Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Ben de "Eppur si muove" (Ama dünya yine de dönüyor) diyerek sözlerimi bağlıyorum ve dolayısıyla tartışılan her konuda haklı olduğumu iddia ediyorum (İroni olarak)

Kahrolsun engizisyon ve onu destekleyenler. Allahtan Mağara Adamı yetişti de birisine haklısın diyerek her konuda haklı olma hakkını elde ettim (İroni olarak)

Ve yaşasın hedefime ulaşma şansını kaybedince veya moralim bozulunca turnuvayı terk etme hakkı. Allahtan milletvekili oğlu son turda turnuvayı terk etti de bunu savunma hakkı elde ettim (İroni değil ama Tutku Dinçer'in savunduğu düşünce)
Ara
Sn. Hasan Berk,
Lisans dondurma konusunda öneri sahibi benim. Yazışmalarınızda "lisans dondurulması kimin fikri" derken gördüğümden açıklama ihtiyacı duydum.
Bu konunun ilk sayfasında yaptığım bir taslak çalışması var. İlgili kurulların dikkatini çekmek için yapılmıştır.
Adı üzerinde taslak, olmazsa olmaz diye bir şey yok, değişebilir bazı maddeler.
Lisans dondurma fikri şöyle geçiyor taslakta;
"SATRANÇ TURNUVALARINA KAYIT ESASLARI (TASLAK)
...tamamen bir öneridir.
Kimin için ve neden istenmiş?
Turnuvaya kayıt yaptırdığı halde aynı durumu tekrarlayan sporcular için, yani, kayıt yaptırmış ama; bir, iki, üç turnuvaya katılmamış.

Veya kayıt yaptırıp sezon içinde üç ayrı turnuvadan da terk etmiş.
Bu gibi durumların farklı alanlarda yıpratıcı etkisi vardır.
Durum, bu gibi keyfi terk veya keyfi katılmamaları engellemeye yönelik bir öneridir.
Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Diğer amatör spor federasyonlarından örnek vermek gerekirse, TBF yeni değişikliklerle mazeretsiz olarak 1 maça dahi çıkmayan takımı bir alt lige düşüren bir düzenleme getiriyor. Bırakın turnuvayı yarım bırakmak, tek maça çıkmamaktan söz ediyoruz. Nedir peki bunun gerekçesi?

Galatasaray "17 Haziran Duruşu" adı altında bir tepki koyarak kazananın şampiyon olacağı erkekler basketbol ligi final serisi son maçına çıkmamıştı. Bunun gerekçeleri olarak ise başta adı şike sürecinde geçen ve tapelerde rakip takım idarecisine "Herşey kontrol altında" dediği ortaya çıkan bir hakemin bu denli önemli bir final maçına atanması ve bir takım çifte standart uygulamaların yapılmasıydı.

Galatasaray'ın bu duruşu sonrası şike döneminde çok az gündeme gelen basketbol tapesi ve bir takım başka sıkıntılar bir anda Türkiye'nin gündemini oluşturdu ve spor medyasının yayınlarına haftalarca konu oldu. Galatasaray'ın şaibeli olduğu düşündüğü hakemin final maçına atanması, A Milli Basketbol Takımı Başantrenörünün "Can güvenliğimiz yok!" diyecek noktaya geldiği bir "skandal" bir anda 100.000lerin konusu olmaktan çıkıp, milyonların 1. numaralı gündemi haline geldi.

Bunun neticesinde, Galatasaray yada başka bir büyük kulübün maça çıkmayarak yapılan "skandal" uygulamaları milyonların gündemine getirememesi için TBF böyle bir uygulamaya geçiyor.

TSF ile kıyaslayınca, Aşkın Bey'in önerisi de aynı TBF'nin yaptığı değişiklik gibi bir "skandal" sonrası ortaya atıldı. Şike yaptığını itiraf ettiğini söylediği Gürcü sporcunun turnuvaların sor turlarına girmemesi gibi bir "skandal" üzerine böyle bir öneriyi ortaya attı.

Evet, bu iş hep böyledir; birileri açıkları bulup değerlendirir ve bu açıklar maalesef bu sayede görülüp kapatılır. Özellikle de durum "skandal" boyutuna ulaşmışsa.

Tabii bir de skandalların başka boyutu vardır: Skandalı kimin yaptığı! Eğer bir milletvekili yakını, bir turnuvaya 4. turda turnuvayı bırakmış başkasının yerine girmek istiyorsa, bunun için Ankara'dan telefon geliyor ve başhakem o çocuğu turnuvaya almak durumunda kalıyorsa, ardından bu çocuk o gün hevesini alıp, ertesi gün 7. turdan itibaren oynamıyorsa bu konuşulmaması gereken bir skandaldır, çünkü telefon Ankara'dan gelmiştir. Zaten Ankara'daki büyüklerine "saygılı" üyeler bu konuda ya usulen 1 kelam edip, bir daha ağzını açmaz, yada konuyu farklı boyutlara çekmeye çalışır görev icabı...
Ara
Tutku DİNÇER:
Tabii bir de skandalların başka boyutu vardır: Skandalı kimin yaptığı! Eğer bir milletvekili yakını, bir turnuvaya 4. turda turnuvayı bırakmış başkasının yerine girmek istiyorsa, bunun için Ankara'dan telefon geliyor ve başhakem o çocuğu turnuvaya almak durumunda kalıyorsa, ardından bu çocuk o gün hevesini alıp, ertesi gün 7. turdan itibaren oynamıyorsa bu konuşulmaması gereken bir skandaldır, çünkü telefon Ankara'dan gelmiştir. Zaten Ankara'daki büyüklerine "saygılı" üyeler bu konuda ya usulen 1 kelam edip, bir daha ağzını açmaz, yada konuyu farklı boyutlara çekmeye çalışır görev icabı...

Tutku Bey,
Umarım son cümlenizdeki "büyüklerine "saygılı" üyeler" derken beni kast etmiyorsunuzdur.
Söz konusu olayda bildiğim, dolayısıyla sakladığım herhangi bir şey yoktur!

Ben kimden gelirse gelsin bu konunun ortaya çıkmasını isterim.
Tavrım bu konuda çok net!
Bunu önce de belirtmiştim.
- MATRANÇ -
Ara
Netice itibari ile ,

Benim şahsi görüşüm bir turnuvada ilk tur, ikinci tur yada son tur farketmez. Eğer sporcu eşleştirmeye katılıyor ise ve sonrasında herhangi bir turdan sonra müsabakaya katılmıyor ise lisansını dondurmak yada lig müsabakası ise TSF nin sitesinde ifşa edilecek şekilde belirli bir süre özel yada federasyon turnuvalarından uzak tutulmalı. Tabi bu katılmama olayının sağlık ( rapor ile onaylanmış) mazeretleri haricinde olması gerektiğini düşünmekteyim.

Biz İstanbul Satranç Derneğinde tüm katılan sporculara haksızlık yaptığını düşündüğümüz kişileri bir sonraki turnuvaya almıyoruz. Yani sebepsiz şekild turnuvayı yarıda bırakma gibi .
Şu günlerde Gebze'de oynanmakta olan Kurtuluş Hamlesi Turnuvası konuya canlı örnek niteliğinde, ilk tur Açık Kategoride 49 masayla başlamış ve bugün oynanan 5. turda masa sayısı 45. Üstelik bir masada, eğer özel bir durumları yoksa iki sporcu da maça çıkmamışlar.

12 Yaş altı sporcularda ise 35 masa ile başlayan eşlendirme 5.tur itibariyle 29 masa ile devam etmiştir.
Üstelik 29. masada bir sporcu maça çıkmamıştır. Aynı gün yapılan 4. tur eşlendirmede sporcu olmasına rağmen, öğleden sonraki 5.tura haber vermeden ayrılmıştır.

Son turlara doğru gelmeyenlerin sayısı artacaktır. Bu başlığı açan Özgür Bey de turnuvada yarışıyor, gözlemlerini bizimle paylaşırsa seviniriz.
Ara
5.Uluslararası Gebze Kurtuluş Turnuvası ( meraktan inceledim, daha önceki Gebze Kurtuluş Turnuvalarının hepsi uluslararası değilmiş, ulusal olan da varmış. Ama hepsi uluslararasıymış gibi lanse edilmiş bu başlıkla ) 7.Tur'da Open Kategorisinde 45 olan masa sayısı 42'ye düşmüş. Bugün bir sporcu haber vermeden gelmemiş ( eğer özel bir durumu yoksa )

12 Yaş altında ise 29 masa olan sayı 7.tur itibariyle 26 masaya gerilemiş durumda. Bugün oynanan 6. tura 2 sporcu gelmemiş gözüküyor. Gebze'deki turnuvaya başka illerden gelen ama rakibi gelmediği için oynayamadan dönen ya da grupla geldiği için grubunun tüm maçlarının bitmesini beklemek zorunda olanlar için üzülüyorum.
Ara
(24-08-2014, 23:29)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Biraz profilaksi (tehdit ortaya çıkmadan önlem alma) gereği ortaya çıktı. Bu konunun çok çirkin noktalara gitme ihtimali de var.

Çok önemli iki noktaya dikkat çekmeliyim. Dikkatsizce meseleyi bir ulusun oyuncularına yönlendirmiş olmaktan çok korkarım. Kesinlikle nefret suçu işlemek gibi bir niyetim yok. Yerli oyunculara haksızlık vs vs. demek bile işi bu noktaya götürebilir, bunu iddia edeceklerle kesinlikle aynı noktada değilim. Ucuz bir milliyetçilik gösterisi yapmak veya ona kurban etmek için açmadım bu başlığı.

Satranççıların da çektiği zorluklara, başlarına gelebilecek sıhhi sorunlara saygısızlık etmek istemem, anlıyorum ve saygı duyuyorum. Ancak, bu sportmenliğin rafa kaldırılmasını (bunu başkaları yapıyor olsa bile) gerektirmez. Aynı zorlukları çektiği halde bu yöntemlere başvurmayan profesyonel satranççılar ne olacak? onlara haksızlık olmuyor mu? Bunun empati yoksunluğu ve üstten bakmayla veya amatör kompleksiyle ilgisi yoktur. Adını doğru koyalım.

çok haklısınız olayı bir ulusa yönlendirmemek gerekli. mesela bugün ödül kazanma ihtimali olduğu halde 5.5 puanlı oyuncu maça çıkmayıp 6 puanlı oyuncuyu 7 puana taşıyabiliyor.
http://kurtulus.tsf.org.tr/tr/component/...ew&kid=332
kusura bakmayın kimseyi zan altında bırakmak istemem ama ben kadir alber'i tanımam etmem de(tabi ki umarım ki ciddi bir sebep yoktur turnuvanın son turunda oynamamasında) ama şu durum karısında dısarıdan bakan biri olarak benim ilk aklıma geleni siz de düşünüyorsunuz.
Ara
Sadece üst kısımda değil listede toplam 7 kişi son tur maça çıkmamış. 8. Tur 41 masa ve 1 tur atlayan varken bir kişi sanırım 9. tura giremeyeceğini beyan etmiş olacak ki 41 masayla son tura giriliyor. Ama son tur gelmeyenler dilekçe verseydi 38 masa ve 1 tur atlayan ile daha sağlıklı bir eşlendirme olacaktı. 98 kişi ile başlayan Open 21 kişilik fireyle 77 kişiyle son turu gördü. Turnuvaya başlayanların %20'si turnuvayı bıraktı. Uluslararası bir turnuva için önemli bir oran gibi geldi. İşin uzmanları yorumlasın.

Son tur gelmeyenlerin içinde milli takımda antrenörlük yapanlardan milli takım havuzunda olanlarda var. Özel, acil oluşan durumlar bir yana, gelmeyeceksen haber ver eşlendirmeye alınma. O kadar yolu sen gitmeyi istemeyip vazgeçiyorsun, gidene eziyet etme.

Bu konu satranç spor ahlakı ile ilgili. Dereceyi etkileyen durumlar ise bunun yanında şikeyle de ilgili.

Organizasyonun yerinde olsam bu kişileri turnuvaya bir daha almam. Son turnuvalar gösteriyor ki, federasyonun bu konuya eğilmesi gerekli. Maça çıkmayacak adam dilekçe vermesi gerektiğini biliyor olmalı, ne gerek var çıkmama sonra bir sonraki tura eşlendirilmem diyerek düşünüyor olabilirler. Bu konuda sporu koruyan ve satranç oynamak için orada olan kişiyi koruyan bir yaptırım gerekli.

Bunu yapanların çoğu liglerde de oynuyor, ver ligde oynamama cezasını, bak nasıl yazıyor dilekçeyi.
Ara
Turnuva yarım bırakılamaz.
Belli durumların dışında...

Bu durumları burada yazmak istemiyorum.
Bir oyuncu yönergesi önceden belirlenen bir turnuvaya katılma kararı almış ise her türlü maddi hesabı yaparak bu kararını uygulamalıdır.

Turnuva uzunsa katılma! Ya da bitir!

ÇEKİLMEK, TURNUVAYI TERK ETMEK ÇOK SIRADANLAŞTI!
Sıradan insanlar satranç oynayamaz.
Bunu ben söylemiyorum. FİSCHER söylüyor!

Başka katılımcılar ile aynı sözü vererek turnuvaya katılanlardansanız eğer, o söze sadık kalacaksınız onlar gibi.
"Ama kurallar benim terk etmeme bir şey demiyor ki" diyenlere bir sözüm var.
Satrancın etik kuralları yönergeye yazılmaz.
Siz bunu göremediğinizden turnuvayı bırakıyorsunuz.
Bunu özümseyemediğinizden terk kavramını; kanıksadınız, alıştınız, sıradanlaştınız.

Turnuvayı başlayıp bitiren her sporcuya içten saygı duyuyorum.
Amacı bitince turnuvayı bitirenlere saygı duyamam.
Hak etmiyorlar.
Yanlışlar örnek alınıp, gerekçe yapılıp kullanılamaz!
Bu basitliktir!

Sorumlu sporculuk, tüm rakiplerine ve tüm maçlarına saygı duymakla başlar.

Rakiplerine...
Rakiplerinin rakiplerine...
Sen yokken masadaki rakiplerine...
Sen yokken hakemlere, seyircilere...
SEN YOKKEN SENİN OYUNCULUĞUNA...
TABELADAKİ ADINA...
BİTMEDEN TERK ETTİĞİN PUANINA...
Seni masrafsız taşıyan belediye şoförüne...
SANA GÜVENEREK; BİLMEM KAÇINCI DEFA SENİ TURNUVAYA ALANLARA...
Sana ödül sözü vermiş sponsora...
Tur fotoğrafçılarına...
Seni ÖRNEK ALACAK(?!) ÖĞRENCİLERİNE...

Şimdi anlıyorum ki bu antrenör oyuncuların sporcularına spor ahlakı adına verebilecekleri çok şey varmış meğer. Ama saygı ve güven dışında tabi!

Ayıp, günah!
Yazıklar olsun...

SATRANCIN KİRLENMESİNE ÖNAYAK OLUP ÇANAK TUTANLARA KARŞI ÇÖZÜM BULACAĞIZ.
BU ZORUNLUDUR.

İLK ADIM ONLARIN İSİMLERİNE YAYINLAMAK...

[i]ELBETTE KURU İLE YAŞ AYRILACAK.

Bilmem kaçıncı kez gelmemekle, ilk kez makul sebeple katılamamak farklıdır.

AMA;
Kısa çöp, uzun çöpten hakkını alacak elbette...

Kusura bakmasınlar...
SATRANCI, ONU KİRLETENLERİNDEN KORUMALIYIZ.
Etik davranışa teşvik yapılamaz.
Saygı insanın içinden saklayamaz kendini dışa vurur.

Son gün 2 puanlı onca sporcu gördüm salonda. İlk günün heyecanı ve iştahıyla...

Satrancı temiz tutan tüm sporculara selam olsun...
- MATRANÇ -
Ara
Herkesin kafasına göre turnuva terk etmesini destekliyorum. Son tura çıkmayıp şike yapılmasını da destekliyorum, bugünden itibaren bu çocuklara laf eden karşısında beni bulur Cool

1. Turnuva terk etmek suç mudur? Değildir. Olsaydı, TSF yurtdışında ekmeğinin peşinde koşan bir insana vatana ihanetten ceza vermeyi becerdiğine göre, 3 turnuvada türlü rezillikler yapan hırsıza da cezasını verirdi. İfade bile alamadı.

2. Bir başka oyuncu bunu yapıp, gerine gerine itiraf edip sonra ceza yerine ödül alıyorsa, Gebze turnuvasında 14.masada canı sıkılıp giden bir sabiye, hangi örnekle ve gerekçeyle yaptırım uygulayacaksınız?

3. Keşan ve Truva turnuvalarında şikeyi gözümüze sokan oyunculara gık demedikten sonra, başka turnuvalarda daha hafifini yapan oyuncuları teşhir etmek hem adaletsizdir hem de kolayına kaçmaktır.

Bir oyuncunun canı istediği zaman turnuvayı terk etmesi 3 ay önce yeni kural olarak getirilmiştir.

TSF buna ceza kesti mi? Kesemedi?

O zaman ağlamayacaksınız. Kimseyi de teşhir etmeyeceksiniz. Gidin derdinizi Tahsin beye anlatın. Posta kutusu 06 bilmem kaç, Ankara; dabıl yu dabıl yu dabıl yu, te se fe org te re Tongue
Ara
Buradaki tüm mücadele ve yazılanların amacı yanlışların düzeltilmesi için kamuoyu oluşturmak, bu duruma çözüm bulmak.

Yani nasıl bir mantık anlamıyorum sizinkisi Mojo Jojo, mahkeme ya da kolluk kuvvetleri tecavüzcüye ceza vermedi diye kızıp, tüm tecavüzcüleri savunmaya giden bir bakış açısı. Bir kere yangınla yangın söndürücü arasında tarafsız kalınmaz.

Keşan ve Çanakkale'deki turnuvalarda şike yapana ceza kesilmeli. Bunda hem fikiriz. Ya da gereksiz verilmiş cezalar varsa bunlar incelenmeli. Hatalar varsa düzeltilmeli yok kasıt varsa bu işi yapanlar işlerini bırakmalı.

Bunun cezası ya da yaptırımı olsun diye mücadele verenler, kamuoyu gündem oluşturmaya çalışanlar, bir yandan onca yolu aşıp satranç oynamaya gidenler var. Siz terk edenlerin tarafını tutarak aynı zamanda başkasına kızıp, Keşan ve Çanakkale'deki turnuvayı bırakıp şike yapanı da onaylıyorsunuz.

Söylediklerinizin bir ironi olduğunu umut ediyorum.
Ara
Zaten Mojo Jojo da buna inanmıyor ki...
Belli ki inancını kaybetmiş. Haklı olduğunu düşünüyor.
Aynı konudan mustarip olduğum için bir cevap yazmayı düşünmedim açıkçası.
Sn. Mağara Adamı.
Şartlar ne olursa olsun içinde bulunduğumuz ortamın şahsi açıdan gelecek hesapları yapmadan ayırmadan, biat etmeden, şike ve terk kavramlarının tanımlarına uygun, sporu ve gerçek sporcuyu koruyan bir bakış açısıyla düzenleme yapılmasına ihtiyaç var.
Mojo Jojo bunu başından beri söylemekte...
İronisi onun çıkar yolu olmuş.
Bu konuda engel değildir, kendisinin yaklaşımları.
Bilakis etkiyi artırır.
Onun için ben bu fikirlerde bir taş koyma görmüyorum.

SELAMLAR...
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey, tanıdığınız ve Kurtuluş turnuvasını yarım bırakan kişilere sordunuz mu ya da tepki verdiniz mi?
Kişisel olarak merak ediyorum.
Ara
Herhalde ironi yapıyorum. Hayatımda sadece bir kere orta karar bir turnuvanın son turuna katılamadım, mesleki zorunluluk ortaya çıkmıştı; onda da 1 gün önce dilekçe verdim, sıralama şansım yoktu ve eşlendirmeye alınmadım. Toplam 3 dakikamı aldı.

Bunu yapmayı beceremeyen bir oyuncunun ahlakından ziyade zekası sorgulanmalı.

Yalnız TSF konusunda ironi veya şaka yapmıyorum, durumları rezillikten bir tık öte.
Ara
Sn. Mağara Adamı,
Sorunuzdan yazdıklarımı okumadığınız anlamını çıkarıyorum.
Bir satranç turnuvasına katılım fırsatı ve süresi bana göre çok daha uygun GEBZE’Lİ ve İZMİT’Lİ sporcular var. Bu arkadaşlarla zaten yıllardır bu konuyu tartışırız.
Burada bu keyfi çekilmeleri sorunuz üzerine bir kez daha protesto ediyor ve keyfi terk eden tüm sporcuları kınıyorum.
- MATRANÇ -
Ara
Ben protesto etmenizi ya da kınamanızı gayet iyi anladım, bu tepki kısmı evet.
Sorum, onlarla bu konuyu konuştunuz mu? Ne cevap aldınız?
Çünkü gerçekten yakından tanıdığınız Kocaelili sporcular da var, aralarında.
Ara
Turnuvayı mazeretsiz yarım bırakmak cezalandırılmalı ve o maçlar eloya dahil olmalı. O zaman kimsenin turnuva yarım bırakmayacağına eminim. Para cezası olursa, "parasıyla değil mi" diye bırakacak akıllılar çıkacaktır. Ödülleri paylaştırmamak meselenin kıyısından dolaşan yetersiz bir çözüm. TSF'den ve organizatörlerden daha cesur adımlar bekliyorum.

Gebze'de oynarken yazmak istemedim çünkü turnuvayla meşgul olmam gerekiyordu. Günde çift tur hariç her şey başarılıydı, tabii Gebze çok cazip bir yer değil, İstanbullular için zor, otel pek yok vs vs, ancak organizatörler turnuvanın kendisiyle ilgili pek çok detayı iyi düşünmüştü. Gösterişsiz ama iyi düzenlenmişti. Belediye başkanı ve valinin tur öncesi uzun konuşması sıkıcıydı ama gösterdikleri ilgi çok enteresandı. İlk kez bir yerel yöneticinin "ben de oynarım seneye" dediğini gördüm. Satranç içi ve satranç dışı nedenleri var.
Ara
Antrenör ya da Hakem olmak isteyenlere öncesinde GSGM'de spor sicili istenir, buraya dahil edilebilecek ya da federasyonun bünyesinde yer alacak bir sicil dosyası açılmalı. Hakemlerde ceza kağıdı görürüz bunları federasyona yollarlar diye biliyorum. Buraya işlenerek turnuva hakem raporuna dahil edilip federasyona gönderildiği zaman bu sicil kaydı oluşsun.

Gerekiyorsa online kayıt olunan turnuvalarda, bu kişi tc numarasını girdiğinde eror versin ve neden kayıt yapamadığının sebebiyle ekranda gözüksün, bir yıl süreyle ya da daha farklı bir süre turnuvalara giremesin. 16 Yaş üstü sporcusu ise lisansı düşürülsün tekrar çıkarmak için ödeme yapsın.

Lig oyuncusu ise daha büyük yaptırım olsun, liglerde oynayamasın.

Milli takım oyuncusu ya da antrenörü ise kötü örnek olması ve olumsuz davranışı sebebiyle toplum hizmeti versin, ücretsiz bilmem kaç saat görevlendirildiği yerde o ilin sorumlusu gözetiminde dersler versin.

Elo ya da Ukd indirimi olabilir mi bilmiyorum teknik olarak, bu da düşünülebilir.

Ama yaptıkları yanlarına kar kalmamalı. Nasıl iki kural dışı hamle oyunu her yaş için bitiriyorsa ve bu turnuvalarda kullanılıyorsa, bu kazanımı da sağlamalıyız. Girmeyeceksen gerekli mazeretinde uygunsa ver dilekçeni, eşlendirmeye girme.

Federasyonun disiplin, hakem, antrenör ve sporculardan sorumlu kurullarından bir çalışma en azından resmi sitede de olsa bir çalışma başlatacaklarını duyurmalarını istiyorum.

Yoksa bu fatura maça çıkandan çok gelmeyenlerden dolayı federasyona ve satranca kesilecek. Sponsorlar ve turnuvaya destek olan kurumlar ellerini çekmeye başlayacaklardır.

Bir turnuvada görevli olmamasına rağmen, sponsorlarla iletişime geçerek kendini zorla görevlendirenlerin olduğu bir ortamda, sponsorların federasyonun işleyişine ne kadar müdahil olduğu unutulmamalı. Bu kişinin bu olayı gülerek anlatması ise cabası.
Ara
Ben protesto etmenizi ya da kınamanızı gayet iyi anladım, bu tepki kısmı evet.
Sorum, onlarla bu konuyu konuştunuz mu? Ne cevap aldınız?
Çünkü gerçekten yakından tanıdığınız Kocaelili sporcular da var, aralarında.

Sn. Mağara Adamı,
Bu konu aramızda uzun yıllardır konuşulur. Bu turnuvaya mahsus bir şey de değil.

Ama bireysel olarak konuştuğum bir kaç oyuncu da bunu adeta bir hak gibi görüyorlar. Bunun sebebi ise yaptırımların olmaması ve bu yüzden "onlar kötü ve amaçsız durumlarda terk ediyorlarsa ve yaptırım yoksa ben niye devam edeyim?" mantığıdır.
Kimisi de "paramı verdim ödememi yaptım istersem terk edebilmeliyim" der.
Bir kısmı açıklama yapma ihtiyacı bile duymamış.
Bu gün bu keyfi terkleri yapanlar yarın aynı durum başlarına geldiğinde şikayet hakları olacak mı?
Bu noktaya da itirazım var. Mantıklı gibi gözüken bu sebep bir tür eşitliği işaret eder ama, kötü, örnek teşkil etmemelidir.
Bu görüşe sporcular sahip çıkmalıdır.

Düzenleyicisi TSF olmalıdır.
Bakın bu konuda benden ileride önerileriniz var, dikkatimden kaçmadı.

"turnuva hakem raporuna dahil edilip federasyona gönderildiği zaman bu sicil kaydı oluşsun. "
"online kayıt olunan turnuvalarda, bu kişi tc numarasını girdiğinde eror versin"
"neden kayıt yapamadığının sebebiyle ekranda gözüksün"
"bir yıl süreyle ya da daha farklı bir süre turnuvalara giremesin."
" 16 Yaş üstü sporcusu ise lisansı düşürülsün tekrar çıkarmak için ödeme yapsın. "
"liglerde oynayamasın."
"Elo ya da Ukd indirimi olabilir"
" yaptıkları yanlarına kar kalmamalı."

Benzer maddelerden bir taslak yönerge de yaptım. Siz daha köklü ve uygulanabilir önerilerde bulundunuz. Destekliyorum.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi