Kapalı Turnuvalar ve Ahlak
Sn.pranga ilk olarak konu başlığında ahlaktan bahsetmişsiniz...

bu forumu belli ki kullanıyorsunuz yoksa bu genç kardeşimiz başarılı olunca sırf ona iftira atmak için sahte hesap açıp böyle bir yazı yazmazdınız herhalde...

Peki size soruyorum:Kendi isminizi vermeden başka insanlara sallamak ne kadar ahlaklı bir davranış? İlk önce bunu oturup düşünmek lazımdır bence...

İkinci olarak ise genç kardeşimizin oynadığı 4 tane erken biten maçı örnek vermişsiniz.Peki niye ilk 2 tane kazandığı maçı ve 2480 lik Türkiye'nin sayılı GM lerinden ile oynadığı oyunu ve kazanç pozisyonda berabere kaldığı maçı yazmadınız anlam veremedim diyecegim ama durun ben cevaplayayım...

Çünkü siz onları görmek istemiyorsunuz e tabi işinize gelmiyor! M.Aşkın TAŞAN'ın da dediği gibi Barış Esen-Davit Mag. maçında da aynı durum oluyor ve Bagaturov-Evdokimov maçında da aynı olay oluyor ve Burak Fırat-Barış esen maçında da Drasko-Benidze maçında da yani demek istedigim Sadece Cem Kaan erken berabere yapıyor diger tüm maçlar kıran kırana geçiyor(!) Yersen tabi...

Üçüncü olarak ise ''Dolayısıyla ilk 3 maçında kendi yaş gruplarındaki rakiplerine karşı puanlar toplayan genç kardeşimiz norm kazanmak için avantaj elde etmiş. Peki 4.turdan sonra ne oluyor. 5 maçının 4'ü 10 dakikada bitiyor ve GM unvanlı oyuncular kendinden 150-200 puan aşağıda rakibine karşı oyunu berabereye bırakıyor. Bunun normal bir durum olduğunu, herhangi bir turnuvada da gerçekleşebilecek olduğunu söyleyebilir miyiz? Yoksa burada göze batan bir şey mi vardır?''

İlk iki maçında oynadığı rakiplerinin eloları 2207 ve 2274... demişsiniz ki ''KENDİ YAŞ GRUPLARINDAKİ''ne kadar yazık... yani 2700 de olsa rakibi sizin için bir şey ifade etmeyecek çünkü yaşıtı! Ne demişler akıl yaşta deği baştadır...

''Peki 4.turdan sonra ne oluyor. 5 maçının 4'ü 10 dakikada bitiyor ve GM unvanlı oyuncular kendinden 150-200 puan aşağıda rakibine karşı oyunu berabereye bırakıyor.''

M.Aşkın TAŞAN 'ın dediği gibi:''Mutlaka bir GM, 2300 lük bir oyuncuyu yenecek diye bir kural mı var? Aksini defalarca yaşamadık mı? Siz tanık olmuyor musunuz bu tip maçlara?''

Belli ki satranç sporcusu değilsiniz.Size göre 2300 lük oyuncunun 2500 lüğü yenme ihtimali yok...Peki gelin şu maçlara göz atalım... https://chess24.com/en/watch/live-tourna...2016/2/1/7 2295 elosu olan Cem Kaan 2598 elosu olan GM Brkic Anteyi yeniyor! 2598-2295=303ELO! 303 elo fark var arada ALLAH ALLAH! size göre imkansız değil mi? yoksa Tesadüf mü?

Peki gelin bu sene ki bir maçına daha bakalım.https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/karpos-open-2016/2/1/7 2275 elosu olan Cem Kaan 2613 lük ünlü rus GM Savchenko, Boris'i yeniyor 2613-2275=338 elo fark var arada ama size göre imkansız...

Demek istediğim Cem Kaan ne yapabilir rakipleri beraberlik teklif ettiyse? Berabereye norm alıcaksınız ve rakibiniz beraberlik teklif ediyor Siz kabul etmezdiniz herhalde(!)

elo kayıplarını kendileri düşünsün Cem Kaan ne yapabilir ki...

''Burada adı geçen satranççı arkadaşı tanımıyorum.Ancak tahmin ediyorum ki kendisi IM unvanini kazandıktan sonra bir süre açık turnuvalar yerine kapalı turnuvalarda oynamayı tercih edecektir.''

sn.M.Ali kuseyri tanımadığınız bir kişi hakkında nasıl böyle bir yorum yapabiliyorsunuz! nasıl bir karakterdir bu... Demişsiniz ki ''Geçmiş turnuva tecrübelerimde benden 100_150 rating yüksek bir oyuncunun 10 hamlede benimle beraberlik yaptığını hiç hatırlamıyorum.'' peki bu Cem Kaan'ın suçu mu?

''Konu bir satranççı üzerinden açılmış ben de onun yakın dönem  kariyeri ile ilgili tahmin yürüttüm'' Herkes sallasın o zaman birbirine.Dalga mı geçiyorsunuz?

30 lu yaşlarda im olan bir çok oyuncu var demişsiniz hatırlatırım bu çocuk ilk normunu Karpos OPEN dan almış altını çiziyorum OPEN!

İlk önce adam gibi tebrik etmeyi bilin!Ondan sonra erken beraberlikleri nasıl kaldıracağımızı tartışırız.Bir sürü erken biten maç varken turnuvada neden Cem Kaan?

Çocuğa teklif etmişler çocuk da kabul etmiş bu onun suçu mu? ama sizin derdiniz Cem Kaan! niye yakında IM olacak!Son tur yendi hakkıyla aldı normunu!

Yani demek istediğim öyle başkaları başarılı olunca sahte hesaptan iftira atıp çekememezlik baya bir adamlık ve ahlak gerektiriyor(!)

SON OLARAK Siz onu bir gladyatör gibi ortaya koyamazsınız. O haddini biliyor bence.

Ama yaptığı sahtekarlık değil ki...

Sizin bizim vicdanımıza bıraktığınız kararı anlamakta zorlanıyorum.
Oyuncuyu maçları devam ederken gereksiz yere zan altında bırakmamalıydınız.
Eğer SATRANÇ SPORCUSU iseniz bunu bilmeniz gerekirdi.
Eğer SATRANÇ SPORCUSU değilseniz zaten mesele de yok!

Saygılarımla...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: pranga - 11-07-2017, 10:52
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: Ateş Ülker - 11-07-2017, 21:40
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: haliltaş - 11-07-2017, 23:33
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: pranga - 12-07-2017, 00:03
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: Feti - 12-07-2017, 10:45
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: pranga - 12-07-2017, 13:30
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: Feti - 13-07-2017, 23:08
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: Feti - 14-07-2017, 11:19
RE: Kapalı Turnuvalar ve Ahlak - Yazar: prangahater - 14-07-2017, 14:34