ELO
ELO!
Bu inanılmaz yazıyı ne yazık ki Türkiye Satranç Federasyonu resmi sitesinden aldım ve aynen aktarıyorum:

https://www.tsf.org.tr/guncel-haberler/1...-duzenleme

Giriş aynen şöyle:
“Dünya Satranç Federasyonu’nun ELO tabanını 1000 puana çekmesinin ardından geçen süreç içerisinde ülkemizde çok sayıda düşük ELO puanlı sporcu oluşmuştur”
Böyle bir Federasyon var mı? Daha önce de santranç diyen çok kişi duymuştum.

Gerçek adı sakın Uluslar Arası Satranç Federasyonu olmasın?”

Önce şunun adın bir tam koyalım. 
Doğrusu (Fédération Internationale des Échecs) FIDE değil mi?

339 sözcükten ibaret yazıda bir takım istatistik bilgiler, tespitler ve alınan önlemler var.
Çok güzel!

AMA YAZININ HİÇBİR YERİNDE DE EĞİTİMDEN BAHSEDİLMEMİŞ.
Neyin nasıl yapılacağından...

Bakınız şimdi sormak gerek:

1- ELO tabanının 1000 puana çekilmesi kararının ve uygulamasının sonucu daha önceden öngörülemedi mi?
2- Vakti zamanında yapılan tüm uyarılara neden kulak tıkandı?
3- Neden zaman kaybedildi?
4- Neden sizlere yönelik onca uyarı yapılmışken durumu zamanında ilgili kurullarda analiz etmediniz ve yeniden değerlendirmediniz?
5- Siz Türkiye Satranç Federasyonu yönetimi ve tüm ilgili kurullarında bu konu hiç tartışıldı mı? Mesela Teknik Kurul bu konuda ne yaptı?
6- Mevcut yapılan turnuvalar devamlı olarak düşük ratingli sporcu oluşumuna neden olmaktaysa neden bu duruma yıllardır izin verdiniz?
7- Sporcular katıldıkları ELO turnuvalarında yeterli sayıda ELO puanlı sporcu ile karşılaşamıyorlarsa neden niçin ELO sahibi sporcuların katılımını teşvik eden maddi önlemler almaya yönelmediniz? Bu durumda Sponsor Kurulumuz yıllarca ne yaptı?
8- ELO turnuvalarının ardından 1000 puanın altında düşen sporcuların ELO puanları silinecekse onlardan turnuvalara katılım bedeli alacak mısınız?
9- Geçmişte ve gelecekte ELO turnuvalarına katılım bedeli ödeyen ama puanları silinen sporcuların ödemiş oldukları katılım bedelleri ne olacak?
10- Bu durumun ülke genelinde gerçek bir satranç eğitimiyle çözüleceği gün gibi açıkken neden bu konuda bir tek çözüm önerisi yok?
11- Sorunun bir takım turnuvaların engellenmesi ile çözüme ulaşacağı umuluyor. Türkiye’de sporcularımızın ilk rating oluşumlarında yüksek ELO puanı ile profesyonel satranç hayatlarına adım atmalarını sağlamak hedefleniyor. Ama eksik ve yanlış eğitim ile bu nasıl sağlanabilecektir?
12- İllerde ve eğitim kulüplerinde fırsat eşitliği sağlamadan, satranç eğitimi geliştirilmeden sporcuların ELO puanlarını nasıl yükseltmeyi hedefleyebilirsiniz ki? Bu durumda maddi imkanları elverişli olan çocuklarımız ile gerçekten yetenekli ama maddi durumu elvermeyen pırlanta çocuklarımız ne olacak? Aradaki makas açılmaz mı?
13- Satrancı daha yeni öğrenirken bilinçli veya bilinçsiz şekilde çıkardıkları düşük ELO puanları sporcularımıza faydadan çok zarar vermektedir. Peki, bu duruma, düşük ELO ortalamalı turnuvalara yıllarca neden izin verildi acaba?
14- İllerde düzenlenen Küçükler ve Yıldızlar İl Birincilikleri, Küçükler ve Yıldızlar Takım İl Birincilikleri, Kadınlar İl Birincilikleri, Emektarlar İl Birincilikleri, İl Birincilikleri, Kulüpler Şampiyonası İl/Yöre Yarışmaları ve Okul Sporları İl/Bölge Birincilikleri ELO hesaplamalarına dahil edilmeyecektir. 

Geriye ne kaldı ki? ELO yükseltme amacındaki ELO lu sporcuların bu turnuvalara katılmasını mı bekliyorsunuz? Katılsalar da orada performans ortaya koyacaklar ve bu ELO performansı ölçülmeyecek öyle mi? Hem de Federasyonumuz ve İl Temsilciliklerince onaylanan üst seviye turnuvalarda ELO olmayacak artık öyle mi?

15- BU DÜZENLEMENİN ARDINDAN SPORCULARIMIZ ‘SATRANCI ÖĞRENDİKLERİNDE’  DOĞRU HAMLELERİNİ DOĞRU ZAMANDA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YAPABİLECEKLERDİR. 

Vallahi de gülmekten kopma noktasına gelir insan. Demek “ Satrancı Öğrendiklerinde…” Öyle mi?
O zaman sormazlar mı yıllarca ne yapıldı?
Bir milyon lisanslı sporcu neydi o zaman? 
Ve satrancı ne zaman öğrenecekler?

Selam ve saygılarımla.

Not: Resmi sitede her kim yazıyorsa lütfen imla ve yazım kurallarına dikkat ediniz. Resmi zeminlerde soyadlarının yazılışı  önemlidir. ELO bir uygulama değil bir soyadıdır.
- MATRANÇ -
Ara
Bu yazı şaka olabilir mi? 
Ya da onca kurul üyesinden bu yazının içeriğinde, içindeki yanlışlardan, çelişkilerden haberdar olan hiç kimse yok mu?
TSF resmi sayfasında resmen geçmişteki uygulamalarına yönelik kendi hatasını ve yanlış uygulamalarını ortaya koyuyor. 
ELO turnuvaları o zaman tüm düzenleyicileriyle uzun yıllar hatalı olarak uygulanmış. İl temsilcilikleri, Teknik Kurul, MHK, belki de Disiplin Kurulu...
Onca mağdur ortaya çıktı şimdi.

ÖZÜR başlıklı yazı olmalıydı sanki.

Bilemedim ben.
- MATRANÇ -
Ara
Elo hesaplamaları için FIDE'ye oyuncu başı bir ödeme vardı. Hala öylemi bilmiyorum. Bununla da ilgisi olabilir mi?
Ara
(15-11-2022, 15:51)Sabri Koçak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Elo hesaplamaları için FIDE'ye oyuncu başı bir ödeme vardı. Hala öylemi bilmiyorum. Bununla da ilgisi olabilir mi?

Bence Gürcan Engel haklı. Yeni bir ELO TURİZM başlayabilir.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi