Yakışıksız olmuş.
TSF Web Sitesi sorumlu çalışanları ‘kurumsal ve tüzel’ içerikli bir başsağlığı mesajı yayınlamışlar.

“ İstanbul İl Temsilcimiz Rıza Öney'in babası, Türk müziğinin ve edebiyatının önemli isimlerinden, satranç sporuna gönül vermiş Dr. Mehmet Cahit Öney hakkın rahmetine kavuşmuştur. Ailesine, sevenlerine ve satranç camiamıza başsağlığı dileriz."

Burada elbette ülke şampiyonlarından ve merhumun iki oğlundan birisi olan A. Feridun Öney’den de bahsedilmesi son derece yerinde olacaktı. OLMALIYDI DA!
Sebebi her ne ise bu olmadı.  Ama sonuçta bir şeyler eksik kaldı.

Ama işin diğer yakışıksız tarafı da var.

Böyle bir konu merhum daha toprağa verilmeden Satrançseverler Birliği moderatörü tarafından 

(Evrensel Bilgin)  

-“ Bunu bugün yazmayacaktım ama dayanamayacağım. Tsf de bu haberi yapan yaptıran her kimse ahlaksızlığın, çürümüşlüğün, kokuşmuşluğun ve korkaklığın vücut bulmuş halidir.
Baş sağlığı mesajında Dr. Cahit Öney"in oğlu Türkiye Şampiyonu FIDE Ustası Feridun Öney’in sırf başkan adayı olduğu için adını yazamayacak kadar çirkinleşmiş bu güruh ülke satrancının midesini bulandırıyor artık.
Siz yazmayın Cumartesi günü tüm Türkiye öğrenecek bu yaptığınızı az sabredin.”

Hoppala!

Neden acaba istismar konusu yapılır ki? Sizce yakışık alır bir durum mu bu?
En azından bu süreç içinde…

Neden belli bir süre beklenmedi de bu konu büyük bir sabırsızlık ve iştahla 61 sözcükten ibaret bir yazıyla gündeme geldi?
Oysa taziye metni sadece 24 sözcük…

Aynı kişi tarafından yazılmış taziye yazısıdır.
“Satrançseverler Birliği Başkanı FM Feridun Öney'in babası, Türk satrancının mihenk taşlarından Sayın Dr. Cahit Öney vefat etmiştir. Başkanımıza ve ailesine sabır, merhuma rahmet diliyorum.”

Güzel de bak, burada sen de benzer bir hatayı yapmışsın. Öyle değil mi? Aynı eksiklik burada da yok mu? Neden diğer oğlunun Rıza ÖNEY in adı yok ki?

Yani işin özünü koruyamamış istismar kokan polemiğe kapı açan bir durum.
Eleştirdiğin konunun namlusunu ayaklarına doğrultup sıkmışsın işte.

Şimdi buna da mı aynı mantıkla: “…ahlaksızlığın, çürümüşlüğün, kokuşmuşluğun ve korkaklığın vücut bulmuş halidir.” demeliyiz?

TSF üstelik merhumun bir tek satranççı özelliğinden de değil, diğer tanınan yönleriyle de bahsetmiş.

Oysa bu eleştiri yazısı merhum daha toprağa bile verilmeden asla ve asla olmamalıydı. En azından şimdilik.
Demek ki dilin kemiği yok! 

Her iki taraf ta büyük fırsat kaçırdı. Normalini yapmadılar.

BABASINI KAYBEDEN HER İKİ OĞUL DA BU ÜLKENİN SAYGIN SATRANÇ GEÇMİŞİNE SAHİP GERÇEK SATRANÇ SEVDALISI EMEKÇİLERİDİR.

Birisini söyle diğerinden bahsetmemek asla olmaz. Bence her iki taraf ta bu hatadan dönmelidir.

Nokta.
- MATRANÇ -
Ara
Rahmetli Cahit Hoca (babam öyle bahsederdi) 1970 li yıllardan babamın sağlıkçılığını yapmış, filmlerini çekmiş bir insan. Rahmetli babamdan çok defa kendisinden minnetle bahsederken duymuştum.

Kıbrıs harekatında ise yine bu değerli insan, içinde akrabalarımın da olduğu bir çok askerimize vatani ve insani görevini yapmıştır.
Böyle bir değerli insana elbette ben de derin minnet duyarım.
Allah’ın rahmeti üzerinden eksik olmasın. Tüm ailesi, sevenleri ve sevgili oğulları Rıza ve Feridun ÖNEY e sağlık ve sabırlar dilerim.

1970 li yıllardan babamın sağlıkçılığını yapmış, filmlerini çekmiş bir insan. Rahmetli babamdan çok defa kendisinden minnetle bahsederken duymuştum.
Kıbrıs harekatında ise yine bu değerli insan, içinde akrabalarımın da olduğu bir çok askerimize vatani ve kutsal insani görevini yapmıştır.
Böyle bir değerli insana elbette ben de derin minnet duyarım. Allah’ın rahmeti üzerinden eksik olmasın. Tüm ailesi ve sevgili oğulları Rıza ve Feridun ÖNEY e sağlık ve sabırlar dilerim.

Merhum Babamın hayatına eli değen bu kutsal insan Cahit Hoca nurlarla sevenlerinin gönlünde sonsuza kadar huzurla uyusun.
- MATRANÇ -
Ara
Bu satrançseverler birliği medaratörü 'Evrensel Bilgin' tip bir adamdır . ağzı küfür dolu bir üslübu vardır. kendisini pek tutmam. bana kalırsa satrançtan ziyade başka şeyler peşinde bu camiada. çünkü satranç camiasına CAMİA bile diyemiyor GÜRUH diye aşağılıyor. satrancı yönetenleride ,onları seçenleride aşağılıyor .
Ara
(01-08-2020, 17:10)muzaffer şekerli Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu satrançseverler birliği medaratörü 'Evrensel Bilgin' tip bir adamdır . ağzı  küfür dolu bir üslübu vardır. kendisini pek tutmam.  bana kalırsa satrançtan ziyade başka şeyler peşinde  bu camiada.  çünkü satranç camiasına CAMİA bile diyemiyor GÜRUH diye aşağılıyor. satrancı yönetenleride ,onları seçenleride aşağılıyor  .

Valla bu güruh kelimesine bakınca iç dünyasının tüm özellikleri sıralanmış. Sözlük şöyle tanımlıyor güruh kelimesini: “Değersiz, aşağı görülen, küçümsenen topluluk, değersiz kimseler topluluğu, ayaktakımı, sürü.”

Yazıları da zaten değersizleştirme, aşağılama, küçümseme üzerine. Geçmişte yüzlerce yazısı var bu tanıma uyan.
O değil de ben E.B nin  kendi sayfasında bu kayığa binen ilkeli ve sağduyulu satranççılara şaşıyorum.
Geçmişi unutturduğunu sanmak en büyük tesellisi...

Şimdi öz be öz satranççıların arasında günah çıkarma yalvarışlarında...
Öyle ki sayfasının adını değiştirip yeni grubun içinde kamufle oldum sanıyor. Oysa yeni grup sırf bu yüzden daha şimdiden su almaya başlayan tekne gibi oldu.

Geçmişte bu ülkenin ilk bayan IM sine olmadık hakaret ve alayları bu sayfada gördük.
Yine bu ülkenin ilk GM sini ÖZGÜR SATRANÇ FORUM da Mojo Jojo n adı ile yazan bir kişinin olarak gammazladığını sandı. İstihbaratım çok kuvvetli dedi.
Ne oldu bu omurgalı arkadaşımıza?

Baltayı taşa vurdu. Baktı ki o değil, sonra aynı kişinin sn. Kuvay SANLI olduğunu idia etti. Kanıtladı sandı.
Kendisinden o harika cevabı alınca pılıyı pırtıyı topladı ve ÖSF dan yazılarını sildirdi ayrıldı gitti.

Şimdi önce turkchess1954 grubunu kurarak (Grup 24 Mart 2015 tarihinde kuruldu
en son 5 Kasım 2019 tarihinde değiştirildi) toplumun tepkisine karşı kamufle olmaya çalıştı. Ona buna saldırdı. Unvanlı oyuncularımızı aşağıladı. Kadın satrancıımızda toplam 3 kişinin katıldığı KADIN EMEKTARLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASINI yerin dibine sokmaya, turnuvanın sadece bir kişi için düzenlendiğini iddia etmeye çalıştı. Tutmadı tabi. Katılanların onuruyla oynadı.

Bu ülkenin ilk bayan Federasyon Başkanı'na olmadık iftira ve alaycı ifadeler ile kinini kustu. Onun şahsını karikatürize edip yanlarında tasmalı köpekler benzetmesiyle insan onurunu, şerefini ayaklar altına alıp kurum çalışanlarını toplumun gözü önünde aşağıladı değersizleştirdi. Üstelik bunu sayfasında günlerce tutarak medya aracılığıyla ikinci üçüncü kişilere servis etti.
Şimdi sayfanın adını değiştirmiş ama...
Zihniyeti hala aynı.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi