereken bir olay olduğunu hatırlattım!))Şimdi Halil Özmen'in olayında böyle kuşku yaratacak bir durum yoktur.Hakemler insiyatif kullanabilir.Ama burada bizi rahatsız eden hakemlerin yerli oyuncular karşısında gereksiz katı davranışlarıdır!Bu davranışları yabancılara göstermiyorlar.Yabancılara gereken katılığı gösterselerdi Çanakkale'de son tura gelmeyenlere yaptırım uygulanırdı.Kurallara saygı duyuyoruz.Ama kuralı sadece yerlilere en katı şekilde kullanırsanız biz de Geçmişde yaşadıklarımızı anlatırız.Ne yazık ki "Yabancıya kolaylık,yerliye ceza"uygulamasına son 12 yılda alıştık.Bunu değiştirmek çok zordur!
Ateş Ülker
Ara
(02-10-2016, 13:33)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yabancılara gereken katılığı gösterselerdi Çanakkale'de son tura gelmeyenlere yaptırım uygulanırdı.

Ateş Bey,
Çanakkale bu konuda artık duyarlı ve ülkemizde öncülüğü yapmış bir ilimizdir.
Yabancı yerli ayırt etmiyorlar.
Yabancılara çok teşvik primi vermeye başladınız artık .Rolleyes
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi