Kapalı Turnuvalar ve Ahlak
Eski ve yeni kuralları incelemeden kendimizi hakem yerine koymayalım.
Kural ne ise o !!

[size=large][font=Tahoma]Şimdi yönergede böyle bir beraberlik teklifi sınırları çizilmiş midir?[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Belli bir hamle sayısı barajı ya da şekli belirlenmemiş ki !

[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Söz konusu turnuvanın yönergesi daha hazırlanırken 9.1.b geçerli...

[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]1 Temmuz 2017 öncesindeki FIDE oyun kurallarına göre bunun anlamı oyuncular hamle kısıtlaması olmaksızın anlaşmalı beraberlik yapabiliyor.
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Peki yenisine de  bakalım...
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]9.1.1   Oyuncuların, bir oyunun tümü boyunca, ya da belli sayıda hamleyi gerçekleştirmeden, anlaşma yoluyla  (hakemin iznine gerek kalmaksızın) berabere yapamayacaklarını veya teklif edemeyeceklerini, yarışmanın özel yönergesi aracılığıyla hükme bağlamak mümkündür.

Böyle bir hüküm ayrıca belirtilmemiş ki ![/font][/size]

[size=large][font=Tahoma] [/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Oyunculara bırakıyor işte![/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Daha neyi tartışıyoruz bu sıcaklarda ?[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Valla aslında bana da laf söylemek düşmezdi ama...

Asıl hakemler ne der bu işe?
Kural uygulayıcıları ve yorumlayıcıları ne dersiniz?

Bizi aydınlatır mısınız?
- MATRANÇ -
Ara
Sn.pranga ilk olarak konu başlığında ahlaktan bahsetmişsiniz...

bu forumu belli ki kullanıyorsunuz yoksa bu genç kardeşimiz başarılı olunca sırf ona iftira atmak için sahte hesap açıp böyle bir yazı yazmazdınız herhalde...

Peki size soruyorum:Kendi isminizi vermeden başka insanlara sallamak ne kadar ahlaklı bir davranış? İlk önce bunu oturup düşünmek lazımdır bence...

İkinci olarak ise genç kardeşimizin oynadığı 4 tane erken biten maçı örnek vermişsiniz.Peki niye ilk 2 tane kazandığı maçı ve 2480 lik Türkiye'nin sayılı GM lerinden ile oynadığı oyunu ve kazanç pozisyonda berabere kaldığı maçı yazmadınız anlam veremedim diyecegim ama durun ben cevaplayayım...

Çünkü siz onları görmek istemiyorsunuz e tabi işinize gelmiyor! M.Aşkın TAŞAN'ın da dediği gibi Barış Esen-Davit Mag. maçında da aynı durum oluyor ve Bagaturov-Evdokimov maçında da aynı olay oluyor ve Burak Fırat-Barış esen maçında da Drasko-Benidze maçında da yani demek istedigim Sadece Cem Kaan erken berabere yapıyor diger tüm maçlar kıran kırana geçiyor(!) Yersen tabi...

Üçüncü olarak ise ''Dolayısıyla ilk 3 maçında kendi yaş gruplarındaki rakiplerine karşı puanlar toplayan genç kardeşimiz norm kazanmak için avantaj elde etmiş. Peki 4.turdan sonra ne oluyor. 5 maçının 4'ü 10 dakikada bitiyor ve GM unvanlı oyuncular kendinden 150-200 puan aşağıda rakibine karşı oyunu berabereye bırakıyor. Bunun normal bir durum olduğunu, herhangi bir turnuvada da gerçekleşebilecek olduğunu söyleyebilir miyiz? Yoksa burada göze batan bir şey mi vardır?''

İlk iki maçında oynadığı rakiplerinin eloları 2207 ve 2274... demişsiniz ki ''KENDİ YAŞ GRUPLARINDAKİ''ne kadar yazık... yani 2700 de olsa rakibi sizin için bir şey ifade etmeyecek çünkü yaşıtı! Ne demişler akıl yaşta deği baştadır...

''Peki 4.turdan sonra ne oluyor. 5 maçının 4'ü 10 dakikada bitiyor ve GM unvanlı oyuncular kendinden 150-200 puan aşağıda rakibine karşı oyunu berabereye bırakıyor.''

M.Aşkın TAŞAN 'ın dediği gibi:''Mutlaka bir GM, 2300 lük bir oyuncuyu yenecek diye bir kural mı var? Aksini defalarca yaşamadık mı? Siz tanık olmuyor musunuz bu tip maçlara?''

Belli ki satranç sporcusu değilsiniz.Size göre 2300 lük oyuncunun 2500 lüğü yenme ihtimali yok...Peki gelin şu maçlara göz atalım... https://chess24.com/en/watch/live-tourna...2016/2/1/7 2295 elosu olan Cem Kaan 2598 elosu olan GM Brkic Anteyi yeniyor! 2598-2295=303ELO! 303 elo fark var arada ALLAH ALLAH! size göre imkansız değil mi? yoksa Tesadüf mü?

Peki gelin bu sene ki bir maçına daha bakalım.https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/karpos-open-2016/2/1/7 2275 elosu olan Cem Kaan 2613 lük ünlü rus GM Savchenko, Boris'i yeniyor 2613-2275=338 elo fark var arada ama size göre imkansız...

Demek istediğim Cem Kaan ne yapabilir rakipleri beraberlik teklif ettiyse? Berabereye norm alıcaksınız ve rakibiniz beraberlik teklif ediyor Siz kabul etmezdiniz herhalde(!)

elo kayıplarını kendileri düşünsün Cem Kaan ne yapabilir ki...

''Burada adı geçen satranççı arkadaşı tanımıyorum.Ancak tahmin ediyorum ki kendisi IM unvanini kazandıktan sonra bir süre açık turnuvalar yerine kapalı turnuvalarda oynamayı tercih edecektir.''

sn.M.Ali kuseyri tanımadığınız bir kişi hakkında nasıl böyle bir yorum yapabiliyorsunuz! nasıl bir karakterdir bu... Demişsiniz ki ''Geçmiş turnuva tecrübelerimde benden 100_150 rating yüksek bir oyuncunun 10 hamlede benimle beraberlik yaptığını hiç hatırlamıyorum.'' peki bu Cem Kaan'ın suçu mu?

''Konu bir satranççı üzerinden açılmış ben de onun yakın dönem  kariyeri ile ilgili tahmin yürüttüm'' Herkes sallasın o zaman birbirine.Dalga mı geçiyorsunuz?

30 lu yaşlarda im olan bir çok oyuncu var demişsiniz hatırlatırım bu çocuk ilk normunu Karpos OPEN dan almış altını çiziyorum OPEN!

İlk önce adam gibi tebrik etmeyi bilin!Ondan sonra erken beraberlikleri nasıl kaldıracağımızı tartışırız.Bir sürü erken biten maç varken turnuvada neden Cem Kaan?

Çocuğa teklif etmişler çocuk da kabul etmiş bu onun suçu mu? ama sizin derdiniz Cem Kaan! niye yakında IM olacak!Son tur yendi hakkıyla aldı normunu!

Yani demek istediğim öyle başkaları başarılı olunca sahte hesaptan iftira atıp çekememezlik baya bir adamlık ve ahlak gerektiriyor(!)

SON OLARAK Siz onu bir gladyatör gibi ortaya koyamazsınız. O haddini biliyor bence.

Ama yaptığı sahtekarlık değil ki...

Sizin bizim vicdanımıza bıraktığınız kararı anlamakta zorlanıyorum.
Oyuncuyu maçları devam ederken gereksiz yere zan altında bırakmamalıydınız.
Eğer SATRANÇ SPORCUSU iseniz bunu bilmeniz gerekirdi.
Eğer SATRANÇ SPORCUSU değilseniz zaten mesele de yok!

Saygılarımla...
Ara
prangahater,
Bu başlığa başka yazı yazmama kararı almıştı fakat sizden nefret ediyorum anlamına gelen bir hesap açıp doğrudan bana saldırdığınız için sanırım cevap vermek durumundayım.
Öncelikle bu başlığı açmamda hiçbir sporcuya kastım olmadığını belirtmek isterim. "xxx xxx xxx şöyle hile yapmış" şeklinde değil,kapalı turnuvalar için açtım. Bu turnuva serisinin bir önceki turnuvasını veya herhangi bir kapalı turnuvanın maçlarını açtığımda böyle şeylere sık sık rastlıyorum. Artık adaletsiz olduğunu düşündüğüm bu durumu paylaşmak istedim. Zaten açtıktan sonra bahsi geçen sporcunun moralini bozabileceğini düşünerek kaldırmak istedim, fakat forum yöneticilerine ve burada yazan Mehmet Aşkın Bey'le iletişim kurmama rağmen bana herhangi bir yol gösterilmedi, isterseniz kendileri doğrulayabilir.
Forumu bir süredir takip ediyordum, takma isimle yazma konusunu artık aştığımızı düşünüyordum.
Bir oyuncu kendinden çok daha yüksek sporculara karşı puan kazanabilir bu elbette mümkün. Bahsi geçen maçları sadece internet üzerinden izledim. Kim kime teklif etmiş masa dışında ne olmuş bitmiş benim bilgimi aşar. Erken beraberliklere sıkça karşılaşıyoruz. Fakat ben arka arkaya 5 turun 4'ünde kendinden 150 puan düşük rakiplere karşı 10 dakika içinde berabereye bırakılan oyun şu ana kadar rastlamadım. Hele ki bu genç oyuncularımızın norm kazanması için yapılan bir turnuva olunca, art niyet olduğunu düşünmek işten değil.
Bahsi geçen yetenekli kardeşimizin kazandığı oyunları örnek gösterip size göre imkansız demişsiniz, bunu eminim siz de ciddiye alarak söylemediniz sadece gereksiz bir saldırı olabilir böyle bir saçmalık. 4 tane yüksek oyuncunun 10 dakikada berabere yapıp çıkmasını garipsememden hiç kimse kendinden yüksek oyuncuyu yenemez sonucunu çıkaracak zekaya sahip olduğunuz düşünmüyorum, satranççısınız veya ilgileniyorsunuz sonuçta.
Ara
Olay biraz daha kişiselleştirilirse benim yazı yazmam sonlanır. Konuları tartışalım, yönergeleri tartışalım. Bırakınız artık kişileri. Atı oynatan Üsküdarı geçmiş zaten.

Bu arada, değerli satranççımız Cemil Can Ali Marandi gerçek bir turnuvada bileğinin hakkıyla büyük usta oldu. Canıgönülden tebrik ederim.

9.1.1 organizatöre şunu diyor.
Oyunun tamamında veya 30. veya 50. hamleye kadar hakemin iznine gerek kalmaksızın anlaşma yoluyla berabere yapılmasını veya berabere teklif edilmesini yasaklayabilirsin.

9.1.2 (eski 9.1.b) ise eğer organizatör tarafından anlaşmalı beraberliğe izin verilmişse, şunları şunları uygulayarak beraber yapabilirsin diyor. MTS nin yönergesinde anlaşmalı beraberliğe izin verildiğine dair bir anlam yok. TSF nin yönergesinde var. TSF nin yönergelerinde net olarak hamle sınırlaması getirilmemiştir deniliyor. Ben birer hamle dedim ama “hamle sınırlaması getirilmemiştir” demek aslında “hiç hamle yapmaksızın berabere teklif edebilirsin” anlamına da gelmektedir. Hiç hamle yapmadan anlaşarak berabere yapabilirsin diyor TSF nin yönergesi.

Ve bu noktada TSF yönergeleri ile FIDE kurallarının dışına çıkarak kedi kendine madde uyduruyor. FIDE sınır koyarak “en az birer madde yapılırsa” diyor, TSF “hamle sınırlaması getirilmemiştir” diyor. Arada anlam farkı olarak dağlar var.

Ve yine işte bu noktada MTS yönergesi ile TSF yönergesi arasında fark var. MTS “hamle sınırlaması getirilmemiştir” ucubesini kabul etmiyor.
Ara
Öncelikle Cemil Can Ali Marandi yi GM unvanı için tebrik ederim

sn.pranga

ilk olarak amacım size saldırmak değildi.Amacım sizin kendi isminizi vermeden başkaları hakkında doğru yanlış konuşmanın yanlış olduğunu anlatmaktı...

İkinci olarak ''Kim kime teklif etmiş masa dışında ne olmuş bitmiş benim bilgimi aşar.'' internet diye bir şey var biraz araştırmayı deneyebilirsiniz bence...

Üçüncü olarak da 4 tane yüksek oyuncu berabere yapıyorsa CKG'nin suçu nedir? rakipleri beraberlik teklif ediyorsa ve norma doğru gidiyorsa?

Dördüncü olarak ise ''Öncelikle bu başlığı açmamda hiçbir sporcuya kastım olmadığını belirtmek isterim.''

Peki niye o zaman hep CKG'nin maçlarını örnek verdiniz? milyon tane maç vardı o turnuvada erken berabere biten(!)

Olayın en baştaki yorumda kişiselleştiğini düşünüyorum sn.Feti

sn.Feti anlamadığım şey şu:Size göre anladığım kadarıyla CKG 6.MTS GM-IM Satranç Turnuvaları sırasında hile yaptı ve hileyle IM normunu kazandı.(Bileğinin hakkıyla değil 3 tane kazandığı maçı bedava verdiler ona sanırım)Anladığım kadarıyla MTS GM-IM turnuvalarını GERÇEK bir turnuva olarak görmüyorsunuz.

Peki Cemil Can Ali Marandi'nin ilk GM normunu nereden aldığından haberiniz var mı ?

Saygılarımla...
Ara
Düzeltme : Önceki yazımdaki "en az birer madde yapılırsa" cümlesindeki madde sözcüğü sehven yanlış yazılmıştır, doğrusu hamle olacaktır.
Ara
(14-07-2017, 16:46)prangahater Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle Cemil Can Ali Marandi yi GM unvanı için tebrik ederim

sn.pranga

ilk olarak amacım size saldırmak değildi.Amacım sizin kendi isminizi vermeden başkaları hakkında doğru yanlış konuşmanın yanlış olduğunu anlatmaktı...

İkinci olarak ''Kim kime teklif etmiş masa dışında ne olmuş bitmiş benim bilgimi aşar.'' internet  diye bir şey var biraz araştırmayı deneyebilirsiniz bence...

Üçüncü olarak da 4 tane yüksek oyuncu berabere yapıyorsa CKG'nin suçu nedir? rakipleri beraberlik teklif ediyorsa ve norma doğru gidiyorsa?

Dördüncü olarak ise ''Öncelikle bu başlığı açmamda hiçbir sporcuya kastım olmadığını belirtmek isterim.''

Peki niye o zaman hep CKG'nin maçlarını örnek verdiniz? milyon tane maç vardı o turnuvada erken berabere biten(!)

Olayın en baştaki yorumda kişiselleştiğini düşünüyorum sn.Feti

sn.Feti anlamadığım şey şu:Size göre anladığım kadarıyla CKG 6.MTS GM-IM Satranç Turnuvaları sırasında hile yaptı ve hileyle IM normunu kazandı.(Bileğinin hakkıyla değil 3 tane kazandığı maçı bedava verdiler ona sanırım)Anladığım kadarıyla MTS GM-IM turnuvalarını GERÇEK bir turnuva olarak görmüyorsunuz.

Peki Cemil Can Ali Marandi'nin ilk GM normunu nereden aldığından haberiniz var mı ?

Saygılarımla...
"prangahater" şeklinde bir nick alıp burada cevap yazıp amacım size saldırmak değil diyince komik duruma düşüyorsunuz, bence yapmayın.
Kimin kime beraberlik teklif ettiğini internet kullanarak nasıl bulabileceğimi söylerseniz aydınlanırım, bundan sonra anlayabilirim.
 Ben bu yazıyı yazarken haberde norm alma ihtimali olan iki sporcumuzun ismi geçiyordu, diğer sporcu ilk 7 maçta sadece 1 tane bu şekilde maç bitirmişken (doğru olduğunu savunmamakla birlikte o kadar göze batmadığını düşünüyorum) üstte bahsi geçen sporcunun maçlarının yarısından fazlası bu şekildeydi, bu yüzden o maçları örnek verdim, açıklamak istediğim durumun anlaşılması için yeterlidir. Eğer içinizi rahatlatacaksa tüm erken beraberlikleri tek tek paylaşalım böylece kimseye kast etmemiş mi oluruz?
Ara
Gerçek ismini yazmayan birisi gelmiş "karakter" dersi vermeye çalışıyor.
Bir yandan yapılanları, bana göre "fair play" dışı süreci savunurken bir yandan da karşısındaki insanları bastırmaya çalışıyor.
Sesimiz ne kadar çok çıkarsa o kadar baskın çıkarız yaklaşımı var bu forumda , demagojinin sınırı yok.
Bir defa fair play kurallara uymakla aynı şey değildir.
Bir futbol maçında rakip takım oyuncusu sakatlandığında topu taca atmayı kurallar zorlamaz ancak bunu yapmak fair play gereğidir.
Ne şampiyon olma ne de küme düşme ihtimali olmayan bir takım kritik bir dönemeçteki bir takıma karşı dişini tırnağına takıp her zamankinden daha hırslı oynarsa bu sportmence değildir.
Bir satranç partisinde 5 hamlede berabere yapıp kalkarsanız çoğunlukla kimse size birşey demez , ancak bu sistemli bir şekilde bir amaca yönelik yapılırsa bence "fair" değil.
Bu özel olgu ve kişiler beni hiç ilgilendirmez sadece konuyu açan pranga nickli kişinin söylediklerine aşırı bir tepki gördüğüm için katılma ihtiyacı hissettim.
Turnuvada oynayan kişilerden sadece GM Barış Esen'i tanıma fırsatım oldu, hem çok kuvvetli bir oyuncu hem de çok sportmen bir oyuncudur. Diğer arkadaşları tanımam. Belki geleceğin GM'leri olacaklar ancak bu demek değildir ki onlar hakkında konuşulamaz.
Yeri geldiğinde amaca yönelik beraberlik elbette bir realitedir.
Ancak neden konuya bu şekilde katıldığımı anlatabildiğimi düşünüyorum.
Satranç spor camiasının satrançsever ve oyuncu olarak içinde olan bir kişi olarak istediğim kişi hakkında sportif eksendeki fikrimi söylerim.Kimse bundan yola çıkarak ucuz ahlak dersi vermeye kakmasın.
Ara
[size=large][font=Segoe Print]Sevgili Cem Kaan GÖKERKAN,[/font][/size]

[size=large][font=Segoe Print]Öncelikle senden kendi adıma içtenlikle özür dilerim!
[/font][/size]

[size=large][font=Segoe Print]Senin gibi genç, yolun başında, çalışkan ve inançlı bir satranç sporcusu için adının kullanıldığı bir tartışma alanında bu tuzağa düşerek maçların hakkında bazı düşüncelerimi dile getirme gafletinde bulundum.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Üstelik bir gün önce aynı salonda yakından izlediğim maçlarına rağmen...
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Sana bu yolculuğunda tüm içtenliğimle başarılar dilerim.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Eninde sonunda hedefine ulaşacak ve diğer sporcularımız gibi ardından gelecek sporculara devredeceksin bu bayrağı.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Yolun açık olsun kardeşim![/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Sağlıcakla ...[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Nickim gözünüze gözünüze girsin diye böyle bir nick aldım.Öncelikle size göre ben komik duruma düşüyor olabilirim sizde bana göre sırf bir kişiye iftira atmak için nick alıp kimseyi kast etmedim deyince komik duruma düşüyorsunuz. Bence siz de yapamyın.

Niye 2 tane norm alan sporcuyu kıyaslıyoruz? bizim burada amacımız erken beraberliklere çözüm aramak değil miydi hangi ara sporcu kıyaslar olduk?

''Eğer içinizi rahatlatacaksa tüm erken beraberlikleri tek tek paylaşalım böylece kimseye kast etmemiş mi oluruz?''

Anlamadığınız kısım eğer kimseyi kast etmek istemiyorsanız bir kişiden değil her kişiden berabere biten maçları paylaşırdınız.Hepimiz farkındayız olayın ne olduğunu.Olay bir kişinin 10 maçından 4ünü kendinden max 150 rating kişiyle oynadığı oyunu hızlıca berabere bitirip norma doğru gitmesi!

Eğer bunu tartışmak istiyorsanız kapalı turnuvalar ve ahlak başlığı değilde Erken Beraberlikler veya Erken beraberliklerin önüne nasıl geçeriz diye başlık atabilirdiniz ama ben dürüstçe söylüyorum sizin amacınız erken beraberliklerin önüne geçmek değil, sizin amacınız bir kişiyi hedef haline getirip ona yüklenmek!

sn.Kuseyri pranga isimli kullanıcı gerçek ismini kullanıyor da ben mi görmüyorum? 

insanların hakkında konuşmak ne kadar yanlış olduğunda hemfikir olduğumuzu varsayıyorum.

Bunu birde anonim den yapmak ne kadar doğru(!) bilmiyorum.Ama sanırım siz sadece istediğiniz şeyi görmek istiyorsunuz.

Saygılarımla...
Ara
''Burada adı geçen satranççı arkadaşı tanımıyorum.Ancak tahmin ediyorum ki kendisi IM unvanini kazandıktan sonra bir süre açık turnuvalar yerine kapalı turnuvalarda oynamayı tercih edecektir.''

kimse hakkında böyle bir şey diyemezsiniz kusura bakmayın,Hem de tanımadan!

sn.Feti siz de yazdığım en son soruyu cevaplamadınız?
Ara
[size=large][font=Tahoma]Sn. Kuseyri,[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma]Size bir baskı yapılmadı. Demagoji de yapılmadı. Sadece bahse konuda atılan başlık kişiye özel incitici bulundu.
 [/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Siz böyle düşünmüyor musunuz?
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Bu forumda bu tip yazılar ve eleştiriler zaman zaman yapılır. Ancak yanlışlığını gördüğümüz konularda da fikrimizi de belirtiriz. Bunun için ne sizin ne de benim kimseden onay almamıza gerek yoktur.
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Zaten konu başlığını açan arkadaşımız da bu konuda yanlış olan davranışını açıklama yürekliliğinde bulundu. Hem burada hem de özelden...
Ancak yazısını kaldırmak isteyince kendisine forum yöneticilerine baş vurmasını bildirdim.[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Bunu mu baskı olarak görüyorsunuz?
...

[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Bakın baskı nedir?
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Siz bir turnuvada oynuyorsunuz. Temiz bir maçınız hakkında birileri (isimli veya rumuzla) sosyal paylaşım sitelerinde hakkınızda o maçla ya da geçmiş ile ilgili haksız bir paylaşımda bulunsun...[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Ne düşünürsün kardeşim?
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Belki de etkilenmezsin değil mi?[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Ama bu gençlerimizi korumak bizim görevimiz değil mi?[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Hiç bir kanıtlanmış suçu yokken içinde  'AHLAK' kelimesi geçen bir başlık ile neyi kastedebilirler ki?
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Sadece bunu düşünün isterseniz.
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Kişi adı üzerinden tartışılmaması gereğini bu forumda yazılı olmayan etik kurallar açısından bildiğinizi düşünmek istiyorum.
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Selamlarımla[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Ve tabi ki ayrıca,

" Burada adı geçen satranççı arkadaşı tanımıyorum.Ancak tahmin ediyorum ki kendisi IM unvanini kazandıktan sonra bir süre açık turnuvalar yerine kapalı turnuvalarda oynamayı tercih edecektir."

Talihsizce bir yaklaşım hatta itham olmuş !

O genç yolunu çoktan seçmiş. Ona destek, teşvik edici olmak gerek!
Siz ondan yaşça çok büyüksünüz.
Bir hırsızlık, sahtekarlık yok değil mi?

Merak ettiğim başka bir konu var şimdi...

Zamanımızın gerçek sahtekar ve hırsızlarına da aynı tepkiyi ortaya koyabiliyor musunuz?
Sonuçta satranç toplumumuzun çok küçük bir parçası değil mi?

Sn. M.A.K.,

Büyük toplumsal olaylarda da bu tepkinizi ortaya koyabiliyorsanız size şapka çıkarırım.

Saygı ve selamlarımla
- MATRANÇ -
Ara
Sn Taşan;

Atılan başlığın tonu belki de ağır olmuş ancak muhatabı ben olmadığımdan yorum yapmayacağım. Böylesi bir başlık atıldıysa da bence de yazan kişi gerçek ismini kullanmalıydı. Ancak beni esas rahatsız eden konu başka birşey. Dünya çapında pek çok satranç blogunu, forumunu, dergisini vs. takip ediyorum ve dünya satranç kamuoyunu oluşturan insanlar çoğunlukla eleştiriye bizden daha açıklar.Bizde de her söylenen sözün didik didik edildiği, uzun tartışma yazılarının yazıldığı bir forumdansa daha katılımcı forum paylaşım ortamının olmasının daha iyi olacağını düşünüyorum.
Eskiden TSF forum vardı ve nispeten öyleydi. Fakat önceki federasyon tarafından maalesef kapatıldı.

Benim söylediğim şey size göre eleştiri sınırlarının ötesinde bana göre değil. Bu konuda belli ki anlaşamayacağız. O nedenle kendi adıma konuyu fazla uzatmak istemiyorum.

Herkese sağlıklı bir sportif ve sosyal yaşam dilerim.

Saygılarımla
Ara
(14-07-2017, 19:02)Mehmet Ali Kuseyri Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sn Taşan;

Atılan başlığın tonu belki de ağır olmuş ancak muhatabı ben olmadığımdan yorum yapmayacağım. Böylesi bir başlık atıldıysa da bence de yazan kişi gerçek ismini kullanmalıydı. Ancak beni esas rahatsız eden konu başka birşey. Dünya çapında pek çok satranç blogunu, forumunu, dergisini vs. takip ediyorum ve dünya satranç kamuoyunu oluşturan insanlar çoğunlukla eleştiriye bizden daha açıklar.Bizde de her söylenen sözün didik didik edildiği, uzun tartışma yazılarının yazıldığı bir forumdansa daha katılımcı forum paylaşım ortamının olmasının daha iyi olacağını düşünüyorum.
Eskiden TSF forum vardı ve nispeten öyleydi. Fakat önceki federasyon tarafından maalesef kapatıldı.

Benim söylediğim şey size göre eleştiri sınırlarının ötesinde bana göre değil. Bu konuda belli ki anlaşamayacağız. O nedenle kendi adıma konuyu fazla uzatmak istemiyorum.

Herkese sağlıklı bir sportif ve sosyal yaşam dilerim.

Saygılarımla

[size=large][font=Tahoma]Atılan başlığın tonu ağır olabilir.[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Bu dikkat çekmek için de olabilir. Ben bunu anlarım.

Toplumsal olaylarda bile basın fotoğraf çekerken sanık 18 yaşından küçükse yüzünü flu yapıp buzlu gösterirler değil mi?
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Bu, sanık da olsa sanığın insan hakkına saygıdır.
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Kaldı ki ortada bir suç ve suç temelli davranış yok !
[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma]Yazan kişinin gerçek ismiyle yazıp yazmaması onun kararıdır. Ama takma isim ile gerçek kişilerin karalanması hiç de adil değil, değil mi?
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]BAKIN BUNUN İÇİN DE ADALET !!
[/font][/size]

[size=large][font=Tahoma]Dünya çapında pek çok satranç blogunu, forumunu, dergisini vs. takip ettiğinizi söylüyorsunuz. Doğrudur oralarda eğitim, sosyolojik yapı, gelenek görenekler ve dil yapısı gereği ifadeler, fikirler ve yaklaşımlar elbette farklı olacak.
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Ama bizim de kendimize özgü bir yaşam modelimiz, yetiştirilme tarzımız, sosyolojik farklılıklarımız, gelenek ve göreneklerimiz var değil mi?
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]AMA İNSAN HAKKINA SAYGI EVRENSELDİR.[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Hiç olmazsa bu konuda anlaşabilseydik...
[/font][/size]
[size=large][font=Tahoma]Sağlıcakla kalınız.[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
FIDE'nin bu tür kapalı turnuvalarda norm verme işini sonlandırması gerekir. 

Saygılarımla
Mustafa DEMİR
Ara
zannımca burada turnuvalar da şikelerle karşılaşmayan kimse yoktur. Ben kendimce (8-10) sene evvel maçtan önce bana maçı sat, berabere kalalım, birimiz yensin ödülü kırışalım teklifi ile gelirse onun ismini ifşa edeceğimi ve şikayet edeceğimi belirtmiştim. uzun zamandır böyle bir teklif almadım.

anlaşmalı beraberliklere gelince evet üzülerekte olsa söylüyorum eskiden yapmışlığım var ama artık onun da şike olduğunu düşünüyorum. (Gelişiyoruz)

Konu aslında kişilerden çok bağımsız (Cem Kaan'a tebrikler) Kabul etmeliyiz ki Türk Satrancında büyük bir yozlaşma var. O yüzden böyle haberler görünce zaten (olmasa bile) bir şaibe oluşmakta ve şike gözüyle bakmaktayız.

Ama dediğim gibi durum bundan çok daha derin. her yerde saygısız oyuncular, bilgisiz görgüsüz antrenörler, satrançtan bi haber hakemler varken (lütfen bunlara örnek istiyorsanız etrafınıza bakın) olayı bir oyuncu üzerinden değerlendirmek bile çok abes. Bunları nasıl düzeltebiliriz onun üzerinden kafa yormalıyız BENCE.

Herkese sevgi, saygı ile
Ara
Letonya'nın Riga şehrinde düzenlenen 2017 Riga Teknik Üniversitesi Açık Satranç Turnuvası'na bugün oynanan 7. tur maçları ile devam edildi.

Ülkemiz adına 15 sporcunun yarıştığı turnuvanın 4. turunda GM Alexey Sarana (2540) karşısında galibiyet almayı başaran genç sporcumuz FM Cem Kaan Gökerkan, sonrasında da başarılı performansını 6. turda GM Pavel Kotsur (2558) karşısında aldığı galibiyet ile devam ettirdi.

Turnuvanın 7. turunda IM Oskar Wieczorek (2460) ile karşılaşan FM Gökerkan, bu maçtan da galibiyet ile ayrılmayı başardı.

Bu sonuçlar ile 5 puana ulaşan sporcumuz turnuvanın son iki turuna 2614 Elo performansı ile girerek IM normunu neredeyse garantiledi.

Sporcumuz ayrıca turnuvaya +49,4 Elo kazancı ile devam ederek 2385 canlı ratinge ulaşmayı başardı.

BU SPORCUMUZU YERDEN YERE VURMUŞTUK DEĞİL Mİ?

Bize cevabını oynadığı maçlarla veriyor.

[size=large]Eline, aklına ve yüreğine sağlık sevgili Cem Kaan GÖKERKAN!

Yolun açık olsun.
[/size]
- MATRANÇ -
Ara
Maç yapıp spor kuralları kapsamında çabalayıp puanları kopara kopara başarıya ulaşanlar her yerde takdir edilir. Ama bazıları kapasitenin farkına varamadıkları için lekeli kapora vermeye kalkışırlar.

Maç yapmayıp, yapar gibi yapıp, çabadan azade olarak suni başarının kapalı kapılar kepazeliğiyle kapılmasına ön ayak olanlar her yerde eleştirilir.

Gerçek sporda maç yapar gibi yapıp puanları kapanlara gerekli yaptırım yapılır.
Ama konu satranç olunca; kapalı kapılar ardında gökten zembille indirilen paravan turnuvalarda anlaşmalı beraberlik maçlarını paravana yaparak ulufeleri kapanlara kapalı kapı yoktur. Kapıların anormal olaylara kapalı olmamasına karşı kapkara mizah yapılınca küplere binenler velvele koparıp olayları paparazi gibi reklam ederler.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi