kitaplara karşı bilgisayar
ben satranç çalışmaya bilgisayar ekranında başlamadım.
kitapçıdan kahraman olgaç kitapları aldım. sonra capablanca, selim palavan, ümit ünkan...
odamda yalnız başıma, eski ağaç satranç takımımın başında saatlarimi geçirirdim. çok keyifliydi. bazı günler odamdan hiç çıkmaz, yemek bile yemezdim.
şimdi çok güzel yeni bir satranç takımım var. ama çekmecemde aylardır duruyor.
sebebi ise bilgisayar! tek tıklamayla milyonlarca bilgiye ulaşıyorsunuz.

güzel bir ilerleme ama hep beynimde dolaşan bir sorum var.

Bilgisayar, satranç tahtası ve kitaplar kadar derin öğretebiliyor mu?!
Ara
Onur Alacaba beni bu yazısıyla gafil avlamıştır:)Ben yaş gruplarından evvel hızlıca yol kat etmemi sağlayan bilgisayarıma nankörlük etmemek için bu tartışmada bilgisayardan yanaydım; fakat biraz melankoliden kimseye zarar gelmez diyerek şimdi tersini savunmak istiyorum..Evet hocam, ben kararımı değiştirdim üstelik de bunu vazgeçtiğim bilgisayardan sizlere yazıyorum:)

Kitap kokusuyla çalışmak, satranç takımını önüme bir dizip bir bozmak; hatta analizlerin arasında kaybolmak bile ne kadar güzelmiş..Kitapsız bir satranç düşünülemez!!Bırakın satrancı kitapsız bir hayat düşünülemez!
Ara
Merhaba Arkadaşlar,
Benim bu konudaki fikrim ; kitaplardan öğrenilen bir konunun tahtaya dizilip uygulanması daha faydalı olduğudur.. Belki bilgisayarda o konuyu çok daha kısa sürede bitirebiliriz.Ama kendi ellerimizle taşlara dokunduğumuz için o bilgi daha kalıcı olur.
Ben satranca 1997 yılında başladım , ilk okuduğum kitaptaki bilgiler halen aklımda ama bilgisayarda bir ay önce çalıştığım konuyu bile hatırlıyamamam buna örnek olsa gerekSmile
Sevgi ve saygılarımla...
İhsan KILIÇ
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi