Nereden Başlamalıyım,Yaşım uygun mudur ?
Merhabalar satranç severler sizlere yeni başlamak isteyen bir kardeşiniz olarak danışmak istiyorum. Öncelikle yaşım 16 , yaklaşık 4 sene önce oynuyordum satrancı (profosyonel seviyede değil ama zamanımı ayırıyordum en azından) sonrasında sınavlar okul vesaire derken bıraktım.Şimdi geri dönmek istiyorum ancak şuanda üniversite sınavına hazırlandığım için  fazla zaman ayıramayacağım başlasam bile, yani günde 1 saat ayırabilirim. Hem yabancı kaynaklardan hem yerli kaynaklardan araştırdığım kadarıyla aklımdaki sorular tam gitmedi Yaşım 16 satranca başlamak için geç mi kaldım bilemiyorum , genel itibariyle satranç eğitiminin çok küçükten geldiğini ve başarının sanki buradan doğduğu gibi bir şey oluştu aklımda ve bu canımı sıkıyor bir dünya şampiyonu bir ülke şampiyonu olamasamda bende satrancımı ileri seviyeye taşımak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum .Yardımınıza muhtacım bir yol gösterirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler Saygılar
Ara
(06-11-2016, 12:44)Yükneki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar satranç severler sizlere yeni başlamak isteyen bir kardeşiniz olarak danışmak istiyorum. Öncelikle yaşım 16 , yaklaşık 4 sene önce oynuyordum satrancı (profosyonel seviyede değil ama zamanımı ayırıyordum en azından) sonrasında sınavlar okul vesaire derken bıraktım.Şimdi geri dönmek istiyorum ancak şuanda üniversite sınavına hazırlandığım için  fazla zaman ayıramayacağım başlasam bile, yani günde 1 saat ayırabilirim. Hem yabancı kaynaklardan hem yerli kaynaklardan araştırdığım kadarıyla aklımdaki sorular tam gitmedi Yaşım 16 satranca başlamak için geç mi kaldım bilemiyorum , genel itibariyle satranç eğitiminin çok küçükten geldiğini ve başarının sanki buradan doğduğu gibi bir şey oluştu aklımda ve bu canımı sıkıyor bir dünya şampiyonu bir ülke şampiyonu olamasamda bende satrancımı ileri seviyeye taşımak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum .Yardımınıza muhtacım bir yol gösterirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler Saygılar

Değerli üye,
Bu forumda size yol gösterecek çok değerli ve tecrübeli satranççılar var.
Ben nacizane olarak,
16 yaşında asla geç kalmadığınız. İlerletmek için isteğinizin olduğunu ve günde 1 saat ayırabileceğinizi duyunca aklıma şunlar geldi:
1- Başlama isteği varsa bence yerli kaynak olarak BAŞLANGIÇ DÜZEYİ SATRANÇ OKULU ve İLERİ DÜZEY SATRANÇ OKULUNU öneririm.
2- PEŞKA programları pratik geliştirmek için son derece yerinde olacaktır.
3- TSF Eğitim Kurulu sayfasında kaynak kitapların listesi de bulunmaktadır.ChessBase programlarını tanımanız gerekecektir.
4- Çalışmaların maç şeklinde pratiğe dökülmesi için uygun turnuvalar da gerekecektir.
5- Çalışmalarınızı tecrübeli bir antrenör eşliğinde yapabilmeniz için satranç merkezlerine ulaşmaya çalışın. Tabi vaktiniz olursa...

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
Satranca başlamak için hiçbir zaman geç değildir.Ancak zamanı iyi kullanmak önemlidir.Satrancın Okulda başarısızlığa neden olmamasına dikkat etmek gerekir.Bir Avusturya atasözü der ki: "Allah zamanı yarattı.Acele hakkında bir şey söylemedi"Zamanın en doğru şekilde nasıl kullanılacağı size kalmıştır.Üniversite giriş sınavına hazırlanırken Satranca fazla zaman ayırmanız bütün yaşamınızı olumsuz etkileyebilir.Türk toplumunun satranççıdan önce yüksek düzeyde eğitim almış bireylere ihtiyacı var."Önce Eğitim,sonra Satranç" esas slogan olmalıdır.İyi eğitim almış birey Satrançda da kolay ilerleyebilir.Yabancı dil bilmek de Eğitimin bir parçasıdır ve Satranç öğrenmek isteyenler için önemlidir!Okulda işler yolunda gidiyorsa Satrancı ilerletmek de daha kolay olacaktır!!
Ateş Ülker
Ara
(06-11-2016, 17:11)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Satranca başlamak için hiçbir zaman geç değildir.Ancak zamanı iyi kullanmak önemlidir.Satrancın Okulda başarısızlığa neden olmamasına dikkat etmek gerekir.Bir Avusturya atasözü der ki: "Allah zamanı yarattı.Acele hakkında bir şey söylemedi"Zamanın en doğru şekilde nasıl kullanılacağı size kalmıştır.Üniversite giriş sınavına hazırlanırken Satranca fazla zaman ayırmanız bütün yaşamınızı olumsuz etkileyebilir.Türk toplumunun satranççıdan önce yüksek düzeyde eğitim almış bireylere ihtiyacı var."Önce Eğitim,sonra Satranç" esas slogan olmalıdır.İyi eğitim almış birey Satrançda da kolay ilerleyebilir.Yabancı dil bilmek de Eğitimin bir parçasıdır ve Satranç öğrenmek isteyenler için önemlidir!Okulda işler yolunda gidiyorsa Satrancı ilerletmek de daha kolay olacaktır!!
Elbetteki üniversite sınavım önemli , zaten ben de ülkeme yararlı olamk istiyorum Fizik üstüne astrofizik lisansı vesaire düşünüyorum,ancak arta kalan bir zamanım oluyor her gün elbette .Ben insanın her yönden gelişmesi gerektiğini düşünüyorum.Sizce de bu boş kalan zamanımda sosyal medya ya da televizyon yerine satranca yer versem doğru olmaz mı ben zaman ayırabileceğimi düşünüyorum zaten oynamayı sevdiğim için ilerletmeyi düşünüyorum amacım satranca hayatımı ayırıp dünya şampiyonluğu vesaire değil yani Big Grin
Ara
(06-11-2016, 15:05)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(06-11-2016, 12:44)Yükneki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar satranç severler sizlere yeni başlamak isteyen bir kardeşiniz olarak danışmak istiyorum. Öncelikle yaşım 16 , yaklaşık 4 sene önce oynuyordum satrancı (profosyonel seviyede değil ama zamanımı ayırıyordum en azından) sonrasında sınavlar okul vesaire derken bıraktım.Şimdi geri dönmek istiyorum ancak şuanda üniversite sınavına hazırlandığım için  fazla zaman ayıramayacağım başlasam bile, yani günde 1 saat ayırabilirim. Hem yabancı kaynaklardan hem yerli kaynaklardan araştırdığım kadarıyla aklımdaki sorular tam gitmedi Yaşım 16 satranca başlamak için geç mi kaldım bilemiyorum , genel itibariyle satranç eğitiminin çok küçükten geldiğini ve başarının sanki buradan doğduğu gibi bir şey oluştu aklımda ve bu canımı sıkıyor bir dünya şampiyonu bir ülke şampiyonu olamasamda bende satrancımı ileri seviyeye taşımak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum .Yardımınıza muhtacım bir yol gösterirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler Saygılar

Değerli üye,
Bu forumda size yol gösterecek çok değerli ve tecrübeli satranççılar var.
Ben nacizane olarak,
16 yaşında asla geç kalmadığınız. İlerletmek için isteğinizin olduğunu ve günde 1 saat ayırabileceğinizi duyunca aklıma şunlar geldi:
1- Başlama isteği varsa bence yerli kaynak olarak BAŞLANGIÇ DÜZEYİ SATRANÇ OKULU ve İLERİ DÜZEY SATRANÇ OKULUNU öneririm.
2- PEŞKA programları pratik geliştirmek için son derece yerinde olacaktır.
3- TSF Eğitim Kurulu sayfasında kaynak kitapların listesi de bulunmaktadır.ChessBase programlarını tanımanız gerekecektir.
4- Çalışmaların maç şeklinde pratiğe dökülmesi için uygun turnuvalar da gerekecektir.
5- Çalışmalarınızı tecrübeli bir antrenör eşliğinde yapabilmeniz için satranç merkezlerine ulaşmaya çalışın. Tabi vaktiniz olursa...

Selamlar.

Çok teşekkür ediyorum peşka programı nedir acaba araştırdım bir sonuç bulamadım ?
Ara
(06-11-2016, 19:52)Yükneki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkür ediyorum peşka programı nedir acaba araştırdım bir sonuç bulamadım ?

İnternetten Facebook'tan bulabilirsiniz. Programın Türkiye temsilcisi Dimes HAK tır. Kendisiyle facebook tan arkadaş olunuz.
https://www.facebook.com/Brastam

Size yol gösterecektir. Ayrıca sitesi de var.Satın almanız gereken programlar var. Bilgisayarınıza satın aldığınız programları, mailinize gelen şifreleriyle indiriyorsunuz.
Tereddütsüz öneririm.
Tabi sizin kararınız.

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi