DİYAGRAM YAPAMIYORUM
Sevgili forumdaşlar;

Kombinezon bölümüne bir soru diagramı göndermek istiyorum. Ancak diagram yapamıyorum bu yüzden soramıyorum. Lütfen bir kişi bana nasıl yapacağımı tarif edebilir mi?
Ara
Aynen !
Ara
Merhaba Yasin ve Çağatay Kardeş,
Forumumuzda soru sorma ve diagram ekleme yolunu bilgim dahilide anlatayım.

Öncelikle kombinezon ve ya mat sorusu soracaksınız chessbase veya fritz programında pozisyonu jpeg olarak kaydedip ,mesaj yazdığımız yerin altında resim ekleme modülünden kaydettiğimiz jpg yi ekliyerek soruyu sorabilirsiniz.

Her hangi bir oyunu diagram üzerinde yayınlamak için de:
elinizdeki pgn'nin başına [tah ta] pgnin sonuna ise [/tah ta]
yazarak satranç diagramız hazır olur.

Not: Diagram eklemek için parantez içine yazılan tah ta kelimesini siz bitişik yazın ben tahta olarak yazsaydım otomatikmen diagram çıkacaktı.Ve diagram çıkacağı icin tahta yazılacağını goremiyecektiniz. Siz tahtayı bitişik yazın.

Sonra bu yukarda yaptığımız işlemin altına pgn'mizin mesaj bölümünde gözükmesi için pgn'yi bir kez daha olduğu gibi ekliyoruz.

Yazdıklarımı denemeye başlayın bir yerde takılırsanız sorularınıza ö.m (özel mesaj)la cevap vermeye hazırım .
Sevgilerimle...
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
PGN eklerken [tahta ] ve [/tahta ] arasına sadece hamlelerin olduğu yeri eklemeniz gerekiyor, satır sonu olmadan bütün hamleler arka arkaya gelmeli (enter ile aşağıya inen satır olmamalı).

Bir süre sonra soruların da eklenebileceği bir yapı eklenecek forumumuza.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Bir diğer yol da http://www.chessvideos.tv/chess-diagram-generator.php adresine girip diyagramı hazırladıktan sonra diyagram üzerine sağ tıklanıp resmi farklı kaydet seçeneği ile resmi bilgisayarınıza kaydetmektir.Ayrıca herhangi bir arama motorundan (Örneğin Google) chess diagram generator şeklinde arama yaparsanız diyagram hazırlayabilen yüzlerce program veya Java Applet bulabilirsiniz.
PGN yaparken, Türkçe yapmayınız. O zaman, sadece piyon ilerliyor. Örnek olarak, Dr. Tuncay Şen beyin, benim okumam için verdiği "Satrancın Esasları" kitabında okuduğum bir bilgiyi sizlerle paylaşıyorum.

<iframe style="float:right;"width="300" height="380" scrolling="no" src="/pgnviewer/ltpgnboard.html?SetPgnMoveText=1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Nc3 Nf6 4. Bb5 Bb4 5. O-O O-O 6. d3 d6 7. Bg5 " > </iframe>

Kitaba göre Siyahlar 7. ... Fxc3 oynamaz zorunda. Ben şu an çalışma aşamasında olduğum için, siyahların neden 7. ... Fg4 oynayamadıklarını pek anlayamadım! Yani satranç çalışmamı en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım.

Anlayacağınız, ben hamleleri Türkçe yazsaydım, 2. Af3 değil, 2. f3 oynanacaktı.

Not: Benim gibi açılışlara çalışanlar http://chessopeningsdatabase.com/ web sitesini ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.
Ara
<iframe style="float:right;"width="300" height="380" scrolling="no" src="/pgnviewer/ltpgnboard.html?SetPgnMoveText=1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Nc3 Nf6 4. Bb5 Bb4 5. O-O O-O 6. d3 d6 7. Bg5 Bg4 8. Nd5 Nd4 9. Nxb4 Nxb5 10. Nd5 Nd4 11. Qd2 Qd7 12. Bxf6 Bxf3 13. Ne7+ Kh8 14. Bxg7+ Kxg7 15. Qg5+ Kh8 16. Qf6 #" > </iframe>

Size söylemeyi unuttum. Bizler, oynamak istediğimiz hamleleri tıklattıkça, üst sayfada hamleler yazıyor. Anlayacağınız oynadığınız hamleleri önce kopyalıyoruz ve sonra da Özgür Satranç Forum'a yapıştırabiliyoruz. Hiç hamle yazmaya gerek yok! Açılış Türkçe yazılmasa da idare eder. Zaten önemli olan bol, bol kitap okumam değil mi?

Biraz önce"Satrancın Esasları" kitabından öğrendiğimi inceledim. Tabii ki Siyahların yapabileceği başka hamlelerde var. Ama şimdi yatıp uyuyacağım. Şimdilik benden bu kadar. Sizlerle daha sonra çalışmamı paylaşırım.

Açılış: Four Knights Game, Double Ruy Lopez (C49)
1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Nc3 Nf6 4. Bb5 Bb4 5. O-O O-O 6. d3 d6 7. Bg5 Bg4 8. Nd5 Nd4 9. Nxb4 Nxb5 10. Nd5 Nd4 11. Qd2 Qd7 12. Bxf6 Bxf3 13. Ne7+ Kh8 14. Bxg7+ Kxg7 15. Qg5+ Kh8 16. Qf6 # 1-0
Ara
<iframe style="float:right;"width="300" height="380" scrolling="no" src="/pgnviewer/ltpgnboard.html?SetPgnMoveText=1.e4 e5 2.Nf3 Nf6 3.d4 Nxe4 4.Bd3 d5 5.Nxe5 Nd7 6.Nxd7 Bxd7 7.Nc3 Nxc3 8.bxc3 Qe7 9.Be3 O-O-O 10.O-O Qh4 11.Re1 Bd6 12.g3 Qf6 13.Qb1 Bg4 14.Qb3 Bf3 15.Rab1 b6 16.Qa4 Kb8 17.Qc6 Rhe8 18.Ba6 Qf5 19.Qb7 " > </iframe>

Size verdiğim ilk linki tıklattığımızda, hep gösterilen hamleyi yapmak zorunda kalıyorduk değil mi? Şimdi, ben araştırdım ve başka bir link buldum. Yani açılışlarda farklı bir yol izlendiğinde sorun olmuyor. Biz veya rakibimiz farklı oynasa da, oynanan oyun sağ tarafta yazıyor ve biz bunu kopyalatıktan sonra, Özgür Satranç Forum'a giriş yaparak, başkalarıyla paylaşım yapabiliyorum.

Link: http://www.chess.com/explorer/index.html

Şimdi ICC Dasher ile oynadığım oyunu, sizlerle paylaşıyorum.

Beyaz: Ercan Avanoğlu
Siyah: ICC Dasher
1.e4 e5 2.Nf3 Nf6 3.d4 Nxe4 4.Bd3 d5 5.Nxe5 Nd7 6.Nxd7 Bxd7 7.Nc3 Nxc3 8.bxc3 Qe7 9.Be3 O-O-O 10.O-O Qh4 11.Re1 Bd6 12.g3 Qf6 13.Qb1 Bg4 14.Qb3 Bf3 15.Rab1 b6 16.Qa4 Kb8 17.Qc6 Rhe8 18.Ba6 Qf5 19.Qb7 # 1-0
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi