Satrançta Bir Durum
Abimle satranç oynuyorduk. İkimiz de satrançın temel kurallarını biliyoruz.

Durum şu:

Abimin bir tek şahı kaldı ve benim şah dışında bir çok taşım var. Abimin sadece şahı kaldıktan sonra daha 5 hamle yapmışken abim şahıyla bana şah çekti. Ben "Abi senin şahını kendi şahımla yiyemez miyim" dedim. O da bana "Şah şahı yiyemez" dedi. Ben de bunun üzerine "Madem öyle sen nasıl yiyebiliyorsun" dedim ve abim buna cevap olarak "Benim başka taşım yok, nasıl yiyebilirim" dedi.

Bu durumu bana açıklayabilir misiniz? Abim sadece beraberliğe mi oynayabilir yoksa böyle bir hakkı var mı?
Ara
Sayın mandiraci,

Sorunuzu böyle güzel Türkçe ile ve açık biçimde dile getirdiğinizden dolayı teşekkür ederim. Herhalde geçen sürede sorunun yanıtını da bulmuşsunuzdur.

Kurallarda bir değişiklik yok, şah bir taşın denetlediği yere gelemiyor. Gelirse kural dışı hamle oluyor.
Sizin anlattığınız olayda ayrıca; bir oyuncunun(sporcu) sadece şahı kaldığında(aslında oyunun her hamlesinde) 50 hamle kuralı geçerlidir. Yani bir taş alışından veya bir piyon hamlesinden sonra hiç taş alınmadan veya piyon sürülmeden geçen 50 hamle sonrasında oyunun beraberlik olarak bitme durumu vardır. Bu hakemli oyunlarda beraberlik isteyen, son 50. hamleyi yapacak oyuncu tarafından hamlesini yapmadan hakeme haber verilerek ilanı sağlanır.
Sizin oyununuzdaki durum, abinizin kural dışı hamlenin yanlış yorumlaması ile oluşmuştur. Oyunda kural dışı bir durum oluştuğunda konum kural dışı olmayan en son konuma kadar geri alınıp oradan devam edilmesi gerekiyor.
Bol satrançlı günler,
Hakan Erdoğan
"Şahıyla şahıma şah çekti" fjkjsdkgjkjg
Öyle bir şey olmayacağından kuralsız hamledir ;^)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi