Seçimlerin Ardından Soru Yağmuru
Alıntı:Sayın
Ali Nihat YAZICI
Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı
08 Kasım 2008 tarihide yapılan kongrede yeniden seçilmeniz nedeniyle sizi kutluyorum.Yeni dönemde geçmişteki hatalarından arınmış,ayrım yapmayan,seçim dönemindeki gibi yaklaşımlardan uzaklaşmış, satranç etiğine uygun, kavgalardan, çatışmalardan uzak, kişilerin yada bazı kulüp ve işletmelerin korunmadığı ,herkese eşit mesafede olan bir federasyon yönetimi anlayışla hareket etmenizi diliyorum.
Geçmişteki sekiz yıllık yönetim döneminizle ilgili olarak 25 adet sorum var.
Sorularım:
1- Satranca yıllarını vermiş ve büyük emeği geçmiş kişiler ve her seviyede ülke milli takımlarına sporcular kazandıran, bünyesinde milli sporcular bulunduran kulüpleri yok sayacakmısınız? Bunlara uzak durarak, sadece size yakın olan ve birlikte hareket eden kişi ve kulüpleri koruyup kollayarak mı yolunuza devam edeceksiniz?

2- Milli takımların oluşumunda özellikle yaş gruplarında hak eden değil , daha geri sıralarda yer alan sporculara mı öncelik tanıyacaksınız.?

3- Bu güne kadar satranç kulüplerinin gerek yerel gerek ulusal bazda güçlenmesine pek sıcak bakmadığınızı ve bu konuda bir proje veya çalışma içinde olmadığınızı biliyorum.Daha önce olduğu gibi, bundan sonrada, zayıf kulüp güçlü TSF yönetimi fikriyle mi devam edeceksiniz.?

4- Bu güne kadar satranca karşılık beklemeden emek vermiş,fakat yönetim anlayışınıza ters düşmüş kişilileri kazanıp barış,sevgi ortamı oluşturup , ülke satrancını öylemi yöneteceksiniz.

5- Sizi destekleyen, yada karşınızda yer alan kişi ve kulüplere işiniz bitti.Seçimi kazandınız.Sırtınızı dönecek misiniz?

6- Anadolu’yu gezdiğimizde şunu gördük ; Yönetin anlayışınızdan memnun olamayan, fakat kongrede temsil edilmeyen,sporcular,antrenörler,kulüpler, il temsilcileri ve satranca emek vermiş kişilerden oluşan büyük bir kitle yaratmışsınız.Bu kitle ile nasıl bir iletişim kurmayı düşünüyorsunuz?. Kongre sonrasında ise, özellikle il temsilcilerinin sizden memnun olmayanları ile ilgili olarak, kendisini federasyonun bir uzantısı gibi görüp, kongre sonuçlarından cesaret alıp harekete geçen kişiler gördüm.TSF’ nin, verilen görevleri yerine getirmeyen il temsilcileriyle çalışmak istememesi gayet normal bir tutumdur.Ama çalışan, görevini yerine getiren ,satranca emek verenlere bu bakış açısı doğrumudur? Bu kişilere il temsilcisinin görevinden uzaklaştırılması için siz böyle bir yükümlülük verdiniz mi?

7- Kişileri disiplin kuruluna göndererek cezalandırma yöntemini kullandığınızı görüyoruz.Disiplin kuruluna isteğiniz yönde karar çıkması için etki ediyor musunuz? Bu sorunun nedeni disiplin kurulu ile yönetim kurulunun ayrı ayrı değil çarşaf liste ile birlikte seçilmesidir. Başkan adayınca belirlenmesidir.İki ayrı oylama yapılmadan tek oylama ile seçilmesidir.

8- Satranç Federasyonunun sosyal sorunluluğu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

9- Sekiz yıllık yönetim döneminizde illerdeki nitelikli satranç turnuvaları yok oldu.Ulusal çapta düzenlediğiniz turnuvalar da aynı nitelik sorununu yaşamaktadır.İstanbul,Çanakkale ve İzmir dışında güçlü turnuvalardan söz etmek artık mümkün değil.Bu turnuvalara katılıp oynayan oyuncuların ifadelerine göre bunlar dada aynı sorunlar baş göstermiş durumdadır.Bu konuda neler yapacaksınız?

10- Ülkemiz Milli Sporcularına doğru bir yaklaşımda bulunmadığınız ve bunların bir çoğunun hallerinden memnun olmadıklarını pek çok insan ifade ediyor.Ne demek istediğimi kafanızı şöyle bir etrafınıza çevirip baktığınızda anlarsınız.A Milli Takım 3+1’lik yapısıyla oynamaya daha ne kadar devam edecektir?.

11- Uluslararası faaliyetleri ülkemize kazandırma gayretinize teşekkür ediyorum. Ama bu faaliyetleri ülkemize kazandırmak için yapılan gayretlerin maliyetinin, bu faaliyetlerin faydasından fazla olduğunu görüyoruz.Daha önce, hiç uluslararası faaliyetler için bir fayda-maliyet analizi yaptınız mı?

12- İş Bankası lisan sistemi doğru çalışmıyor.Turnuvalarda vizesini yaptıran sporculardan lisans+dekont isteniyor.Ayrıca insanlar bankaya defalarca gidip gelmek zorunda kalıyorlar.Bu sorunu nasıl çözeceksiniz?

13- TSF uygulamalarında ve kararlarında satranç kamuoyunun, kulüplerin görüşlerini almadan yada görüşlerini TSF ye sunan Kulüpler Birliği gibi oluşumların istek görüş taleplerini değerlendirmeden ,hatta bazen beklide bunlara kızarak tam tersi uygulamaları yaptığınızı görüyoruz.Bu konuda hiç mi görüşlerimizin değeri yok yada hep yanlış düşünceler mi size sunuyoruz? Yine bu şekilde davranmaya devam edecek misiniz.?

14- Ülkemiz satrancında gerek ulusal düzeyde gerek yerel düzeyde ayrışmaların olduğu su götürmez bir gerçek.Satrançta barışı ,iş birliğini, saygıyı geliştirmek ve güçlendirmek için neler yapacaksınız?

15- TSF’ nin kongresinde mali açıdan bir disiplinin olmadığı ortaya çıkmıştır.Dünya ekonomisinin çok büyük bir krizle sarsıldığı bu dönemde ve bunun zaman içinde ülkemiz reel ve finans sektörüne de yansıma olasılığını göz önüne alarak her hangi bir tedbir düşünüyor musunuz? Yada aldınız mı? Bütçeye göre bu kadar büyük borç stokunun yarattığı risk ve gelirlerde oluşabilecek azalmalar için bir önleminiz var mı?

16- Sponsor sağlamakta TSF dar anlamda kendini düşünmektedir.Bu konuda kulüplere yönelik bir çalışması yoktur.Kendine nakit olarak sağladığı son üç yıldaki sponsor desteği de toplam 1.200.000.Ytl civarında olup son derece yetersiz bir düzeydedir.Ekonomik krizde göz önüne alındığında gelecekte bu konuda büyük sıkıntılar yaşanabilir. Halbuki Türk Satrancının her organizasyonunu ve faaliyetini TSF üzerinden yapmaya çalışması onu maliyetini artırmaktadır.Bu konuda ne gibi çalışmalar yapılacaktır? TSF kulüpleri güçlendirip,onların organizasyon yeteneğini artırarak , faaliyetleri yayıp , maliyetleri asgariye indirmeyi neden bir türlü düşünmez?

17- TSF’ nin ülke satrancına top yekün liderlik yapmak yerine sadece kendi işleri ile ilgilendiğini ama parasal konular söz konusu olunca illerden yoğun bir kaynak akışı sağladığını görüyoruz.Fakat bu kaynaklardan illerin aldığı pay son derece düşük olup aslan payı TSF’ ye gitmektedir.İllerden TSF’ ye akan bu kaynaklardan neden daha fazla payı illere vermiyorsunuz?

18- İllerde tesisleşmeye ağırlık vermediğiniz gibi, aksine bazı illerde, illerin kendi olanakları ile oluşturduğu satranç merkezlerini, kendiniz buraları temin etmiş,açmış,desteklemiş gibi seçim beyannamenizde açıklamalarınıza rastladık.Önemli olan buraların satranç adına kazanılmış olmasıdır.Tesisleşme ile ilgili ne gibi çalışmalarınız var? 2009-2010 bütçenizde tesisleşme ile ilgili ne kadar pay ayırdınız?

19- 2010 yılında Fide seçimi var mı? Fide Başkanlığı için adaylık düşünüyor musunuz? TSF’ yi adaylığınıza bağlı,onu destekleyen bire anlayışla mı yöneteceksiniz? Adaylık demek maliyet demektir. TSF’ ye bu adaylığınızın bir maliyeti olacak mı?

20- Türkiye’de satranç eğitiminin çok yetersiz ve sistemsiz olduğunu düşünüyorum.Bu konuda neler yapacaksınız? Ülkemizin yetiştirdiği değerlerden faydalanacak mısınız?

21- Satranç 2.Lig ve 3.Ligini oluşturmayı düşünüyor musunuz.?

22- Çok sayıda GM yada IM yetiştirmekten söz ediyorsunuz. 2400 elo üzerinde kaç sporcumuz var? 2300 elo üzerinde toplam kaç sporcumuz var?

23- Satranç parası olanların sporu haline gelmiştir maalesef.Siz TSF yönetimi olarak çok para, daha çok para mantığı ile hareket ediyorsunuz. (Bu arada borç yığınagı da büyüyor.2008 bilançosuna göre 2.500.000 YTL).Ülkemizin Doğu,Güneydoğu ve Karadeniz Bölgelerinden ulusal turnuvalara katılımların sayınsının yetersiz olduğunu görüyoruz.Diğer bölgelerden de sadece ekonomik gücü olanların katıldığı turnuvalara şahit oluyoruz.Bu TSF’ yi dar bir alana hapsetmektedir. Bu konuda neler yapacaksınız?.Ekonomik gücü olmayanlarında bur turnuvalarda oynamalarını sağlayacak önlemleriniz olacak mı?

24- Satrancın ülke bazında niteliğini artırmak için ne gibi önlemleriniz var? Bu önlemler adil bir biçimde her ile yansıtılacak mı? Yoksa illerde sizi destekleyen kişilerle sınırlımı kalacak?

25- Türk Satrancını nereye götürmek istiyorsunuz? Amacız nedir? Bir amacınız varsa, sadece kendi çevrenizdeki dar bir kadro ile mi hareket edeceksiniz? Ülkemizdeki tüm satranç güçleriniz harekete geçirici bir düşünceniz çalışmanız yada anlayışınız var mı?
Size şimdilik soracaklarım bunlar.
Saygılarımla.

Menderes ÇOBAN

Alıntı:Sayın Gökerman ve Sayın Çoban,

İsterseniz önce siz soruları yanıtlayın. Benim 4 yılım var sorduklarınızı yanıtlamak için. Önce açık hesapları kapatalım.

1. Seçim sonuçlarını ne zaman hazmedip, hep iddia ettiğiniz gibi satranççı olarak, el sıkacaksınız (ben kazandığımın ardından bunu hemen yaptım ama karşılık görmedim, olsun)

2. Seçim süresince beni bir muhalefet partisiyle ilişkilendirerek oy toplamaya çalıştınız mı?

3. Hakkımda asılsız suçlamalarda bulundunuz mu?

4. TRT Genel Müdüründen beni işten attırmak için randevu talebi oldu mu grubunuz lideri tarafından?

5. Kura çekmeye geldiğinizde, 'Federasyonun anahtarları kimde var?', Cumartesi gecesi alacağız denildi mi?

6. Arkanızda iktidar partisinin desteği olduğu yönünde asılsız söylemleriniz oldu mu?

7. Genel Müdürlük oylarının size ait olduğunu söyleyerek delegelere baskı yaptınız mı? Öyleyse neredeydi o oylar?

8. Yurtdışında aramın çok iyi olmadığı bilinen, federasyonumuza ve ülkemize karşı açık saldırılar içinde olan biriyle seçimlere yönelik işbirliği yapmaya kalktınız mı?

9. Sayın Bakanın desteğinin arkanızda olduğuna yönelik delegelerimize beyanlarınız oldu mu?

10. Size karşı hangi provakasyon ve saldırılar yapıldı camiamızla paylaşır mısınız?

11. Ekibinizde, zimmetle suçlanacak şekilde federasyon gelirlerini özel hesabında tutan, seçimden önce hiç bir şekilde kimseyle bu durumu paylaşmadığımız ve kullanmadığımız birisi var mı?

Sanırım sizlerin bu sorulara yanıt vermeniz öncelik taşıyor.

Biz Büyük Bir Ailemizin yönetimini kazanmış bir ekip olarak sizlerin hazımsızlıklarınızla uğraşamayacağız.

Söz verdiğimzi ve tutmamız gereken bir sürü işimiz var.

Sağlıklar diliyorum.

BAŞKAN!!

--------------------------------------------------------------------------------
Ali Nihat YAZICI
Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı
[email protected]
http://www.tsf.org.tr
Tel: 0 312 3097594
Fax: 0 312 3109620
[/quote]
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi