Boşa verilmiş !! emek,iyi hazırlanılmış bir turnuva;Ama....
Sevgili Satrançseverler;

Bir turnuva düşününki: 1 günde 10 saat boyunca hazırlık yapıyorsunuz, turnuva salonunu hazır hale getiriyorsunuz, hemde öyle 40-50-150 kişi için değil. Tamı tamına 1200 küsür kişilik bir turnuva. 200 ü aşkın okul, sporcuları, öğretmenleri ve velileri. Ankara'nın en büyük kongre merkezi olan Atatürk Kültür Merkezi'nde. Organizatörleri Altındağ Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve tabii ki Türkiye Satranç Federasyonu' muz. Bu turnuvanın UKD hesaplamalarına gönderilebilmesi için ne yapılması gerekir? Cevap: UKD Değerlendirme Kurulu' nun istediği kriterlerde turnuva paketini hazırlamak. Bunun içinde en önemlisi TC Kimlik No.larını tamamlamak gerekir. 3 kategoride yapılan bu turnuvada sadece 1 kategorinin eksikleri tamamlanmıştır. Ya diğerleri?? Maalesef hayır. Nedenini herkes tabiiki merak ediyordur. Diğer 2 kategorinin bilgisayar sorumlusu "Ben bunları değerlendirme kuruluna 99999.... yazarak kabul ettiririm" demiş ve eksiklikleri ne yazık ki 7 tur boyunca tamamlamamıştır.
Böyle olunca da sizi çok iyi tanıyan sporcu çocuklarınız (ki onlar için UKD'nin ne kadar önemli olduğu herkesin malumudur) mail, telefon yolu ile sizden bilgi almak istemektedirler. Ama onlara 10-15 veya bilemediniz 20 gün beklemeleri gerektiğini söyleyebilirsiniz. Ama bir buçuk ay sonra gelecek sorulara artık öğrendiğiniz gerçeği söylemek zorundasınızdır. Bu gerçekte şudur: TC KİMLİK NO.LARI TAMAMLANMADIĞI İÇİN UKD DEĞERLENDİRME KURULU BU TURNUVAYI HESAPLAYAMAMAKTADIR. İşte bundan sonra bizlerin muhatap olduğu sorular. hareketler...
Biraz bu işle uğraşanların tahmin edebileceği şeyler işte.
Onun için başlıkta da belirttiğim gibi acaba gerçekten boşa verilmiş emekmi, yoksa verilen emeklere değmişmidir? Ama sonuca bakarsanız böyle büyük bir organizasyonda kocaman bir SIFIR!!!!!!
Sağlıcakla kalın....
Sevgi ve Saygılarımla
Ara
Hedef kitlesi çocuklar olan satrançta, çocukların "çocuktur" deyip geçildiği bu tür durumlar zaman zaman oluyor. Bu çok üzücü bir durum. Yazıyı ilkgün okuduğumda da üzülmüştüm. Şimdi daha çok üzüldüm. Çünkü konunun muhataplarında hiç kimse şu ana değin bu yazıya bir yanıt vermemiş. Sanırım büyük(!) işlerle uğraşıyorlar...

Gülten Akın geliyor aklıma:

"İLKYAZ

Ah, kimselerin vakti yok
Durup ince şeyleri anlamaya

Kalın fırçalarını kullanarak geçiyorlar
Evler çocuklar mezarlar çizerek dünyaya
Yitenler olduğu görülüyor bir türküyü açtılar mı
Bakıp kapatıyorlar
Geceye giriyor türküler ve ince şeyler

“Memelerinde biraz irin, biraz balık ve biraz gözyaşı
Bir dev oluyorsun deniz deniz deniz
sisin dere ağızlarından sokulup akşamları
Fındıklarımızı basıyor
Neyleriz kararan tomurcukları
Çocuklarımıza yalvarıyoruz: Aç durun biraz
Tecimenlere yalvarıyoruz:
Bir “Hotel” bir gizli evlenme az çiziniz
Bir banka az çiziniz bir yalvarma
Bizden size ve sizden dışardakilere

Karılarımızı yolluyoruz tırnaklarını kesmeye ve demeye
– Evet efendim –
Çocuklarımızı yolluyoruz dilenmeye
Bizler gidiyoruz yatağımız tanrıya emanet
Yazların motorlu çingeneleri
Ah, kimselerin vakti yok

Baba evleri, ilk kez girilen ırmağa dönüş
Toprağa tutku, kendinden dolayı
Kulaklarımızı tıkıyoruz: Para para para
Kulaklarımızı açıyoruz: Kavga kavga kavga
Sorar belki biri: Kavga ama neden kavga
Komşumuza sonsuz balta, karımıza yumruklar içinde
– Bilmiyoruz neden kavga.

Sonra kasabamızın cezaevinde
Silgimizi göz önüne yerleştiriyoruz
Günlerimizi iterek genişletiyoruz
Yer açıyoruz karılarımızı düşünmeye
Bizsiz geçen menevşeyi düşünmeye

Kimselerin vakti olmasa da
Okulların kadın öğretmencikleri
Tatil günlerini çoğaltsalar da
Kutsal nemiz varsa onun adına
Gözlerimiz için bağlar dokusalar da
Birikimler ve çizgiler gitgide gitgide
Açmaya ilkyaz çiçekleri

Bir gün birileri öte geçelerden
Islık çalarlar yanıt veririz"
Sevgili Satrançseverler;
Sürekli gelen mesajlarda genellikle görevli hakemler sorulmakta olduğundan, bende bu listeyi yazımın sonuna eklemeyi düşündüm. İsteyen istediği gibi yorumlasın. Bu arada nacizane bir çözüm önerisi getirmeyi de düşündüm: Tüm dosya ve dökümanlar başhakemimizde mevcuttur. Okullar açıldığında TC Kimlik No.ları eksik sporcuların (küçükler ve gençler kategorileri) bulunduğu okullara faks çekilip bu eksiklikler tamamlanabilir. Böylece emeklerinin boşa gitmediğini bütün sporcular görmüş olurlar.

Sevgi ve Saygılarımla

TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU
HAKEM GÖREVLENDİRME BİLDİRİMİ
Yarışma/Turnuva Adı Altındağ Belediyesi 2. Okullararası Satranç Takım Yarışması
Tarih 02 0cak – 04 Haziran 2008
İl / İlçe / Yer Ankara / Altındağ / Atatürk Kültür Merkezi
İletişim (İl Temsilcisi) Hakan IŞILAK
ADI SOYADI İLİ SINIFI GÖREV YERİNDE BULUNACAĞI TARİH GÖREV ÇEŞİTİ
TAYFUN HAZNEDAROĞLU ANKARA FIDE BAŞHAKEM
CEM YILDIRIM İSTANBUL ULUSAL BAŞHAKEM YRD.
FATMA YILMAZ ANKARA ULUSAL BAŞHAKEM YRD.
HARUN ERGÜN ANKARA İL HAKEM
AYLİN İBİŞOĞLU ANKARA İL HAKEM
ERTAN AKSU ANKARA İL HAKEM
ŞEREF EKER ANKARA İL HAKEM
KEMAL ŞAHİN ANKARA İL HAKEM
YAŞAR KAY ANKARA İL HAKEM
BERKAN ÇITAK ANKARA İL HAKEM
UĞURAY ÖZALP ANKARA ADAY HAKEM
DEMET ARALIOĞLU ANKARA ADAY HAKEM
HATİCE CAYMAZ ANKARA ADAY HAKEM
SİNAN ATAÇ ANKARA ADAY HAKEM
MEHMET GÜZELGÜN ANKARA ADAY HAKEM
AHMET YÜCEL ANKARA ADAY HAKEM
MURAT İLLİYEV ANKARA ADAY HAKEM
ÇAĞLAR V. ÖZCANOĞLU ANKARA ADAY HAKEM
HAYDAR ÇINAR ANKARA ADAY HAKEM
HÜSEYİN ERKAAN ANKARA ADAY HAKEM
MUHARREM CEYLAN ANKARA ADAY HAKEM
VEDAT DAŞCAN ANKARA ADAY HAKEM
MEHMET KAYALAR ANKARA ADAY HAKEM
UĞUR TÜLÜCE ADANA FIDE GÖZLEMCİ
Ara
Tekrar Merhabalar;

Satranççılar olarak, Türkiye Kulüpler Şampiyonası'nın UKD sistemine dahil edildiğini mutlaka takip etmişizdir. Çok önemli bir şeyi müşahede ettim: Baştan sona kadar onlarca TC Kimlik No.ları 9999... olan sporcular bulunmaktadır (Yabancıları hariç tutuyorum). Eğer bu büyük şampiyonada TC Kimlik No.ları 9999.. olarak kabul edilebiliyorsa Ankara Altındağ Okullararası Satranç Yarışması neden sisteme dahil edilememiştir??? İlginç değil mi?

Saygılarımla
Ara
Sayın @Özalp,

Ukd ile yakından ilgilenmiş biri olarak ukd'nin kim için ne anlam ifade ettiğini az veya çok biliyorum. Fakat bunun yanında sağlıklı bir ukd listesinin de ne kadar önemli olduğunu biliyorum.

Bu an itibarı ile ilk 100 listesinde bulunan sporcuların mükerrer kayıtları bulunan bir listeden bahsediyoruz.

Yani Ukd listesi bu kadar önleme ve kurala rağmen hala sağlığına kavuşamadı.

Bu sorunun en önemli sebebi ise koyulan kurallara sıkı sıkıya bağlı kalınamamasıdır.

En azından listeden gördüğümüz kadarıyla, bahsi geçen turnuvada da bir kaç kişi tc numarası olmadan listeye girmeyi başarmıştır.

Bence konulan kurallar uygulanmalı ve sağlıklı bir liste çok geç kalınmadan oluşturulmalıdır.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi