TSF ye açık çağrımdır.
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Şunun şurasında iki kişi tartışıyoruz değil mi? Okuyan bile yok neredeyse...[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Ama ben çelişkili bulduğum tespitlerinizi ortaya koymak durumundayım. Bakınız.[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Demişsiniz ki:[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif] [/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]"... - 2.kademe antrenör olmak için hiçbir yerde çalışılmasına gerek yok diyen Prosedürün A.1.d maddesidir.[/font][/size]"

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Hayır![/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Böyle bir şey yazmıyor ki...[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Peki ne diyor o zaman?[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]1. Antrenör (II. Kademe) geçiş, terfi koşulları:[/font][/size]
...

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]c. En az 1 yıl süre ile;[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif] *** Genel Müdürlük tarafından tescil edilmiş bir kulüpte yardımcı antrenör olarak görev yaptığını belgelemek,[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]*** ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda satranç dersi öğretmeni veya satranç rehber öğretmeni veya egzersiz eğitim programı rehber öğretmeni olarak görev yaptığını,[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]*** ya da kendisinden üst kademede bir antrenörün yanında çalıştığını belgelemek.[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]d. Eğiticilerin Eğitimi kurslarına katılarak, kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olanlar ( c ) kapsamındaki koşulları yerine getirmiş sayılır.[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Bunun anlamı nedir?[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Hiçbir yerde çalışılmasına gerek yok diye bir maddeye rastlamıyoruz değil mi?[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Sizden, belirtilen kurumlarda çalıştığınızı belgelemeniz isteniyor, o kadar...[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Bunu neden istiyor olabilir ki?[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Benim sağlık ocağından alacağım rapor ile üniversiteden alacağım rapor arasında bir fark vardır değil mi?[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Bu kadar basit ![/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Ayrıca...[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Prosedür son derece açık![/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Kendisini de kolayca anlatmaktadır.[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Katılan binlerce kişi için de böyledir![/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Hatta diğer federasyonların koşullarından içerik ve kapsam olarak da daha ileridedir.[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Özellikle "sadece temel bilgilerin"  1. kademe yardımcı antrenörlük ile öğretmenlerin ayağına getirildiği düşünülürse...[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Bakın bakalım diğerlerinde var mı böyle bir imkan?[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Bu prosedür hazırlayanlarca ve binlerce katılımcı tarafından sahiplenilmiş.[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma, sans-serif]Yani sahipsiz değil ![/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
İsteğim, amacım kişilerle tartışmak değildir. Tartışma içinde değilim.

Hedefimde Prosedür ve TSF nin Prosedürü teorik olarak sahiplenmesi ve pratik olarak sahiplenmemesi vardır.

Kişilerin tutarsız düşünceleri artık beni ilgilendirmemektedir.

Prosedür ve TSF nin çelişkileri ayna gibi karşıda dururken TSF kendi aynasına bakmamaya ısrar etmektedir.

Cesur olunmalıdır, hatayı kabullenmede. Ancak, hatayı kim kabul eder, kim cesur olabilir ? Bilgisi olan.
Hata kabul edilmedikçe çamura sıvanma devam edecektir.
Öte yandan hatayı kabul etmek zor değildir ve küçük düşürücü değildir.
Hataya düşmek insanlar ve kurumlar için doğal bir süreçtir.
Hatayı düzeltmek ise bu süreci olumlu olarak yönetmek demektir.
Ara
Emekli ilkokul öğretmeninin veya emekli üniversite öğretim görevlisinin veya işçi emeklisinin veya devlet memurunun veya mühendisin, veya üniversite öğrencisinin veya satranç sporcusunun veya esnafın veya işçinin veya fabrikatörün veya tarım işçisinin veya ev hanımının 1. kademe satranç antrenörü olabilme imkanı var mıdır ? Evet, evet, elbette vardır. Tüm bu insanların 1. kademe satranç antrenörü olabilmeleri için hiçbir karşı güç ve engel yoktur.

Peki, bu insanlar herhangi bir okulda veya herhangi bir kulüpte veya herhangi bir üst antrenörün yanında çalışmıyorlarsa ve dolayısıyla prosedüre göre belge getiremiyorlarsa 2. kademe antrenör olabilmeleri için herhangi bir engel var mıdır ? Evet, evet, elbette vardır. TSF ye göre bu insanların 2. kademe antrenör olabilmeleri namümkündür. “Olamaz kardeşim. Ben belge isterim.” diyor TSF, kendi mevzuatını bile anlamadan ve kendi mevzuatını yok sayarak.

Aslında TSF kendi mevzuatına okulda veya kulüpte veya üst antrenörün yanında çalışmayan ve dolayısıyla çalışma belgesi getirmeyenler için bir madde koymuş. Antrenör Kademeleri Arası Geçiş ve Denklik Prosedürünün A.1.d maddesi kapsamında belirtilen Eğiticilerin Eğitimine katılanların okuldan veya kulüpten veya üst antrenörden çalışma belgesi getirmiş sayılacaklarını net olarak yazmış. Fakat Eğiticilerin Eğitimine 1. kademeyi kabul etmeyerek kendi kendisiyle ters düşmüş.

80000 den fazla 1. kademe antrenörün %90 dan fazlasının ilkokul ve ortaokul öğretmeni olduğunu sanıyorum. Bunların satranç bilen on binlercesini satranç dairesinin içine koyarak, diğer on binlercesinin rok yapmayı dahi bilmediklerini ve eğitimlerde satrancın sesini öğrenmeden antrenör yapıldıklarını iddia ediyor ve örneklerini biliyorum. Bu rakamın %1 i ise 2. kademe antrenördür. Diğer spor dalları arasında satranç %1 orantısı ile sondan birincidir.

Peki, okullarda rok yapmayı dahi bilmeyen on binlerce öğretmenin antrenör yapılmasının amacı nedir ? Kurnaz TSF okullarda kendi açısından önemli bir maden keşfetmiştir. Bu madeni ortaya çıkartacak olan amigoların, çığırtkanların yardımına ihtiyacı vardır. Bu amigoları okullardan çok kolaylıkla devşirmektedir. Ve onların önünü tamamen açabilmek için prosedürleri onlara uygun hale getirip yazımın tepesinde belirttiğim gruplara kapıları kapatmaktadır.

Aslında TSF yukarıda belirttiğim gruplar ile okul öğretmenleri arasında kayırmacılık ve ayrımcılık yaparak suç işlemektedir.
Ara
Yazmaya devam edeceğim.

Hiç dikkate alınmayan, görmezlikten gelinen Antrenör Talimatının ne işe yaradığını, işlevini birilerinin açıklayabilmesi lazım.

Talimatın kelime anlamı, kısaca; bir şeyin nasıl yapılması gerektiğine dair detaylı bilgidir. İngilizce karşılığı ‘instruction’ dır.

Talimat, gelişmiş olan dünyanın kabul ettiği gibi, özel bir işin nasıl yapılacağını tarif eden yazılı dokümandır. İşin nasıl yapılacağının detaylarının anlatılmasıdır. En alt kademedeki çalışanın yapacağı işin detayları talimatta net ve açık bir şekilde belirtilir.

Gelişmiş olan dünyada işin yapılıp bitirilmesi için talimattan sonra başka bir dokümana ihtiyaç yoktur.

Gelişmiş olan dünyada prosedür üst mevzuattır. Daha genel ifadeleri içerir.

Örnek :
Bir kurumun bir departmanının genel işleyişi, diğer departmanlara karşı görevleri, yetkileri ve sorumlulukları prosedürle tanımlanır. O departmanın her bir elemanının yapacağı büyük veya küçük, önemli veya önemsiz işler ise talimatla tanımlanır. Talimat kişiye özel veya işe özeldir. O işin nasıl yapılması gerektiğinin en küçük detaylarını içerir. Örneğin ; fotoğrafların kravatlı ve sakalsız olması gibi.

Prosedürde daha çok teorik konular olmasına karşılık talimatta uygulamaya yönelik detaylar daha çoktur. Talimatlar prosedürlere dayandırılır.

TSF nin mevzuatında ise bu kavramlar 180 derece ters çevrilmiştir. Prosedürün Talimata dayandığı TSF Prosedürünün kapsam kısmında belirtilmektedir. Ters uygulanması o kadar önemli değildir. Ancak Prosedür ile Talimat maddeleri çelişmektedir. Yani TSF de teoriyle pratik birbiriyle çelişmektedir.

Yapılması gereken nedir ?
İlk önce eleştiriye tahammül gerekir. Kimin söylediğinden ziyade ne söylendiğine odaklanılmalıdır.
‘Kim söylemiş ! Niye söylemiş ! Nasıl söyler !’ in peşinde gidilirse doğru bulunamaz. Konu irdelenebilirse doğru bulunabilir.
Ara
(23-06-2017, 16:47)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Gerçek dünyada prosedür talimattan önce gelir. Yani prosedür talimatı kapsar.
TSf nin sanal dünyasında ise kendi mevzuatında belirtildiği gibi talimatlar prosedürlerden önce gelir. Yani talimat prosedürden daha üstteki mevzuattır.

Gerçekten böyle midir, değil midir, buyurun görelim.

[size=medium]Türkiye Satranç Federasyonu Antrenör Talimatı[/size] (Yönetim Kurulu karar tarihi : 12.04.2014 ve karar No. : 19/15)
Madde 1 : Bu talimatın amacı, sporcuların yetiştirilmelerinde görev alacak antrenörlerin eğitimleri ve sınıflandırmaları ile ilgili usul ve esasları belirlemektir.
Madde 2 : Bu talimat, satranç spor dalında antrenör eğitim programları ile bu programların uygulama usul ve esaslarını kapsar.
Madde 3 : Bu talimat 21/5/1986 tarih ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında kanunun ek 9 uncu maddesi, 14/7/2004 tarihli ve 25522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Özerk Federasyonları Çerçeve Statüsü ile 17/3/2005 tarihli ve 25758 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsüne dayanılarak hazırlanmıştır.

[size=medium]Türkiye Satranç Federasyonu Antrenör Kademeleri Arası Geçiş ve Denklik Prosedürü[/size] (Yönetim Kurulu karar tarihi : 14.08.2005 ve karar No. : 13/14)
Amaç : Türkiye Satranç Federasyonu tarafından gerçekleştirilen, antrenör eğitimi sonrası kademeler arasında geçiş ve terfi koşulları ile antrenör denklik koşullarının genel uygulama esaslarını belirlemektir.
Kapsam ve Uygulama Alanı : Bu prosedür, Türkiye Satranç Federasyonu tarafından gerçekleştirilen, antrenör eğitimi sonrası kademeler arasında geçiş ve terfi koşulları ile antrenör denklik koşullarını kapsar. Uygulama alanı tüm Türkiye’dir. Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsüne ve Antrenör Talimatına dayanılarak hazırlanmıştır.

Neymiş ? Prosedür talimata dayanılarak hazırlanmış. Bakar körlerin göremediği veya görmek istemediği budur.

Bitti. Bu kadar.
Gören gözlere, düşünen beyinlere daha net ve daha açık nasıl anlatılırdı bilemiyorum.

Devamı gelecek…

Resmi Gazetede yayınlanan hangisidir sizce?
Prosedür mü? Talimat mı?
- MATRANÇ -
Ara
50 den fazla federasyon talimatla yönetilirken sadece TSF yi suçlamak...
- MATRANÇ -
Ara
Ben "Resmi Gazete de yayınlanan Talimatları dinlemem kendim prosedür hazırlarım"  mı denecek?

Böyle mi okumalıyız düşünce ve eleştirilerinizi?
- MATRANÇ -
Ara
[font=Tahoma] [/font]
[font=Tahoma] [/font]
[font=Tahoma]Söylem şudur:
[/font]
[font=Tahoma]"...Aslında TSF kendi mevzuatına okulda veya kulüpte veya üst antrenörün yanında çalışmayan ve dolayısıyla çalışma belgesi getirmeyenler için bir madde koymuş. Antrenör Kademeleri Arası Geçiş ve Denklik Prosedürünün A.1.d maddesi kapsamında belirtilen Eğiticilerin Eğitimine katılanların okuldan veya kulüpten veya üst antrenörden çalışma belgesi getirmiş sayılacaklarını net olarak yazmış. Fakat Eğiticilerin Eğitimine 1. kademeyi kabul etmeyerek kendi kendisiyle ters düşmüş..."

???

[/font]
[font=Tahoma]...
[/font]
[font=Tahoma]ŞİMDİ KONUNUN NEDEN BU KADAR UZADIĞI ANLAŞILMAKTADIR.
[/font]

[font=Tahoma]Ters düşmemiş, bilakis antrenör adayının kendisini geliştirdiğini, kurallara uyduğunu, bir okulda çalışarak öğrencilerle satrancı tanıştırdığını, kulüpte çalışarak takım sporlarına adım attığını, bir üst kademe antrenörün yanında çalışarak kendisinin sportif satranç yönünü geliştirdiğini ORTAYA KOYMASINI İSTİYOR.
[/font]

[size=large][font=Tahoma]Önceki yazılarınızda bahsettiğiniz GELİŞMEYİ ORTAYA KOYMASINI istiyor.
[/font][/size]

[font=Tahoma]Siz bunları kabul etmiyorsunuz?[/font]
[font=Tahoma]Daha ne isteyebilirsiniz ki?[/font]
- MATRANÇ -
Ara
[font=Tahoma]Bakınız...[/font]
[font=Tahoma] 1. kademe yardımcı antrenör, 2. Kademe olmadan Eğiticilerin Eğitimi kurslarına katılamaz!

[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi nedir biliyor musunuz?
[/font]

[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerleri, antrenör kademelerinde açılacak kurslarda antrenörlere rehberlik etmektir.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerleri, açılacak kurslarda antrenörlere yenilikleri ortaya koyar.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerleri, kurslarda göreve alabilecek kişileri tespit etme yöntemidir.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerleri, sadece antrenör yetiştirme kursu değildir.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerinde sadece teknik satranç anlatılmaz.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerinde görevlendirme süreci anlatılır.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerinde göreve alacak eğiticilere sunumlar yaptırılır.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerinde bu sunumlardan herkesin üslup ve değişik yön[/font]
[font=Tahoma]temlerinden faydalanılması sağlanır.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerinde antrenörler motivasyon yönünden güçlendirilir, eksiklerinin tamamlanması sağlanır.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerinde antrenörlerimize materyaller verilir ve hangi kaynaklardan nasıl faydalanacakları açıklanır.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerinde Chess Base kursları verilir.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerinde tüm katılımcılardan, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırılır.[/font]
[font=Tahoma]Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerine katılanlar en az 3 ayrı değerlendirme performans sınavlarından geçerler.

[/font]
[font=Tahoma](devam edebilir...)[/font]
[font=Tahoma] [/font]
[font=Tahoma] [/font]
- MATRANÇ -
Ara
Üzüldüm.
Keşke konu başlığını açmasaydım.
Ara
Konu gerçekten de çok uzadı.
Yörüngesinden de çıkmaya başladı.

Talimat mı? Prosedür mü?
Buraya geldi.

Yörüngesine oturtalım o zaman.

Hem de ANA STATÜDEN...

[size=large][font=Tahoma]TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU ANA STATÜSÜ[/font][/size]
[align=justify][size=large][font=Tahoma] [/font][/size][/align]
[size=large][font=Tahoma]BİRİNCİ BÖLÜM[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar[/font][/size]
[align=justify][size=large][font=Tahoma]Amaç[/font][/size][/align]
[align=justify][size=large][font=Tahoma]MADDE 1 –[/font][/size][size=large][font=Tahoma] (1) Bu Ana Statünün amacı, Türkiye Satranç Federasyonunun teşkilatı, genel kurulunun oluşumu, toplanması, yönetim, denetleme ve disiplin kurullarının çalışmaları ile görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.[/font][/size][/align]
[align=justify][size=large][font=Tahoma]Kapsam[/font][/size][/align]
[align=justify][size=large][font=Tahoma]MADDE 2 –[/font][/size][size=large][font=Tahoma] (1) Bu Ana Statü, Türkiye Satranç Federasyonu Genel Kurulu, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Disiplin Kurulu ile diğer kurulları, Federasyon Başkanını, ilgili kulüp, sporcu, antrenör, teknik direktör, hakem, idareci, menajer, gözlemci, temsilci ve benzeri spor elemanlarını, Federasyonun çalışma usul ve esasları ile Genel Müdürlük ve Tahkim Kuruluyla olan ilişkilerini kapsar.[/font][/size][/align]
[align=justify][size=large][font=Tahoma]Dayanak[/font][/size][/align]
[align=justify][size=large][font=Tahoma]MADDE 3 –[/font][/size][size=large][font=Tahoma] (1) Bu Ana Statü, 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek-9 uncu Maddesi ile,14/7/2004 tarihli ve 25522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Özerk Spor Federasyonları Çerçeve Statüsüne dayanılarak hazırlanmıştır.[/font][/size][/align]
[align=justify][size=large][font=Tahoma]Madde 13- [/font][/size][/align]
[align=justify][size=large][font=Tahoma]ğ) Görev alanına giren konularda düzenleme yapmak, uygulamak ve satranç ile ilgili her türlü etkinlikleri yürütmek,[/font][/size][/align]
[align=justify][size=large][font=Tahoma][size=x-large]o) Federasyonun görevlerini yerine getirebilmesi için talimatlar ve alt düzenleyici mevzuatı hazırlamak ve uygulamak,[/size]

...
TSF bunları kendisi yapmıyor.
Ana Statüden alıyor görev ve yetkilerini...

Sağlıcakla kalınız.

Selam ve saygılarımla
[/font][/size]
[/align]
- MATRANÇ -
Ara
Ana Statüde yeri olan talimatı ve yeri olmayan prosedürü incelemeye devam etmek istiyorum.

İlk önce sayalım bakalım Ana Statüde kaç adet talimat sözcüğü kullanılmış. Tam 12 adet.
Prosedür sözcüğü kaç adet var ? Sıfır.

Ben sıfırın zaten işe yaramadığını dile getiriyor ve Antrenör Talimatının uygulanmasını istiyorum.
Ana Statüde tariflenen ve dayanağı Ana Statü olan Talimatın uygulanması gerektiğini, dayanağı Talimat olduğu içeriğinde yazan ve çelişkilerle dolu olan Prosedürün ise değişmesi gerektiğini dile getirmeye çalışıyorum.

Talimat yeterlidir.
Prosedür çelişkilidir.
Herhangi bir 1.kademe antrenörün  2.kademe antrenör olabilmesi için uygulamaya dönük olan Talimat yeterlidir. 1.kademe antrenörün bırakınız 2.kademe antrenör olabilmesini, 2.kademe antrenör eğitimi alabilmesini bile engelleyen Prosedür çelişkilidir.

TSF nin yanlış uygulamaları sayesinde, Prosedür kendi iç bünyesinde kendi varlığını yok sayan çelişkili maddeler barındırmaktadır. TSF’nin Eğiticilerin Eğitimine 1. Kademe antrenörleri kabul etmemesi yüzünden Prosedürün A.1.c maddesi ile A.1.d maddesi birbiriyle çelişmektedir.

A.1.c maddesi çalışma belgesi istemesine rağmen A.1.d maddesi çalışma belgesi istememektedir.
Yani, Prosedüre göre Eğiticilerin Eğitimine katılıp başarılı olanın çalışma belgesi getirmesi gerekmemektedir. Yani, Prosedüre göre, 2.kademe antrenör olabilmek için çalışma belgesi zorunlu değildir.

Aslında Prosedür 2.kademe antrenör adaylarına 2 farklı seçenek sunmaktadır. Ya A.1.c yi seçerek çalışma belgesi getir veya A.1.d yi seçip Eğiticilerin Eğitimine (belgenin karşılığı olan daha gelişmiş eğitime) katılarak çalışma belgesi getirme demektedir. Prosedürde 1.kademeler için var olan Eğiticilerin Eğitimi TSF’nin yanlış olan uygulamalarında yoktur. Yani, TSF Prosedürün A.1.d maddesini yok saymaktadır.

İşin özeti ; ya TSF nin kendi prosedüründen haberi yoktur veya TSF kendi Prosedürünü çiğneyip geçmektedir.

Prosedürde yazan bilgilere vakıf olması gereken il temsilcilerinin ve TSF nin yine bu bilgileri (A.1.d maddesini) öne sürerek çalışma belgesinin şart olduğunu ileri sürmeleri anlaşılır gibi değildir.
Ara
Eğitilen ve öğrenen kişi bir şekilde diğerlerine destek verir, yardımcı olur. Eğitilmeyen ise diğerlerine destek olmayı bırakınız köstek bile olabilir. Küp içindekini dışarı sızdırır. Boş küpten dışarı bir şey sızmaz. Yanlışla doluysa dışarı sızan yanlış, doğruyla doluysa dışarı sızan doğrudur.

TC kanunları kişiye eğitim alma, çalışma ve çalışmama özgürlüğünü vermektedir.
Liseye kadar eğitim almak zorunludur. Liseden sonra ister eğitimine devam et istersen etme.
Liseden sonra mühendislik, tıp, avukatlık, öğretmenlik, vb. eğitimlerini almak zorunlu değildir ama devlet bu eğitimleri vermektedir. Özel de vermektedir. Ama diploma sahibi olunduktan (lise veya üniversite olması farketmez) sonra çalışma zorunluluğu hiçbir TC kanunun da yazmamaktadır. Kişi isterse liseden sonra veya üniversiteden sonra çalışmak istemeyebilir. Kişi tıbbı bitirdikten sonra benimsemez hukuka soyunur, onun eğitimine devam edip diplomasını alır, avukat olur, hakim olur. Kişi iki diplomalı olur ama isterse yine de kimse onu çalışmaya zorlayamaz. Kurumlar lise veya üniversite diplomalarını vermeden önce “Bak, ha ! Çalışmazsan bu diplomanı vermem veya diplomanı elinden alırım.” demezler, diyemezler.

Üretmek tercih edilendir, kişisel ve toplumsal olarak iyi ve doğru olandır. Ama hiç kimse diğerini çalışmaya zorlayamaz. Eğer kişi düşünce ve eylemleriyle topluma zarar vermiyorsa kişinin kendi tercihine, çalışmama tercihine toplum saygı duymalıdır.

Gelişmiş olan ülkeler de durum bizdekinden farklıdır. Bizden bir adım ileridedir. Gelişmiş ülkeler beşikten mezara kadar yaşamboyu eğitimi, öğrenmeyi teşvik etmektedirler. Kişi yeter ki eğitilerek öğrenmek istesin, devlet ve özel kurumlar bu isteğe olumlu cevap vermekte ve kucak açmaktadırlar.

Bizde ise eğitim isteyenin önüne mevzuat engelleri konur. Mevzuatı kim oluşturmakta, kim yazıp-çizip insanımızın önüne koymakta ? Kendi insanımız. Eğitim almaya istekli kişiye kim engel olmakta ? Mevzuat hazretleri. Al sana kısır döngü.

Mevzuatı değiştirmek her zaman işe yaramayabilir. İlk önce insanımızı değiştirmek ve geliştirmek gerek : İnsanımızın düşünce sistemini. Gelişme isteğini ve yöntemlerini. İnsanımızın hayal gücünü.

İnsan değişirse mevzuatta değişir. İnsan gelişirse mevzuatta gelişir.
Ara
Çok önceden cevaplamam gereken hususu gecikmeli olarak yazıyorum.

Muzaffer Şekerli Beyin 2.kademe antrenörlerin +1800 ratinge sahip olmaları gerektiği düşüncesini destekliyorum.
+1800 rating satrancın ayan beyan özümsenildiğinin göstergesidir. Satrancı özümseyebilen diğerlerine daha kısa sürede ve daha etkin bir şekilde satrancı öğretebilir.
Ara
Ama o yazıda şöyle bir ifade de var:

" ...+1800 raitingi olanlar antrenörlük kursuna katılmasalar dahi otomatik olarak 2. kademe belgesi alması lazım "

2. kademe antrenörlerin 1800 UKD/ELO ya sahip olması yerindedir.

Ama her 1800 antrenör olabilir mi sizce?

Ne öğretcek?
Neyi nasıl öğretcek?
Hangi kaynakları kullanacak?
Yeterliliği gözlemlenmeyecek mi?
Sadece satranç konusunda mı eğitim verecek?

Bence her ikisi aynı şey değil.
Eli silah tutan herkesi askere alabilirsiniz belki ama, eğitim biraz daha farklı ve özen isteyen bir alandır.
- MATRANÇ -
Ara
Olayların içindeki olayla ilgisi doğrudan olmayan farklı boyuta yönlenme düşüncesine mal bulmuş Mağribi gibi yaklaşılmasından nefret ederim.
Esas konuların içinden bir tek kelimeyi cımbızla çekip ana konunun örtbas edilme düşüncesinden nefret ederim.

Devam ediyorum.

[size=small][font=Calibri, sans-serif]Prosedür Madde A.1.c[/font][/size][size=small][font=Calibri, sans-serif] :[/font][/size]
[size=small][font=Calibri, sans-serif]En az 1 yıl süre ile; Genel Müdürlük tarafından tescil edilmiş bir kulüpte yardımcı antrenör olarak görev yaptığını belgelemek, ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda satranç dersi öğretmeni veya satranç rehber öğretmeni veya egzersiz eğitim programı rehber öğretmeni olarak görev yaptığını, ya da kendisinden üst kademede bir antrenörün yanında çalıştığını belgelemek.[/font][/size]
[size=small][font=Calibri, sans-serif]Prosedür Madde A.1.d: [/font][/size]
[align=justify][size=small][font=Calibri, sans-serif]Eğiticilerin Eğitimi kurslarına katılarak, kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olanlar ( c ) kapsamındaki koşulları yerine getirmiş sayılır.[/font][/size][/align]

Eğiticilerin Eğitimnini 1.kademelere vermediği sürece TSF kendi prosedürünü bilerek çiğnediği ve insanlar arasında ayrımcılık yaptığı için suç işlemektedir.

TSF nin suç işlediğinin ispatıdır :
ankara.tsf.org.tr/egitimler/hakem-egitimleri/500-egiticilerin-egitimi-seminerimiz-canakkalede-duezenlenecek
Ara
TSF nin internet sitesinde verilen bilgilerle 1.kademe antrenörlük eğitimi kapsamındaki ve Eğiticilerin Eğitimi kapsamındaki konuları bazı hususları açıklığa kavuşturabilmek için değerlendirmek istiyorum.

1.kademe antrenörlük kursunun kapsamındaki konular ve eğitim saatleri aşağıdadır :
2 saat Genel antrenman bilgisi
1 saat Sporcu sağlığı ve beslenme
1 saat Sporda yönetim ve organizasyon
2 saat Spor psikolojisi
2 saat Spor dalı oyun kuralları
3 saat Temel matlar
4 saat Satrançta öğrenme ve öğretme yöntemleri
3 saat Açılışların tanımı, Açılış ilkeleri
3 saat Satranç stratejisi tanımı ve unsurları
1 saat Satrançta yetenek
3 saat Taktik konum, Açmaz, Örtü, Taktik hamle
2 saat Piyon oyun sonu
1 saat Vezire karşı piyon, Kaleye karşı piyon
2 saat Özel antrenman
Toplam 30 saat
Link : tsf.org.tr/ek-duyurular/8132-1-kademe-yardimci-antrenor-kurs-ve-sinav-uygulama-tablosu

Eğiticilerin Eğitimi kursu kapsamındaki konular ve eğitim saatleri aşağıdadır :
1.gün 45 dakika Eğitim kurulu tanışma
1.gün 45 dakika Özel antrenman bilgisi
1.gün 45 dakika Spor dalı oyun kuralları
1.gün 45 dakika İş akışı tanımı
1.gün 45 dakika 1.hazır bulunuşluk sınavı
2.gün 45 dakika Genel antrenman bilgisi
2.gün 45 dakika Sporcu sağlığı ve beslenme
2.gün 45 dakika Sporda yönetim ve organizasyon
2.gün 45 dakika Spor psikolojisi
2.gün 45 dakika Yetenek seçimi ve ilkeleri
2.gün 45 dakika Sunum tanıtımı
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
4.gün 45 dakika Sunumlar
4.gün 45 dakika Sunumlar
4.gün 45 dakika Sunumlar
4.gün 45 dakika Temel matlar
4.gün 45 dakika Piyon oyun sonu
4.gün 45 dakika Vezire karşı piyon, Kaleye karşı piyon
5.gün 45 dakika Taktik konum, Açmaz, Örtü, Taktik hamle
5.gün 45 dakika Açılışların tanımı, Açılış ilkeleri
5.gün 45 dakika Satranç stratejisi tanımı ve unsurları
5.gün 45 dakika Öğrenme ve öğretme yöntemleri
5.gün 45 dakika Sınav
5.gün 45 dakika Sınav
Toplam 30 ders saati
Link : tsf.org.tr/ek-duyurular/8565-egiticilerin-egitimi-seminerimiz-canakkale-de-duzenlenecek

1 ders saati boyunca tanışılmış. 4 ders saati sınavlara ayrılmış.
15 ders saati ders konuları için ayrılmış.
1 ders saati boyunca sunumun nasıl yapılacağı anlatılmış
10.ders saati sonunda sunumlara geçilmiş. 9 ders saati, yani 405 dakika boyunca sunumlar yapılmış. 30 katılımcı olsa 405 bölü 30 eşittir 13,5 dakika eder. Sunumların kesintisiz olduğunu varsaydığımızda, her katılımcıya 13,5 dakika konuşma fırsatı verilmiş.

Yukarıda her iki kursun ders konuları arasında fark görebiliyor musunuz ?

Derslere ayrılan ders saatleri arasında fark var. Örneğin ; 1.kademede genel ve özel antrenman bilgisi için 2 şer saat ayrılmasına karşılık Eğiticilerin Eğitiminde bu ders konularına 1 er ders saati ayrılmış. 1.kademede temel matlara 3 saat ayrılmasına karşılık Eğiticilerin Eğitiminde bu ders konusuna 1 ders saati ayrılmış.
Ara
(05-07-2017, 10:04)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Olayların içindeki olayla ilgisi doğrudan olmayan farklı boyuta yönlenme düşüncesine mal bulmuş Mağribi gibi yaklaşılmasından nefret ederim.
Esas konuların içinden bir tek kelimeyi cımbızla çekip ana konunun örtbas edilme düşüncesinden nefret ederim.

Devam ediyorum.

[size=small][font=Calibri, sans-serif]Prosedür Madde A.1.c[/font][/size][size=small][font=Calibri, sans-serif] :[/font][/size]
[size=small][font=Calibri, sans-serif]En az 1 yıl süre ile; Genel Müdürlük tarafından tescil edilmiş bir kulüpte yardımcı antrenör olarak görev yaptığını belgelemek, ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda satranç dersi öğretmeni veya satranç rehber öğretmeni veya egzersiz eğitim programı rehber öğretmeni olarak görev yaptığını, ya da kendisinden üst kademede bir antrenörün yanında çalıştığını belgelemek.[/font][/size]
[size=small][font=Calibri, sans-serif]Prosedür Madde A.1.d: [/font][/size]
[align=justify][size=small][font=Calibri, sans-serif]Eğiticilerin Eğitimi kurslarına katılarak, kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olanlar ( c ) kapsamındaki koşulları yerine getirmiş sayılır.[/font][/size][/align]

Eğiticilerin Eğitimnini 1.kademelere vermediği sürece TSF kendi prosedürünü bilerek çiğnediği ve insanlar arasında ayrımcılık yaptığı için suç işlemektedir.

TSF nin suç işlediğinin ispatıdır :
ankara.tsf.org.tr/egitimler/hakem-egitimleri/500-egiticilerin-egitimi-seminerimiz-canakkalede-duezenlenecek

Eğiticilerin Eğitimi Seminerlerinin  kapsamını, kim tarafından ve kimlere verileceğini bilmiyorsunuz o zaman...

E.E 1. kademelere verilemez.

Eğiticilerin Eğitimi 2.3. kademelere verilir.
Çünkü 1. Kademe Yardımcı Antrenöre verilmesinin anlamı yok (eskiden verilirdi, çünkü uygulama yeniydi ve bir üst kademe antrenör yoktu).
Birinci Kademe Yardımcı Antrenör E.E Seminerine katılarak 1. Kademelere kurs mu açacak?
Yapmayın!

SAYFALARCA YAZIYORSUNUZ VE SADECE SİZ SUÇLUYORSUNUZ!
Suçlamalarınız yersizdir!

1. Kademe Yardımcı Antrenörlük Kursları 2. ve daha ileri kademe antrenörlerince verilir.

Bunun aksini ispatlayın o zaman...
Öyle ya, madem ki ortada bir suç var !

Kurs açacak 2. ve daha ileri kademe antrenörler bu EE Seminerlerinde program dahilinde kurs görür, eğitilir, geliştirilir, görevlendirme süreci hakkında bilgi sahibi olunur,materyal yardımında bulunulur ve yenilikler ile bilgilendirilir.

EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ SEMİNERLERİNİ BAŞINDAN BERİ YANLIŞ ALGILAMIŞSINIZ DEMEK Kİ...

Ben de buna üzüldüm.

Selam ve saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara
(05-07-2017, 13:43)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: TSF nin internet sitesinde verilen bilgilerle 1.kademe antrenörlük eğitimi kapsamındaki ve Eğiticilerin Eğitimi kapsamındaki konuları bazı hususları açıklığa kavuşturabilmek için değerlendirmek istiyorum.

1.kademe antrenörlük kursunun kapsamındaki konular ve eğitim saatleri aşağıdadır :
2 saat Genel antrenman bilgisi
1 saat Sporcu sağlığı ve beslenme
1 saat Sporda yönetim ve organizasyon
2 saat Spor psikolojisi
2 saat Spor dalı oyun kuralları
3 saat Temel matlar
4 saat Satrançta öğrenme ve öğretme yöntemleri
3 saat Açılışların tanımı, Açılış ilkeleri
3 saat Satranç stratejisi tanımı ve unsurları
1 saat Satrançta yetenek
3 saat Taktik konum, Açmaz, Örtü, Taktik hamle
2 saat Piyon oyun sonu
1 saat Vezire karşı piyon, Kaleye karşı piyon
2 saat Özel antrenman
Toplam 30 saat
Link : tsf.org.tr/ek-duyurular/8132-1-kademe-yardimci-antrenor-kurs-ve-sinav-uygulama-tablosu

Eğiticilerin Eğitimi kursu kapsamındaki konular ve eğitim saatleri aşağıdadır :
1.gün 45 dakika Eğitim kurulu tanışma
1.gün 45 dakika Özel antrenman bilgisi
1.gün 45 dakika Spor dalı oyun kuralları
1.gün 45 dakika İş akışı tanımı
2.gün 45 dakika Genel antrenman bilgisi
2.gün 45 dakika Sporcu sağlığı ve beslenme
2.gün 45 dakika Sporda yönetim ve organizasyon
2.gün 45 dakika Spor psikolojisi
2.gün 45 dakika Yetenek seçimi ve ilkeleri
2.gün 45 dakika Sunum tanıtımı
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
3.gün 45 dakika Sunumlar
4.gün 45 dakika Sunumlar
4.gün 45 dakika Sunumlar
4.gün 45 dakika Sunumlar
4.gün 45 dakika Temel matlar
4.gün 45 dakika Piyon oyun sonu
4.gün 45 dakika Vezire karşı piyon, Kaleye karşı piyon
5.gün 45 dakika Taktik konum, Açmaz, Örtü, Taktik hamle
5.gün 45 dakika Açılışların tanımı, Açılış ilkeleri
5.gün 45 dakika Satranç stratejisi tanımı ve unsurları
5.gün 45 dakika Öğrenme ve öğretme yöntemleri
5.gün 45 dakika Sınav
5.gün 45 dakika Sınav
Toplam 30 ders saati
Link : tsf.org.tr/ek-duyurular/8565-egiticilerin-egitimi-seminerimiz-canakkale-de-duzenlenecek

1 ders saati boyunca tanışılmış. 4 ders saati sınavlara ayrılmış.
15 ders saati ders konuları için ayrılmış.
1 ders saati boyunca sunumun nasıl yapılacağı anlatılmış
10.ders saati sonunda sunumlara geçilmiş. 9 ders saati, yani 405 dakika boyunca sunumlar yapılmış. 30 katılımcı olsa 405 bölü 30 eşittir 13,5 dakika eder. Sunumların kesintisiz olduğunu varsaydığımızda, her katılımcıya 13,5 dakika konuşma fırsatı verilmiş.

Yukarıda her iki kursun ders konuları arasında fark görebiliyor musunuz ?

Derslere ayrılan ders saatleri arasında fark var. Örneğin ; 1.kademede genel ve özel antrenman bilgisi için 2 şer saat ayrılmasına karşılık Eğiticilerin Eğitiminde bu ders konularına 1 er ders saati ayrılmış. 1.kademede temel matlara 3 saat ayrılmasına karşılık Eğiticilerin Eğitiminde bu ders konusuna 1 ders saati ayrılmış.

Kurs ve seminer arasında çok temel farklılıklar vardır.
Bakınız,
Kurs, adı üzerindedir. Konular öğretilir, öğrenip öğrenmediği gözlemlenir ve ölçülür. Sınav ile biter.

Seminer ise daha faklı...
Neyin nasıl hangi yöntemler ile yapılması gerektiğini sportif materyaller aracılığıyla gösterilir ve rehberlik yapılır.

[size=medium][font=Times New Roman] Bilmeden yazmak ve dayanak olmadan bunu kamuya duyurmak...[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman] [/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Seminerlerimiz  antrenörlerimize belirlenen program dahilinde bilgi vermek ve bu bilgilerin aktarılışı ve aktarılış yöntemleri üzerinde düzenlenen toplantıydı.[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Seminerlerde o alan bilgisi hakkında en uzman kişiler seminer verir ve gözlemler yapar.[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Seminerlerimize katılanlar arasında  FM ve IM unvanlı sporcularımız,Türkiye Şampiyonlarımız, Hakem Hocalarımız, psikoloğumuz, beslenme uzmanlarımız vardı.[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]TÜM BU KİŞİLERE BÜYÜK HAKSIZLIK YAPIYORSUNUZ.[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Seminer [/font][/size][size=medium][font=Times New Roman]elemanlarımızın yönetimi ve rehberliği altında katılan 2.3. kademe antrenörlerin yaptıkları araştırmalar ve sunumlar, tartışma biçiminde yürütülen grup çalışmasıydı. [/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Belli konuların aktarılış ve sporculara kazandırılış biçim içerik ve yöntemleri  hakkında her bir adayın diğer her bir adayı izlemesi şeklinde geçmiştir. [/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Sn. Feti,[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Sizi kağıt üzerinde araştırma yapan biri değil, uygulamaları yerinde takip ederek eleştiren birisi olarak tanıyordum.[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Umarım hala yanılmıyorumdur.[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Tavrınız bu şekilde dayanaksız suçlamalar ile devam edecekse sizinle ne bilgilendirme ne de tartışma aşamasında olamam.[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman]Saygılar[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi