Veli Ozan ÇAKIR '' Tam Zamanı''
Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Adayı Veli Ozan Çakır'la TSF Basın Koordinatörü Özgür Akman'ın Sabah Pazar Ekindeki Roportajı 1:

Satranç dünyası, federasyon başkanlığı seçimleri için gün sayıyor. 8 Kasım'da yapılacak seçimlerde sekiz yıldır görevde olan Ali Nihat Yazıcı'ya karşı üç muhalif aday, (içlerinde Türkiye'nin ilk büyükustası Suat Atalık da var) Veli Ozan Çakır'ın liderliğinde 'Tam zamanı' adıyla güçlerini birleştirdi. "Veli Ozan Çakır kim?", "Satrançla ilgisi nedir?" , "Projeleri nedir?" gibi satranç severlerin merak ettiği soruları bir bayram sabahı buluşup kendisine sordum. Seçilirse en genç federasyon başkanı olacak Çakır 28 kendisini ve grubunu anlattı:

* Satrançla ilgisi: "Lise yıllarından itibaren hem hakemlik hem oyunculuk yaptım. Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunuyum ve öğrenciliğimde satranç öğretmenliği de yaptım. Spor A.Ş.'de ve Türkiye Futbol Federasyonu'nda çalışıyorum. İstanbul Festivali, Dünya Üniversiteler Birinciliği ve Dünya Gençler Şampiyonası gibi satranç etkinliklerinin yanında Avrasya Maratonu'nun organizasyonunda da görev aldım.

* Satrancın okullarda ders olması: "Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol o kadar iyi işlemiyor. İstanbul'da bile çok verimli olmadığını görüyoruz. Birçok okulda faaliyetler verimli değil. Öğretmenlerin çoğunun satranç eğitimi veremeyecek durumda olduğunu duyduk. Önce pilot bölgelerle başlanmalıydı.

* Herkes için satranç: Her spor federasyonunun iki temel amacı vardır: Yatay ve dikey gelişim. Yatay gelişim, sporun toplumda daha geniş kesimler tarafından yapılması, tabana yayılmasıdır. Dikey gelişim ise elit sporcu yetiştirilmesidir. "Herkes için satranç," ve "Yaşam boyu satranç," felsefesiyle satrancı daha da yaygınlaştıracağız. Satrançta, lisanslı sporcu sayısına göre kriterler belirleyip ya satranç eğitim merkezleri ya da herkes için satranç merkezleri oluşturacağız. Eğitim merkezleri dikey gelişime, herkes için satranç merkezleri yatay gelişime yönelik olacak.

* Yerel satranç: Yerel yönetimlerle daha da sıkı işbirliği olmalı. Satrancın potansiyeli böylece açığa çıkar. Federasyon başkanlığına aday olmamın nedenlerinden biri, satrancın diğer sporlara göre çok daha büyük büyük potansiyeli olması.

* Yaş grupları: Yaş grupları Milli Takım havuzunu 120'den 300'e çıkartacağız. Türkiye'de büyük bir potansiyel var ve federasyonun hizmetlerinden faydalanacak sporcu sayısı artmalı. Elde edilen başarılar çok güzel. Hedefimiz bu dereceleri daha büyük yaş gruplarında elde etmek ve A Milli Takım düzeyine de taşımak.

* Sponsorluk: Sponsor gelirlerini yıllık 2 milyon YTL'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye İş Bankası gibi çok prestijli bir kurumun satranca sponsor olması güzel. Sponsorluk daha da gelişmeli. Federasyonun Dünya Yaş Grupları'na sporcu göndermekte sıkıntı çektiğini duyduk. Yaşanan mali sıkıntıların nedeni kaynakların verimsiz kullanılmasıdır. Türk satrancı mali olarak iyi idare edilmiyor. Gelecek hafta Çakır ile yaptığım söyleşinin devamında büyükusta Suat Atalık, Milli Takım gibi konular yer alacak. Tabii ki daha sonra da Federasyon Başkanı Ali Nihat Yazıcı'yla görüşeceğiz. Satranç dünyasının merakla beklediği seçimin nabzını SABAH Pazar'da tutacaksınız.

KAYNAK: http://www.sabah.com.tr/pz/haber,047EFCF...92AEC.html
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Ülke satrancı için hayırlı olacak başkanın seçilmesi dileğiyle...
Selamlar...
Ara
Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Adayı Veli Ozan Çakır'la TSF Basın Koordinatörü Özgür Akman'ın Bu Haftaki Sabah Pazar Ekindeki Roportajı 2:

gx_1hiS.jpg

Bir aydan az bir süre kalan satranç federasyonu başkanlığı seçimlerinde Veli Ozan Çakır liderliğindeki 'Tam Zamanı' grubu, geçen hafta kendi adını taşıyan internet sayfasını hizmete soktu. Muhalif grubun kurmayları, seçim gezisine de başladı.
Öte yandan sekiz yıldır artısı ve eksisiyle Türk satrancının çehresini değiştiren yönetimdeki Yazıcı ve arkadaşları da seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
İki grubun aralarındaki hararetli tartışmalar ve seçim kampanyaları, genel seçimlerindeki heyecanı aratmayacak cinsten! Tam Zamanı grubunun başkan adayı Ozan Çakır'la yaptığım söyleşinin satırbaşlarını bu hafta da sizlerle paylaşmaya devam ediyorum:
Suat Atalık: "Kendisine Türkiye'ye döndükten sonra tutarlı ve samimi davranılmadı. Bu topraklarda yetişen ilk büyükustanın görüşlerinden mutlaka faydalanacağız. Federasyon yönetimi kendisi ve eşinden (Ekaterina Atalık) yeterince yararlanamadı. Verilen disiplin cezasıyla ilgili süreçte yaşananlar çok anlamsız."
Ligler: "Kulüplerin istediği gibi yaş grupları masalarını kaldırmayı düşünüyoruz. Küçük yaş grupları için ayrı bir lig olabilir."
Mikhail Gurevich: "Başarılı buluyorum. Devşirme sporculara karşı değilim, ancak bu sporcular vatandaşlık almalı ve Türkiye'de yaşamalı." (Gurevich Belçika vatandaşı ve Brüksel'de yaşıyor.)
FIDE ve uluslararası camia ile ilişkiler: "TSF'nin etkinliklerinde önemli rol oynayan iki isim (Hakan Aktaç ve Abdurrahman Koral) ekibimizde yer alıyor. Dolayısıyla organizasyonlar aynı şekilde devam edecek. Benim de spor kamuoyuyla Spor A.Ş.'deki görevim nedeniyle yakın ilişkilerim var. FIDE ile ilişkilerimiz şimdi olduğundan bile daha iyi hale gelecek."
Tam Zamanı ekibi: "Ekibimizde kendi alanlarındaki en iyi isimler bir araya geldi. Diğer başkan adaylarıyla paylaştığımız ilkeler o kadar örtüşüyordu ki, bu yüzden birleşme sürecini pazarlık diye adlandıramam. İlk işimiz, mayıs ayında ana statüde yapılan değişikliği düzeltip, başkanlık süresine yeniden kısıtlama getirerek süreyi iki döneme indirmek olacak."

KAYNAK: http://www.sabah.com.tr/pz/haber,B3B1BFE...2936C.html
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi