Türkiye Satranç Federasyonu 2016 yılı Olağan Genel Kurulu
Değerli üyeler,

Türkiye Satranç Federasyonu 2016 yılı Olağan Genel Kurulu Canlı Yayını nı gün boyunca izlemek için çok uğraştım.
Ancak görüntülerine ulaşamadım. Sorunun benden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Sizler izleyebildiniz mi?
Yoksa benim yaşadığım ulaşamama sorununu yaşadınız mı?

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
(07-11-2016, 18:48)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Değerli üyeler,

Türkiye Satranç Federasyonu 2016 yılı Olağan Genel Kurulu Canlı Yayını nı gün boyunca izlemek için çok uğraştım.
Ancak görüntülerine ulaşamadım. Sorunun benden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Sizler izleyebildiniz mi?
Yoksa benim yaşadığım ulaşamama sorununu yaşadınız mı?

Selam ve saygılarımla.

22:52 ve nihayet yeni indirebildim Canlı yayını...
İzliyor ve notlar alıyorum.
Çok yeni şeyler öğrendiğimi söyleyebilirim.
Geçmişle kıyaslanınca nerelerde yanıltıldığımızı nasıl yanlış algılar yaratıldığına tanıklık yapıyorum.

İzlemeye devam...
- MATRANÇ -
Ara
NE OLDU?

2016 Yılı TSF Olağan Genel Kurulu 7.Kasım.2016 tarihinde ANKARA GREEN PARK OTEL’DE gerçekleştirildi. 152 delegenin 134’ünün geçerli oyu ile Sn. TULAY kendi ekibiyle birlikte yeniden başkanlığa seçildi.
Yönetim Kurulu ise; PROF. DR. YUSUF DOĞRUER, AŞKIN KELEŞ, H. HİLMİ DARI, İSLAM YÜCEL, AYŞE KARDAŞ, WIM NİLÜFER ÇINAR ÇORLULU, AHMET HAZNEDAROĞLU, DR. MUAMMER YILDIZ, FATİH MADEN, ÖMER ASIM ÖTEGEN, ÖZGÜR SOLAKOĞLU, ONUR GİRDAP, SULTAN DABAN ve ULAŞ DEMİRCİ'DEN oluştu.

Genel kurulu ve canlı yayını 2-3 defa izledim. Bu seçim sistemi içinde sürecin başka bir şekilde işlemesini beklemiyordum.

Tek aday çıkarabilen bir camia!
Demek ki ne atlı prensler ne de bir başka adaylar balon yakıştırma haberler imiş. ÇOKOPRENSLER market raflarındaymış.

İcraat tartıya kondu ve onaylandı, daha da güç kazandı. Yolları açıktır! Bu ekibe içtenlikle başarılar dilerim. Özellikle ekibin artık hiçbir mazereti yok! Acemilik çıraklık ve kalfalık dönemlerini çoktan bıraktılar Artık onlar usta oldular ve üstesinden gelemeyecekleri sorun var mı bilmiyorum. Bu durum kendilerine çok ağır bir sorumluluk yüklemektedir. Sn. GÜLKIZ TULAY’IN mesajı bu bilinci açıkça ve mertçe ortaya koymaktadır.

İDDİALAR…

Dendi ki;
“- Rakiplerinin, imza toplamasını anti-demokratik yöntemlerle engelleyen GÜLKIZ TULAY, tek başına girdiği seçimlerden dört yıl için daha başkan olarak çıktı. Ne yazık ki, yönetiminin satrançla yine ilgisi yok. Birkaç tane eskiden satranç camiasının içinde olan isim var ama onlar da halleri kalmadığından bu yönetime girmişler. Onları da saymıyorum ben.”

Kimleri sayacağız peki? Son dört dönemin üçünde birlikte çalıştığınız çalışma arkadaşlarınız orada…
Onların mı satrançla ilgisi yok? O zaman neden ilk 2000-2012 arası birlikte çalıştınız bu satrançla ilgisi olmayan” isimlerle?

“AHMET HAZNEDAROĞLU, PROF. DR. YUSUF DOĞRUER, AŞKIN KELEŞ, H. HİLMİ DARI, ÖZGÜR SOLAKOĞLU… Bu isimlerin mi satrançla ilgisi yok?

Peki ya ULAŞ DEMİRCİ? Satrançla ilgisizliği ne alaka?

Hepsini anladım da…
Ya sevgili WIM NİLÜFER ÇINAR ÇORLULU? Haksızlık değil mi bu?
Bu nasıl bir ifade ve ruh halidir? Son dönem performansını görmediniz değil mi Nilüfer’in?
Bence SONUNA KADAR DA YAKIŞTI ve HAK ETTİ!

O satrançla yaşıyor, satranç ta onunla! Bu ülke NİLÜFER ÇINAR ÇORLULU adını sonsuza dek yaşatacak! Karakteri, şampiyon sporculuğu, hanımefendiliği, satranca değer katan yönetimsel enerjisi, vefası ve insan sevgisiyle ben onu hep hatırlayacağım. NİLÜFER ÇINAR ÇORLULU bu yönetimin içindeki gerçek sportif satrancın sporcu yüzü ve ismidir!
Onu tanımamak sportif satrancı inkar ve ona ihanet ve son derece saygısızlıktır.

Bu kadar da açık!

NEDEN ADAY YOK?

Peki, gerçek satranççılar nerede? Neden süreçte yer almadılar? Neden ve nasıl ortaya çıkmadılar? Niye ortaya konulan bir tane olsun proje yok? Girişim yok… Kim nasıl engelledi onları? Kendileri niye konuşmadı?
Bunları aylardır soruyorum.

Arkasında 3 dönem GERÇEKTEN MUHTEŞEM YÖNETİMİYLE GÜCÜN, DÖNÜŞÜMÜN VE DEVRİMİN SEMBOLİK İSMİ BİR BAŞKAN(!) varken neden sözleri itibar görmedi?
Muhalefete yeterli güveni aşılayamadı mı eski başkanımız?
Yoksa ortaya hiçbir çözüm koymadan sürekli eleştirileri mi insanlarda bıkkınlık yarattı?
Ya da çözümleri var da bizler mi bilmiyorduk?
İnsanımız artık icraatı kavgalara tercih mi eder oldu?
“Dere geçerken at değiştirilmez” diye mi düşündü camia?
Sahi, Genel Kurulda yönetimin aleyhinde konuşan tek bir kişi çıkmadı.
Neden?

“Ben doğruyum! Sizler yanlışsınız! İbra eden herkes yanlış!” derken, suçlamalara ve iddialara yönelik neden kanıtlar ortaya konmadı?
 4 yıl az bir süre miydi?

“GÜLKIZ TULAY ve ekibinin söylediklerinin, faaliyet raporlarının, genel kurulda kürsüye çıkartıp konuşturdukları insanların söylemlerinin gerçekle uzaktan yakından ilişkisi yok.” denmekte…

Kürsüde konuşan insanlar yalancılıkla suçlandı o zaman!
Bu doğru mudur?
“Genel Kurulun demokrasiye, kanuna ve hukuka aykırı toplandığı” iddiası var.
Bakanlık gözlemcisi yok muydu?
Genel müdürlük denetçisi orada değil miydi?

ATAMA MI SEÇİLME Mİ?

Hala atamada kaldık. Kavramları aşamadık.
Doğrudur!
Atanmış başkan söylemi artık anlamına uygun olarak en yetkili kurul olan GENEL KURUL tarafından seçilmiş ve  “göreve getirilme ile anlamını bulacak şekilde” artık resmen atanmıştır.
 Bu süreç artık bitti! Bunu anlamak gerek.

Ancak,
Ben eğer tüm iddialar hukuk önünde ispatlanabilirse, toplum aydınlatılabilirse yeniden düşünürüm. Hakkını teslim ederim. Ancak bunun dışındaki tüm gelişmeler bana DON KİŞOT’UN hikayelerini anımsatacaktır.

Tabi bir de…
GENEL KURULDAKİ AÇIKLAMALARIN BİR KISMI GEÇMİŞTE NASIL YANILTILDIĞIMIZIN, YANLIŞ BİLGİLER İLE NASIL YANLIŞ ALGI OLUŞTURULDUĞUNUN BİR GÖSTERGESİ OLDU.

TAM BİR KUMPAS!

Bu konuda da görüş ve tespitlerimi yazacağım.
Selam ve saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın bey,Yine çok uzun yazmaya başladınız.Uzun yazıları okuyanlar olsa bile tamamını okuyamıyor ve anlayamıyor.Lütfen daha kısa yazalım ve sadede gelelim!Yeni Yönetim Kurulundan bundan sonrası için ne bekliyoruz?Öncelikle konuşulması gereken budur.Yeni Yönetim Kurulu yeni fikirler üretecek mi?Radikal kararlar alacak mı?(Örneğin tasarruf amacıyla bazı yarışmalara katılmamak radikal karara örnektir!Bize zararı dokunsa bile bazı radikal kararları destekleyebiliriz.)Piramidin ortasını geliştirecek önlemler alınacak mı?Piramidin ortası 1991 den beri ihmal edilmektedir.Piramidin ortasını desteklemek masraf gerektirmiyor!O zaman neden desteklenmiyor?Çünkü kısa vadeli başarı sadece zirveden gelir.Spor yöneticilerini yüceltecek olan kısa vadeli başarılardır.Uzun vadeli başarı için temel atılsa bile tarihçiler bunları görmez.Sadece kısa vadeli sonuçlara bakarlar!!
İsterseniz seçim sistemini fazla konuşmayalım!Çünkü bu sistem 50 yıl değişmez.Bunun değişmeyeceğini hepimiz biliyoruz.Kendimizi ve okurları istemeden kandırmış olmayalım!Yapılan bazı eleştiriler haklıdır.Bazılarına ben de katılıyorum.Ama eleştirileri sadece seçim yaklaşırken yoğunlaştırmak seçimden sonra ortadan kaybolmak doğru değildir.
"Neden aday çıkmıyor?"diye soranlar oluyor.Demek ki kimse aday olmak istemiyor.Ayrıca geçmişde aday olmak isteyenler dersini almış da olabilir!
Varsın başka aday çıkmasın!Biz mevcut kadro ile yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışalım!Neyin değişmesini istiyorsak ve nasıl olmasını istiyorsak bunu ortaya koyalım!Sadece  eleştirmek ve öneri sunmamak samimiyet değildir.Üzüm yemek isteyen iyi niyetini gösterir!
Ateş Ülker
Ara
(08-11-2016, 10:45)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın bey,Yine çok uzun yazmaya başladınız.Uzun yazıları okuyanlar olsa bile tamamını okuyamıyor ve anlayamıyor.Lütfen daha kısa yazalım ve sadede gelelim!

Ateş Bey,
Yazdıklarımın her birisi gerçek.
Tespit!
Yaşanmış!
Okumayanlar gerçeklerden kaçıyor.
Aday çıkmaması sebebi de budur.
İNSANLAR KONUMLARINDAN RAZI, SORUMLULUK ALMAK, YIPRANMAK VE ELEŞTİRİLERE HEDEF OLMAK İSTEMEZLER! Bunları hep başkaları yapsın isterler.

Süreci anlatın, insanlar bilgilensin ona göre karar versinler. Süreci bilmeden atıp tutanlar YANLIŞ ALGILAMALARA SEBEP OLUYORLAR.

Sorularınız haklı!
Cevap vereceğim, açıkça!

Bu arada başından sonuna kadar izledim GENEL KURULU.
Siz izlediniz mi?
Ben bazı konulardaki eleştirilere katılma noktasındaydım.
Artık değil!
Yazıma izninizle devam ediyorum...
- MATRANÇ -
Ara
[size=medium][font=Verdana]ALTERNATİF NEDEN YOK?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]2000 yılı…[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana] İZMİR KARABURUN’DA MORDOĞAN ARAS OTEL’DE B Milli Takım Seçmeleri yapılıyor. Birinci tur öncesi Federasyon başkanı rahmetli Kahraman OLGAÇ ile rahmetli Ali İPEK kendilerine has üslup ile B Milli Takımdaki oyuncu sayıları hakkında tartışıyorlar. Ali İPEK B Milli takım oluşumunda seçme turnuvasının yanı sıra liyakata dayalı sporcuların da görmezden gelinmemesini hatırlatıyor ve en az bir takımın daha seçmelerin yanı sıra olimpiyatta ev sahibi olmamızın da avantajını kullanmamızı öneriyor. Ben de aynı yarışmadayım.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Yaparsın yapamazsın derken tartışma alevleniyor ve rahmetli Kahraman OLGAÇ kestirip atıyor: “ Gelirsiniz seçimde karşıma, o zaman yaparsınız” diyor. Ali İPEK de, “ Peki Kahraman Bey, siz bilirsiniz” diye tartışmayı sonlandırıyor.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]İki yıl sonra seçim yapılmıştı. Hatırlıyorum, kulisleri çok güçlüydü. Seçimden önce kimse ne projesini ne de ekibini açıklamamıştı. Hatta seçime günler kala kendisini açık ara önde gören adaylar da vardı. Kişilik yapılarından giyim kuşama kadar, hatta tırnak bakımı ve tırnak yenmesine kadar insanlar birbirlerini her konuda eleştiriyordu.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Her türlü atışmanın olduğu bu ortamda SADECE SATRANÇ YOKTU![/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ardından seçim ve Ali Nihat YAZICI tüm adaylara fark attı!
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]ZAFER![/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ne idi sn. YAZICI’YA OLGAÇ gibi bir başkana karşı zafer sağlayan?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana] Kendisinden emin bir başkan ekibine ve kendisini seçecek delegelere güvenmişti. Güveni o kadar tamdı ki, ne eleştirdiği bir sistem ya da politika ne de geleceğe yönelik bir yol haritası sunamıyordu. Sn. YAZICI Kahraman OLGAÇ’A karşı nasıl kazandı?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Elbette; yaş, tecrübe, etrafındaki ekibi, satrancın içinden gelme, ülke genelinde tanınma, sporculuk, geçmişe yönelik ürün dosyası, bürokrasi ilişkileri gibi temel ölçütlerde OLGAÇ ağır basmaktaydı.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ali Nihat YAZCI neye güvendi de karşısına çıktı OLGAÇ’IN?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Gençlik, özgüven, inanç, enerjisi, bürokratik kariyeri, hakemliği, dil bilmesi ve karizmatik etkinliği ile delegelere “GELECEĞİ” gösterdi. Yepyeni bir ekiple yepyeni görev alanları ile insanların güvenini ve umudunu kendisine bağladı. CAMİADAN VE DEVLETTEN DESTEK BULDU. Gelecekle ilgili her öneriye açıktı. Kulak verdiği sorun ve önerileri ekibiyle değerlendirdi ve kararlar aldı. Ekibini kurdu ve yetiştirdi. Büyük değişimlere, köklü devrimlere imza attı. Küçük büyük iş demedi, koştu koşuşturdu. Takip etti işi kopardı ve başardı.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Geçmişte olmayan yapılamayan ve onlarca yıl geç kalınmış tüm işlere imza attı. O zamanın koşullarında hem de…[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Zaman onu haklı çıkardı. Katıldığı ilk seçimde diğer adayların asla yanına yaklaşamayacağı imkansızlıkları başardı.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]…[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Peki, size o gücü veren kimdi sayın başkan?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Genel Kurul değil mi?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bu gün hiç birini tanımazdan geldiğiniz emeklerini, harcadığı zamanlarını yok saydığınız ekibiniz değil mi?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Yol ve kader birliği eden arkadaşlarınız değil mi?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bu gün onlar neredeler, siz neredesiniz kendinize bir sorun isterseniz.
 [/font][/size]
[size=medium][font=Verdana] [/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]BU GÜNE GELİNCE…

[/font][/size]

[size=medium][font=Verdana]Üç dönem sonunda kendi kararıyla bıraktı. “Biraz para kazanacağım artık” dedi. Köşesine çekileceğini ailesine aman ayıracağını düşünüyorduk. Son derece de haklıydı![/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Çünkü zaman içinde en yakınlarının ihmal edilmesinin bedeli çok ağır ve geriye dönüşümü yok! Bu duyguyu iyi bilirim.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ama olmadı! Dışarıda kalamadı. Kendisinin, bu gün de haklı olduğunu söylediği çıkışları ve itirazlarını köşesinde ayladır yazdı. Kamuyu aydınlatma çabasında oldu.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Biz yıllarca kendi yazılarından ve söyleminden binanın TSF ye ait olduğunu düşünürdük. Tapusunun TSF ye ait olduğunu söylediği binanın tapusunun, mülkiyete ait tapu olmadığı, tapu kira sözleşmesinde 29 yıllık tapuya kira şerhi olduğunu öğrendik. Oysa bu bilgi sn. YAZICI tarafından daha önce kamuoyu ile paylaşılmamıştı? Kendisi mi bilmiyordu, yoksa bilerek mi saklıyordu? Bu sorunun cevabı kendisindedir. Ama bunu çok yetkili bir ağızdan, Denetim Kurulu Başkanı - Gençlik ve Spor Bakanlığı Hukuk Müşaviri CAFER GEYİK’TEN[/font][/size] [size=medium][font=Verdana] duyunca taşlar kafamda yerine oturdu. Duyduğum güveni sorgulamaya başlarken saygımı da kaybettiğimi fark ettim. (Genel Kurul Canlı Yayın süre: 01.09.40 den itibaren)[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]https://www.youtube.com/watch?v=p9Ss4wX1yyc[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]…[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Aynı duygular Satranç AŞ için de geçerlidir. Sürekli gündemde tutulmakta kamuda tereddütler oluşturmaktaydı. Tasfiye edildiğini biliyorduk.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana] Süreci hem Gençlik ve Spor Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, hem de Bağımsız Denetleme Kurulu incelemiş. Usulsüzlük görememişler.[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Satranç kalıpları da öyle…[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Tutanakla teslim edilip tutanakla teslim alınan takımlarmış. Usulsüzlük yok! Kurum neden böyle bir koz versin ki millete? Ama gündemde kalması kimlerin işine gelir, orası ayrı değil mi?[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Tüm bunlar devletin resmi kurumlarınca incelenmiş. Hem de noter ihbarnameleri de dikkate alınarak…[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Bu bilgiler Denetim Kurulu Başkanı - Gençlik ve Spor Bakanlığı Hukuk Müşaviri Cafer Geyik tarafından okundu. Ayrıca Bağımsız Denetleme Kurulu raporu da mevcut![/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Ben tüm bunları bilgi eksikliğine dayalı algı oluşturma çabalarına bağlıyorum. Geçmişte bunları çok tartışmış ve yazmıştık. Bilginiz yoksa bu size bilgisizlik olarak geri döner. Tıpkı bir bumerang gibi…
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Evet, sn. Ali Nihat YAZICI’NIN Genel Kurulda yaptığı çağrı yerindedir.

[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]SATRANÇHABER.COM.TR’Yİ okumak gerek! Ama okudukça bir yerlere gömülü silahların çürük çıktığını görmek çok üzücüdür. Erimekte ve yok olduğunu görmek toplumca artık tanınmamaya başlamak, camiaya daha dün gelen birileri tarafından “artık bizi rahat bırak” dedirtecek kadar hep aynı plağı çalmak…
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Kendisinin, yazılarını okunmaya değer bulmadığını söylediği başka insanların bile, hiç olmazsa yalan haber yazmadığını, kamuyu yanıltmaya çalışmadığını görmek ve bunu kendisiyle özdeştirmek utanç duyabilecek kadar erdemli davranışlara sahip insani özellik olsa gerek.
[/font][/size]
[size=medium][font=Verdana]Saygılarımla. [/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi