Kuvvetli makineye karşı kazanç kaçırmak
Çok güçlü makinelerle oynuyorum 2 kez kazanç kaçırdığım oluyor ( ilk kazanç kaçırdığım maç Caro-kann siyahlarla oynadığım maçtı )
ve görülmesi çok zor  ( her ikisi yoğun analiz sonrası gördüm
Örnek konum r1b1k2r/1p3pp1/p3p2p/2b3q1/3N4/3B1Q2/PPP3PP/1K1RR3 w kq - 0 18 ( beyaz oynar kazanır ilk önce çözün cidden zor bir test birde karşınızda çok kuvvetli  makine var ) ( bunlardan öncesi teorik bir yenilik bulup bu konuma vardım ) Atxe6 Filxe6 Kalexe6 fxe6 h4 forse devam yolu Qf6
Qh5+ Kf8 Qxc5 Kg8 ve burada h5!! kaçıyorum göz göre göre bu hamle var makinenin önerdiği Kale f1 hamlesini oynadım ( Karşında makine olunca beraberlik görünce h5 gibi basit hamleyi kaçırdım makine h5 hamlesini görmedi ( Deep fritz 15 2800 Elo ilk kaçırdığım fırsatta makinenin performansı daha yüksekti işlemci çok olduğu için )  fakat insancıl veya Stockfish 10 ( yüksek derinlik ) ile analiz ederseniz daha iyi anlarsınız yaptığım feda anlaşılması basit bir ( hesaplama işine gelince orası çok zor konum değerlendirmesi lazım ondan dolayı ) pozisyonel feda ) bundan sonrası beraberlik söylemeye gerek yok
bu fırsatlar az çıkıyor. ne yapmalıyım acaba ?

Not olarak makineler en iyi oyun ortasını oynar oluşturduğum bulmacalarımı uzun zaman sonra buluyor ( bazı konumlarda hesaplanması çok zor olduğu için knodes 100-300'e kadar indiği olmuştu ( normalde 800-2500 arasında oyun ortasında) ondan dolayı kuvvetli makine bu maçta aslında yüksek performans göstermiş)

8/1p2rk2/p1r5/K1P5/PP2Q3/8/8/8 w - - 1 46 bu konum kazanç ondan dolayı makine kazanç diyor aslında berabere fakat bir yerde beyaz kazanıyor sanırsam

Edit konum berabere sanırsam daha yoğun analiz edince beraberliği buldum sonunda
beyazlar son sıra zayıflığını bitiremeden
Karşı feda yapıyoruz
Edit 2 niye kazanç dediğini hatırladım makineler vezire karşı iki kalede bazen kazanç konumları var c-f ( b-g'de de var ama berabere yapmak basit eğer hisar kurduysanız ) piyonları ile siyah piyon sürmeden berabere yapabilir
ve 5. yatayda ( 4. yatay konumu 6. ve 3. yatay konumlarını pek hatırlamıyorum hisar kurabilir beraberlik için sadece beklemesi gerekir yoksa beyazlar yavaşça kazanabiliyor

son not iki kale ile vezir tahtadan kalkması neredeyse imkansız
Ara
8/3rk3/2P5/K4Q2/8/8/8/4r3 b - - 0 71 8/4r3/1KP1r1k1/8/1Q6/8/8/8 w - - 1 60 bu konumda berabere ( bir hamle sıralaması sonra bu konuma vardım)
daha eklemeye gerek yok berabere konum
Son not oyun Sicilya açılışı ile başlıyor notlarımdan biride sade olmayan konumlarda bazen makine bir taraf kaybetse bile kusursuz oyun der hatayı bulamaz yani kazanma şansınız var
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi