KIYASETTİN AYDIN' NIN YAYINDAN KALDIRILAN YAZISI
Sayın Yönetici Abidin Ünal,
Tuncay Şen biraz yoruldu TSF forumda ki yorumlarından dolayı.
Kendisinin isteği üzerine yine yayından kaldırılan cevabı aşağıdadır.
Takdir camiamızındır...

Alıntı:Sevgili Kıyasettin Hocam. yorumunu az önce okudum.

Keşke bir gün sonra gelseydi yorumun. Çünkü benim 2 bölüm halinde yazılacak bir yorumum vardı.

senden sonra yazmak sana cevap anlamında olması benim için talihsizlik.

yazılan yorumlara zman zaman müdahale ettim.Bazı tuhaf yorumları sildirdim. İnsanlar neler düşünüyor, nasıl bakıyor hep birlikte izliyorduk.
ben kendi yorumumu yazmamış olmakla birlikte kaymakam bey ve milli eğitim müdürümüzle paylaştım.

herkes gibi sende benim duruşumu gözlemledin ve merak ettin. Sen gerek ben gerekse bir çok satranççıdan senin duruşun gibi bir duruş bekledin. Bizlere yaklaşımınla ben başka hiçbir duruş seçeneği bırakmamış gibi hissettim. Oysa başka seçeneklerde olmalıydı. Bu noktada görüş ayrılığımız oldu.

Ben gelişmeleri ilk senden öğrenmiştim. Bir başka arkadaşımız ile görüşmeler başladığını da o arkadaşımdan yine kendisinden sıcağı sıcağına öğrendiğim.

ben ve bir çok satranççıyı şok eden gelişmeler hemen üzerimizden atıp, satranççıların birbirinden kopmaması için birbirimizle irtibatı koparmamaya uğraştım.birbirimzden koparsak yanlış anlamaların ortaya çıkacağını düşündüm.

sen dışında kimse neden yada nedenleri bilmiyordu. her kafadan bir senaryo..Senaryo ve komplo teorileri yapılmaya başlandı.

Belki çok basit bir nedendi. ve belkide o turnuvaya has bir gelişmişti.
ama ilk kez yaşanılması insanlarda şok etkisi yarattı.Bende şok oldum.
Birbirimizle irtibat halinde olmayı önermek ve beklemek gerekiyor.
İnsanlar şok oldukları ruh halleriyle verdikleri tepkiler tutarlı değildir, ve bu halde verilen tepkimenin sonuçları yeni telafi edilemez krizlere yol açabilir.
ilçe temsilcimiz yurt dışında olduğu için il temsilcimiz ile bağlantıda olduk.ve ilçemizde ki as başkanımıza bildirdim. İlçemizde bulunan disiplin kurulu başkanıyla lada görüştüm.
Görüşülen arkadaşımıza da ilçede ki as başkanımız ve il temsilcimizle bağlantı halinde olmasını, ondan sürekli görüş alış verişi yapmasını istedim. İlk anlarda birbimizle bağımızın kopmaması sağlanmış oldu. Hep birlikte oturup durum değerlendirmeside yaptık.

Benim de arkadaşlara tavsiyelerim oldu.
belki de haddimi aşarak kaymakamlık makamına ve ilçe milli eğitim müdürüne çıktım. Ama satranç adına yaptıklarımızdan kendime mutlaka gidip görüşmeliyim dedim. görüşlerimi sundum.

....

Kıyasettin Aydın, Mesut Avcı, Süleyman Kahraman, Dr.Hüsnü Uçar
Akhisar da satranç keyfim kafe gibi kahvelerde oynanırken, bizlere resmi turnuvalarla tanıştırdılar. Öğrenciler yetiştirdiler ve tabii ülke çapında başarılı sporcular.

Emekler arasında şu az bu çok demek haddime düşmez.
Ama elbette ilk tohumları atan jenerasyonda Kıyasettin Aydın hep bir kaç adım önde oldu.

biz yazılamıza ilk başladığımızda ilk sizi anlatmak istemedik mi?

http://www.akhisarhaber.com/modules.php?...e&artid=46

ve seni anlatan köşemiz rekor sayıda okunmaya çıktı. İlk kez site kurallarını seni anlatan yazı ile kırdık.Duyurulardan verdik.Daha sonra bu araladığımız bu kural çiğnemeyi kaymakam beyi anlatan yazımızla devam ettik.
Çağlak turnuvamızı anlatan yazımızla ise bambaşka şekilde kırdık.

Hocam kimsenin seni idam etmeye çalıştığı yok.
İdam bu ülkede yıllar önce kaldırılmadı mı?

...

Akhisar da tüm dönemlerde tüm görev alan belediye başkanlarımızın satranca olan yaklaşımlarını bilmeyenlere bu köşeden anlatmadık mı?
..
yeni kuşağın bilmediği Akhisarda 98-99-2000 yılları finallerinin yapıldığını anlatmadık mı? Akhisar dan tsf yönetim kurulu üyesi olan Mustafa Tosun''u anlatırken yinelemedik mi?

Belediye,kaymakamlık ve ticaret odası yani tüm güçler birleşip satranççılara destek verdiğinde Akhisar''a 3 kez ard arda milli takım geldi.Dünya şampiyonu karpov''ın yardımcılığını yapmış Vasikov geldi.
Ne güzel günler değilmiydi?

http://www.akhisarhaber.com/modules.php?...&artid=136

Başarılar ekiple kazanılır. Ama kuşkusuz Kıyasettin Aydın olmasaydı, bu gün Akhisar bunları yaşamazdı.
...

Akhisar da satranç adına ne haber yapıldıysa hep sen çıkmadın mı?
...
Senin katılmadığın görev almadığın turnuvada bile biz senin bu turnuvanın haberinde ve köşesinde hep senin emeğini yansıtmadık mı?

http://www.akhisarhaber.com/modules.php?...e&artid=64

...

Hocam senin satranç kariyerinde Akhisar lıların bilmediği kareleri senden alıp yayınlama izni almış mıydım. Zamanlama olarak sakin bir dönemi tercih etmiştim. Bunu yayınlamakta geciktirmemiz bilgin dahilinde.Ve onu elbet isteyerek yayınlayacağız.
.....

Ben tekrar başa dönsem elbet aynı yazdıklarıma aynen yapardım.
...

Benim için yazıklarına neden olan , Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası haberini yapmakla başlayan kopukluğumuz olduğunu düşünüyorum.

İster doğru bulunsun ister hatalı. ama 250 öğrencini yarıştığı bir turnuva haberi yapılmalıydı.Yoğun istek üzerine bunu köşemize aldık. Bu durumdan hoşnut olmadığını yazdıklarından anlııyorum.

Belediyemizin satranç masalı kitabı bastırıp okullara dağıtmasını sitemiz haber yaptı.Ve ben bu haberi kaçırdım! Bu haberi çok önemli bulup Türkiye satranç federasyonu forumundan türkiyeye duyurdum. Akhisar satrancı ile ilgili her satranç haberimizi her köşemizi bu foruma anında taşıdığı da anlatmama gerek yok sanırım.

http://www.tsf.org.tr/cgi-bin/yabb/YaBB....1193396899
bu yazılarımı üzgün bir şekilde yazarken türkiye satranççılarının sitesinde 438 kişi bu haberi okumuş.

Bu forum belkide Akhisar da ki satranç gelişmelerini okumaktan bıktı sayemde. Belki sırf bu yüzden atacaklar.yada yeter diyecekler. Ama inadına Akhisar da satrançta ne kadar ilerlediğini hep duyurmak istedik!!!!

Akhisar da satranç sarayı müjdesi yeni değil. Çağlak turnuvamızda verilmişti. O mutlu anda Belediye başkanımız, MHK başkanımız, sen, Disiplin Kurulu başkanımız ve telefonla bağlanılan Tahsin Aktar.
Ben bu güzel haberi hem ana sayfada duyurdum.hemde köşemde:

hemde satranççılara 3 müjde diye!
http://www.akhisarhaber.com/modules.php?...e&artid=95

keşke şartlar senin istediği gibi olsaydıda bu gelişmelere imza atılsaydı.
Gelişmeler yüzünden bu saray projesi iptal edilmemesini temenni ederim.

belediyemizin arşivine girip satranç ile ilgili döküman toplama uğraşısında olduğumu belediye yetkilileri biliyor.

ve tek tek eski kişisel arşivleri istediğimi ilan ettiğimi.
Baran''ın arşivinde fotoğrafların çoğunda varsın.

Başka kişisel arşivler geldi elime. İnan onlarda da hep varsın...

Akhisar da bugüne kadar satranç adına ne yapıldıya hepsinde senin emeğin olduğunu üstüne basa basa yazmışsın hocam...

ilahi hocam biz daha yazmaya başlayalı henüz 1 yıl bile olmadı. Biz farkli bir şey mi diyoruz.
Daha Vehbi başaran''a Mesut Hocama , Süleyman Hocama bile gelemedik. Onların arşivlerinde bile hep sen varsın. ya benim arşivim?

....

istersen bundan sonra benim içimde bulunduğum fotoğrafı yayınlama de.
Buna hakın yok. Akhisar satranç tarihine el attım. elbet çıkacaksın.

sen bize kızsan da , küssende , darılsan da biz senin Akhisar satrancına yaptığın emekler için her zaman teşekkür edeceğiz.

.....

Polis haftası turnuvasında köşe yazımızda , ilçe temsilciliği toplantısı değerlendirme yazılarımızda ilçe temsilcimiz çok yoğun olumsuz tepkime almıştı.Kendisi sizin gibi bir tepkime vermedi.

Kıyas hoca farkı...
....
Turnuva yorumlarında sadece bir yerde ismen adınız geçmiş. Yapılan yorumları siz kendi üzerine alınmışsınız demek. İlçe temsilcimizde aynı alınganlıkta.

....
Demek böyle düşünenlerde varmış.
Herkes öyle düşünüyor mu zannettiniz yoksa?

...

Biliyormusun şu an saat kaç?
saat gecenin 03.00 ü..
ben kaç saattir seni düşünüyor , algılamaya çalışıyorum.
ve sabah 07.00 de kalkıp manisa da hakemlik görevime gideceğim.
..

ve heberi yaptığım geceden beri gece kaç saat uyku uyuyabildiğimi?

neden mi uykum kaçtı?

Hocam neden bu duruma gelindi.

Bize 1 yıldır zaten her haberimizde her köşe yazımızda ele aldığımız Kıyasettin Aydın''ın satranç kariyerini anlatmayın.
Sizin satranç kariyerinize laf atanlara nasıl cevap verdiğmi siz biliyorsunuz. Hala da laf atan olursa ben çıkarım en önce.

Bunları değil... Bunları Akhisar değil, Türkiye satrancı biliyor. Kıyasettin Aydın Türkiye satrancında bir efsanedir!

nedenleri anlatsaydınız.
neden böyle oldu?

Tüm satranç hakemlerine , tüm satranççılara Kaymakam beyin yapılmasını istediği turnuvaya açıkça boykot etmemizi istedin. Bize hiç bir tercih hakkı sunmadın.

Şimdi Dünya da bile güçlü satranç federasyonumuz gelip bizden hesap soracak bu yüzden. Boynumuz kıldan ince hocam.
Asıl idamlık bizmişiz.

iyide bu turnuvdan önce herşey çok mu yolundaydı?
Onlar da hiç mi kusur yoktu?

...

Hocam ...

ben herkese ara ara " herkesi sağ duyuya davet ediyorum. zaman herşeyin ilacı demiştim!"

siz çok duygusal hareket ettiniz.
Emin olun hiç bir şey sizin tahmin ettiğiniz gibi değil.

Kimse size karşı hareket etmiyor.
Ben öyle görüyorum.
Başkaları , kurumlar satrançta bir şeyler yapmaya çalışıyor.
Bizler de yapılmaya çalışan uğraşlarda federasyonumuzun belirlediği kıstaslara uygun hale getirmesini talep ediyoruz.

Turnuvanın hatasını da sevabınıda , getirisinde götürüsünüde ,dün akşam satranç eğitmenleriyle yapılan toplantıda Kemal Sözcüer ''e de herkesin yanında söyledim.

muhakkak haberin olmuştur.

Bundan sonrasını açılacak soruşturmada savunmamızı veririz.

....

Biz seni hep sevmiş ve saymış idik.
sevgimizden ve saygımızdan şüphe duymanıza üzüldük .

GENS UNA SUMUS!

(Benim sesim senn kadar gür ve yumruğum senin kadar güçlü olmasa da!)

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: drtuncaysen - 21-11-2008, 16:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Anonymous - 21-11-2008, 21:23
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: drtuncaysen - 22-11-2008, 01:07

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi