Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Haklısınız, bu konuyu uzatmaya da fazla gerek yok zaten. Ufak çaplı bir araştırma ile bu olayın kimlere ulaştığını öğrenenler yada içinde Ankara geçtiği için araştırmak dahi istemeyenler zaten "saygılarından" bu konuda ya sus pus olacaktır, yada sırf bu mesajım üzerine yuvarlak laflar edeceklerdir. Daha da fazla gündemde kalmaması için çaba sarf edeceklerdir. Yada en iyi ihtimalle bu skandalı başhakemin üzerine yıkıp, başhakemin kellesini isteyeceklerdir. Unutulur gider yakında bu konu, üzerinde durmaya gerek yok.
Ara
Sporcunun 4 ncü turdan itibaren katılmasına göz yuman hakemin hakemlik kariyeri sona erer.Bu konuda farklı bir çözüm bulunamaz.O hakem görev yapmaya devam ederse bağlı olduğu Federasyonun başına daha büyük sorunlar getirir.Satranç yarışması Ankara'dan gelen telefon mesajları yönetilemez.
"Turnuvayı yarım bırakmak cezalandırılmalı"görüşünü başlık olarak ele almış olan arkadaşlarımıza bir gerçeği hatırlatacağım.Federasyonumuz yarışmayı yarım bırakan kulüplere zaten para cezası vermektedir.Ancak yarım bırakan birey olduğunda böyle bir ceza uygulaması yapılmamaktadır.Bilmediğim bir uygulama varsa düzeltmenizi rica ederim.Kanımca yabancı bireylere ceza verilmesi zordur.Dün yaşanmış bir olay için herhangi bir ceza verilse bile bunun bize yararı da yoktur.Çünkü örgüt tipinde anlaşmalar Gelecekde de devam edecektir.İsimler değişebilir.Anlaşma şekilleri değişebilir.Ama alnımızın yazısı değişmeyecektir.Bunu değiştirmek için bizim turnuvaların yönergelerini hazırlayanları cezalandırmamız gerekir.Benim bulduğum çözüm de hem zordur.Hem de kolaydır.Yerli sporcular biraraya gelip bir süre turnuvalara katılmama kararı almalıdır.Ancak bu şekilde farkındalık yaratabiliriz.Turnuva düzenleyen Belediye yöneticilerinin hiçbirinin yabancıların yaptığı anlaşmalı beraberlik veya son tura çıkmama uygulamalarından bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum.Birimiz bilgi vermeye kalksa hemen "Sponsoru gücendirdiği için"cezalandırılır.Yerli sporcular eninde sonunda bir çeşit grev yapmak zorunda kalacaktır.Aksi halde ne Tutku Dinçer,ne Ateş Ülker ne de başkası burada yazarak farkındalık yaratamaz!
Ateş Ülker
Ara
“Birimiz bilgi vermeye kalksa hemen "Sponsoru gücendirdiği için"cezalandırılır.Yerli sporcular eninde sonunda bir çeşit grev yapmak zorunda kalacaktır.Aksi halde ne Tutku Dinçer,ne Ateş Ülker ne de başkası burada yazarak farkındalık yaratamaz!"
Ateş Bey,
Burada yazılıp toplumun bilgisine sunulması yeterli farkında lığı yaratmadı mı sizce?
...
“Unutulur gider yakında bu konu, üzerinde durmaya gerek yok."
Tutku Bey,
Bir hukukçu olarak son sözünüz bu mudur?

...
O zaman -kendin çal kendin oyna- oldu bu iş!

Ben kararlı duruşumda devam ederken, TSF' de (kurum içi çalışan biri olarak) kendi adıma girişimde bulunmuşken ve sonucu takip edip beklerken, koskoca camianın elle tutulur, somut bir girişimi olmayacak öyle mi?

Kurumun yanlışlarını ortaya koymak ve bu yanlışlardan arındırmaya çalışmak!

Bahsettiğim kurum benim değil sadece, unutmayın hepimizin!

Etkileri ve yansıması da öyle olacak. Bugün olumlu olabilecek her şeyden faydalanan toplum içinde, yarın söz konusu bu olayın yaraladığı farklı insanlar çıkacak. Bu devran hep böyle sürerken Ateş ÜLKER tükenmez bir enerji ve umutla aynı şeyleri yazmaya devam edecek. Hukukçular köşelerinde eleştirecek, topluma yanlışlıkları göstermek için sürekli yazacak, yazacak, yazacak!

Öyle mi?

Ben o insanlar için adım atmakta karalıyım.
Bu duruşum TSF içinde ya da dışında değişmez!
Burada bazı bireysel fikir çatışmaları için geçmişte mahkemelik olaylar hatırladıkça…
İnsanların fikirsel tartışmalarda, atışmaların dozu kaçtığı zaman sanal kahramanlık girişimlerinin en üst düzeye tırmandığı zamanlarda atılan zafer çığlıklarını okuduk buradan.
İnsan kendisi söz konusu olunca her adımı atabilir demek ki.

Ama toplumsal bir olaya çekidüzen vermeye kalkınca, birlikte olalım dedikçe bir kaçı dışında meşhur bataryalar susuyor!

Ne bir ihbar ne bir ikinci bir dilekçe…

O zaman bu forum bir tiyatro sahnesinden başka bir şey olmadı.
Bu mudur toplumsal anlayış, toplumsal duyarlılık?

Yapılması gerekenleri buraya sıralamam, bana düşmez. Toplumsal bilince sahip insanlara hakaret olur.

AMA BU KURUMU YANLIŞLARINDAN ARINDIRMAK İÇİN BİR ARAYA GELEREK ATILACAK HER ADIM KURUMUN TEMİZ GELECEĞİ İÇİNDİR.
BU KONUDA KİM CEZA VERİP ENGEL OLABİLİR Kİ?
SUSTUKÇA HAYKIRMAYI UNUTURSUNUZ!

O zaman sessizlik birçok şeyin üzerine çöker ve; 'zaman' unutturmaya ilaç olur.

Gelişmeler kimin işine geldi dersiniz?

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
(12-09-2014, 17:53)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tutku Bey,
Bir hukukçu olarak son sözünüz bu mudur?
Sizin oradaki ironiyi anlamanızı beklerdim Aşkın Bey. Ben yazmam gerekenleri yazdım. Şimdi beklemedeyim kimler ne yazacak bu konuda diye. Bakalım kimler bu olay karşısında birşeyler söyleyecek, yada söyleye(bile)cek mi? Zaman gösterecek...
Ara
Tutku bey,

Bu olayı ben bilmiyorum. Anlaşılan o ki siz de bildiğinizi iddia ediyorsunuz. Hangi turnuva, kim vs yazın da konu açıklığa kavuşsun. Bir iddiada bulunuyorsunuz ama ne tarih ne yer ne de şahıslar belli. Sonra da kimler ne söyleyecek bu konuda diye konuşuyorsunuz.

Bu turnuvayı söyleyin de çapraz tablo araştırılsın. Ben sizin doğru söylediğinizi nerden bileyim şimdi? Kaba olmak için değil ama madem hukukçusunuz hukuk mantığıyla konuşalım. Sizin söylediklerinizin (şu aşamada) hiçbir önemi yok. Sadece satranç kahvesinde "Biliyor musun, bak neler neler olmuş." şeklinde konuşmalar. Bizim de "Vay vay neler olmuş." diye konuşmamızı mı bekliyorsunuz?

Neyse en azından bu iddia edilen olay, turnuvayı yarım bırakmaya destek veren bir durum olmaktan çıkartıldı en azından.
Ara
Tutku kardeşim,
Sizi fikirlerine ve mesleki tecrübesine ihtiyaç duyulan birisi olarak gördüğüm için bu kadar sitemimi hoş görünüz.
Aslında davranışınızla örnek teşkil edebilirsiniz. En azından ben böyle düşünüyorum.
SELAMLAR...
- MATRANÇ -
Ara
Bildiğimi iddia etmiyorum, yaşadığım olayı anlatıyorum. Turnuvadaki arkadaşlar başhakemin turdan önceki "Amerika'dan bir oyuncu turnuvamıza katılıyor, orada (Amerika'da) geç turlardan turnuvaya katılmak olağan bir durummuş, biz de öyle yaptık." tarzındaki konuşmasına şahit bir sürü sporcu vardır. Bu turnuvanın organizatörü vardır. İlk gün turnuvada olmayan sporcunun, 2. gün turnuvada fotoğrafları vardır. Ama daha önce belirttiğim sebeplerden dolayı daha fazla detay yazmayacağım. Eğer birisi çıkıp resmi yollarla beni yalanlar ve yine resmi yollarla beni ispata davet ederse bunu rahatlıkla yaparım. Dikkat edin, resmi yollarla!

Ben sizi tanımıyorum. Sizin satrançla ilişkiniz nedir? Sporcu musunuz, antrenör müsünüz, hakem misiniz, veli misiniz? Ya da başka bir ilginiz mi var satrançla. Sürekli belirli kişileri destekleyen mesajlar yazmanızın ve yine ucu belirli kişilere çıkan konularda net bir şekilde yanlışa yanlış demekte zorlanmanızın sebebi nedir?

Ben şunu biliyorum ki, burayı okuyanların hemen hemen hepsinin yazdığım olayın doğruluğundan şüphesi yoktur. Zaten olayın doğruluğunu sorgulayanlar da, bu olayı esasen savunamayacaklarını bildikleri ama savunma "görevleri" olduğu için mecburen usul-şekil(yani olayın içeriği hakkında değil) yönünden savunma yapmaktadırlar. Tıpkı "Doğru olduğunu nereden bileyim?" demek gibi...

Aşkın Bey,
İyi sözleriniz için teşekkür ederim. Ama maalesef davranışlarımla örnek teşkil edemeyecek duruma geliyor işte bazen insan. Geldiğimiz durumda yapılanın doğru-yanlış olması değil, kimin yaptığı ve yapan kişi ile ilişkimiz önemli olunca böyle oluyor işte, örnek teşkil etmeyecek davranışlara teşvik ediyorlar insanı...
Ara
Valla başhakem çekinmeden bir uygulama yapmış ve bunu da herkese açıklamış. Kim bilir belki okusa burayı kendi gelip yazacak. Bu olayın hangi turnuvada olduğunu yazmanın ne sakıncası var anlayabilmiş değilim.

Resmi yollarla bana başvurulsun durumu da komiğime gitti Smile

Ben de bir turnuvada yapılan bir hataya şahit olmuştum. Bana da resmi yollarla başvururlarsa açıklarım!

Bakınız, geçen sefer tezinizi tutturamayınca denmemiş şeyleri denmiş gibi gösterip oradan tutturmaya çalışıyordunuz. Şimdi de "Sen kim oluyorsun da buraya mesaj yazıyorsun, oyuncu musun, veli misin?" kabadayılığına ve eski mesajlarımı okumayanları benim hakkımda farklı şeyler düşündürtmeye yönelik mesajlar atıyorsunuz. Neymiş birilerini destekleyen mesajlar atıyormuşum...

Bahsettiğiniz olay majör bir hadise değil. Bachana maça bilerek çıkmadığını itiraf etmiş, şikeyi tasdiklemiş yaprak kıpırdamıyor. Falancanın çocuğu dördüncü turdan girmiş. Dereceyi etkilememiş ve sizin beğendiğiniz bir davranışta bulunarak rating kaybetmemek için son tura da katılmamış. Üstelik bu gözünün önünde olmuş. Tutku bey o zaman niye itiraz etmediniz de şimdi seneler sonra bana resmi olarak başvursunlar diyorsunuz. O kadar emindiniz yanlış olduğuna da niye o zaman itiraz etmediniz. "Resmi bir başvurunuz, şikayetiniz (yazılı)" kayıtlarda mevcut mudur?

Üstelik bu konuyu yazmanızın sebebi de "Bak o zamanlar böyle birşey oldu. Ben turnuvayı yarıda bırakmak normal olsun diyorum, beğenmiyorsunuz. Asıl beteri dördüncü turda girip son tura gelmemektir. O yüzden benim düşüncem olan turnuvayı yarım bırakmaya soğuk bakmayın" temalıydı. O kadar adalet peşinde koşsanız herhalde daha önce çoktan bu başlığı açardınız... Yalan mı?

Son olarak demagoji yapmanızı engellemek için: Geriye dönük olarak da kurallar elverdiğince yapılan hatalar sorgulanmalı, cezalandırılmalıdır.
Ara
Hasan Bey, bana resmi yollarla başvurulsun demiyorum. Resmi yollarla başvurulursa açıklamak zorunda olacağım için, ancak o durumda açıklarım diyorum.

Bir oyuncu 8'de 8 giden bir GM'nin yerine turnuvaya sokulsun ve turnuvayı 9'da 8 ile 1. bitirsin. Tek turnuvada 2300 Elo çıkarsın bu sayede. Yüzlerce FM'miz olsun hatta bu yöntemle. Ne de olsa ilerleyen turlarda başkasının yerine turnuvaya girmek major bir hadise değil...

Benim bu olayı yazmam turnuvayı terk etmenin normal olduğunu göstermek adına yazdığım birşey değil. Sebebini daha önce de belirttim, tekrar belirteyim:
(11-09-2014, 21:04)Tutku Dinçer Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Benim amacım terki normalmiş gibi göstermek değil. Bir uygulamanın herkese yapılması. Milletvekili yakını 4. turdan turnuvaya girip, 6. turda çıksın. Gürcü gelsin şike yapsın. Bunlar geçmişte kaldı, biz bundan sonra turnuvayı terk eden oyuncularımızın lisansını donduralım denilsin. BU MANTIK BANA ÇOK AMA ÇOK TERS GELİYOR. Forumlara yazmayı azaltmışken, çok uzun bir süre sonra birden bire hiç işim gücüm yokmuş gibi bir konuda onlarca mesaj yazmamın tek sebebi budur.

Yukarıdaki sorumu da yeniliyorum, sizin satrançla ilginiz nedir? Sporcu, antrenör, hakem, veli yada başka birşey midir? Bunu sormamın sebebi sizin olaya hangi açıdan baktığınızı anlayıp, o açıdan bakabilmeye çalışmak için. Cevabınızı merakla bekliyorum.
Ara
(12-09-2014, 21:51)Tutku Dinçer Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yukarıdaki sorumu da yeniliyorum, sizin satrançla ilginiz nedir? Sporcu, antrenör, hakem, veli yada başka birşey midir? Bunu sormamın sebebi sizin olaya hangi açıdan baktığınızı anlayıp, o açıdan bakabilmeye çalışmak için. Cevabınızı merakla bekliyorum.

İnanayım mı Smile Sizi defalarca refüte ettikten sonra hayatta inanmam. Smile Neyse haksızlık etmeyeyim. Pek çok yazınızı beğeniyle okudum. O kadar yazı içerisinde kusur olur o kadar.

Pardon ama bu arada 8'de 8 giden GM'nin yerine başka bir oyuncu sokulsun nereden çıktı? Sizin dediğiniz hadise bu değil ki. Milletvekilinin acemi çocuğunu dördüncü turdan sokmuşlar. O da turnuvayı dökmüş ve son tura da katılmamış. Valla bu kadar demagojiye pes doğrusu. O çocuk başka birisinin yerine turnuva girmemiş ki. Niye alenen olmamış bir olayı olmuş gibi gösteriyorsunuz veya benim söylemediğim bir şeyi söylemiş gibi yansıtıyorsunuz?

Tutun ki turnuvayı yarım bırakanın lisansı bir süreliğine dondurulacak diye karar alındı. Abartı bir önlem ama bu kural herkese uygulanacaktır. Daha önce milletvekili çocuğu turnuvaya dördüncü turda katıldı son tura da girmedi. O yüzden bu kural uygulanamaz diye mantık olur mu? Hukukçuymuşsunuz. Hayretle takip ediyorum.
Ara
(12-09-2014, 22:00)Hasan Berk Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(12-09-2014, 21:51)Tutku Dinçer Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yukarıdaki sorumu da yeniliyorum, sizin satrançla ilginiz nedir? Sporcu, antrenör, hakem, veli yada başka birşey midir? Bunu sormamın sebebi sizin olaya hangi açıdan baktığınızı anlayıp, o açıdan bakabilmeye çalışmak için. Cevabınızı merakla bekliyorum.

İnanayım mı Smile Sizi defalarca refüte ettikten sonra hayatta inanmam. Smile Neyse haksızlık etmeyeyim. Pek çok yazınızı beğeniyle okudum. O kadar yazı içerisinde kusur olur o kadar.

Peki Hasan Bey, anlaşıldı... Siz böylesine bir olayda işin esasına girmemek için elinizden geleni yapmaya devam edeceksiniz. Bu olayın ucunun uzandığı yere-kişilere "saygınızdan" yanlışa yanlış diyemeyeceksiniz. Zaman kaybetmeye gerek yok.

Şike yapıp, itiraf eden de ortada. Milletvekili yakını olarak, başhakemin Ankara ile görüşmesi sonucu 4. turdan turnuvaya girip, 6. tur sonunda turnuvayı bırakan da ortada. Bu yanlışlara, yanlışı yapanlara "saygılarından" dolayı "yanlış" diyemeyenler de ortada. Takdir Satranç Camiasınındır.
Ara
(12-09-2014, 21:34)Hasan Berk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Son olarak demagoji yapmanızı engellemek için: Geriye dönük olarak da kurallar elverdiğince yapılan hatalar sorgulanmalı, cezalandırılmalıdır.

Demagoji yapacağınızı tahmin edip bunu da yazmıştım. Burda da mat oldunuz. Bachana şikeyi itiraf etmiş ama yaprak kıpırdamıyor diyen de bendim.
Ara
(12-09-2014, 22:19)Hasan Berk Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(12-09-2014, 21:34)Hasan Berk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Son olarak demagoji yapmanızı engellemek için: Geriye dönük olarak da kurallar elverdiğince yapılan hatalar sorgulanmalı, cezalandırılmalıdır.

Demagoji yapacağınızı tahmin edip bunu da yazmıştım. Burda da mat oldunuz.
Sadece sizin deyiminizle demogoji yapmamı engellemek için bunu yazdığınız, düşüncenizin tam tersi olduğu her açıdan belli. Zaten bunu demogoji yapmamı engellemek için yazdığınızı siz de belirtmişsiniz. Örneğin bir sporcu "Bu oyunda beyaz taşlarla oynuyorum" dese ama sürekli siyah taşlarla hamle yapsa dediğine mi inanacağız, ortada açıkça gördüğümüz gerçeğe mi? Eğer gerçekten yazdığınız yönde düşünüyor olsaydınız bu olayın ciddiyetinin farkına varıp, major olmadığını anlardınız. "Geçiniz" demezdiniz. Ti'ye alır cevaplar vermezdiniz.

Tekrar ediyorum:
Şike yapıp, itiraf eden de ortada. Milletvekili yakını olarak, başhakemin Ankara ile görüşmesi sonucu 4. turdan turnuvaya girip, 6. tur sonunda turnuvayı bırakan da ortada. Bu yanlışlara, yanlışı yapanlara "saygılarından" dolayı "yanlış" diyemeyenler de ortada. Takdir Satranç Camiasınındır.

Ekleme: Birkaç mesaj önce yazdığınız mesajı değiştirip "turnuvada başkasının yerine girmedi ki" demişsiniz. Mesajlarımı okumadan yazıyorsunuz sanırım. Daha ilk mesajda başkasının yerine girdiğini belirtmiştim!

Sizin daha önceki mesajlarınızdan birinde durup dururken "saygılı" davrandığınız kişiye ve bu olayda "çocuk turnuvaya girsin" talimatı verdiği söylenen kişiye bakınca sizin kimin kalemşörü olduğunuz ortada. Bu olayda doğruyu kabul etmeyeceğiniz de ortada. İpler gevşeyinceye kadar (gevşerse) benden bu kadar. Siz kalemşörlüğe devam edin...
Ara
Beyefendi,

Benim düşüncelerimi okuma işini bırakın.

Bakın ne yazmışım: "Geriye dönük olarak da kurallar elverdiğince yapılan hatalar sorgulanmalı, cezalandırılmalıdır."

Haksız konuma düştüğünüzü görüp önce demediğim şeyleri demişim gibi gösterdiniz. Şimdi de öyle yazdın ama tersini düşünüyorsun aslında diyorsunuz.

Artık diyecek birşey bulamıyorum.

Son olarak: Bu başlıkta A konusunu konuşuyoruz.

Siz diyorsunuz ki

-B diye bir konu var ve o konuda haklıyım.
-Tamam, peki güzel haklısın ( O turnuvada hakem yanlış yapmış)
-B konusunda haklı olduğum için A konusunda da haklıyım.

Durumun özeti budur Smile
Ara
(12-09-2014, 22:38)Hasan Berk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: -B diye bir konu var ve o konuda haklıyım.
-Tamam, peki güzel haklısın ( O turnuvada hakem yanlış yapmış)
-B konusunda haklı olduğum için A konusunda da haklıyım.
Çok iyi ya Smile Hakem tek suçlu, Ankara'dan milletvekili yakınının turnuvaya alınması talimatını vereni ise sizin tabirinizle "geçelim" Smile
Ara
Tamam başkasının yerine girmiş olsun.

B konusunda haklısınız.

A konusunda haklı olmuyorsunuz.

Bir hakem haksızlığı oldu diye her tartışmada haklı olmanız beklenemez.

Ama açıkçası siz konuları bu kadar saptırınca dedikleriniz konusunda şüpheye kapılmadım değil. Mesela turnuva UKD'ye gönderilecek diyelim. Hesaplamalar nasıl olacak. Hani demişsiziniz ya "Hakem Amerika'da da bu durum oluyor dördüncü turdan girenler oluyor diye" Hakem bunu demişken niye başkasının üzerinden oyuncuyu devam ettirsin ki. Böyle diyen birisi dediği gibi dördüncü turdan oyuncuyu sıfırdan sokuverir. İşte bu sebeple dedikodu bazında gitmesin bu iş. Turnuvayı ismi açıklayın ukd sayfalarından çapraz tablolardan bakalım anlayalım durumu diyorum. İyi ki açıkladınız durumu. Bakın hemen şüpheler oluştu...

Not: Demagojiyi engellemek için: Türkiye'de rastlanmayan kuralsız bir uygulama olduğu açık.

Evet itiraf ediyorum; aslında yazılarınızı beni hedef almazsanız pek de okumuyorum Smile
Ara
(12-09-2014, 22:56)Hasan Berk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Evet itiraf ediyorum; aslında yazılarınızı beni hedef almazsanız pek de okumuyorum Smile

Buna mı inanayım

(12-09-2014, 22:00)Hasan Berk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Pek çok yazınızı beğeniyle okudum.

Buna mı?

Siyasette bir laf vardır "fırıldak" diye. Bir partiden diğerine geçenlere derler. Amatör spor federasyonlarında da çok vardır bu durum. Yanlış anlaşılmasın, satrancı kast etmiyorum tabii ki! Özellikle doping olaylarında bu durum çok yaşandı. Görevdeyken hükümete yalakalık üzerine yalakalık yapanlar, hükümet tarafından sistemin dışına atıldıklarında hemen muhalefet partilerine yakınlaştılar. Sizin yazdığınız ve yukarıda alıntıladığım iki cümle de buna benzedi. İlginç birisiniz.
Ara
"Baş Hakemin kararı kesindir" diye bir madde vardır kesin tüzükte. Baş hakem de "Dur bu maddeyi bir deneyeyim, bakalım neler yapabiliyoruz?" demiş olabilir. Şaka bir yana, bazen iyi niyetli de olsa kötü sonuçlar elde eden çok kişi söz konusu.

Ben bir çok turnuvaya ve baş hakeme, turnuva esnasında sporcu ya da velilerin İzmir'deki bir kişiyi arayarak anında turnuvaya telefonla müdahale edildiğine şahit oldum. Üstelik hakemi dinlemeden doğrudan, satranç bilgisi olmayan velinin aramasıyla ve onun sözleri baz alınarak turnuvanın yönlendirildiğini gördüm. Yani sadece Ankaramızı aramıyorlar, İzmir'i de arıyorlar.

Oysa eskiden ne güzel sorunları vardı satrancın. Ateş Bey, notasyon konusunda, yabancı sporcu ve dikey büyüme konusunda yazardı. Zevkle okurduk ama biz yazmazdık, sonra bu konuda da yazmaya başladı. Başımızdan eksik olmasın.
Ara
(12-09-2014, 23:21)Tutku Dinçer Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(12-09-2014, 22:56)Hasan Berk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Evet itiraf ediyorum; aslında yazılarınızı beni hedef almazsanız pek de okumuyorum Smile

Buna mı inanayım

(12-09-2014, 22:00)Hasan Berk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Pek çok yazınızı beğeniyle okudum.

Buna mı?

Smile Espri yaptığımı anlarsınız zannettim. Dedim ya ana konularda tutturamayınca tali yollara sapmak sizin tek çıkış yolunuz. Fırıldak falan diyeceksiniz tabii. Tek çıkış yolunuz bu... Sözde C konusunda tutarsızlık yakaladınız Smile O zaman A ve B konusunda da haklısınız.

Oldu Smile

Ara
(12-09-2014, 23:23)Mağara Adamı Nickli Kullanıcıdan Alıntı: "Baş Hakemin kararı kesindir" diye bir madde vardır kesin tüzükte. Baş hakem de "Dur bu maddeyi bir deneyeyim, bakalım neler yapabiliyoruz?" demiş olabilir. Şaka bir yana, bazen iyi niyetli de olsa kötü sonuçlar elde eden çok kişi söz konusu.

Ben bir çok turnuvaya ve baş hakeme, turnuva esnasında sporcu ya da velilerin İzmir'deki bir kişiyi arayarak anında turnuvaya telefonla müdahale edildiğine şahit oldum. Üstelik hakemi dinlemeden doğrudan, satranç bilgisi olmayan velinin aramasıyla ve onun sözleri baz alınarak turnuvanın yönlendirildiğini gördüm. Yani sadece Ankaramızı aramıyorlar, İzmir'i de arıyorlar.

Oysa eskiden ne güzel sorunları vardı satrancın. Ateş Bey, notasyon konusunda, yabancı sporcu ve dikey büyüme konusunda yazardı. Zevkle okurduk ama biz yazmazdık, sonra bu konuda da yazmaya başladı. Başımızdan eksik olmasın.

İşin püf noktalarını anlayan anlıyor. Siz zaten çok uzun süredir biliyormuşsunuz asıl problemin ne olduğunu. Başka konudaki bir mesajınızdan alıntı yaptım. Benim anlatmak istediğimi çok uzun süre önce yazmışsınız. Tam da dediğiniz gibi ECU seçimlerinde desteklediğimiz adayın ülkesinden bir sporcu olunca yada milletvekili yakını olunca somut bir adım yok, hatta utanmasa savunacaklar var. Ama bunlar geçiştirilirken diğer yandan turnuvayı yarım bırakan sporcunun lisansı dondurulsun deniyor. Kesinlikle sporcu odaklı bir işleyiş değil!

(02-01-2014, 18:07)Mağara Adamı Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Asıl önemli sorun cezanın geç ya da fazla verilip verilmediği değil, kime göre ne ceza verildiğiyle ilgili aslında.

Federasyon içinde cezai yaptırım gerektiren olayların sümen altı yapıldığı konuşulurken, federasyon dışındakilere verilen cezaları konuşuyoruz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi