Acemi Satranç Öğretmeni Kendisini Nasıl Geliştirir?
Merhaba, satranç camiası farklı tartışmaların içerisinde ancak ben yine konuma devam etmek istiyorum. Strateji konusunda ders içeriği üretirken biraz zorlandığımdan bahsetmiştim. Elimdeki strateji kitaplarını tekrar inceledim. Analiz Yayınları'nın; Satranç Stratejisinde Dersler, Modern Satranç Stratejisinin Sırları, Açılış Stratejisinde Ustalaşma ayrıca Atak Satrançta İlerleme ile Agresif Satranç kitaplarının da strateji konuları içerdiğini gördüm. Bu kaynaklara ek olarak Satrancın Esasları, Konumsal Satranç El Kitabı eserlerinde de bazı strateji konularına değinildiğini tespit ettim. Tabii üst yorumda çoğu strateji başlığını aldığım Benim Sistemim kitabını da bu kaynaklara eklemek istiyorum. Hepsi gerçekten de çok değerli yayınlar. Kitapları genel olarak incelediğimde bazı bölümlerde benzer başlıklar olduğunu gördüm. Atak Satrançta İlerleme ve Agresif Satranç daha özel bir hedefe yönelik kitaplar, Açılış Stratejisinde Ustalaşma adından da anlaşılacağı üzere açılışa yönelik ancak gerçekten de çok ciddi hazırlanmış kalınca bir kitap, Satrancın Esasları ve Konumsal Satranç El kitabı ( Bu kitabın basımı beni biraz kendisinden uzaklaştırdı) daha genel yayınlar. Benim Sistemim ve Satranç Stratejisinde Dersler kitaplarında ustalar kendi bakış açıları ile konulara değinmişler ama Modern Satranç Stratejisinin Sırları kitabı çok daha kapsamlı bir kitap. On dört ana başlık ve yetmişe yakın alt başlıktan oluşuyor. ABD ve İngiltere Satranç Federasyonu En iyi Kitap Ödülü'nü de almış olan bu kitap için bir eleştiri yapmak bana düşmez sanırım ama aklımdaki tek soru ilk strateji kitabım bu mu olmalı(?).
Elimdeki kısıtlı kaynakları biraz daha kurcaladığımda ismini çok defa duyduğum ancak basımı olmadığı için edinemediğim bir kitapla karşılaştım. PDF olarak ''Sistematik Antrenman''. Kitabın ilk bölümlerini okuduğumda çok etkilendim. Alman Satranç Federasyonu'nun düzenlediği bir kitap. Sayın Heinz Hohfeld'in bu kitap için yazdığı ön sözün ilk cümlesi ''Son senelerde satranç yayınları o kadar geniş ve buna bağlı olarak çapraşık hale gelmiştir ki, her oyuncu kendi için doğru kitabın seçilmesinde zorluk çekmektedir.'' şeklinde. Sonrasında Bu Kitap Nasıl Kullanılmalı başlığında; '' Teorik hazırlık satrançta çok önemli bir rol oynar. Burada istenilen şey satranççıya, oyunun stratejik ve taktik esasları hakkında gerekli bilgileri açık şekilde sağlayacak bir eğitimdir. Bu süreç okul eğitimine hayli benzemektedir; bu sebepten dolayı her zaman kullanılan ve genel olarak bilinen didaktik pedagojik yöntemler göz önünde tutulmalıdır.'' gibi ifadeler bulunmakta. Son olarak kitabın giriş bölümde Modern satranç stratejisi ilkelerinin İlk Satranç Dünya Şampiyonu Wilhelm Steinitz tarafından sistematik olarak araştırıldığını ve açık şekilde aydınlatıldığını öğrendim. Aradığım da tam olarak buydu. Basit anlaşılır bir sınıflandırma. Kitapta strateji üç ana başlığa bölünmüş 1. Zayıf ve kuvvetli haneler, 2. Piyonların yerleşimi, 3. Figürlerin etkisi ve hareket yeteneği. Üç ana başlık elliye yakın alt başlıkla incelenmiş. Sanırım strateji başlığı için ilk kitap bu olabilir. Önceki yorumumda kendi sormuş olduğum soruya kendim bir yanıt buldum ve artık şöyle düşünüyorum. Bu düşüncemdeki eksiklikleri ve hataları bana söylerseniz çok sevinirim.

Bir sporcu Stratejik gelişimi için sırasıyla aşağıda belirtilen kaynaklardan faydalanabilir. Strateji konusu için ders içerikleri oluşturulurken de ''Sistematik Antrenman'' kitabından faydalanılarak planlama yapılabilir. Diğer kaynaklardan faydalanarak da bu müfredat ciddi şekilde zenginleştirilebilir.

1. Sistematik Antrenman (Sergiu Samarian)
2. Modern Satranç Stratejisinin Sırları (IM John Watson)
3. Benim Sistemim ( Aron Nimzowitsch)
4. Satranç Stratejisinde Dersler (GM Valeri Beim)
5. Açılış Stratejisinde Ustalaşma (GM Johan Hellsten)
6. Atak Satrançta İlerleme (GM Simon Williams)
7. Agresif Satranç (GM Larry Christiansen)

Bu yorumumda bir de şu konuya değinmek istiyorum. Alman Satranç Federasyonu antrenörleri için temel bir kaynak hazırlamış kim bilir daha neler var... Bir de herkesin bildiği Sovyet Satranç Okulu diye bir olgu var. Sovyet okulunu biraz araştırmaya çalıştım ama pek bir şey bulamadım. Sovyet okulunun ayrıntılarına ulaşabileceğim dijital bir kaynak var mı?
Türk Satranç Okulu diye bir şey neden yok? Satranç müfredatı Türk ustalar tarafından herkesin anlayabileceği şekilde sınıflandırılamaz mı?
Şöyle bir şey gözlemledim bilmiyorum yanılıyor muyum; Türk satrancında üç kuşak var emektarlar ilk satrançla ilgilenen kendi çabalarıyla satrancın gelişimi için ellerinden geleni yapan kişiler. Bu emektarların yetiştirdiği öğrenciler sanırım yaklaşık olarak 30-40'lı yaşlarındaki satranççılar. Belli bir satranç kültürünün üzerinde olan bu iki kuşak gerçekten de çok değerli. Ama son dönem, tabii kendi gayretleriyle çok başarılı olan kişileri bu değerlendirmenin dışında tutuyorum, satrancın kalitesinde büyük bir düşüş var. Satranca olan ilgi çok fazla ama bu kalabalık kitle doğru şekilde yönlendirilemiyor. Bu tabanın satranç anlayışını değiştirebilecek, belli bir seviyenin üzerine taşıyabilecek çalışmalar neden yapılmıyor?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Acemi Satranç Öğretmeni Kendisini Nasıl Geliştirir? - Yazar: T.CANCA - 07-08-2020, 23:54

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi