MEB TURNUVALARINA SALDIRININ ARDINDA Kİ GERÇEKLER
Merhaba

Son zamanlarda meb satranç turnuvalarına ve üni.fed. satranç turnuvalarına bazen ucundan kıyısından bazen doğrudan saldırılıyor. Hatta daha da ileri gidilerek sabote bile edildiğini düşünüyorum.
Hatta iyi niyetinden hiç bir şüphem olmıyan bazı kişilerinde bu saldırıları bilinçli olarak yapanlara
alet olduklarını görüyorum.
Neden dir ki satranç turnuvası için bütçesinden milyarlarca lira para akıtan bakanlık turnuvalarına
karşı saldırılıyor. Nedendir ki 250-300 kişilik turnuvaya nerdeyse 50 kişilik hakem ordusu görevlendirilme imkanı verilmesine (Bu kadar hakem 1000 kişilik turnuvalara bile verilmiyor) rağmen bu turnuvalar yine tu kaka ediliyor
Bunun sebebi basittir zira bu turnuvalar kötü örnektir. Neden kötü örnektir? Zira bu turnuvalarda
tum oyunculara idarecilere antrenörlere harcırah ödenmektedir. Vede kimin nerede kalacağına müdahale edilmediği gibi ayakbastı parasıda alınmamaktadır. Ayrıca parası olmıyanlara yatılı okulları misafirhaneleri de açmaktadırlar. İşte bu durum rantçıları derinden yaralamaktadır.
Bu rantiyeciler milli eğitimden bu müsabakalar için ayrılan payın kendilerine verilmesini ve bu turnuvaları kendileri kendi alışkın oldukları formatta yapmak istemektedirler.
Böylelikle gelsin maniler oh ne ala.
Bence milli eğitim bakanlığı ve milli eğitim müdürlükleri 1990 lı yıllarda olduğu gibi
hakemler de dahil rantçıların bu turnuvalarda ki varlıklarına son versinler. Bunun yasal bir handikapı yoktur. Milli eğitim turnuvalarına kurumun dışından her hangi bir katılımcı katılmamaktadır.
Dolayısıyla kurum içi müsabakalardır. O yüzden milli eğitim müdürlükleri ve bakanlığı
federasyondan hakem istemek zorunda değildir. 1990 lı yıllardada istememiştir.
Yine milli eğitim bakanlığı öğretmenleri rantiyecilerin ördeği olmaktan çıkarıp
kendi öğretmenlerini kendisi eğitip kendi işini kendi halletmelidir.
Personelini rantçılara yem yapmamalıdır.
Ben herkesten bakanlığa yüzlerce binlerce faks çekerek öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz üzerindeki
rantiyecilerin elini kesmesini istemelerini tüm satrancçılardan istiyorum

SS

CesimK
Ara
Sayın CesimK,

MEB turnuvalarına sahip çıkmanızı destekliyorum.İlköğretimde-orta öğretimde satranç oynayan binlerce öğrenci bu turnuvalar sayesinde okulda öğrenci arkadaşlarından ve öğretmenlerinden ilgi görmektedir.Pek çok satranççı hayatının ilk şehirler arası turnuvasına katılmaktadır.Zamanında bu turnuvalara çok katıldım.Cebimizden beş kuruş para koymazdık.Okul harcırah verdiği gibi yanımızda refakatçi olarak öğretmen gelirdi.Hakem olarak camiamızın değerli ismi İsmet Arvit ve diğer saygıdeğer hakemler gelirdi.Turnuvalar gayet ciddi bir şekilde kurallara uyularak yapılırdı.Bu turnuvaların bugün de çok eleştirilecek kadar dejenere olduğunu tahmin etmiyorum.Ancak bir bozulma varsa bunun nedenleri insanlara yeterli birikime sahip olmadan hakem ve eğitici belgesi verilmesi olmasın?
Saygılar
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi