Şike Sadece Dereceyi Etkilediğinde Mi Suç Sayılmalı?
2014 Satranç Birinci Ligi 5.Tur'da şahit olduğum ilginç bir şike olayını paylaşmak isterim
 Karaman'ın iki kulübü karşılaşıyor. İkisi birden as kadrolarından oldukça farklı yedek ağırlıklı bir kadro ile maça çıkıyor ve her ne hikmetse 3.masada iki takımın da sporcusu maça çıkmıyor??? Sonuç 0-0. Maçın sonucu da 3.5-3.5 bitiyor. Yani önceden ayarlanmış kadro dizilimleriyle ve hükmen bitmiş maçlarla şike yapıldığı apaçık ortada, ama Bachana Morchiashvili olayında kıyameti koparanların buna hernangi bir tepki gösterdiğini göremedim. Şike, dereceyi etkilemiyorsa suç değil midir?
 satrancligi2014.tsf.org.tr/tr/component/turnuva/?task=fileview&kid=358

2015 Gençler Şampiyonası son turundan bir örnek:
 gencler2015.tsf.org.tr/tr/component/turnuva/?task=fileview&kid=931
 11.masada aynı ilin iki sporcusu ve aynı takımlarda oynamış muhtemelen yakın arkadaş olan sporcular karşılaşıyor. Beraberlik durumunda ikisi de alt sıralarda bitiriyor ve yaklaşık 50 liranın altında bir ödül alıyorlar. Her nasıl olduysa siyah taşlarla oynayan oyuncu maça çıkmıyor ve hükmen kazanan sporcu 300 lira civarında bir ödül kazanıyor, elo da kaybetmiyorlar, çok ilginç değil mi? Hasta mı oldu acaba, dişi mi ağrıyordu? Öyleyse bile açıklama borçlu olduklarını düşünüyorum. Yorum sizin.
Ara
Sn. Pranga,
Ben tanık olduğum ya da haberimin olduğu şike olaylarından bireysel kararım ile tepkimi ortaya koyarım.
Bachana Morchiashvili olayında kıyameti koparan benim.
Çünkü yaşamış, tanık olmuştum.
İnannın ki ben müneccim değilim.
Cüppeli de değilim.

Haberimin olmadığı şikelere nasıl tepki koymamı beklersiniz?
Yaşadığınızı söylediğiniz olayı vakti zamanında ortaya koydunuz mu ?
Valla benim bu konuda günahım yok arkadaş... Exclamation
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey,
Bu kadar yazının icindeki uc kelimeyi cımbızla cekip cevap yazmanizi anlayamiyorum. Sizi suclayan olmadi. Bachana Morchiashvili olayinda tepki gostermenizi de sonuna kadar desteklerim.
Ikincisi sahit olmam internet vasitasiyla sonradan oldugu icin dogal olarak aniden tepkimi koymadim. Fakat bunlarin cogu satrancseverce takip edilen turnuvalar oldugu icin kimsenin bir sey dememesi sasirtti beni, o yuzden bu cumleyi kurdum.
Ara
Sözü edilen olayların biri 2014 'de diğeri de 2015' yaşanmış gibi yazılmıştır!!!.Bunları konuşmak için 2017 nin ortasını beklemek zorunda kalmamız düşündürücüdür.Şikenin hiçbir şeklini ve kim tarafından yapılırsa yapılsın kabul etmek mümkün değildir.Çünkü alışkanlık yapar.Ondan sonra 3 sene gecikme yerine 13 sene gecikme ile konuşmaya başlarız.Öte yandan şunu da kabul etmek gerekir:Günümüzde manevi değerler hızlı bir şekilde yozlaşıyor.Çoğunluk bütün gerçekleri bildiği halde ya susuyor veya bir olayı geç bildiriyor.Kıyameti kopardığımız olay dahi bu forumda en az 1 sene gecikme ile tartışmaya açılmıştı!
Şikeyi önlemek zordur.Çünkü ortak çıkarlar hep birbirleri ile birlikte çalışmaya devam edecektir.Bu bakımdan "şike nasılsa sık sık olacak hiç değilse yerli dinamikler yapsın"şeklinde düşünmek de mümkündür!
Ateş Ülker
Ara
(16-07-2017, 11:01)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sözü edilen olayların biri 2014 'de diğeri de 2015' yaşanmış gibi yazılmıştır!!!.Bunları konuşmak için 2017 nin ortasını beklemek zorunda kalmamız düşündürücüdür.Şikenin hiçbir şeklini ve kim tarafından yapılırsa yapılsın kabul etmek mümkün değildir.Çünkü alışkanlık yapar.Ondan sonra 3 sene gecikme yerine 13 sene gecikme ile konuşmaya başlarız.Öte yandan şunu da kabul etmek gerekir:Günümüzde manevi değerler hızlı bir şekilde yozlaşıyor.Çoğunluk bütün gerçekleri bildiği halde ya susuyor veya bir olayı geç bildiriyor.Kıyameti kopardığımız olay dahi bu forumda en az 1 sene gecikme ile tartışmaya açılmıştı!
Şikeyi önlemek zordur.Çünkü ortak çıkarlar hep birbirleri ile birlikte çalışmaya devam edecektir.Bu bakımdan "şike nasılsa sık sık olacak hiç değilse yerli dinamikler yapsın"şeklinde düşünmek de mümkündür!

Ateş Bey,
İzninizle bir düzeltme yapmak istiyorum.

Bir cümleniz...
"...Çoğunluk bütün gerçekleri bildiği halde ya susuyor veya bir olayı geç bildiriyor.Kıyameti kopardığımız olay dahi bu forumda en az 1 sene gecikme ile tartışmaya açılmıştı!..."

Bu böyle değildir! Ağustos ayının ortalarına doğru biten Çanakkale Truva turnuvasındaki olayı aynı ayın 30 unda kamuoyunun bilgisine sundum.  (30.08.2014 ...17:27)

Saklama gereği duymamıştım.

http://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=3815

Selam ve saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın bey,kıyamet koparmak ile isimlendirilen şike olayı muhtemelen en az 2 turnuvayı ilgilendiren bir zincirdi.Siz ilk olayı hemen turnuvanın bitiminden birkaç gün sonra anlattığınızı öne sürdünüz.Sizin yazdığınız farklı bir olay da olabilir.Bizim bu forumda tartıştığımız olay iki yabancı uyruklu sporcunun iki ayrı turnuvada dönüşümlü olarak son maça gelmemiş olmaları konusu idi.Bunu önce kimin bildirdiğini şu anda hatırlamıyorum.Ama en az 1 takvim yılı sonra öğrendiğimizi hatırlıyorum.Kanımca ilk olayı sizin gibi erken bildiren olsaydı 2 nci olay yaşanmazdı.Sizin 30 Ağustos 2014 de yazdığınız olay ile bizim gecikmeli olarak tartıştığımız olay farklı da olabilir.Kim kamuoyuna ilk olarak açıklamıştır?Bu forumda ne zaman tartışıldı?Bunu kesin hatırlamıyorum.Ama düzeltme gerektiren bir durum yoktur.Bizim olayı öğrenmemiz ve hakkında yazı yazmamız muhtemelen 8 ay sonra gerçekleşmiştir.Dönüşümlü olarak son turda maça gelmeyip dönüşümlü olarak karşılıklı hükmen yenilme olayını ilk yazan siz misiniz?
Ateş Ülker
Ara
Ateş Bey,
Ben size turnuva adı, tarih ve olayın kahramanını açıkça belirtmiştim.

Olay Çanakkale Truva Turnuvasında geçmiştir.
Olay yaklaşık 2 hafta sonra (30.08.2014 ...17:27) tarihinde kamunun bilgisine sunulmuştur.
Olayın kahramanı BACHANA MORCHİASHVİLİ'DİR.

Sizin 8 ay sonra öğrendiğiniz olay hangisidir? Bahsettiğim olay mıdır?
Bunu da yazar mısınız?

Ben olayları saklayıp, günü geldiğinde kamuya servis yapmam. Ama ifadenizde buna benzer bir yaklaşım gördüğüm için bu düzeltmeyi yapma ihtiyacı duydum.
Saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara
BACHANA MORCHİASHVİLİ ile ODAEV İ Mİ kast ediyorsunuz?
BACHANA MORCHİASHVİLİ Çanakkale ve Keşan trunuvalarında son tur ODAEV'E karşı maça çıkmamıştı.

Kast ettiğiniz turnuva ve kişiler bunlar mıdır?
- MATRANÇ -
Ara
Askın Bey, Bachana maclara cıkmadığı için mi ceza almıştı?
Ara
İtiraf ettiği için almış, bunu bilmiyordum. 
Merak ettiğim birkaç konu var. 
1)Eşit konumda kimseye birşey soylemeden , notasyonu imzalamadan masayı terk etsem ceza alır mıyım?
2) Gelecek 5 hamle boyunca şiş atma şansım varken atmazsam ve berabere bitse maç yine ceza almıyorum galiba? (en az alet kazanıyorum)
3)  Vezir öndeyim temiz, rakibin karsı oyunu yok, berabere teklif etsem ya da terk etsem ceza alır mıyım?
4) vezir kale ile merdiven matının son hamlesindeyim rakibin tek piyonu var terfi ile de ilgisi yok, bu konumda terk etsm sonra da karnım ağrıyor desem yaptırım var mı?
Eğer ki bunların hiçbirine yaptırım olmayacaksa bu tartışmalar boş? 

Yukarıdaki durumlardan herhangi birinde karnım ağrıyordu, terk ediyorum deyip gidebiliyorsak ve yaptırımı yoksa, tüm konuşmalara boşa...
Ara
Merhaba. Amatör satranç oyuncusu olarak "şike" gibi iğrenç bir kelimenin satranç gibi güzel bir oyunla aynı cümlede geçmesinden hicab duyuyorum. Bu güzel spor dalını lekelemeye kalkışanları nefretle kınıyorum.

Bahsi geçen mevzular açıkça satranç etiğine uymayan yakışıksız davranışlardır. Çok şükür turnuvalardaki diğer yarışmacılar da herşeyin farkında. Aklın yolu bir.

Ödülün - paranın değil; saygının, centilmenliğin öncelik olduğu bu spor dalında yakışıksız davrananların yeri olmamalıdır. Dışlayınız. Muhattap olmayınız. Aranıza almayınız.

Saygılarımla
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi