AĞLAMA KIZIM
AĞLAMA KIZIM

Yazının başlığını aslında şöyle koyacaktım:
TÜRKİYE KÜÇÜKLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI VE HAKEM YANLIŞLARI
Bir sporcunun haksızlığa uğraması çok üzücü.
Ama asıl düşündürücü olan ise yanlışın üzerine örtülen örtüdür.

OLAY

Beyaz taşlar ile oynayan oyuncu rakibine beraberlik teklif etmiş ve notasyon kağıdında beraberlik işareti de koymamış. Kurallara göre koymak zorunda olmadığını söylüyor hakemler.
Siyah taşlar ile oynayan oyuncu ise beraberlik teklifini kabul etmemiş, hamlesini yaparak oyuna devam etmek istediğini ortaya koymuş. Beyaz taşlar ile oynayan oyuncu beraberlik teklifini ikinci defa tekrarlamış. Siyahlar ise kararlıca oyunun devamdan yana…

Hakemi çağırarak oyunun berabere bittiğini, kendisinin beraberlik teklifini siyahların kabul ettiğini söyleyen beyaz taşlar ile oynayan oyuncu kağıtların imzalanmasını istemiş hakemden.
Hakem de gelmiş…

Sonrasında olanlar feci!
Siyah oyuncu beraberlik teklifini kabul etmemiş.
Sonuçta notasyon kağıtlarını imzalatan hakem maç bittikten sonra oyuncuya notasyon kağıdına beraberlik (eşit) işareti koymasını istemiş. 
Hoppala...

Hakem hem beraberlik teklifinin edilip edilmediğini bilmiyor hem de biten bir maçtan sonra maçta konmayan işaretin konmasını sağlıyor.
Ne var bunda değil mi?

...

Bu mu yani? Böyle mi hakem eğitimi almış bu ismini vermeyeceğim hakem arkadaşımız?
Beraberliği kabul etmeyen bir sporcumuz var orada ve devam etmek için çırpınıyor. Ama bir şekilde oyun hakemle marifetiyle berabere bitiriliyor.

Nasıl bu duruma geldik biz?
Ne oldu çalışmalarımız?
Haksızlık değil mi bu?
Değerlerimiz yerle bir olmadı mı?
Kızımızın ulusal takım kamp hayalleri ne olacak?
Oyunda onca harcanan emek ne olacak?
Oyuna devam etmek isteyen bir oyuncuya ‘öğretilmiş sporcu marifetiyle’ ( artık öyle düşünüyorum) beraberlik önerisinin sunulması ve bunu kabul etmiş gibi göstermeye çalışmanın adı ne olabilir?
Hakem nerede, ne yapıyor? Neden olayın doğruluğunu araştırmadan aceleden imzalatıyor?
Bunu ortaya koyan sporcum ve velisi bu hakemlere ve kuruma artık nasıl güven duyabilir? Çok yazık!
Yapılan haksızlığın örtülmesine şahit olan sporcular, veliler ve hakemler, yöneticiler ne olacak?

BU MU YANİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI?
BU MU ADİL VE TARAFSIZ HAKEM YÖNETİMİ?

Beraberliği kabul etmeyen bir sporcum var orada ve devam etmek için çırpınıyor. Ama bir şekilde oyun hakemle marifetiyle berabere bitiriliyor.
Yazıklar olsun!

Bu haksızlık giderilmedikçe de peşini bırakmayacağım!
Benim sporcu kızım Pandemi şartlarında satranç tutkusuyla geldi Antalya’ya koşarak…
Maçını sonuna kadar oynayacak ve ben ona asla böyle bir eğitim vermedim. Yalan söyleyecek bir kız değil. Okulunun ve tüm kurum sınavlarının birincisi ve son derece de disiplinli. En çok sevdiği bölümü oyun sonunu oynatmadılar ona…

Neden kağıtta beraberlik işaretini aramadı hakemler?
Neden maçtan sonra eşit işareti koydurdu?
Neden bu yola başvuran rakip sporcu kızımız ve YANLIŞ YAPAN HAKEM KOLLANDI?
Rakip sporcu kızımıza böyle mi eğitim veriliyor?
Neden sporcum ve velim ikna odasına alınarak bu açık haksızlık karşısında susturuldular?
Oysa hakemlere güvenerek gitmişlerdi odaya?
...

Bu soruların cevaplarını BAŞHAKEMDEN, OLAYIN MUHATABI HAKEMDEN VE FEDERASYONDAN AÇIKÇA SORUYORUM?

SORACAĞIM DA...
BU FEDERASYONA, SUSKUN YK ÜYELERİNE, HAKEMLERİNE HAKEM EĞİTİCİLERİNE VE BİR GRUP KURULLARINA GÜVENİMİ YİTİRMEK ÜZEREYİM.

Onca YK üyesi orada ne iş yaparlar? Üstelik içlerinde hakem ve sporcular da varken...
Neden susarlar ve neden pis kokulara izin verirler?
Neden doğru ve adilce müdahale edip doğru kararlar çıkartmazlar?

YOKSA ORADA TATİLE Mİ GİTTİLER?

Bir hakem hatasını kabul edebilirim. Bu ilgili kurulların eğitiminden ve değerlendirmesinden geçer.
AMA HAKEMİN YANLIŞININ ÖRTBAS EDİLMESİNİ İPE GİTSEM ASLA KABUL EDEMEM!
Kızım açıkça HAKLIDIR VE HAKSIZLIĞA UĞRAMIŞTIR.

Oynamak isteği engellendi ve ağlamaya başladı. Beraberliğe neden ağlasın? Sonuca ağlamıyor ki. Oyuna devam etme isteği engellendi?
Hakemlerin ikna odasında bu olayı örtbas etmeleri ayıptır.
Hiç bir hakem hakkında böyle konuşmazdım. AMA HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAMAM. Kimse de kusura bakmayacak.

Bu olayı camiaya açmadan saatlerce haksızlığın giderilmesini bekledim. Çünkü ilgili kişilerin her birisine buraya yazmadan önce yazdım görüştüm ve bekledim.

YENİ EŞLENDİRME YAPILDIĞINDA DA BUNU HERKESE OLDUĞU GİBİ AKTARAMA KARARI ALDIM.

Ben medeni bir insanım. Medeni ilişkilere önem verir ve uygularım. Ama aklın yolu birdir!

SONUÇ

Neye üzülüyorum farkında mısınız?

EĞER BU OLAY HAKLIYA HAKKINI TESLİM ETMEZ İSE UYGULANAN BU İĞRENÇ TAKTİK, KULLANMALARI İÇİN BUNDAN SONRA TÜM SPORCULARA ÖRNEK TEŞKİL EDECEKTİR.
Bir sporcu kötü konumda hakem çağıracak ve teklif ettiği beraberliği rakibinin kabul ettiğini söyleyecek. Hakem de ne bir soracak ne de notasyon kağıdında beraberlik teklifi işareti arayacak.

Bu mu yani? Bu olayın altına da bu FEDERASON İMZA ATMIŞ OLACAKTIR Kİ buna çok üzülürüm.
TSF kurumumu bu ciddiyetsizliklerden en başından beri korumak için hayatımın çok önemli bir döneminde çok önemli yaşama enerjimi hayallerimi ve çalışma emeklerimi verdim. Ama iş bilerek yanlış yola sürüklenirse de bu işin sorumluları sonsuza dek bu olayın kahramanı olarak kalacaklardır.

Dediğim gibi,
Güven ruh gibidir, terk ettiği bedene asla geri dönmez!
Güvenimin son kırıntılarını da kaybettim.

Saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara
Keşke sporcunun beraberliği kabul edip sonradan vazgeçtiğini, hatta kabul etmiyorum yerine YANLIŞLIKLA vazgeçtim dediğini yazsaydınız.. Peki mesela oradaki masa hakeminin, beraberlik teklifini kabul ettiğini duyduğunu da biliyor muydunuz?

Sadece bu değil sosyal medyada yazılan bütün hakem olaylarında, veli ya da sporcu tarafından küçük ya da büyük bir detay (kasıtlı ya da kasıtsız olarak) verilmediği için bu yazıları okuyan herkes "aaa hakemler öyle mi yapmış, hak yemişler" gibi yorumlar yapıyor. Hakemlerin de sosyal medyada cevap yazma hakkı olmadığı için tek taraflı yargılanıp sözde satranç duayenleri tarafından cezaları kesiliveriyor.
Her insanda olduğu gibi hakemlerde de hata olacaktır. Her hata yapanı asıp kesecek olsaydık 40 yıllık hakemler bile şu anda görev yapamıyor olurdu. Hele ki böylesine büyük bir organizasyona seçilen hakemler öyle kulağından tutup sporcuya zorla beraberlik imzalattıracak hakemler değil.
Ara
Biz akışında anlık karar verilmesi gereken bir spor yapmıyoruz. Çözülmesi gereken bir durum karşısında saati durdurup en iyi sonucu arayıp bulup karar verilebilecek bir spor yapıyoruz. Hal böyleyken böyle bir spor için hakem hatalarının bu denli gündeme gelmesi acaba neden? Acaba hakemler kararları uygularken farklı şekilde yorum yapıyor olabilirler mi?
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Sayın  marcos.a,
Önce FIDE OYUN KURALLARINI okuyunuz.
Sonra da yorumunuza bir bakınız.
Kurallar çok açık. Hakem burada kural uygulamış mı uygulamamış mı?
Başka bir şey konuşmamıza gerek yok.
- MATRANÇ -
Ara
Sevgili Hakan Kardeşim,
Hakemleri elbette zan altında bırakmam.
Ama o olayın yaşandığı süreçte ilgili masa hakeminin FIDE OYUN KURALLARI Madde 9 u uygulamadığını biliyoruz. Bunun sebeplerini de tanıklık yapan diğer hakemler bilmeli. Orada uygulanması ve aranması gerektiği halde uygulanmayan ve araştırılmayan olay ve gelişmeler var. Üstelik bilinmesine rağmen bu olay örtbas ediliyor ve itiraz hakkı da "zaten sonuç değişmez" denilerek engelleniyor.
Şöyle ki:
"Berabere teklifi her iki oyuncu tarafından da notasyon kâğıdına (=) simgesiyle not edilir" İfadesinden ne anlaşılır? Biz sporcumuza beraberlik tekliflerinde  buna dikkat etmesini söylüyor ve uygulamasını yaptırıyoruz. Beraberlik teklifinde her iki oyuncunun da kağıdında bu işaret var mıydı? Yoktu. Eğer bu işaret olsaydı taraflardan her hangi birisinin her hangi bir itiraz hakkı da olmayacaktı. Kural çok açık bir şekilde bu tip karışıklıkları da engellemek için bu işaretin her iki oyuncu tarafından da konulmasını istiyor. Dikkat et, oyuncuların tercihine ya da isteğine bırakmıyor. Açıkça NOT EDİLİR diye de bir ifade var.
- MATRANÇ -
Ara
Sayın hocam bu olay yaşandığında bende turnuvadaydım. Hatta sadece bu değil buna benzer bir sürü hakem hatası konuşuldu turnuvada. Buna istinaden yukarıdaki yorumu yaptım. Ben gayet bu ve benzeri konularda deneyimliyim. Ama tekrar belirtmem gerekirse, futbolda VAR sistemi devreye girince ne oldu? Önemli durumlarda hakemler oyunu durdurup en iyi kararı verene kadar yavaşça pozisyonu analiz edebilir ve en doğru kararı verebilir oldular. Satrançta ise bu durum en önemli karar anlarında değil her zaman geçerli. Hakemler zamanı zaten durduruyor ve tarafları iyice dinleyerek sakince karar verebiliyor. Ama hal böyleyken neden hatalar çok fazla tartışılıyor anlamak çok güç. Saygılar..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Olayın nasıl başlayıp nasıl geliştiğini bilmiyorum. Bu yazıyı yazmamdaki amacım Aşkın Taşan beyin “Sonuçta notasyon kağıtlarını imzalatan hakem maç bittikten sonra oyuncuya notasyon kağıdına beraberlik (eşit) işaretini koymasını istemiş.” cümlesinin yorumlanmasıdır.

Laws of Chess’in İngilizce aslındaki ve Türkçe tercümesindeki kuralları aşağıya yazdım.
9.1.2.2 The offer of a draw shall be noted by each player on his scoresheet with the symbol (=).
9.1.2.2 Berabere teklifi her iki oyuncu tarafından da notasyon kâğıdına (=) simgesiyle not edilir.

Kural koyucu maddede bilinçli olarak “shall” sözcüğünü kullanmış. “May”, “should” “will”, vd. sözcükleri kullanmamış.
Buradaki “shall” teknik bir sözcük olup zorunluluk belirtir. Literatürde kesin kurallarla ilgili yazarken “shall” sözcüğü kullanılır. Bu madde tercüme edilirken “shall” sözcüğü dikkate alınmamış ve sadece “not edilir” demekle yetinilmiş.
Doğru tercüme “Berabere teklifi her iki oyuncu tarafından notasyon kâğıdına (=) simgesiyle not edilmek zorundadır (veya not edilmesi gerekir).” şeklinde olmalıydı.

Berabere teklifini değerlendirerek karar vermesi gereken hakem ilk olarak geçmişe yönelik şartların oyuncular tarafından yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmeli ve kararını ondan sonra vermelidir. Kontrol yapıldığında, şartlar yerine getirilmemişse oyuncuların berabere isteklerini kabul etmeyip oyunun devamından yana karar vermelidir. Okuduğum ve anladığım kadarıyla; hakem bu maddeyi uygulamamış, oyuncuları zorlayarak sonradan uygulamaya çalışmıştır. Bu durum hakemin kifayetsizliğini, liyakatsizliğini açığa çıkarır.
Ara
(31-03-2022, 21:57)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Olayın nasıl başlayıp nasıl geliştiğini bilmiyorum. Bu yazıyı yazmamdaki amacım Aşkın Taşan beyin “Sonuçta notasyon kağıtlarını imzalatan hakem maç bittikten sonra oyuncuya notasyon kağıdına beraberlik (eşit) işaretini koymasını istemiş.” cümlesinin yorumlanmasıdır.

Laws of Chess’in İngilizce aslındaki ve Türkçe tercümesindeki kuralları aşağıya yazdım.
9.1.2.2 The offer of a draw shall be noted by each player on his scoresheet with the symbol (=).
9.1.2.2 Berabere teklifi her iki oyuncu tarafından da notasyon kâğıdına (=) simgesiyle not edilir.

Kural koyucu maddede bilinçli olarak “shall” sözcüğünü kullanmış. “May”, “should” “will”, vd. sözcükleri kullanmamış.
Buradaki “shall” teknik bir sözcük olup zorunluluk belirtir. Literatürde kesin kurallarla ilgili yazarken “shall” sözcüğü kullanılır. Bu madde tercüme edilirken “shall” sözcüğü dikkate alınmamış ve sadece “not edilir” demekle yetinilmiş.
Doğru tercüme “Berabere teklifi her iki oyuncu tarafından notasyon kâğıdına (=) simgesiyle not edilmek zorundadır (veya not edilmesi gerekir).” şeklinde olmalıydı.

Berabere teklifini değerlendirerek karar vermesi gereken hakem ilk olarak geçmişe yönelik şartların oyuncular tarafından yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmeli ve kararını ondan sonra vermelidir. Kontrol yapıldığında, şartlar yerine getirilmemişse oyuncuların berabere isteklerini kabul etmeyip oyunun devamından yana karar vermelidir. Okuduğum ve anladığım kadarıyla; hakem bu maddeyi uygulamamış, oyuncuları zorlayarak sonradan uygulamaya çalışmıştır. Bu durum hakemin kifayetsizliğini, liyakatsizliğini açığa çıkarır.

İşte çıkış noktam...
Aynen anlattığınız gibidir. Eğer tercüme hatası yoksa kural kesindir ve uygulanmalıdır.

Artık kim tercüme ettiyse...
Bu konuyu burada sizin anlattığınız kadar açıklıkla yazmadım. Ama açıktan yazmak doğrusuydu. Fakat ben bunu hakemin kendisiyle görüşerek etik bir biçimde ve onun da kişilik haklarına saygı duyarak çözme yanlısıydım. Bana aynı günün akşamında sorduğum bir soruya cevap vermelerini istedim. Eğer olay anlattığım gibi hakemin maç bittikten sonra eşit işaretinin koyulmasını istediği yönde ise ben tüm figanımla haklı olacaktım. Eğer öyle değilse de bunu bana kendisinin söylemesini ve TÜM CAMİADAN DA AÇIKÇA ÖZÜR DİLEYECEĞİMİ ilettim. Bana sporcumun notasyonu gönderildi ve orada eşit işareti yoktu. Aynı şekilde rakibinin de notasyonunun fotosu gönderilebilirdi.  Ancak bu güne kadar hala cevap verilmedi bana.
- MATRANÇ -
Ara
(28-03-2022, 11:47)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın  marcos.a,

Sayın Taşan,
Kuralları lütfen iyi okuyunuz. 
5.2.3Her iki oyuncunun da birer hamle yapmış olması koşuluyla iki taraf oyun sırasında aralarında anlaşırlarsa oyun berabere biter. Oyun DERHAL sona erer.

Sporcunuz beraberliği kabul edip SONRADAN VAZGEÇTİĞİ için beraberlik kararı verilmiştir. İki tarafın anlaştığı durumlarda "hayır sen beraberlik teklifi için = işareti koymadın devam edin denilmez. Dünyanın hiç bir yerinde yaşanmamıştır bu.

"=" işaretine anlamsızca çok takılarak anlamsızca konuyu saptırıyorsunuz. "=" işareti elbette konulmalıdır ama bunun oyun sonucu belirlenmişken bir yaptırımı yoktur. "=" konulmadan yapılan/kabul edilen tekliflerin hepsi geçerlidir. 

Lütfen etrafınızdaki üst düzey hakemlere danışınız. Kuralları önce siz öğrenip sonra sporcunuza öğretiniz. Bu olayın sonucu, beraberlik verilmesinin nedeni "=" işareti değil, SPORCUNUZUN BERABERLİĞİ KABUL ETMİŞ OLMASI'dır.
Ara
(10-04-2022, 17:01)marcos.a Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(28-03-2022, 11:47)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın  marcos.a,

Sayın Taşan,
Kuralları lütfen iyi okuyunuz. 
5.2.3Her iki oyuncunun da birer hamle yapmış olması koşuluyla iki taraf oyun sırasında aralarında anlaşırlarsa oyun berabere biter. Oyun DERHAL sona erer.

Sporcunuz beraberliği kabul edip SONRADAN VAZGEÇTİĞİ için beraberlik kararı verilmiştir. İki tarafın anlaştığı durumlarda "hayır sen beraberlik teklifi için = işareti koymadın devam edin denilmez. Dünyanın hiç bir yerinde yaşanmamıştır bu.

"=" işaretine anlamsızca çok takılarak anlamsızca konuyu saptırıyorsunuz. "=" işareti elbette konulmalıdır ama bunun oyun sonucu belirlenmişken bir yaptırımı yoktur. "=" konulmadan yapılan/kabul edilen tekliflerin hepsi geçerlidir. 

Lütfen etrafınızdaki üst düzey hakemlere danışınız. Kuralları önce siz öğrenip sonra sporcunuza öğretiniz. Bu olayın sonucu, beraberlik verilmesinin nedeni "=" işareti değil, SPORCUNUZUN BERABERLİĞİ KABUL ETMİŞ OLMASI'dır.

Kuralları hiç ama hiç okumadığınız belli.
Bence okumayın artık. 
Çünkü yanlış maddeyi bana örnek gösterdiniz.

BEN SİZE = İŞARETİNİN KONMASI GEREKTİĞİNİ BUNUN TERCİH OLMADIĞINI, AÇIKÇA KURAL GEREĞİ KONMASI GEREKTİĞİNİ YAZDIM, AÇIKLADIM VE ANLATTIM.

Oyuncum beraberliği kabul etmediği ve oyuna devam etmek istediği bir anda rakibinin hakem çağırması üzerine baskı altına giriyor.

Bunu anlamadan sizinle tartışmamın ya da bir şeyler açıklamaya çalışmamın bir anlamı yok.
Bir kere buradaki aykırılığı anlamamışsınız ki...
Bana ya da bir başkasına  kime ne öğreteceğime bu anlayışınızla asla karar veremezsiniz. 

Neyi anlatacağım size?
Boş verin siz.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi