Acemi Satranç Öğretmeni Kendisini Nasıl Geliştirir?
Merhaba. Projemle ilgili bazı gelişmeler oldu ilk olarak onu paylaşmak istiyorum. Satrancın özellikle bizim okulumuz gibi dezavantajlı köy okullarında yaygınlaşmasını amaçlayıp çalışmalarımın belli bir kısmını projelendirerek Eğitimde İyi Örnekler yarışmasına katılım sağladığımı belirtmiştim. Muğla il genelinde yapılan bu yarışmada projem kültür sanat ve spor kategorisinde il birincisi oldu. Umarım satrancın biraz daha yaygınlaşmasına küçükte olsa bir katkım olur. Farklı yerlerden projeme ulaşan kişilere link olarak bu forum sayfasını da paylaşıyorum. Amacım olumlu bir etkileşime ulaşabilmek.
Bulunduğum ilçede çok fazla köy okulu var keşke çalışmalarımı daha da genişletip ''Milas Köy Okulları Satranç Kulübü'' şeklinde bir oluşum altında binlerce öğrenciyi satrançla tanıştırabilsem. Okulumda yaptığıma benzer köy okulları arasında bir lig kurabilsem, aylık toplu turnuvalar düzenleyebilsem, çocukları bölgesel ve ulusal turnuvalara götürüp onlara bu heyecanı yaşatabilsem. Aklımda bu şekilde bir şey var ama bilemiyorum...

Proje videom: https://www.youtube.com/watch?v=-WFPZLOSUCo ( Yıllardır turnuvalarda başarılı sonuçlar almamıza rağmen kişisel hesaplarımdan sadece iki defa konuyla ilgili paylaşımda bulundum ilki okul aile birliğinin izni ile sponsorluk bulmak hedefli ikincisi ise satrancın yaygınlaşması için bu paylaşımımdır. Öğrenci fotoğrafları ve bazı videolar okul sitesinde paylaşıldığı için bu videoyu paylaşmakta bir sakınca görmüyorum.)

Satrançla ilgili önceki yorumlarda eksik kalan bazı konularla ilgili fikirlerimi dile getirmek istiyorum. İlk olarak bir önceki yorumumda sorduğum ''Sovyet Satranç Okulu'' ile ilgili bilgi var mı sorusuna kendim yanıt vereyim. Ruslar böyle bir bilgi paylaşmıyormuş. Bir müfredat, konu başlıkları, plan vs.. yok. Yani ben ulaşamadım.

İkinci konu ise ''Satrançta taktik'' ilkokul öğrencileri için taktiğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Konuyla ilgili biraz araştırma yaptığımda iyi antrenörlerin de buna çok önem verdiğini gördüm. Ayrıca Gm Mustafa YILMAZ çocukluk yıllarında çok fazla satranç problemi çözdüğünü iki farklı programda dile getirdi. Bunun da satrancına çok fazla katkı sağladığını söyledi. Taktiğin tanımını yapmadan konuyu da çok uzatmadan ulaşabildiğim bazı kaynaklardan bahsetmek istiyorum.
Analiz Yayıncılık Satranç Kampı ve Satranç Okulu serileri. Satranç kampı serisi çok basitten başlıyor yeni başlayan öğrenciler için çok yerinde bir tercih olacaktır. Satranç Okulu serisinde ilk iki kitaptan sonra seviye biraz hızlı mı artıyor bilemedim. Ozan Çapan'ın Satranç Öğretmenim 1 kitabı mat kalıplarını yaklaşık 35 başlıkta kapsamlı bir şekilde işlemiş. Deniz SEYHANOĞLU ve Yiğit YAZGI'nın Dünya Şampiyonlarından Matlar bu kaynak için şöyle bir şey söylemek istiyorum basım yılı 2013 Magnus Carlsen daha dünya şampiyonu değil ancak yazarlar Magnus Carlsen'in dünya şampiyonu olacağına inandıkları için onu da bu kitaba dahil ediyorlar... Yıl 2021 kitap halen daha geçerli, bu durum benim çok hoşuma gitti ayrıca bu kitap öğrencilere dünya şampiyonlarını tanıtmada da çok faydalı olacaktır. Ozan ÇAPAN'ın Satranç Öğretmenim 2 kitabı birinci kitapta olduğu gibi bu sefer taktik temaları sistematik ve kapsamlı şekilde ele alınmış, bu kitapla taktik temalar iyice pekişecektir. Acemi öğretmen için kitapta anlatılan konunun kapsamlı olması ve içerisindeki başlıkların belirgin olması çok önemli Ozan ÇAPAN'ın kitapları bence bu konu da çok iyi. Taktik sorular için dijital kaynaklar da var bence en güzeli chesstempo sitesi yapılan son 100 soru kaydediliyor bu şekilde öğrenci takibi kolay oluyor. Ayrıca ücretli üyelik alınabilirse en son Türkiye'den alınamıyordu kendinize istediğiniz seviyede ve konu başlıklarında soru setleri oluşturabiliyorsunuz. İnternet üzerinden çözülen sorularda şuna dikkat edilmeli öğrenciler genellikle sorunun cevabından emin olmadan hamle yapıyorlar bu yüzden çözülen soru sayısı çok oluyor ama bu ne kadar faydalı tartışılır. Bu yüzden yazılı kaynaklardan yapılan çalışmaların daha verimli olduğunu düşünüyorum.
Ben de şöyle bir hissiyat oluştu belki yanlış olabilir ustalarım düzeltsinler. Taktik ve strateji arasında güçlü bir bağ var strateji taktik temalara göre belirlenebiliyor. Strateji bazen taktik temaları da kapsayan geniş bir başlık. Taktik temaları konuşurken şimdi stratejiden bahsetmeyeceğim gelmek istediğim nokta Selim GÜRCAN'ın Satrançta Ustalık Kursu isimli kitabı. Kitap strateji kitabı olarak sınıflandırılmış ama ben mat kalıpları ve taktik temaların verilmesinden sonra bu kaynağın çalışmaları olgunlaştıracağını düşünüyorum, bilmiyorum hatalı mıyım? Bu kitapta işin püf noktaları ustalıkla anlatılıyor. Nasıl düşünülmeli, zihinsel süreçler nasıl olmalı... Selim GÜRCAN'ın satrancı anlaşılabilir kılmak için gayret ettiğini düşünüyorum. Satrançta Ustalık Kursu'na paralel olarak Selim GÜRCAN'ın Satranç Yaprak Test kaynağından da faydalanılabilir. Son olarak elimdeki kaynaklardan Analiz Yayıncılık Mata Giden 365 Yol kitabı. İyi ki Analiz var... Nasıl kendimi geliştirebilirim(Yine) derdindeyken Bodrum'dan bir hocam bana şöyle bir şey söyledi ''Taylan Analiz Yayıncılığın tüm kitaplarını al ilk olarak da Oyunsonlarını Anlamak kitabını...'' Öğrencilerimde eksik gördüğü yöne doğru beni yönlendirmişti Oyunsonlarını Anlamak kitabı bende ve öğrencilerimde çok şeyi değiştirdi... Gerçekten de Analiz Yayıncılığın tüm kitapları çok kaliteli.
Taktik/Oyun Ortası başlığında dile getirdiğim ifadelerde hatalarım var mı(?), işaret ettiğim kaynaklar ve sıralamaları hakkında düşünceleriniz neler?

1. Satranç Kampı Serisi (Igor SUKHIN)
2. Satranç Okulu (1a-b) (IM Alexander MAZJA)
3. Satranç Öğretmenim 1 (Ozan ÇAPAN)
4. Dünya Şampiyonlarından Matlar (Deniz SEYHANOĞLU-Yiğit YAZGI)
5. Satranç Öğretmenim 2 (Ozan ÇAPAN)
6. Satrançta Ustalık Kursu (FM Selim GÜRCAN)
7. Mata Giden 365 Yol (GM Joe GALLAGHER)
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Acemi Satranç Öğretmeni Kendisini Nasıl Geliştirir? - Yazar: T.CANCA - 03-01-2021, 01:05

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi