Kapalı Turnuvalar ve Ahlak
Merhabalar,
 Şu an devam etmekte olan MTS Logistics GM-IM Turnuvaları'nın oyunlarını internet üzerinden takip ediyorum. Öncelikle böyle güzel turnuvaları ülkemize kazandıran İsem Satranç'a teşekkür etmek isterim. Fakat beni ve eminim bu durumu görse çoğu satranççıyı rahatsız edecek şeyler gerçekleşiyor.
 İSEM Satranç'ın kendi sitesinde iki sporcumuzun norma çok yakın olduğuna dair bir haber yapılmış. Gelin bir sporcumuzun nasıl bu norma yaklaştığını inceleyelim.

FM Cem Kaan Gökerkan (2321) - GM Davit Maghalashvili (2489) 3.tur
11 hamle, yaklaşık 15 dakika sonuç anlaşmalı berabere
viewchess.com/cbreader/2017/7/11/Game1842825765.html

FM Cem Kaan Gökerkan (2321) - IM Mert Yılmazyerli (2459) 5.tur
10 hamle, yaklaşık 10 dakika ve anlaşmalı berabere
viewchess.com/cbreader/2017/7/11/Game1843000093.html

GM Milan Drasko (2451)- FM Cem Kaan Gökerkan 6.tur
10 hamle, hemen hemen aynı süre ve aynı sonuç
viewchess.com/cbreader/2017/7/11/Game1843074750.html

FM Cem Kaan Gökerkan(2321)- GM Giorgi Bagaturov 7.tur
aynı senaryo, 8.hamleden sonraki at hamleleriyle 3 konum tekrarı
viewchess.com/cbreader/2017/7/11/Game1843131437.html

Şu ana kadarki 7 turun 4'ü bu şekilde, yorumu sizin vicdanınıza bırakıyorum.
Ara
Sayın Pranga,Bu konu isim belirtmeden tartışmaya açılabilir.Çünkü isimleri belirtmek genç arkadaşların şevkini kırar.
İlke olarak, salon beraberliklerini mümkün olduğu kadar azaltacak önlemler alınmasını tavsiye ediyoruz.İlgilileri Salon beraberliklerinden vazgeçirmeliyiz.FİDE bu yönde bazı önlemler aldı.Bazı maddeler hazırladı.Ancak Satrancın özelliklerini gözönünde bulundurarak uygulamaların son şeklini turnuva düzenleyicilerine bıraktı!Durum böyle olunca salon beraberlikleri kural dışı olmaktan kurtarılmış oldu.Eğer turnuva yönergesi izin veriyorsa salon beraberliği yapılabiliyor.
Tabii siz ne söylerseniz söyleyin, ben ne yazarsam yazayım Federasyon istediği uygulamayı seçer.17 senedir istediklerini yapmıştır.Bireysel öneriler kabul edilmemekte ve şikayetler de üç kişi bir araya gelemediğinden etkili olmamaktadır!
Bu konuda esas üzerinde durulması gereken yabancı ustaların grup halinde salon beraberliklerine katılmakta olmalarıdır.Bunun nedenini nasıl açıklayabiliriz?
Satranç toplumuna yeni katılanlar beraberlikleri azaltacak önlemlerin neler olabileceğini merak edebilir.İlk akla gelen önlem galibiyet sayısı fazla olan oyunculara özel ödüller vermektir.Maddi ödül olabilir.Bir başka turnuvaya katılması için kolaylık sağlanabilir!
Ateş Ülker
Ara
Galibiyete 3
beraberliğe 1
yenilgiye 0
puan uygulması belki bir nebze çözüm olabilir.
Ara
Buradaki olay 3-1-0 sistemi ile alakasızdır. Dikkat ederseniz kapalı bir turnuva yapılıyor, iki grup var ve amaç gençlerin kuvvetli oyuncularla oynama imkanı bulup norm kazanması, bir grandmaster fazla puan kazansa da elo dışında bir kazancı yoktur, ortada para ödülü yok. Dolayısıyla bu sporcuların bir hedefi de yok. Gençlerimizin tecrübe,norm ve elo kazanması için gayet uygun bir format. Fakat sıkıntı şurada, oyunlar oynanmıyor. Sonuçlara ve maçlara bakılırsa ilk turlarda norm kazanma şansı doğan sporculara puanların 10 dakikalık oyunlarla hediye edildiği açıkça görülecektir, ve bu adaletsizliktir benim eleştirdiğim. Bir turnuvada oynanan maçların en az yarısı böyle bitiyorsa oturup ne olduğunu düşünmek gerekir.
Ara
Oyunun başlangıcında, yani 6. hamleden sonra, yani henüz açılış tamamlanmadan, yani henüz oyun ortasına geçmeden önce anlamsız, gereksiz, mücadeleden yoksun olarak 3 hamle tekrarı ile beraberlik niçin yapılır ? Veya neye dayanılarak yapılır ?

Oyuncunun oyun başlangıcında 3 hamle tekrarına izin veren, oyuncunun satranç oynamadan puan kazanmasına izin veren, oyuncunun satranç sporcusu olduğunu unutmasına izin veren nedir ?

Yukarıda “satranç sporu” dedim. Oyunun 6., 7. hamlelerinden sonra 3 hamle tekrarı ile beraberliğe razı olmakla satranç sporu yapılmamaktadır. 3 hamle tekrarı ile hile yapılmaktadır. Hile diğer satranç sporcularına karşı yapılmaktadır. Diğer satranç sporcularına karşı yapılan eylem haksız bir şekilde çıkar sağlayıcı olduğu için hiledir. Fakat oyuncu hile yaptığının farkında değildir.

Derin ve mecazi anlamlarını başka bir tarafa bırakıp görünen anlamını dikkate alırsak şair şöyle demiş : “O mâhiler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler”

Kim bildirecek deryayı onlara ?
Ara
Sn. pranga,

Genel bir tavır değildir bu durum.

O turnuvadaki bir oyuncunun diğer tüm rakiplerine göre oynayacağı oyun hakkında kendisinin izleyeceği turnuva stratejisi olarak vereceği bir karardır.
Bu açıdan yapılan eleştiriyi doğru bulmuyorum.

Eğer maçlara bakılarak bu eleştiri yapılıyorsa ben de size aynı menzile (beraberlik kast edilmiştir.)giden başka yollar da gösterebilirim. Bakın, 2500 ve üstü oyuncuların riske girmemek için eşit konumlarda beraberlik kararlarına...

Mesela;
1. turdaki BARIŞ ESEN-DAVİD MAGHALASHVİLİ maçı için de aynı şeyi, D.M. için söyleyebiliriz o zaman...
Sonuçta 17 hamlelik beraberlik...
Aralarında 39 puan var.
Aynı maçın 13. hamlesi 2013 de MAMEDYAROV-PONOMARİOV arasında oynanan maçta berabere bitmiş. Şimdi buradan nasıl bir koku almalıyız? Barış yeterince tecrübeli bir oyuncu, ama CEM KAAN GÖKERKAN aynı kararı verebilir mi sizce? Aynı turda 2271 lik TT yi yenmiş işte...

BAGATUROV-EVDOKİMOV 23 hamlede berabere yaparken CEM KAAN GÖKERKAN 2207 HK yı yenmiş yine...
 Yani CKG sizin olumsuz eleştirinizi hak etmiyor! Siz onu bir gladyatör gibi ortaya koyamazsınız. O haddini biliyor bence.

Ama yaptığı sahtekarlık değil ki...

Sizin bizim vicdanımıza bıraktığınız kararı anlamakta zorlanıyorum.
Oyuncuyu maçları devam ederken gereksiz yere zan altında bırakmamalıydınız.
Eğer satranç sporcusu iseniz bunu bilmeniz gerekirdi.
Eğer sporcu değilseniz zaten mesele de yok!
- MATRANÇ -
Ara
(12-07-2017, 12:58)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sn. pranga,

O turnuvadaki bir oyuncunun diğer tüm rakiplerine göre oynayacağı oyun hakkında kendisinin izleyeceği turnuva stratejisi olarak vereceği bir karardır.

Eğer maçlara bakılarak bu eleştiri yapılıyorsa ben de size aynı menzile (beraberlik kast edilmiştir.)giden başka yollar da gösterebilirim. Bakın, 2500 ve üstü oyuncuların riske girmemek için eşit konumlarda beraberlik kararlarına...

Mesela;
1. turdaki BARIŞ ESEN-DAVİD MAGHALASHVİLİ maçı için de aynı şeyi, D.M. için söyleyebiliriz o zaman...
Aralarında 39 puan var.
Aynı maçın 13. hamlesi 2013 de MAMEDYAROV-PONOMARİOV arasında oynanan maçta berabere bitmiş. Şimdi buradan nasıl bir koku almalıyız? Barış yeterince tecrübeli bir oyuncu, ama CEM KAAN GÖKERKAN aynı kararı verebilir mi sizce? Aynı turda 2271 lik TT yi yenmiş işte...

BAGATUROV-EVDOKİMOV 23 hamlede berabere yaparken CEM KAAN GÖKERKAN 2207 HK yı yenmiş yine...
 Yani CKG sizin olumsuz eleştirinizi hak etmiyor! Siz onu bir gladyatör gibi ortaya koyamazsınız. O haddini biliyor bence.

Ama buna rağmen eleştirinizin haklılığı bence KISA BERABERLİK KONUSU üzerinde olmalıydı. O zaman fikirleri tartışırdık. Maçları devam eden bir oyucuyu değil!

Beraberlikler konusu ayrıdır. Ama anlaşmalı KISA BERABERLİKLERİN O MAÇA ÖZGÜ TEMEL SEBEPLERİ dikkate almadan eleştiriler yapıldığında GENELDEN ÖZELE inmiş olursunuz ki bu da bulanık suda balık avlamaktır.

Baraberlik teklif ile yapılmalıdır bana göre...Rakip kabul ederse oyun berabere olmalı. Hamle tekrarlarına, fotoğraflara gerek olmadan.

Ancak bu beraberlik konusunun yine de açıklığa kavuşturulacak ve 'yerinde yaptırımlar-teşvikler'uygulanacak şekilde yeniden ele alınması gereklidir diye de düşünürüm.

Selam ve saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara

Mesela;
Aralarında 39 puan var.

Aşkın Bey,
 Turnuva sırasında konu açmanın yanlışlığı konusunda haklısınız, zaten açtıktan sonra kaldırmak istedim fakat forumda öyle bir seçenek bulamadım, belki de vardır varsa beni aydınlatınız.
 Maçlara gelince dediğim gibi bu turnuvaya katılan büyükustaların turnuvadan kazanacağı hiçbir şey yoktur, belki katıldıkları için fırsatlar sağlanmıştır, orasını ben bilemem organizatörler bilir. Sizin verdiğiniz bagaturov-evdokimov, mamedyarov-ponomariov maçlarının bununla hiçbir alakası yoktur. Erken beraberlikleri yanlış buluyoruz tabi ki, onları da yanlış bulalım fakat burada farklı bir boyut var.
 Bahsi geçen kapalı turnuvada belli bir puana (yanılmıyorsam 6) ulaşan sporcular IM normu kazanmakta. GM normu için de belli bir puan sınırı olmalı. Fakat bunun dışında bir ödül, sıralama yok. Dolayısıyla ilk 3 maçında kendi yaş gruplarındaki rakiplerine karşı puanlar toplayan genç kardeşimiz norm kazanmak için avantaj elde etmiş. Peki 4.turdan sonra ne oluyor. 5 maçının 4'ü 10 dakikada bitiyor ve GM unvanlı oyuncular kendinden 150-200 puan aşağıda rakibine karşı oyunu berabereye bırakıyor. Bunun normal bir durum olduğunu, herhangi bir turnuvada da gerçekleşebilecek olduğunu söyleyebilir miyiz? Yoksa burada göze batan bir şey mi vardır?
Ara
(12-07-2017, 13:30)pranga Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Mesela;
Aralarında 39 puan var.

Aşkın Bey,
 Turnuva sırasında konu açmanın yanlışlığı konusunda haklısınız, zaten açtıktan sonra kaldırmak istedim fakat forumda öyle bir seçenek bulamadım, belki de vardır varsa beni aydınlatınız.
 Maçlara gelince dediğim gibi bu turnuvaya katılan büyükustaların turnuvadan kazanacağı hiçbir şey yoktur, belki katıldıkları için fırsatlar sağlanmıştır, orasını ben bilemem organizatörler bilir. Sizin verdiğiniz bagaturov-evdokimov, mamedyarov-ponomariov maçlarının bununla hiçbir alakası yoktur. Erken beraberlikleri yanlış buluyoruz tabi ki, onları da yanlış bulalım fakat burada farklı bir boyut var.
 Bahsi geçen kapalı turnuvada belli bir puana (yanılmıyorsam 6) ulaşan sporcular IM normu kazanmakta. GM normu için de belli bir puan sınırı olmalı. Fakat bunun dışında bir ödül, sıralama yok. Dolayısıyla ilk 3 maçında kendi yaş gruplarındaki rakiplerine karşı puanlar toplayan genç kardeşimiz norm kazanmak için avantaj elde etmiş. Peki 4.turdan sonra ne oluyor. 5 maçının 4'ü 10 dakikada bitiyor ve GM unvanlı oyuncular kendinden 150-200 puan aşağıda rakibine karşı oyunu berabereye bırakıyor. Bunun normal bir durum olduğunu, herhangi bir turnuvada da gerçekleşebilecek olduğunu söyleyebilir miyiz? Yoksa burada göze batan bir şey mi vardır?

Mücadelesiz bereberlik konusunda tartışmam!
Sanırım aynı görüşü paylaşıyoruz.

Ama bu turnuva hedefleri açısından farklı bir turnuvadır.
Hele norm kazanmak isteyen gençler için!

Şimdi ben şöyle düşünüyorum.
Sadece bir kaç tur maçı değil, turnuva mücadelesinin tamamını hesaplayan bir oyuncu bazı maçlarına en az beraberlik için çıkamaz mı?
Evet, mücadelesini belki daha sonra hedeflediği maçlara saklayacak?
Olamaz mı? Hedeflediği puana yaklaşıyorsa bazı maçlardaki beraberlikler onun işine gelir.
Bu onun taktiği olabilir.
Aksi takdirde kazanç için oynamaya kalksa belki kazanacak ama kaybedip bu hedefinden uzaklaşabilecek!
Taa ki sıradaki turnuvaya kadar.

Haa, rakipleri beraberlik teklifini kabul etmiş...
Bence bu onların kararıdır.
Ne kazanıp kaybettiklerini de onlar hesaplasın ben bilemem. Shy

Tüm bu fikirlerim yönergelerin şu andaki haliyle ne tip beraberliklere izin verdiği ölçüsüyle sınırlıdır!!

Ayrıca mücadelesiz beraberlik konusunun belki farklı kategorilerde derinlemesine incelenmesi gerekebilir.
Buna katılıyorum.

Selam ve saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara
Burada adı geçen satranççı arkadaşı tanımıyorum.Ancak tahmin ediyorum ki kendisi IM unvanini kazandıktan sonra bir süre açık turnuvalar yerine kapalı turnuvalarda oynamayı tercih edecektir.
Ara
(13-07-2017, 17:20)Mehmet Ali Kuseyri Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Burada adı geçen satranççı arkadaşı tanımıyorum.Ancak tahmin ediyorum ki kendisi IM unvanini kazandıktan sonra bir süre açık turnuvalar yerine kapalı turnuvalarda oynamayı tercih edecektir.

İlginç !
Tanımadığınızı söylediğiniz bir sporcu için neden böyle düşündüğünüzü merak ettim.
Sormamda sakınca var mı?
Aydınlatabilir misiniz?

Selamlar
- MATRANÇ -
Ara
Geçmiş turnuva tecrübelerimde benden 100_150 rating yüksek bir oyuncunun 10 hamlede benimle beraberlik yaptığını hiç hatırlamıyorum. Benim hiç yapamadığımı bu satranççı arkadaş aynı turnuvada 4 kez başarmış. Şimdilik!
Ben de bunun nasıl olduğunu merak ettim elimde olmadan.
Ara
(13-07-2017, 19:16)Mehmet Ali Kuseyri Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Geçmiş turnuva tecrübelerimde benden 100_150 rating yüksek bir oyuncunun 10 hamlede benimle beraberlik yaptığını hiç hatırlamıyorum. Benim hiç yapamadığımı bu satranççı arkadaş aynı turnuvada 4 kez başarmış. Şimdilik!
Ben de bunun nasıl olduğunu merak ettim elimde olmadan.

Ama soruma cevap değil bu yazdığınız.
Neden açık değil de kapalı turnuvalarda oynayacak?

Böyle tahminde bulunmanızın sebebini merak ediyorum.
- MATRANÇ -
Ara
FM Cem Kaan Gökerkan, son tur Kıbrıslı rakibi FM Hüseyin Can Ağdelen’ i yenerek, 10’ da 6 puan, 2455 rating performans ve +36 ELO ile kariyerindeki ikinci IM normunu almaya hak kazandı. 

Önce kutlamak gerekmez mi?

Bence bir kişi üzerinden farklı konulara geçmek isteniyor gibi yazılar..
Gizli ithamlar, kişinin maçları üzerinden yorumlar...

Yurt içi ve yurt dışı turnuvalarda GM lerin kendi aralarındaki kısa maçları, kısa beraberlikleri varken bunlar emsal teşkil etmiyor mu?
Beraberlik önerilerinin kriterlerinin tartışılması daha doğru olmaz mı?
Neden illaki kişiler üzerinden tartışmalıyız bunu?
Merak ettiğim temel konudur bu.
Bu konuda neden görüş ve fikir sunulmaz?
- MATRANÇ -
Ara
[size=x-large]Konu bir satranççı üzerinden açılmış ben de onun yakın dönem  kariyeri ile ilgili tahmin yürüttüm.  Eger adı geçen kişi rahatsız olduğunu ifade eder ve sorarsa o zaman daha açık yazarım.[/size]
[size=x-large]Beni ilgilendiren asıl mesele fair play[/size][size=x-large]. Turnuva oyunlarına baktım çok sayıda kısa beraberlik var , durum sadece  bir kişinin oyunlarina özgü [/size][size=x-large]degil. Genç oyuncuların norm kazanması için yapıldığı aşikar bir turnuva. Soru şu: Bir kısım satranççılar [/size][size=x-large]çok [/size][size=x-large]daha [/size][size=x-large]zor unvan kazanırken(otuzlu yaslarda IM olabilen çok satranççı var) bazılarının 10 haml[/size][size=x-large]elik beraberliklerle cok daha kolay [/size][size=x-large]norm kazanması adil mi? [/size]
Ara
[size=large][font=Tahoma]Şu beraberlik konusunun iyice tartışılması gerektiğini düşünüyorum.[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma]Hele kısa ya da uzun beraberliklerin, kuralların izin verdiği ölçüde dayanakları ortadayken...
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Kısa beraberliklerin 'eğer teklif edilmişse' bir dayandığı haklı temel sebepleri olamaz mı?[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Her maç mutlaka kıran kırana mı oynanmalıdır?[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Turnuvanın geneli için bir sporcunun hedefi, taktiği ve genel bir stratejisi olamaz mı?[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Her rakibi yenmek için mi maça çıkılmalıdır?[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Norm turnuvaları için ortadaki puan barajları ne anlama gelmektedir o zaman?
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Beraberlik teklifini kaldırırsınız olur biter !
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]YA DA BELLİ DURUMLARDA BERABERLİK TEKLİF ETME HAKKI TANIRSINIZ SPORCULARA...
[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma]Ama onları kuralların verdiği haklardan faydalandıkları için eleştirmek ne kadar doğrudur ?[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Neden turnuvayı bir bütün olarak görmezsiniz ?

[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Geldik çattık yine yönerge kurallarına !

Satranç sporu kurallarından bahseden yok. Satranç sporu kurallarından bahsetmeyi başka bir bahara bırakarak yönerge kurallarını ele alalım.

2017 Türkiye Kupası yönergesi şöyleydi : Madde 9.1.b uyarınca beraberlik teklifi ile ilgili hamle sınırlaması getirilmemiştir.
MTS turnuvasının yönergesi şöyledir : FIDE Satranç Kuralları Madde 9.1.b geçerlidir.

Eski yönergedeki madde Türkiye’deki birçok turnuvanın da yönerge maddesiydi. Bu madde FIDE kurallarına aykırıydı. Yönergeyi hazırlayan organizatörler (yani hakemler) FIDE kuralını yönergeye yanlış yazarak kendilerine göre ve yanlış olarak uyguluyorlardı. Beraberlikten bahseden FIDE kuralında “9.1.b uyarınca beraberlik teklifi ile ilgili hamle sınırlaması getirilmemiştir.” şeklinde, anlamında bir madde yoktu. Organizatörler (hakemler) bu cümleyi kural diye satranççılara yutturmuşlardı. Kendini yetkili sanan bir kişi veya bir grup kuralı bu şekilde yanlış olarak yazınca diğer tüm tembeller bu yanlışı kopyalayıp yapıştırıyorlardı. Yoktu, böyle bir madde FIDE kuralları arasında ve halen yok. Ama birileri FIDE kuralındaki bazı sözcüklerin anlamlarını zorlayarak satranç dışı bir maddeyi yönergelere yazmaktaydılar.

MTS turnuvasının yönerge maddesi doğru, tertipli ve düzenli hale getirilmiş. “Hamle sınırlaması getirilmemiştir” ucubesini organizatör yönergesine yazmamış.

Fakat alışkanlıkları yıkmak çok zor. Hakemlerin ve satranççıların zihinlerinde eski alışkanlıklar (yıkılmadığı sürece) var olmaya devam etmekte.
FIDE ve MTS yönergesinde hamle sınırlandırması olmaksızın berabere yapılır şeklinde madde ve anlam olmamasına rağmen hakemler ve satranççılar eski alışkanlıklarından dolayı yanlışa saplanıp kalmışlar.
Ara
(13-07-2017, 21:06)Mehmet Ali Kuseyri Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [size=x-large]Konu bir satranççı üzerinden açılmış ben de onun yakın dönem  kariyeri ile ilgili tahmin yürüttüm.  Eger adı geçen kişi rahatsız olduğunu ifade eder ve sorarsa o zaman daha açık yazarım.[/size]
[size=x-large]Beni ilgilendiren asıl mesele fair play[/size][size=x-large]. Turnuva oyunlarına baktım çok sayıda kısa beraberlik var , durum sadece  bir kişinin oyunlarina özgü [/size][size=x-large]degil. Genç oyuncuların norm kazanması için yapıldığı aşikar bir turnuva. Soru şu: Bir kısım satranççılar [/size][size=x-large]çok [/size][size=x-large]daha [/size][size=x-large]zor unvan kazanırken(otuzlu yaslarda IM olabilen çok satranççı var) bazılarının 10 haml[/size][size=x-large]elik beraberliklerle cok daha kolay [/size][size=x-large]norm kazanması adil mi? [/size]

[size=medium]"Genç oyuncuların norm kazanması için yapıldığı aşikar bir turnuva. Soru şu: Bir kısım satranççılar çok daha zor unvan kazanırken(otuzlu yaslarda IM olabilen çok satranççı var) bazılarının 10 hamlelik beraberliklerle cok daha kolay norm kazanması adil mi?"[/size]
[size=medium]...[/size]
[size=medium]Yanlış![/size]
[size=medium]Biraz da eksik tabi...[/size]
[size=medium]Centilmenlikten bahsettiğiniz yazıda görmediğiniz ve bahsetmediğiniz  gerçekler de var değil mi?[/size]

[size=medium]Bir kere,
10 hamlede beraberlikler ile norm kazanılmıyor.
Neden sadece bu yönden bakmaktasınız?[/size]
[size=medium]Haksızlık değil mi bu?[/size]
[size=medium]Kazandığı maçlar var. Kazanabilecekken berabere biten maçları ne olacak?[/size]
[size=medium]Tüm maçlarını incelediniz mi?[/size][size=medium]
Ben inceledim.

[/size]
[size=medium]IM normu kazanmak elbette kolay değil! Eskiden çok daha da zordu.[/size]
[size=medium]Şimdi bu imkanı ayağımıza getiren, hiç yoktan dev bir turnuva yaratan gerçek satranççılara haksızlık yapmamak gerek.

Ayrıca,
Bu genç yeteneğimiz  Cem Kaan ilk IM normunu Nisan 2016 da Karpos Open' da (Makedonya) aldı.
Bu onun yolculuğudur...
[/size][size=medium]Kutlamasını bilmek erdemdir.

[/size][size=medium]Bu yazının başlığı zaten zan altında bırakıcı, "ç[/size][size=medium]amur at izi kalsın" şeklinde olmuş.
Bence sporcuya, diğer sporculara, organizasyona küçük düşürücü şeklinde yaklaşılmış.
Bu çok açık!
Hiç biri bu [size=medium]yaklaşımları ve eleştirileri[/size] hak etmiyorlar.

[/size]
- MATRANÇ -
Ara
Bir oyuncu; bilerek maç vermediği, bilerek maça çıkmadığı, ya da kasıtlı olarak 2.3. diğer sporculara avantaj sağlayıcı sportmenlik dışı davranışlara benzer davranışlarda bulunmadığı süre içinde bırakın suçlamayı eleştirilemez dahi!

Ne yapmak istendiğini anlamak zor.

Beraberlik teklifi bir haktır. Üstelik de bu hakkı kurallardan alarak kullanmaktadır. Bir IM yada GM genç ve dinamik bir oyuncuya karşı neden beraberlik teklifinde bulunmasın ki?

Otelde günlerce maçlar yapılmaktadır.
Sıradaki maçını düşünebilir.
 Genel hedeflerine uygun olabilir.
 Sonuçta  kaybetme riski de var değil mi?
 Kendisini formda hissetmeyebilir, yorgundur.

Bunlar olamaz mı?

Mutlaka bir GM, 2300 lük bir oyuncuyu yenecek diye bir kural mı var? Aksini defalarca yaşamadık mı? Siz tanık olmuyor musunuz bu tip maçlara?

İyi ki GM ye karşı kazanmamış! O zaman kim bilir ne yakıştırmalar yapılacaktı demek ki...
- MATRANÇ -
Ara
TSF nin organizatörlüğündeki tüm güncel turnuvaların yönergelerinde beraberlik için hamle sınırlaması getirilmediği yazmaktadır. Yani oyun başladıktan sonra oyuncular isterlerse birer hamle yaptıktan sonra beraberlikte anlaştıklarını hakeme bildiriler. Beraberlik isteği satranç kuralları çerçevesinde ise hakem beraberliği onaylar veya satranç kurallarına uymuyorsa reddeder.

MTS nin yönergesi ise TSF nin maddesini aynen kopyalayıp yapıştırmamış, değiştirmiş. TSF nin yönergesinde açıkça birer hamleden sonra beraberlik yapılmasına izin verilmişken MTS nin yönergesinde böyle bir durum yok. TSF nin tüm yönergelerinde hamle sınırlaması yok denilerek açıkça anlaşmalı beraberliğe izin verildiği yazılmış. Ancak MTS nin yönergesinde bu açıklık yok.

MTS nin yönergesi beraberlik uygulamasının nasıl olacağını (saate basma, notasyona yazma, 3 hamle tekrarı, 50 hamle kuralı, vb.) 9.1.b geçerlidir diyerek açıklamış. MTS isteseydi TSF nin maddesini aynen yönergesine taşırdı. Taşımamış, değiştirmiş. Öyleyse hakemler bu değişikliğe göre uygulama yapmak zorundadırlar. Ben hakem olsaydım bu değişikliğe göre oyuncuların 6 şar 7 şer hamleden sonra beraberlik isteklerini kabul etmez, üstelik onlara ceza verirdim.

Yukarıdaki düşüncelerimin doğruluğunu veya yanlışlığını ancak ve ancak MTS nin yönergesini hazırlayan bildirebilir. Böyle bir bildirim olmadığı sürece TSF ile MTS yönergelerinin farklı olduğu ve beraberlik uygulamasının da farklı olması gerektiği düşüncem geçerlidir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi