Kapalı Turnuvalar ve Ahlak
(12-07-2017, 13:30)pranga Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(12-07-2017, 12:58)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sn. pranga,

Genel bir tavır değildir bu durum.

O turnuvadaki bir oyuncunun diğer tüm rakiplerine göre oynayacağı oyun hakkında kendisinin izleyeceği turnuva stratejisi olarak vereceği bir karardır.
Bu açıdan yapılan eleştiriyi doğru bulmuyorum.

Eğer maçlara bakılarak bu eleştiri yapılıyorsa ben de size aynı menzile (beraberlik kast edilmiştir.)giden başka yollar da gösterebilirim. Bakın, 2500 ve üstü oyuncuların riske girmemek için eşit konumlarda beraberlik kararlarına...

Mesela;
1. turdaki BARIŞ ESEN-DAVİD MAGHALASHVİLİ maçı için de aynı şeyi, D.M. için söyleyebiliriz o zaman...
Sonuçta 17 hamlelik beraberlik...
Aralarında 39 puan var.
Aynı maçın 13. hamlesi 2013 de MAMEDYAROV-PONOMARİOV arasında oynanan maçta berabere bitmiş. Şimdi buradan nasıl bir koku almalıyız? Barış yeterince tecrübeli bir oyuncu, ama CEM KAAN GÖKERKAN aynı kararı verebilir mi sizce? Aynı turda 2271 lik TT yi yenmiş işte...

BAGATUROV-EVDOKİMOV 23 hamlede berabere yaparken CEM KAAN GÖKERKAN 2207 HK yı yenmiş yine...
 Yani CKG sizin olumsuz eleştirinizi hak etmiyor! Siz onu bir gladyatör gibi ortaya koyamazsınız. O haddini biliyor bence.

Ama yaptığı sahtekarlık değil ki...

Sizin bizim vicdanımıza bıraktığınız kararı anlamakta zorlanıyorum.
Oyuncuyu maçları devam ederken gereksiz yere zan altında bırakmamalıydınız.
Eğer satranç sporcusu iseniz bunu bilmeniz gerekirdi.
Eğer sporcu değilseniz zaten mesele de yok!
Aşkın Bey,
 Turnuva sırasında konu açmanın yanlışlığı konusunda haklısınız, zaten açtıktan sonra kaldırmak istedim fakat forumda öyle bir seçenek bulamadım, belki de vardır varsa beni aydınlatınız.
 Maçlara gelince dediğim gibi bu turnuvaya katılan büyükustaların turnuvadan kazanacağı hiçbir şey yoktur, belki katıldıkları için fırsatlar sağlanmıştır, orasını ben bilemem organizatörler bilir. Sizin verdiğiniz bagaturov-evdokimov, mamedyarov-ponomariov maçlarının bununla hiçbir alakası yoktur. Erken beraberlikleri yanlış buluyoruz tabi ki, onları da yanlış bulalım fakat burada farklı bir boyut var.
 Bahsi geçen kapalı turnuvada belli bir puana (yanılmıyorsam 6) ulaşan sporcular IM normu kazanmakta. GM normu için de belli bir puan sınırı olmalı. Fakat bunun dışında bir ödül, sıralama yok. Dolayısıyla ilk 3 maçında kendi yaş gruplarındaki rakiplerine karşı puanlar toplayan genç kardeşimiz norm kazanmak için avantaj elde etmiş. Peki 4.turdan sonra ne oluyor. 5 maçının 4'ü 10 dakikada bitiyor ve GM unvanlı oyuncular kendinden 150-200 puan aşağıda rakibine karşı oyunu berabereye bırakıyor. Bunun normal bir durum olduğunu, herhangi bir turnuvada da gerçekleşebilecek olduğunu söyleyebilir miyiz? Yoksa burada göze batan bir şey mi vardır?

Mücadelesiz bereberlik konusunda tartışmam!
Sanırım aynı görüşü paylaşıyoruz.

Ama bu turnuva hedefleri açısından farklı bir turnuvadır.
Hele norm kazanmak isteyen gençler için!

Şimdi ben şöyle düşünüyorum.
Sadece bir kaç tur maçı değil, turnuva mücadelesinin tamamını hesaplayan bir oyuncu bazı maçlarına en az beraberlik için çıkamaz mı?
Evet, mücadelesini belki daha sonra hedeflediği maçlara saklayacak?
Olamaz mı? Hedeflediği puana yaklaşıyorsa bazı maçlardaki beraberlikler onun işine gelir.
Bu onun taktiği olabilir.
Aksi takdirde kazanç için oynamaya kalksa belki kazanacak ama kaybedip bu hedefinden uzaklaşabilecek!
Taa ki sıradaki turnuvaya kadar.

Haa, rakipleri beraberlik teklifini kabul etmiş...
Bence bu onların kararıdır.
Ne kazanıp kaybettiklerini de onlar hesaplasın ben bilemem. Shy

Tüm bu fikirlerim yönergelerin şu andaki haliyle ne tip beraberliklere izin verdiği ölçüsüyle sınırlıdır!!

Ayrıca mücadelesiz beraberlik konusunun belki farklı kategorilerde derinlemesine incelenmesi gerekebilir.
Buna katılıyorum.

Selam ve saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: pranga - 11-07-2017, 10:52
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: Ateş Ülker - 11-07-2017, 21:40
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: haliltaş - 11-07-2017, 23:33
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: pranga - 12-07-2017, 00:03
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: Feti - 12-07-2017, 10:45
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: pranga - 12-07-2017, 13:30
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 12-07-2017, 14:52