Zor Bulmacaların Büyük Ustası Sayın Şiar YALÇIN vefat etti.
.

Sayın Şiar Yalçın'ın vefat haberini internet sayfalarında okuduğumda aklıma gelen ilk şey gençlik yıllarımda çözmeye çalıştığım zor bulmacaları oldu.

Üniversiteye başladığım ilk yıllarda sabah yolculuğunda gazetenin ilk sayfasına baktıktan sonra, hemen bulmaca sayfasını açıp heyecanla önce, önceki günkü çözümlere bakıp daha sonra da yeni bulmaca ile uğraşmaya başladığımı hatırlarım. Ve pek çok kez arkadaşlarıma 'zor bulmaca hazırlamak kolay ben daha da zorunu hazırlarım' dediğimi de unutamıyorum.

Özellikle Sayın Yalçın'ın Cumhuriyet Dergi'de pazar günleri yayımladığı, gönderilen çözümlere kitap hediye edilen büyük bulmacasını çözmeye çalışırken yaptığım araştırmaların ( O yıllarda internet de yoktu..) daha sonraki yıllarda bilgi birikimime yaptığı katkıları hissettikçe kendisini anarak önceki söylemlerimdeki hatamı dile getirmekten de kaçınmadım. Gönderdiğim çözümlerin fotokopisini dergide yayınlanan çözümler ile karşılaştırırken hatalarımı görünce çok üzüldüğümü de belirtmeliyim. Zor bulmaca hazırlamak ve çözmeye çalışan okur bulmak için önce sağlam, güncel bir genel kültür alt yapısına sahip olmak gerekliydi. Yayıncısı olduğum ve yayın kurulunda bulunduğum dergilerde bulmaca sayfasına ayrı bir önem vermeme de Sayın Yalçın'a olan saygım sebep olmuştur.

Briç konusunda 80'li yıllarda yayınlanan çeviri briç kitaplarının ve özgün yazıların önemli bir bölümü de Sayın Yalçın tarafından yapılmıştır. (Satranç ile ilgili ilk kitapların Sayın Kahraman Olgaç tarafından hazırlanmış olması gibi.) Bulmacalarına olan ilgim dolayısı ile briç kitaplarını da almıştım. Hala kitaplarımın arasında yer alan bu kitapları, satranca olan büyük ilgim nedeniyle hafif bir göz atmanın haricinde hiç okumadığımı da itiraf etmeliyim. Kendisini briç konusundaki katkıları ile tanıyanların, bu bilgilerini Özgür Satranç Forum'da yayınlamalarını dilerim. Bu arada Briç Federasyonu'nun resmi web sayfasında kendisi ile ilgili, arşivler dahil hiç bir bilgi yok. Briççiler en azından, kadir kıymet bilmenin medyatik ustası olan, Tsf'yi bari örnek alsalar. İnsan bazen 'Özde değil ama sözde' söylemleri bile arayabiliyor!!

Yaptığım internet taramasında en sağlıklı bilgileri http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=183380 adresinde buldum. Okumanızı tavsiye ederim.

Sayın Şiar Yalçın'ın yakınlarının ve sevenlerinin kendisini kaybetmiş olmaktan kaynaklanan üzüntüsünü paylaşır, saygılarımı sunarım.

Atilla Alpaslan

İZMİR
Sürekli öğrenmek iyidir.Öğrendiklerini doğru kullanabilmek daha iyi.(Eski lahit yazıtlarından alıntı.)
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Zor Bulmacaların Büyük Ustası Sayın Şiar YALÇIN vefat etti. - Yazar: Atilla Alpaslan - 19-10-2010, 08:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 19-10-2010, 10:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 23-10-2010, 05:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 23-10-2010, 05:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 23-10-2010, 06:07

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi