ÇEAŞ ve Kepez özelleştirilecek
Çukurova ve Kepez’e el konuldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çukurova Elektrik ve Kepez elektriğin imtiyaz sözleşmelerini iptal etti.

Ankara
NTV

12 Haziran 2003— İptal gerekçisi olarak her iki kuruluşun da mevzuat ve sözleşme hükümlerini sürekli ihlal etmeleri gösterildi.

Enerji Bakanlığı’nın, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na gönderdiği açıklamada, halen Uzan Grubu’nun sahibi bulunduğu Çukurova ve Kepez Elektrik kuruluşlarının, iletim tesislerinin kamuya devredilmesi hükmüne uymadıkları ve TEAŞ’tan aldıkları elektrik için eksik ödeme yaptıkları gerekçesiyle el konulduğu belirtildi. Enerji Bakanlığı bugünkü kararıyla, sadece üretim ve iletim imtiyazlarını feshetmiş oldu.
Çukurova Elektriğin Adana’daki tesisleri ile Kepez Elektriğin Antalya’daki tesislerinin çevresi de emniyet güçleri tarafından kontrol altına alındı. Çukurova Elektriğin Genel Müdürü Zafer Savrun ve 3 avukatı, emniyet güçlerinin zoruyla tesis dışına çıkarıldı.
Bu arada Kepez Elektriğin yönetimi TEDAŞ tarafından devralındı. Çukurova 2003 yılının ilk çeyreğini 15.9 trilyon, Kepez ise 9.4 net karla kapattı. ÇEAŞ’ın net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 85 azalırken, Kepez’inki yüzde 10 arttı.
Çukurova’nın 102, Kepez Elektrik’in ise 30 personeli bulunuyor. Her iki şirketin hisse senetleri borsada gözaltı pazarında işlem görüyor. ÇEAŞ’ın yüzde 17’si, Kepez’in yüzde 12’si halka açık. Takasbank’ta 11 Haziran itibariyle ÇEAŞ’da 9 bin 12, Kepez’deyse 3 bin 218 alt hesap bulunuyor.

’BAKANLIK ELEMANLARI YETKİSİZ’

Kararın ardından Kepez Elektrik’ten yapılan açıklamada kurum adına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan hiç kimsenin imza atamayacağı, kurumu temsil edemeyeceği ileri sürüldü ve “Bakanlık elemanları bu konuda yetkisizdir” denildi. Genel Müdür Mahmut Atilla Yılbaş imzasıyla yapılan açıklamada, alınan kararla demokrasi, insan hakları, mülkiyet ve mülkiyet hakkının siyasi iktidar tarafından ayaklar altına alındığı iddia edildi.

ERDOĞAN: ÖZERK KURULUN KARARI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kepez ve Çukurova Elektrik’in imtiyaz haklarının sona erdirilmesinin kamu menfaati gözetilerek alınmış bir karar olduğunu söyledi.
Çukurova ve Kepez’in imtiyaz sözleşmelerinin sona erdirilmesi kararı Başbakan Erdoğan tarafından “Özerk bir kurulun kendi kararı olarak” yorumlandı.
Kararı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından alındığını hatırlatan Başbakan, Enerji Bakanlığı’nın bu kararı uygulamaması durumunda suç işlemiş sayılacağını söyledi.
Enerji Bakanı Hilmi Güler de, alınan kararda kişilerin hedef alınmadığını, mevzuatın gereğinin yapıldığını söyledi.
Geçtiğimiz 31 Aralık’ın Enerjide Serbest Piyasa Kuralları’na uymak için son tarih olduğunu söyleyen Güler, “Bu tarihten itibaren yazışmalarımızın ihtarlarımızın hiçbirine cevap alamadık” dedi.

3 AY ÖNCE İHTAR ÇEKİLMİŞ

Çukurova Elektrik ve Kepez’e 4 bin 628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’ndaki iletim tesislerinin kamuya devredilmesi hükmüne uymadıkları gerekçesiyle el konulduğu belirtildi. Enerji Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Bakanlık bundan 3 ay önce ihtar çekerek, tesislerin kamuya devredilmesini istedi.
Bakanlığın verdiği sürenin dolmasına karşın devrin yapılmaması üzerine, imtiyaz sözleşmesinin feshedildiği ifade edildi. Elektrik üretim ve iletim imtiyazını 1953 yılında alan ÇEAŞ ve 1956 yılında bu hakkı elde eden Kepez, sözleşmelerini 1998 yılında yenilediler. Bu dönemde, 70 yıl süresince dağıtım imtiyazının da söz konusu iki şirkete verildiği sözleşmelerde yer aldı. Ancak bugüne kadar dağıtım imtiyazının ÇEAŞ ve Kepez’e fiilen devredilmemesi nedeniyle Enerji Bakanlığı, bugünkü kararıyla sadece üretim ve iletim imtiyazlarını feshetmiş oldu.
Bakanlık yetkililerine göre, el koymanın bir başka nedeni de ÇEAŞ ve Kepez’in TEAŞ’tan aldıkları elektrik için eksik ödeme yapmalarıydı. Yetkililer, bundan sonraki süreçte ÇEAŞ ve Kepez’in ana hissedarı Uzan Grubu’nun tek taraflı olarak Danıştay’a gidebileceğini belirtiyor.

MAĞDUR YATIRIMCI YASAL YOLLARA BAŞVURABİLİR

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, Kepez ve Çukurova Elektrik’in imtiyaz sözleşmelerinin iptal edilmesi nedeniyle mağdur durumda kalan yatırımcıların yasal yollara başvurabileceğini bildirdi.
Bahçuvan, Çukurova ve Kepez Elektrik’in imtiyaz sözleşmelerinin iptal edilmesiyle şirketlerin Borsa’daki işlem sıralarının geçici kapatıldığına işaret ederek, Çukurova’dan 9 bin 12, Kepez’den 3 bin 218 yatırımcının mağdur olduğunu söyledi. Mağdur durumdaki yatırımcıların yasal yollara başvurabileceğini belirten Bahçuvan, 60 günlük süre içinde yatırımcıların idarenin işlemine karşı yürütmeyi durdurma davası ve idarenin eyleminde haksız olduğu düşünülüyorsa tazminat davası açabileceklerini bildirdi.
Ali Bahçuvan, yatırımcıların şirket yönetiminin kusuru nedeniyle şirket ve yöneticilerine de tazminat davası açabileceklerini söyledi.
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT

Bu Konudaki Yorumlar
ÇEAŞ ve Kepez özelleştirilecek - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 19:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 19:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:03
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 08-05-2011, 20:09

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi