Acemi Satranç Öğretmeni Kendisini Nasıl Geliştirir?
“Kitap önerisi istersiniz bir sürü kitap ismi sıralanır, seviye gözetilmeden.” Demişsiniz. Aslında seviyeye göre konu olmaz zaten. Seviyeye göre kombinezon problem olur. Teorik bakımdan bilinmesi gerekenler bellidir. Açılış teorileri, oyun ortası teknikleri, konumsal bilgiler, stratejik bilgiler, oyun sonu teknikleri. Bu bağlamda klasik kitaplardan başlayacaksınız. Pachmann, Fine, Kotov, Euwe gibi. Hatta İngiliz  notasyonunu da sökeceksiniz (Çünkü çoğu klasik kitaplar bu notasyonla yazımıştır). Mümkünse kitapları orjinalinden okuyacaksınız (çevirilerde kayıp oluyor ne yazık ki). Ustaların oyunlarını inceleyeceksiniz, Cabaplanca, Alekhine, Tal, Botvinnik, Fisher, Keres, Karpov, Kasparov ve adını saymadığım diğer ustaların en iyi oyunlarını içeren kitaplarını alıp nasıl oynuyorlar bakacaksınız. Hesap gücü kazanmak için de problem, kombinezon çözmek gerekir. Ders de alabilirsiniz tabii. Ama bu bana zor geldi anlamadım yok. Çabalayacaksınız. Satranç öğrenmek biraz dil öğrenmek gibidir. Başlagıçta az ama kararlılıkla devam edilirse giderek daha çok anlayacaksınız.  Çabalayamıyorsanız zaten içinize yeterince satranç öğrenme ateşi düşmemiş demektir. Benim ve benden önceki kuşaklar satranççıların bile zor bulunduğu dönemde hep kitapla bu işe başlamıştır. Yabancı dilde yazılmış kitaplar. O dönem kitaplarda seviye diye bir ayrım yoktur. Yukarıda anlattığım bilgileri ustalar ele almış anlatmıştır.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Acemi Satranç Öğretmeni Kendisini Nasıl Geliştirir? - Yazar: Sabri Koçak - 11-07-2020, 10:00

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi