Anket Başlığı: Dört hamlede mat varken beş hamlede mat seçeneğini işaretlerseniz ve bilgisayar bunu kabul etmezse tepkiniz ne olur?
Beş hamlede mat seçeneği de sonuçta mata götürdüğü için kabul edilmeliydi. Önemli olan en iyi çözüm değil sonuçta kazanıp kazanmadığım olmalıdır. Puanım haksız yere silinmiş olur.
8.33%
1 8.33%
Daha kısa bir mat varsa uzun süren matı bulmak yeterli değildir, taktik antrenmanın amacı budur zaten. Bilgisayar bilemediğim için puanımı silebilir.
91.67%
11 91.67%
Katılımcı sayısı: 12 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Taktik Soru Antrenmanı
DCS İle ilgili bir durumu düzeltmeye çalışıyorum da ondan açtım bu anketi.

Daha açık ifade etmemde yarar var sanırım.

Şöyle DCS ile taktik çözerken sorunun motifini bilmiyorsunuz. Hatta mat mı beraberlik mi sadece materyal kazancı mı o bile belli değil. En iyi hamleyi arıyorsunuz. Giriş için bunun daha iyi olacağını düşündüm. Zira bana bir soru geldiğinde üzerinde "Üç hamlede mat" yazıyorsa bu beynimi zorlamama engel oluyor bence. Neyse.

Sıkıntı iki noktada var. Birincisi daha kısa sürede mat varsa ne olacak? İkincisi daha iyi materyal kazancı varsa ne olacak?

Soru kapsamı baştan belli olmadığı için ben 4 yerine 5 hamlede matı kabul edip etmeme konusunda emin olamadım. Eşim kabul etmemelisin diyor. Baktım başka programlar da kabul etmiyorlar. Ve DCS içinde binlerce böyle mat sorusu var. Dikkat ettim bazılarında bu sorun var.

İkincisi aslında daha büyük sorun.
Yani mesela üçlü bir at çatalı atmışım, ardından kale alsam +5 puandayım, fil alsam +6 puandayım. İnsanlar çoğunlukla kaleyi tercih edecek, oysa bilgisayar filin alınmasının uzun vadede daha avantajlı olduğunu görüyor ve kalenin alındığı duruma hatalı diyor. Aslında ikisi de kazanç ama fil daha iyi. Bunu aşmak için tam da şu anda bir algoritma kurmaya çalışıyordum. Aralarda da kafayı dağıtmak için buraya yazıyorum. Sizin bir öneriniz var mı?

Teşekkürler.

Bu Konudaki Yorumlar
Taktik Soru Antrenmanı - Yazar: abdulkadirbener - 18-10-2012, 08:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 18-10-2012, 09:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 18-10-2012, 14:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 18-10-2012, 15:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 18-10-2012, 15:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 18-10-2012, 15:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 18-10-2012, 17:19

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi