SATRANÇ KAMUOYUNA DUYURULUR
Bu yazıyı şahsıma karşı kin duygularıyla dolu bir ‘Başkan’ın hakkımda gerçek dışı algı oluşturmaya yönelik ağır ve haksız bir saldırısına karşı zorunlu tepki olarak yayınlıyorum.

HİÇBİR HUKUK DÜZENİ HAKKIN VE HAKLININ SALDIRIYA UĞRAMASINA İZİN VERMEZ!

Hakkın, haksızlık karşısında feda edilmemesi gereklidir.
Hakkın, haksızlığa boyun eğmemesi esastır!
Hukukun haksızlık ve adaletsizlik karşısındaki savaşımın kazanılmasının sağlanması bakımından yasal savunmanın bir araç olduğu ilkesinden yola çıkıyorum.

OLAY NEDİR?
Chesscom Lig takımı oyuncusu olarak düzenlemiş olan takım yarışmalarında yer aldım. Üyeliğimin ilk zamanlarında performans puanım oldukça düşüktü. Ama zamanla bu puan doğal olarak 400-500 kadar yükseldi. Oynadığım takımda genelde son masalarda oynadığım için rakiplerim de bana uygun ve yakın puanlardaki oyuncular idi. Yükseldiğim en yüksek puan 1550 civarı idi. 

Son maçta ise 1650 diye hatırladığım bir oyuncuyu iki defa üst üste yendim. O maçta ben de çok hata yaptım ama o göremedi. Onun yaptığı hataları da fark edecek ve karşılığını verecek kadar oyun bilgisine de sahibim. 
Zaten bu son maçtan sonra muhtemel bir şikayet üzerine  Chesscom hesabım silindi.

Şimdi kendi kendime soruyorum:
Acaba yenmese miydim?

Rakibimin çift soru hamlelerini ve verdiği fırsatları değerlendirmese miydim?
Ya da organizasyon en fazla kendimden kaç puan daha kuvvetli oyuncuları yenersem bu şikayetleri dikkate alacak?
Ben yeri geldiğinde 1400 lük oyunculara da kaybedebilirim, 2400 lük oyuncuları da yenebilirim. Bunu neden araştırmıyorlar?

Bu konunun muhasebesini yapmaktan sıkılıyorum ama benim performansımı 6300952 No’lu FIDE ID numaramdan son 40 yıla ait tüm yarışma ve performanslarımı inceleyebilirsiniz. 1985 yılından itibaren kayıtlar mevcutmuş. Arkadaşlarım söylüyor. İnanın bir defa girip bakmadım bile bu kayıtlara.
Ülkemde onlarca unvanlı ve Türkiye Şampiyonu olmuş sporcular ile maçlarıma, ülke çapında aldığım derecelere de bakarak bir karar verin. Geçmişte 2185 Puana kadar çıktığımı hatırlıyorum.

1660 LIK BİR OYUNCUYU YENMEM NEDEN BU KADAR TEPKİ ÇEKER? SON TURDA TAKIM OLARAK KAYBETTİKLERİ İÇİN 3. LÜKTEN OLDULAR.

Chess.com Support’a da yazdığım gibi;

Gerçek ve makul bir ölçüte bile başvurmadan BANLAMA KARARI almanız akıl mantıktan ve  gerçekçilikten uzak, onur kırıcı ve aşağılama ile eşdeğer bir karar değil midir?

Benimle aynı konumda olan diğer masum sporcuların durumu ne olacak?

YARGILAMANIZ ADİL DEĞİL! Çünkü adil şartlarda bir yarışma düzenlememişsiniz.
HUKUKİ DEĞİL! Çünkü gerekçe ve kanıt sunmamışsınız. Tek taraflı karar almış ve kararı araştırmadan vermişsiniz.
İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL! Çünkü bir savunma bile istememişsiniz. Medeni ülkelerde böylesine tahmine dayalı bir yargılama olmaz!
SAVUNMA VE DELİL OLMADAN İNSANLARIN İSİM HAKLARINI RENCİDE EDİCİ VE KİŞİNİN ONURU İLE OYNAYAN KARARLARA İMZA ATAMAZSINIZ! 

BU DURUM BANA HUKUKİ HAKLAR VERİYOR.

Bu yasak için tarafınızdan aşağıdaki gibi ayrıntılı bir açıklama talep ediyorum;
Hangi nedenle yasaklama esas alınabilir?
Yasağa neden olan hareketleri tarif eder misiniz?
Fair-play statemen açısından benim için hangi maddeyi buldunuz?

Sizden yeni bir hesap talebim yok!

Çünkü ben cezayı hak etmedim. Beni şikayet eden her kim ise onunla ya da rakibimle gözlemci huzurunda tekrar -2- maç yapmak isterim.

Ben satranççıyım SAHTEKAR DEĞİL!

Lütfen suçlama ve ceza işleminizi geri almanızı ve eski hesabımla size herhangi bir güvensizlik duymadan SATRANÇ OYNAMAYA devam etmek istiyorum.
İNSANLARIN ONUR VE ŞEREFLERİNİ DÜŞÜNMEDEN ALINMIŞ BÖYLESİNE GAYRI-HUKUKİ VE KEYFİ KARARLAR SİZİN KURUMSAL İŞLEVLERİNİZE YÖNELİK GÜVEN VE SAYGIYI DA NE YAZIK Kİ YOK ETMEKTEDİR.
Bence bize bir özür borçlusunuz. Bana ulaştırılacak şekilde aldığınız kararlar hakkında bir kanıt, bir dayanak sunmanızı talep ediyorum.

Hakkınızda saygı ve güven konusunu ancak bu cevabınızdan sonra düşünmeye başlayacağım.
Bunu sizden özellikle de bekliyorum.
Medeniyet bunu gerektirir.

Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
SATRANÇ KAMUOYUNA DUYURULUR - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 27-07-2020, 12:32
RE: SATRANÇ KAMUOYUNA DUYURULUR - Yazar: kaissa74 - 27-07-2020, 22:21
RE: SATRANÇ KAMUOYUNA DUYURULUR - Yazar: satıreng - 01-08-2020, 23:47
RE: SATRANÇ KAMUOYUNA DUYURULUR - Yazar: nurkuti - 07-10-2020, 13:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi