SATRANÇTA YENİ ATILIM
[size=medium]SATRANÇTA YENİ ATILIM [/size]
[size=medium]SATRANÇ TURİZMİ [/size]
[size=medium] Her şey bir düşünceyle başlar ve o düşünce toplumun genel yaşantısı,  istekleriyle uyumluysa büyür gelişir ve hayat bulur. Eğer uyumsuzsa zamanla söner ve yok olur. Satranç hayatımızda yenilik yapmak için kuvvetli bir fikir bulduğuma inanıyorum! Bu konuyu bir çok usta sporcumuzla konuştum ve istisnasız hepsinden  “Bende katılırım” cevabını alınca konuyu herkese açmaya karar verdim.  [/size]
[size=medium]Eğer  düşüncem hayat bulursa iddiam o ki Türkiye satranç hayatında büyük bir fark olacak.[/size]
[size=medium]Her zaman söyleriz. Türkiye’de çok iyi sporcular var ve imkan bulurlarsa bir çok FM’yi, IM’Yİ, GM’yi yenebilecek ve bu unvanları alabilecek bir çok sporcuya sahibiz. Peki neden ülke olarak ELO puanlarımız az? (Çin ve Hindistan gibi ülkeler hariç) [/size]
[size=medium]Çünkü uluslararası turnuvalara katılma şansımız pek olmuyor. ELO puanınızı yükseltmek için ya usta sporcuların Türkiye’de katıldığı turnuvalarda onlardan puan almaya çalışacaksınız ya da yurtdışında turnuva oynayacaksınız. Ben kesinlikle ikinci seçenekten yanayım. Neden? Çünkü Türkiye’deki uluslararası turnuvada ülkemizdeki puanı az sporcularıyla üç dört tur oynadıktan sonra ancak yabancı ustayla oynayabiliyorsunuz ve kaybederseniz yine ülkemizden yine puanı az bir sporcuyla oynamak zorunda kalıyorsunuz. Bu sporcuyu yendiniz veya yenildiniz. Sistemdeki ELO  puanı artmıyor. Sadece kendi aramızda yer değiştiriyor. O yüzden ELO puanları hiç yükselmiyor tam tersi gittikçe düşmeye yakın tehlikeli bir ortam oluşturuyor.Yeni çıkan düşük ELO  puanlarıyla sistem giderek alt puanlara iniyor.[/size]
[size=medium]Kendimden örnek vermek istiyorum. Hayatım boyunca yurtdışında turnuva oynamak istedim ve ancak 33 yaşımda bu hayalimi büyük bir kararlılıkla gerçekleştirebildim. İngilizcem iyi değildi. İşin kötüsü gittiğim ülkede (Çek Cumhuriyeti) neredeyse kimse İngilizce konuşmuyordu. Bütün arkadaşlarıma turnuvayı haber verdim ama hiç kimse gelmese bile ne olursa olsun turnuvaya gideceğimi yazdım. Artık o zinciri kıracaktım. Neyse ki satranç sporcusu bir arkadaşım da turnuvaya katılmak istediğini söyledi ve birlikte o heyecanı yaşadık. Tabi ki tek başına gitmektense bir yol arkadaşıyla gitmek çok daha keyifli oldu. İyi ki birlikte gitmişiz. Ben hiçbir satranç sporcusu bu kadar geç yaşta yurtdışı turnuva oynamasın diye ve yolculukta tek başına zorluklarla baş başa kalmasın diye bu fikri geliştirdim.[/size]
[size=medium]Diyelim ki hiç yabancı dil bilmiyorsunuz. Yurtdışında turnuva oynamak pahalı olur diyorsunuz. Yol bilmeyiz, nerede, nasıl kalacağız? Nasıl anlaşacağız? Bunların hepsi turnuva sporcusu için hayati konular ve ben hepsine çözüm bulduğuma inanıyorum. Bulduğum çözümde dil bilmenize gerek yok, neredeyse yurt içinde turnuva oynar gibi ucuza turnuva oynayacaksınız. Vizenizi (gerekliyse), uçak biletinizi, otel rezervasyonunuzu turizm acentesi yapmış olacak. Bir ekip olarak turnuvaya gideceğiz ve hatta şartlar sağlanırsa bir rehber bize eşlik edecek. Görevi yolculuk boyunca karşılaştığımız sıkıntılara çözüm bulmak olacak. [/size]
[size=medium]Yirmi senedir tanıdığım dostum Eren Küçükkibar bir aile şirketi olarak Yeni Atılım Turizm’in yetkilisidir. Spor kulüpleri ile acente olarak büyük bir tecrübesi var. Linkten kontrol edebilirsiniz.[/size]
[size=medium]http://www.izmircikislitur.com/tr/anlasmali-kurumlar[/size]
[size=medium]Gençlerbirliği, Kayseri Erciyesspor, Denizlispor gibi bir çok takım, Yeni Atılım Turizm Şirketi’yle çalışıyor. Peki satranç camiası olarak böyle bir organizasyonu neden kurmayalım? Neden yalnız kalalım?[/size]
[size=medium]İlk hedefimiz vizesiz ülkeler. Türkiye olarak 102 ülkeye vizesiz gidebiliyoruz. Tek ihtiyacınız olan uzun soluklu bir pasaport almak.10 yıl boyunca başka bir şey yapmıyorsunuz. Tabi vize sorununu kolayca halleden (mesela öğretmen veya öğretmen çocukları gibi yeşil pasaport sahibi olanlar) olursa vizeli ülkelerin turnuvalarına da kolayca gidilebilir. [/size]
[size=medium]Satranç sporcuları bilir. Yıllardır özellikle Gürcü sporcular ülkemizdeki turnuvaları çok yakından takip ediyorlar. Toplu kafile olarak hareket ediyorlar. Biz de aynı sistemi mutlaka kendi ülkemizin sporcuları için kurmalıyız.[/size]
[size=medium]İlk önce gideceğimiz turnuvayı belirleyeceğiz. En uygun, ucuz ve kaliteli turnuvayı belirleyeceğiz. Burada önemli olan en az 6-8  ay önceden uçak biletlerimizi ve otel rezervasyonlarımızı yaptırmak. Çünkü en fazla harcama bu ihtiyaçlardan kaynaklanıyor. Uçak biletlerimiz, otel rezervasyonlarımız Yeni Atılım Turizm tarafından yapılacak. İstek halinde bir rehber bütün sehayatimiz boyunca her türlü sorunumuza çözüm bulacak. (Bu satranç camiasından bir rehber-sporcu da olabilir). Yine istenirse uçaktan inince o ülkede  otobüsümüz hazır bir şekilde kafilemizi bekliyor olacak.[/size]
[size=medium]Bir diğer önemli nokta da şu oluyor. Bir turnuvaya gidilecekse mutlaka turnuva sporcu sayısının %15 i kadar bir sporcuyla gitmemiz gerekiyor. 100 kişilik bir turnuvada 40 kişilik bir kafilemiz olursa hiçbir anlamı olmaz. Eğer böyle olacaksa yurtdışına gitmeye gerek yok. Kendi ülkemizde nasıl olsa birlikte oynayabiliriz.[/size]
[size=medium]Diyelim ki 20 kişilik bir grubumuz oluştu. Her katılan sporcu 40 ELO ile dönse (Ben Çek Cumhuriyeti’nde hiç yüksek bir ELO'lu sporcuyu yenmeden kolayca 22 ELO kazanmıştım) 40x20 =800 ELO ‘yu kendi ülkemize getirmiş oluruz. Böyle 10 tane turnuvaya gidildiğini düşünün.8000 ELO ülkemizdeki pazara girmiş olacak. (Ayrıca 18 yaş altında katsayı 40 olduğum için ben bu kategorideki gençlerin en az 70-100 ELO  kazanarak ülkemize döneceğine inanıyorum.O zaman  ELO ithalatı inanılmaz büyüyor.)[/size]
[size=medium]İşin son kısmında şunu söyleyelim. Sakın Ilgaz Gümüştaş ticarete mi giriyor  diye düşünmeyin [/size][size=medium][font=Wingdings]J[/font][/size][size=medium]   Bu satranç turizmini hayata geçirmekte en ufak bir maddi çıkarım veya düşüncem yoktur..Ben sadece ülkemdeki bir çok yetenekli sporcunun değerinin yerini bulmadığı düşüncesindeyim ve bu soruna bir çözüm getireceğimize inanıyorum.İsterseniz başka bir arkadaşımız daha uygun şartlarla başka bir Turizm Şirketi ile anlaşsın. Biz de onunla birlikte gidelim. Yeter ki bu sistem kurulsun ve hepimiz kurtulalım.[/size]
[size=medium]Saygılarımla [/size]
[size=medium]Ilgaz Gümüştaş[/size]
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi