TSF ye açık çağrımdır.
[font=Calibri, sans-serif] [/font]
[font=Calibri, sans-serif]Kocaeli’de açılacak olan 2. kademe satranç antrenörlüğü eğitimi için bugün (9 Haziran 2017) müracaat etmek istedim ancak müracaatım kabul edilmedi.[/font]
[font=Calibri, sans-serif]Gerekçe olarak herhangi bir okulda veya herhangi bir satranç kulübünde antrenör olarak çalışmadığım söylendi. Bu gibi yerlerde çalıştığımı belgelemem istendi. Aksi halde, özel antrenör olarak çalışıyor olsam bile 2. kademe antrenör eğitimine katılamayacağımı ve 2. kademe antrenör belgesini alabilme yolunun bana kapalı olduğunu resmen söylediler.[/font]
[font=Calibri, sans-serif]TSF sana sesleniyorum.[/font]
[font=Calibri, sans-serif]12.04.2014 karar tarihli ve 19/15 karar no.lu Türkiye Satranç Federasyonu Antrenör Talimatını derhal değiştirin. Kocaeli’de 2. kademe antrenör kursu açılmadan derhal değiştirin.[/font]
[font=Calibri, sans-serif]Değiştirmiyorum deme hakkın yoktur.[/font]
[font=Calibri, sans-serif]Bu benim açık çağrımdır.[/font]
Ara
Merhaba,
10 yılı aşkındır 1. kademe antrenörlüğüm var ancak iş yoğunluğundan herhangi bir yerde antrenör olarak çalışmadım. 2. kademeyi ben de almak isterim oyun gücüm de gayet yeterli. Ancak aşağıdaki maddelere bakınca üzülerek kendimin de 2.kademe antrenörlük için uygun olmadığımı görüyorum. Yanıldığım, yanlış gördüğüm bir yer varsa düzeltmenizi rica ederim.

Eğitim kademeleri ve kademeler arası geçiş ve terfi
Madde 9–(1) Antrenör eğitim kursları beş kademede yapılır.
a) Yardımcı Antrenör (I. Kademe) kursu : Bu kademe için düzenlenen eğitim programını,
b) Antrenör (II. Kademe) kursu: Yardımcı Antrenör lisansına sahip antrenörlerin katılabildiği eğitim programını ,
c) Kıdemli Antrenör (III. Kademe) kursu : Antrenör lisansına sahip antrenörlerin katılabildiği eğitim programını,
d) Baş Antrenör (IV. Kademe) kursu: Kıdemli Antrenör lisansına sahip antrenörlerin katılabildiği eğitim programını ,
e) Teknik Direktör (V. Kademe) kursu: Baş Antrenör lisansına sahip antrenörlerin katılabildiği eğitim programını,
kapsar.
(2) Antrenörlük kademeleri arasındaki geçiş ve terfi işlemleri prosedür ile düzenlenir

2 numaralı maddede belirtilen prosedüre gidip bakıyorum

TSF-EK-PRS/01 TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU ANTRENÖR KADEMELERİ

ARASI GEÇİŞ VE DENKLİK PROSEDÜRÜ adı altında olan belgeye gittiğimde aşağıdaki madde açıkça göze çarpıyor 

PROSEDÜR İÇERİĞİ:
A – Kademeler arası geçiş:
Antrenör belge ve lisansına sahip olanların kademeler arası geçiş ve terfileri, Antrenör Talimatı kapsamında açılacak kurs/seminer ve sonrasında girecekleri sınavda başarılı olunması ile gerçekleşir.
1. Antrenör (II. Kademe) geçiş, terfi koşulları:
a. Yardımcı Antrenör (I. Kademe) belgesine sahip olmak,
b. Antrenör talimatı doğrultusunda antrenör olma koşullarından birini kaybetmemiş olmak,
c. En az 1 yıl süre ile; Genel Müdürlük tarafından tescil edilmiş bir kulüpte yardımcı antrenör olarak görev yaptığını belgelemek, ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda satranç dersi öğretmeni veya satranç rehber öğretmeni veya egzersiz eğitim programı rehber öğretmeni olarak görev yaptığını, ya da kendisinden üst kademede bir antrenörün yanında çalıştığını belgelemek.
d. Eğiticilerin Eğitimi kurslarına katılarak, kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olanlar ( c ) kapsamındaki koşulları yerine getirmiş sayılır.
Ara
Boş ve anlamsız kelimeler ve cümleler yazılmış.
Amaç etrafı bulandırmak sanırım.

Konu antrenör kademe geçişleri değildir.

2. kademe antrenör kursuna katılıp katılamamadır konu.

Anlayana sivrisinek sazdır.
Ara
Ok...
Ara
TSF Antrenör Kademeleri Arası Geçiş ve Denklik Prosedüründen birkaç madde
[align=justify][size=small][font=Calibri, sans-serif] [/font][/size][/align]
[align=justify]Madde A. Kademeler Arası Geçiş
Madde A.1. Antrenör (II. Kademe) geçiş, terfi koşulları[/align]
[align=justify]Madde A.1.c. En az 1 yıl süre ile; Genel Müdürlük tarafından tescil edilmiş bir kulüpte yardımcı antrenör olarak görev yaptığını belgelemek ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda satranç dersi öğretmeni veya satranç rehber öğretmeni veya egzersiz eğitim programı rehber öğretmeni olarak görev yaptığını ya da kendisinden üst kademede bir antrenörün yanında çalıştığını belgelemek.[/align]
Madde A.1.d. Eğiticilerin Eğitimi kurslarına katılarak kurs sonunda başarılı olanlar (c) kapsamındaki koşulları yerine getirmiş sayılır.

A.1.c maddesine göre okullarda ve kulüplerde görev yapan antrenörlerin 2.kademe antrenör kursuna ve sınavına katılmalarına gerek yoktur. Madde kapsamında belirtilen belgeleri vermeleri şartıyla 2.kademe antrenör olurlar.

A.1.c maddesi okullardaki ve kulüplerdeki antrenörleri pratik olarak kapsamamaktadır. Bir öğretmen 240 TL vererek, 5 gün boyunca eğitime katılarak ve eğitim sonu sınavında başarılı olarak 2.kademe antrenör olabilir. Okuldaki ve kulüpteki bir antrenör bu yolu seçmez. Seçen ya madde uygulamasının farkında değildir ya da parası ve zamanı çoktur.

A.1.d maddesi teoride ve pratikte okullarda ve kulüplerde çalışanların dışındakileri kapsamaktadır.
İşte tam bu noktada il temsilcileri yanlışın ve haksızlığın daniskasını yapmakta ve 2.kademe antrenörlük eğitimine katılacaklardan okulda veya kulüpte çalıştıklarını belgelemelerini şart koşmaktadırlar.

TSF ye bu konuyla ilgili haber, şikayet ve yanlışın düzeltilmesi kapsamlı yazı yazdım.
Yazımın cevabını bekliyorum.

Bu arada, Buğra Beyden özür diliyorum.
Kocaeli il temsilcisinden gelen olumsuz haberin şaşkınlığı ve stresi içindeydim.
Buğra Beyin yazdığı son iki maddeyi yeterince alıcı gözle okuyamadan cevabımı yazmıştım.
Son iki madde konuyu açıklığa kavuşturan net maddelerdir.
Ara
(10-06-2017, 10:44)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: TSF Antrenör Kademeleri Arası Geçiş ve Denklik Prosedüründen birkaç madde
[align=justify][size=small][font=Calibri, sans-serif] [/font][/size][/align]
[align=justify]Madde A. Kademeler Arası Geçiş
Madde A.1. Antrenör (II. Kademe) geçiş, terfi koşulları[/align]
[align=justify]Madde A.1.c. En az 1 yıl süre ile; Genel Müdürlük tarafından tescil edilmiş bir kulüpte yardımcı antrenör olarak görev yaptığını belgelemek ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda satranç dersi öğretmeni veya satranç rehber öğretmeni veya egzersiz eğitim programı rehber öğretmeni olarak görev yaptığını ya da kendisinden üst kademede bir antrenörün yanında çalıştığını belgelemek.[/align]
Madde A.1.d. Eğiticilerin Eğitimi kurslarına katılarak kurs sonunda başarılı olanlar (c) kapsamındaki koşulları yerine getirmiş sayılır.

A.1.c maddesine göre okullarda ve kulüplerde görev yapan antrenörlerin 2.kademe antrenör kursuna ve sınavına katılmalarına gerek yoktur. Madde kapsamında belirtilen belgeleri vermeleri şartıyla 2.kademe antrenör olurlar.

A.1.c maddesi okullardaki ve kulüplerdeki antrenörleri pratik olarak kapsamamaktadır. Bir öğretmen 240 TL vererek, 5 gün boyunca eğitime katılarak ve eğitim sonu sınavında başarılı olarak 2.kademe antrenör olabilir. Okuldaki ve kulüpteki bir antrenör bu yolu seçmez. Seçen ya madde uygulamasının farkında değildir ya da parası ve zamanı çoktur.

A.1.d maddesi teoride ve pratikte okullarda ve kulüplerde çalışanların dışındakileri kapsamaktadır.
İşte tam bu noktada il temsilcileri yanlışın ve haksızlığın daniskasını yapmakta ve 2.kademe antrenörlük eğitimine katılacaklardan okulda veya kulüpte çalıştıklarını belgelemelerini şart koşmaktadırlar.

TSF ye bu konuyla ilgili haber, şikayet ve yanlışın düzeltilmesi kapsamlı yazı yazdım.
Yazımın cevabını bekliyorum.

Kocaeli il temsilcisinden gelen olumsuz haberin şaşkınlığı ve stresi içindeydim.
Buğra Beyin yazdığı son iki maddeyi yeterince alıcı gözle okuyamadan cevabımı yazmıştım.

Sn. Feti,
Yazılarınızı okudum.
Talimat ve prosedürleri bildiğimi sanıyordum. Ama yazınız üzerine yeniden ve daha dikkatlice okudum. Gerçekten de çelişki var mı diye...
Ancak bir konu en başından yanlış anlaşılırsa ('ki bunu ben de çok yaparım') devamında ana fikirden çıkıp çıkmaz sokaklara dalıyor.
Şöyle ki;
Gösterdiğiniz kaynaklarda da var zaten...
[size=medium][font=Arial]PROSEDÜR İÇERİĞİ:[/font][/size]
[size=medium][font=Arial]A – [/font][/size]
[size=medium][font=Arial]Kademeler arası geçiş:Antrenör belge ve lisansına sahip olanların kademeler arası geçiş ve terfileri, Antrenör Talimatı kapsamında açılacak kurs/seminer ve sonrasında girecekleri sınavda başarılı olunması ile gerçekleşir.[/font][/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]BİR YARDIMCI ANTRENÖR BİR ÜST KADEMEDEKİ KURSA KATILMADAN 2. KADEME ANTRENÖR OLAMAZ.[/size]
[size=medium]Yani bir kursa girmek durumundasınız öncelikle...[/size]
[size=medium]Geçiş ve terfiniz bu kurstan başarılı olunduktan sonra TSF tarafından yapılır.[/size]
[size=medium]A maddesinin bütün; a,b,c,d, bentleri kursa katılmak şartlarını belirliyor. Sanırım siz burada geçişi 2. kademeye geçiş olarak algılamış da olabilirsiniz.
[/size]

O kurs programını görmeden uygulamaları öğrenip pratik yapmadan nasıl terfisi ya da geçişi yapılabilir sizce?

Ayrıca,
2. kademe 5 gün değil, 7 gün boyunca ve 48 ders saatini doldurmak üzere yapılıyor. Beş gün olanı 1. kademe yardımcı antrenörlüktür.

İl temsilcilerinin yaptıkları yanlışı anlayamadım. Talimat ve prosedürlerin dışına çıkmamaları gerek. Bu konuda bilinçli ya da bilinçsiz yanlış yapanlar mı var?
Eğer varsa bunları bildirebilirsiniz.

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Ayrıca sizin konumunuz da önemlidir.
Yeterince bu alanda deneyime de sahipsiniz.

İl temsilciliği 2. kademe kursuna katılma talebinizi hangi gerekçelerle kabul etmedi?
Kursa katılım şartlarından hangilerini yerine getirdiğiniz halde kabul edilmediniz?

Bu konuda yardımcı olmak isterim.

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
TSF ye yazdığım talep yazısının cevabını beklemekteyim.
Ara
Kocaeli’deki 2.kademe antrenörlük kursuna 28 kişi kesin kayıt yaptırabilmiş.

TSF kayıtlarına göre ; içlerinden 14 ünün UKD si var, 10 unun (6 bayan ve 4 bay) UKD si yok, 4 ünün de UKD si var (ortalama UKD leri 1100) ama herhangi bir turnuvaya girdiklerine dair kayıt yok.

Satranç turnuvalarına katılarak UKD elde etmiş olup 2.kademe antrenör olacaklar başımın tacıdırlar. Diğerleri de, ümit ederim 2.kademe antrenör unvanına sahip olduktan sonra herhangi bir turnuvaya katılırlar.
Ara
TSF ye yazdığım yazıyı aşağıda paylaşıyorum. Resmi internet sitesinin iletişim kısmına telefonumu ve e-posta adresimi zorunlu istekler olduğu için yazdım. Gönder tuşuna bastıktan sonra mesajımın alındığı iletisi de geldi. Henüz cevap gelmedi.

Yazı Kocaeli il temsilcisinden antrenörlük eğitimine katılma talebime olumsuz cevap verilir verilmez apar topar yazıldığından detaylı değildir. TSF’den gelecek veya gelmeyecek cevaba göre detayları açıklayacağım veya açıklamayacağım.

“Sayın İlgili,
Kocaeli’de 12 Haziran 2017 de açılacağı bildirilen 2. kademe satranç antrenörlüğüne müracaat etmek istedim ancak il temsilciniz herhangi bir okulda veya kulüpte çalıştığımı belgeleyemezsem müracaatımın kabul edilmeyeceğini söyledi. Özel olarak satranç antrenörlüğü yaptığımı bildirmeme rağmen özel çalışmanın 2.kademe antrenör eğitimine katılmak için yeterli olmadığını söyledi.
Kocaeli il temsilcinizin yanlış uygulama yaptığını haber veriyor ve kendisini bu yanlış uygulamasından dolayı şikayet ediyorum. İl temsilcinizin yanlış olan uygulamasının düzeltilmesini talep ediyorum.
Gerekçe : Mevcut Antrenör Talimatında 2. kademe antrenör eğitimine katılabilmek için okul veya kulüpte çalışma şartı yazmamaktadır.”
Saygılarımla,”
Ara
her zaman yazmışımdır +1800 raitingi olmayanlara 2. kademe antrenör belgesi vermeyeceksin . +1800 raitingi olanlar antrenörlük kursuna katılmasalar dahi otomatik olarak 2. kademe belgesi alması lazım .
Ara
Bu başlık altındaki yazıların bir monolog olmasını arzu ediyorum. Ta ki ; TSF’den cevap gelene kadar.
Fakat Özgür Satranç Forum’un her neresinde yazı yazmak, yorum yapmak isteyen olursa olsun, elbette özgürdür, hiç kimse engel olamaz.
Bir süre değerli görüşlerinize cevap veremeyeceğimi bildirmek istiyorum.
Ara
TSF’ye yazdığım yazıdan buyana 10 gün geçti. Henüz cevap gelmedi. Benim çalışma prensiplerime göre 1-2 gün sonra cevap verilmesi gerekirdi.

Yazıyı TSF resmi internet sitesinin İletişim Merkezi kısmından yazmıştım. İletişim Merkezinin devre dışı olma ihtimaline karşı, iletişimimi sağlayabilmek için, TSF resmi internet sitesinin Bilgi Edinme kısmında belirtilen e-posta adresine de mesaj gönderdim.

Yani demem odur ki ; iletişim kanallarını genişletmeye, artırmaya çalışıyorum.

Bilgi Edinme kısmında belirtilen e-posta adresi de devre dışı olursa, başka iletişim kanallarını arayıp bularak iletişim kurma çabama devam edeceğim.
Ara

---------------------------------------------------------------------------------------------

Önemli değil hocam, rica ederim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Ara
Antrenör Talimatı deve kuşunun başıdır.
Antrenör Kademeleri Arası Geçiş ve Denklik Prosedürü kumluktur.
Deve kuşunun gövdesi ise başı dikkate almadan tüm yazılıp çizilenlerdir.

O meseldeki gibi ; deve kuşu başını kuma soktuğunda ortada kalan ve gözüken şey deve kuşunun gövdesidir.

Ne bileyim işte , aklıma böyle bir benzetme geldi. Bazıları Antrenör Talimatını kuma sokuyorlar. Sokunca da deve kuşunun başını yok sayıyorlar. Ortada gövde kalıyor. Baş yok sayılınca gövdenin nesini dikkate alacaksan al artık. Veya kumda oyna oynayabildiğin kadar.

Yakında deve kuşunun başını ortaya çıkartmaya çalışacağım.
Ara
TSF’den e-posta ile cevap geldi. Cevap kısmını aynen kopyalayıp noktasına virgülüne dokunmadan aşağıya yapıştırdım.
"Aşağıdaki linkten Antrenör Kademeleri Arası Geçisi ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Saygılarımızla,
TSF Bilgi Edinme"

Cevap cümlesinin altında lütfedip link vermişler. “Bkz. ilgili prosedür” diyerek kestirip atabilirlerdi.
Linki açıp baktığımda karşıma Antrenör Kademeleri Arası Geçiş ve Denklik Prosedürü çıktı. Fakat benim talebime cevap bulamadım. Ya ben okuduğumu anlayamıyorum veya birileri benim ne demek istediğimi bilerek veya bilmeyerek anlayamamış.

Ben dedim eğitim alma hakkım engelleniyor.
O demiş aç linki oku. Açtım okudum ama o linkte benim eğitim alma hakkımın neden engellendiği yazmıyor. Soruma cevap bulamadığım için üzüldüm. Üzüntüm kendim için değil, karşı taraf için.
Fakat beni asıl üzen cevabın kim tarafından yazıldığının belli olmaması.
“Saygılarımızla” denildikten sonra TSF Bilgi Edinme sözcükleri yazılmış.
TSF ye gönderdiğim e-postada adımı, soyadımı, TC numaramı, e-posta adresimi ve ev adresimi net ve detaylı olarak yazmıştım. Ama cevap veren “TSF Bilgi Edinme” yazarak kendini gizlemiş.

Kimdir bu TSF Bilgi Edinme ? Bilinmekte midir acaba ? Eğer biliniyorsa neden kendisini bana bildirmek lütfunda bulunmamış anlayamadım. "TSF Bilgi Edinme" nin kim olduğunu bilmek isterdim. TSF ile yazışmalarımızın resmi nitelikte olduğunu sanıyordum. TSF ile yazışmalarımızın platformu internet forumu değil ki nick kullanılsın “TSF Bilgi Edinme” diyerek. Şaştım kaldım. Yoksa, TSF’nin kendi kuralları arasında bu da mı var ? Yani dışarıya yazılan yazıların içeride kim veya kimler tarafından hazırlandığı kurum etik kuralları açısından gizli mi kalmalı ?

TSF resmi sitesinde kurullarındaki ve komisyonlarındaki kişilerin adları ve sanları yazılı. Ama "TSF Bilgi Edinme" diye bir kısım var ise neden kapsamındaki kişiler yazılı değil ? "TSF Bilgi Edinme" kısmı gizli bir kısım  mıdır ?

Devam edecek.
Ara
2.kademe satranç antrenörlüğü eğitimi için talepkar oldum. TSF kendi koyduğu kurallara uymayarak bu talebimi reddetmiştir.

Satranç antrenörlüğü eğitimi ve belgelendirilmesi konusunda TSF toplumun bir kesimine çıkar sağlayıp diğer bir kesimini dışlayarak ve kendi koyduğu yazılı kuralları çiğneyerek ayrımcılık yapmıştır.

TSF Ana Statüsünü çiğneyerek asli vazifesini yapmamıştır.
Ana Statü, Federasyonun Görev ve Yetkileri, Madde 6.ç : Hakem ve antrenörlerin yetiştirilmesini ve eğitilmesini sağlamak. Başarılı olanların belgelerini düzenleyip tescillerini yapmak. Bunların çalışmalarını sürekli izlemek.
Ara
Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü
Madde 3 : Bu Ana Statü 21.5.1986 tarihli ve 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek 9. maddesi ile 19.7.2012 tarihli ve 28358 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bağımsız Spor Federasyonları Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Federasyonun görev ve yetkileri
Madde 6.ç : Hakem ve antrenörlerin yetiştirilmesini ve eğitilmesini sağlamak, başarılı olanların belgelerini düzenleyip tescillerini yapmak, çalışmalarını sürekli izlemek.

Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun
Kanun No. 3289
Ek Madde 9 : … Federasyonlar, Genel Müdürlük ile uluslararası federasyonların belirlediği eğitim kriterlerine uygun olarak işbirliği içerisinde antrenör, hakem ve benzeri diğer spor elemanlarını yetiştirirler.

Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
Yönetmelik No. 28358
Madde 6.j : Genel Müdürlük ile uluslararası federasyonların belirlediği eğitim kriterlerine uygun olarak işbirliği içerisinde antrenör, hakem ve benzeri diğer spor elemanlarını yetiştirmek.

Yukarıdakileri yazmanın nedeni, tüm kanun, yönetmelik ve ana statünün antrenör eğitiminden bahsettiğini gözler önüne sermek içindir.

Devamı gelecek...
Ara
Devlet yönetiminde mevzuatın öncelik sırası vardır.
Önde anayasa vardır. Sonra kanunlar. Kanunların dayanağı anayasadır. Kanunlar anayasaya uymak zorundadır. Anayasadan sorumlu kurum kanunların anayasaya uygunluğunu denetler. Önem ve öncelik sırasına göre sonra tüzükler gelir. Daha sonra yönetmelikler. Yönetmeliklerin dayanağı kanunlardır. Yönetmelikler kanunlara uygun olmak zorundadır. Sonra genelgeler, vb. den sonra en küçük devlet memurunun görev odasında kendi el yazısıyla yazıp duvara yapıştırdığı “sessiz olun” vb. yazıları içeren ıvır zıvırlarla sonlanır.

Şirket ve kurum yönetiminde de benzer sıralamalar vardır.
Mesela TSF’de Ana Statü vardır. Belirli kanun ve yönetmeliklere dayanılarak, onlara uygun olarak hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Ana Statü. Ana Statü TSF nin anayasası hükmündedir.
Ana Statü’nün altında talimatlar, prosedürler, yönergeler, belgeler, ıvır zıvırlar…
Prosedür ve talimat kavramları aslında anlaşılır kavramlardır. Ama bazı şirket ve kurumlar bunların ne anlama geldiklerini ve kapsamlarını yeterince özümseyememişlerdir.
Bunların ne anlama geldiğini bilmeyen kurumlardan birisi de TSF dir.

İşi bilenler, kanun-yönetmelik ilişkisi gibi, TSF mevzuatındaki talimatların prosedürden önce geldiğini, yani ; talimatın prosedürün üst kümesi olduğunu ve prosedürün alt küme olduğunu, yani ; talimatın prosedürü kapsadığını fakat prosedürün talimatı kapsamadığını bilirler. İşi bilmeyenler ise bu iki kavramı karıştırarak altı üst ve üstü alt yaptıklarından işin içinden çıkamazlar. TSF gibi.

İşin içinden çıkamayınca da birkaç cümle ile cevaplanacak sorum için yüzlerce cümlelik prosedürü öne sürerler. Yani cevabı bilemedikleri için kendi sorduğum soruya cevabın yine benim tarafımdan aranıp bulunmasını isterler.

Benim cevabım gelecek...
Ara
Gerçek dünyada prosedür talimattan önce gelir. Yani prosedür talimatı kapsar.
TSf nin sanal dünyasında ise kendi mevzuatında belirtildiği gibi talimatlar prosedürlerden önce gelir. Yani talimat prosedürden daha üstteki mevzuattır.

Gerçekten böyle midir, değil midir, buyurun görelim.

[size=medium]Türkiye Satranç Federasyonu Antrenör Talimatı[/size] (Yönetim Kurulu karar tarihi : 12.04.2014 ve karar No. : 19/15)
Madde 1 : Bu talimatın amacı, sporcuların yetiştirilmelerinde görev alacak antrenörlerin eğitimleri ve sınıflandırmaları ile ilgili usul ve esasları belirlemektir.
Madde 2 : Bu talimat, satranç spor dalında antrenör eğitim programları ile bu programların uygulama usul ve esaslarını kapsar.
Madde 3 : Bu talimat 21/5/1986 tarih ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında kanunun ek 9 uncu maddesi, 14/7/2004 tarihli ve 25522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Özerk Federasyonları Çerçeve Statüsü ile 17/3/2005 tarihli ve 25758 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsüne dayanılarak hazırlanmıştır.

[size=medium]Türkiye Satranç Federasyonu Antrenör Kademeleri Arası Geçiş ve Denklik Prosedürü[/size] (Yönetim Kurulu karar tarihi : 14.08.2005 ve karar No. : 13/14)
Amaç : Türkiye Satranç Federasyonu tarafından gerçekleştirilen, antrenör eğitimi sonrası kademeler arasında geçiş ve terfi koşulları ile antrenör denklik koşullarının genel uygulama esaslarını belirlemektir.
Kapsam ve Uygulama Alanı : Bu prosedür, Türkiye Satranç Federasyonu tarafından gerçekleştirilen, antrenör eğitimi sonrası kademeler arasında geçiş ve terfi koşulları ile antrenör denklik koşullarını kapsar. Uygulama alanı tüm Türkiye’dir. Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsüne ve Antrenör Talimatına dayanılarak hazırlanmıştır.

Neymiş ? Prosedür talimata dayanılarak hazırlanmış. Bakar körlerin göremediği veya görmek istemediği budur.

Bitti. Bu kadar.
Gören gözlere, düşünen beyinlere daha net ve daha açık nasıl anlatılırdı bilemiyorum.

Devamı gelecek…
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi